• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotacijske (ROTO) kosilice

marko kt

Član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
159
imo sam bubanj i samd imam diskastu,ugl.disk je po svemu bolji.veci zahvat i a manje snage treba i ne baca u hrpu kao sa dva bubnja,brzina ista....i neznam koji bi bio razlog da se mora na svakom okretanju dizat?a isto tako ima klizace koji se vuku po zemlji,isto a kao i bubnjasta doljnje tanjure,i sta mi se nikad nije svidalo kod bubnjaste a to je ako slog visi dublje i dode kraj tanjura onda se urezuje u zemlju...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Kolega Dado,od kud ti da se diskasta na uvratinama mora dizat? od koga si to cuo ili vidio? Kosa se normalno na pocetku spusti,i dok ne ne pokosi do kraja,ne dize se...
A sto se tice kosnje u rikverc,zar su kose napravljene da se kosi u rikverc? moze i ona samo počupa,ne pokosi lijepo,ali za to kose nisu niti napravljene.

Šanana,zašto se bojiš toga što se vuče po podu? Pa dolje su klizači tj, skije po kojima kosa klizi,i lagodno prelazi preko svih neravnina,zupčanici se ne mogu nikako oštetit! I nikako se ne može desit kao kod bubnjaste,da se zabiješ u zemlju sa njom,pa noževi ne žele više izač iz bubnja,pa tek kad okrečeš sijeno,vidiš haos... A da ne pričem da se kod bubnjaste vidi svaki prolaz ako se kosi niže... A kad smo vec kod noževa,ja na svojoj godinama nisam promjenio noževe,samo ih pred svaku sezonu pobrusim i to je to.
Evo ove godine sam ih okrenuo,pokosio 20 rali sijena,prije otava pogledao,nije trebalo niti brusit,opet pokosio 20 rali otave,sad za drugu sezonu samo pobrusim i to je to,nece se mjenjat jos godina... e i da,nemam niti jedne umjetne livade,sve su prirodne,i to dosta grbave,sto se tice kose i traktora,mogao bih brze tjerati,ali ispadam sa sjedala...
Disk uvijek prije bubnja!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A dobro, onda prelazim na teoriju dok osobno ne probam neču ni znati.

Sječam se samo te Kronerice dok je stari nekad kosio s njome, a ja bio još mali, bojali smo se da se sve to skupa ne potrga, valjda zato ih ne preferiram baš.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Dino gledao sam po YT da ljudi dižu te diskaste na svakoj uvratini da ih neostavljaju ko ja bubnjastu da je stalno na podu.Neznam za tebe nisam te nikad gledao kako kosis.
Što se tiče košnje u rikverc ako hočeš cjelu livadu pokosim u rikverc i bit će bolje pokošena nego ti što teraš napred sa tupim noževima.
Lako je pokosit 20 rali kad imas 20 noževa na kosi,ja nemogu vidjet da mi je malo veča trava ako su tupi noževi,mene to bode u oči.Gledam neki ljudi kose sa tupim noževima i to travu čupa a ne da kosi,iza počupane trave ostane još 10cm trave koju možeš kosit,meni je to šteta,ako se kosi onda kosi kak se spada.
Neznam dali govorim istinu,ali mislim da disk nije za otavu i sitnu travu,mislim da se štopa i nabija napred da nemože prebacit travu preko diskova i onih skija,dali sam u pravu forumaši??
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa i ja dižem bubnjastu na kraju njive, pogotovo ako je na uvratinama malo grbavije.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Volio bi i ja probat disk ali nekak mi ne uliva povjrenje svojom konstrukcijom :( a kolko sam primjetio isijece i travu a kod mene se potrosi nekih 18 komada nozeva s time da su sve cetiri strane ostre i obavezno se bruse jer bez ostrog noza koji nema lijep ugao nemoze se pokosit lijepo pogoto ne otave one su malo "ljuce" :D a sto se tice mijenjanja nozeva to nije neki problem stanes iza nje izmedju i noz se lijevo noz s desnog i tako napravis krug cca minut :D
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Neznam dali govorim istinu,ali mislim da disk nije za otavu i sitnu travu,mislim da se štopa i nabija napred da nemože prebacit travu preko diskova i onih skija,dali sam u pravu forumaši??

Kao što rekoh vodoprivreda kod mene kosi sa disk kosama, idu u travu kakva god gusta bila, bila krupna ili sitna i nigdje nema problema! Ne moraš disk dizati na uvratinama jer nema potrebe, dižeš ako to želiš..
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Imo sam bubnjastu sad imam kuhn gmd 2 metra zahvat i kosim kako hocu nekad dignem na okretanju a nekad i ne, sve zavisi, a ta prica da su diskaste kao slabije nepije vode,nekazem da se ne moze prekinuti ali. Sve se moze kad se hoce jer svakakvih "strucnjaka" i sofera.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
ja imam bcs 405,kosim s njom sve zivo od grebenova trave itdsad sam se nakosio zapustenih njiva,gdje sam fakticki negdje orao s njom,sjekao sam do 2cmdebljine ako ne i vise drvenca sljive i zivicu,zatim bujad,to je vrhunska kosa,diskate kose su po meni najbolje nama tu dizanja prilikom okretanja kako neki kazu,samo gas i kosi,ona se prilagodava podlozi...
 

power

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
114
zna li netko koja je ovo marka kose i imali djelova za nju,i valja li ovakva kosa, post mi covjek kaze da je zakacio za drvo s njom i pokrivio malo zadnji tanjir pa kad ukljuci kosu trese. i mozeli zetor 5011 radit s njom

inace nije skupa
 

power

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
114
ja ne znam, i ovog vlasnika sam pitao ni on ne zna bas, kaze kupio je al je za njegov traktor teska i jos joj taj zadnji tanjir pokrivio... posto nije skupa i ako je poznata marka da ima djelova kupio bih je, i taj tanjir zamjenuo, ako nije teska za zetora
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
i ja ne mogu prepoznati koja je marka i ovo stil kose,nit je prava bubnjara nit je diskasta,posto ima 4 tanjura vise bubnjastog izgleda,zar nema nikakva plocica na njoj?

pregledaj je dobro ako je ostecenje samo tanjur to se da ispeglat zamjenit,moze 5011 radit s njom nije valjda teska preko 600kg,ali moze ispast problem za dijelove ako kosa nema plocicu koji je tip koja marka,bar neke serijske brojeve po cemu se moze prepoznati...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Vidim da se mučite :)

Po mojoj procjeni ovo je stara KRONE bubnjašica, ali ne klasična s 2 bubnja (165/185), nego malo večeg zahvata s 4 manja bubnja, to je barem jasno ko dan da je bubnjačica u pitanju, ja bi reko da je zahvata oko 2m, možda 2,10 i treba joj dobar traktor od 60 i više konja s 4 cil da ju goni, to sigurno!
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Trese radi debalansa a i ne izgleda savinuta jedna km 22 je bila savinuta ali ni je tresla nego jaukala ko ursusov reduktor ako je prevelika i trese zadnji tanjur jednostavno ga maknut i probat bez njega jednom kad sam slagal kosu vulkanizer mi balansiral tanjur TJ odredil koliko mora biti i gdje zavaren uteg .
 

power

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
114
Rekao sa mu da pogleda imal ikakve pločice na njoj. A i ako bude toliko velika opet ništa od toga.
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
kao što kaže Šanana, ovo i men liči na stariji tip krone, lako moguće 195cm, takvu neku je imo jedan blizu mene, samo ju je ofarbo u žuto (imo kantu takve boje):(party):
a rješio se je nje jer navodno u visokoj, starijoj travi nije kosila neg žvakala travu (radi premalog promjera bubnja noževi joj nisu izletali van u inerciji neg se nabili ujutra puni trave)


ja na primjer imam Claas wm 20, 165cm zahvat, nema remenje, već getriba i osovina direkt, dva velika diska, zetor 5211 jedino ju teže zalaufa, (uključiš ju na pol gasa a on zamrči i sam što ne krepa i treba mu oko 15 sekunda da ju zavrti), kosim na 540 okretaja kardana, samo fućka, nema valjanja trave ni ništa, kolko god velika traba bila ide bez problema, samo mana joj je težina..na njenoj pločici piše 480kg...
malo naglije pustiš kvačilo i zekan polijeće haha

evo ovakav model kose je

http://de.tec24.com/c-30100/m-claas/t-wm-20/mid-2933854.html
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Borky kaj ne zalafaš zetora preko brzina pa kad se zavrti prebaciš kardan na normalno .
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
po meni najbolje da odustane od te kose i trazi sebi nesto normalno sto ima plocicu i djelove,pa neka je malo i skuplja,najbolje diskastu 165,jer bubnjare su teske,al 5011 nosi brez problema bilo koju 165 bubnjaru a diskastu moze i od 2metra...
 

Najnoviji postovi

Na vrh