• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Romanovske ovce

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Dobro nam došao!Preveliki ti e format slika,pa prepravi.Može biti maksimalno 800x600.

Posto mi je ovo tek 2 post na ovom forumu i novi sam u svemu ovome, ispricavam se ako mozda ovo pitanje vec negdje postoji, ali u postu o romanovskim ovcama ovo nisam mogao pronaci

nabavio sam 3 male zivotinjice - male janjiće od romanovske, stari su tek nekih 4 dana, pa me zanima pogotovo od nekih iskusnijih ljudi koliko redovito se moraju hraniti i koliko kolicinski, ovo su svi janjci od trojki odnosno gazda je morao smanjiti jer po njegovoj prici je previse za ovcu 3 mala...

za sada ih po njegovim uputama hranim svaka 3h po 1 dl mlijeka ( kravljeg )
pa me zanima dali je to ispravno i do kad moram tako i dal se mora povecavati kolicinski :D evo i par slikica :D

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/325118_4495589150565_1482620853_o.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/290876_4491183000414_1175804113_o.jpg


Dobro ti je rekao. Kasnije možeš pojačat i do 2 dcl, ali to ćeš sam vidjet koliko će moć popit.Možeš im stavit jednom denvno i jaje svakome u flašicu.
 
T

TheGAMER

Guest
evo slike idem odmah prepraviti... i oprostite na tome...

evo od jutros sam im poveco na 1,5 dl i vec dobro to popiju, a i poveco sam im svaka 4 sata ( mjesto dosadasnjih 3)

i ono sto me vise jos zanima koliko oni smiju na dan popiti mlijeka ( kupujem kravlje mlijeko 2,8%)

dajem im pomalo vode, i dobro je prihvacaju, samo im nedajem previše

i ps. mozes li mi molim te objasniti kako mislis jaje ? Radi dlake samo ili ima jos nekih utjecaja ?
prvi put držim janjce tako da sam jako nov :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Sika

Član
Tu od
16 Sij 2012
Poruka
77
Nemoj im davati jaja u mleko nikako,sve sto je zivotinjskog porekla je jako stetno za ovce.Zbog ribljeg brasna u koncentratu je propalo stado od 200 ovaca romanovske pasmine pre koju deceniju.
 
T

TheGAMER

Guest
ok, dobro je znati, dal mi moze netko pojasniti znaci ono npr teoretski
od 1 do 10 dana treba npr piti 1 dcl mlijeka svaka 3 h...
od 10 do 20 treba jesto to i to
od 20 do 30 to i to

jer me to zanima a tog nemogu nikako naci na internetu, znaci o malim janjcima kad sta i koliko se treba davati i na sta obratiti pozornost... oni su sad vec lijepo napredovali u odnosu na 1 dan, danas cu ih slikati pa cu vam pokazati...
pogotovo muški, on se baš popunio :D
 

Sika

Član
Tu od
16 Sij 2012
Poruka
77
Ne moze ti niko precizno reci,jednostavno ih hrani onoliko da kada ih pogledas posle jela budu lepo popunjeni.Kako rastu tako povecavaj sa nekih 15-20 dana im daj lucerku i koncentrat polako ce poceti da grickaju i sa mesec dana vec ce lepo jesti.Kada pocnu da jedu normalno daj im 2 puta dnevno po malo mleka i to je to.pozrdav i srecno
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
ovćice lijepo izgledaju, aali ako ste ih platili 200 eura onda trebaju imati rodovnik i tamo treba pisati kada je rođena ..iz kojeg legla (dvojčeki..trojčeki)..i ne vidim markice????

Jedna ima markicu, a druge dvije nemaju, za ovu sto ima markicu bi se rodovnik vjerovatno mogao dobiti, a za ove treba vidjeti. Nikako da sretnem mladoga gazdu pa da s njim vidim kako za rodovnike.

Inace kod nas se tako krecu cijene bez obzira na rodovnik i ispod te cijene se moze naci samo po koji ovnic, ali i to je rijetko. Kod vas u HR su cijene romanovskih ovaca dosta povoljnije, cak i duplo jeftinije nego ovdje, da je naci neku semu za prebaciti ovamo koju ;)

Meni se stado ucinilo dosta dobro, ali opet volim da cujem i misljenje iskusnijih poznavalaca rase, vidio sam i da ovce masovno vode po troje janjadi, a bude i cetvorki i petorki, pa cu se ja pokusati docepati kojeg iz cetvorki ili petorki, jer pod ovcom ostavlja samo po troje jagnjadi.

Ove ovcice su inace po slobodnom biranju iz stada, to jest po principu koju sam uspio uhvatiti, mozda sam mogao i bolje nahvatati i sa markicom, ali idu kao metak, tako da sam i ove vjedva uspio zgrabiti :rolleyess:
 
T

TheGAMER

Guest
evo malo i novih slika, starosti od 8/9 dana, sad su poceli polako i vodu piti, njuškaju i ližu sve okolo :cool: ...
kad im se daje duda to nije normalno koliko vuće i kad se udje medju njih jednostavno pokazuju toliku ljubav... :D

evo slika:

28l6nux.jpg

...
2sajgy0.jpg

...
1onark.jpg
 
Z

zeleno zagorje

Guest
najbolje je da janjcim daješ sanolacklamb prema uputi na vreći napraviš sa vodom ili bolje mljekom
 
T

TheGAMER

Guest
lijepo je vidjeti da se preporucuje, malo sam sad procitao na internetu vise o tom sanolacklamb... ubiti to je neka vrsta prihrane...

ja sam jos uvjek na mlijeku, dajem im svaka 4 h po 1,5 dcl mlijeka 2,8 % mljecne masti i mogu reci da se dobro zaokruze kad se najedu, ono bude im taman mozda zericu vise, ali nije izrazeno da im je pre previse :D pazim na to

uglavnom 2x na dan im bacim malo trave, vode imaju stalno znaci piju po potrebi...

ono sto mi je najzanimljivije je kako trce po dvoru :D

uglavnom vidi se dobar napredak i sto se fizicki a i aktivnosti :D sve su aktivniji i jaci :D kroz par dana cu opet staviti di koju sliku, ali ako neko mozda nesto vise zna otvoren sam za prijedloge,

a evo i pitanjceta usputno, mislim ovim janjcima praviti nekakvu nastrešnicu ili kako da ja to nazovem, pa me zanima iz iskustva koliko je njima potrebno mjesta, trenutno ih imam 3, ali svakako nebi prelazio brojku od nekih 10-15 komada, pa me zanima velicina tog objekta kolika bi trebala biti... odnosno da nebude pre mala a opet da im bude dovoljno :D

hvala
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Z

zeleno zagorje

Guest
mlijeko sa 2,8 % mlječne masti slabo je za jenjce jer je ovčje jače zato je mlječna zamjenica bolja i zbog vitamina koje janjci trebaju
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Romanovska ovca u Srbiji.

Moj mali doprinos popularizaciji ove rase ovaca u Srbiji a i u Svetu.

Romanov Srbija

Sve phvale na popularizaciji rase.
Jedno pitanje, kako se krecu cijene romanovske jagnjadi od 5-7 mjesecu u Srbiji.
 

Sika

Član
Tu od
16 Sij 2012
Poruka
77
U tom uzrastu se uglavnom ne prodaju.Prodaju se u uzrastu od 2-3meseca i tada im je cena 150e. A u ovom uzrastu bi bile 200-250 u zavisnosti od kvaliteta.
 
Z

zeleno zagorje

Guest
zašto je tako visoka cijena romanovskih ovci kod Vas zato što ih ima malo ili se i druge vrste ovci prodaju kod Vas po takovim cijenama
 

Sika

Član
Tu od
16 Sij 2012
Poruka
77
To su cene za priplodna grla, kod wirtenberg,idf,sarole i ostalih rase je slicna cena sto se tice zenskog priplodnog materijala.Dok cena ovnica od 3-4 meseca iznosi od 200e do 300e.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
E bas me interesovala i cijena idf ovnica ali eto i to sam saznao.
Kod nas su isto cijene ovih nazovimo egzoticnih grla tipa Romanovske, Idf, Teksel, Salfok takve cijene i jace jer su veoma rijetke, tako reci da ih i nema. Dok se Virtemberg moze uzeti i na kilogram.
Inace da se jos pohvalim uzeo sam jos jednu cistu romanovsku i jednu ukrstenu Romanovska x Virtemberg.
I saznao sam da je moja ovcica koja ima mindjusu ojagnjena prvog februara i sto me je narocito odusevilo iz cetvorki je :partyman:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Fina ovcica, je li to sisano elektricnom masinicom?
I koliko ima od prilike kilograma?
I ja sam svoje prije deset petnaest dana osisao i okupao
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Sika

Član
Tu od
16 Sij 2012
Poruka
77
Da elektricnom masinicom je sisano,jos sam amater u sisanju pa ne izgleda bas najbolje. :)

Ne znam koliko ima kilograma nisam je merio,po mojoj proceni ima preko 40.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh