• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotacijske (ROTO) kosilice

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
željko vidiš, iskreno nikad se nisam sjetio tak ju zalaufat :D dok dođe vrijeme radova s njom ak se sjetim tak ću ju zalaufat jer ovak mi se čini da debelo skraćujem vijek lameli
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
U čemu je razlika izmedju bubnjare i diskaste.
dikasta ima manje gredice kod košnje bubnjara može imati gnječilicu tako da možeš balirati nakon košnje dok rade dobre obje :drink:
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
ako imas pauk za rastresat onda mozes bubnjaru uzet,ako nemas i radis sa kupilicom onda i ne pomisljaj na bubnjaru jer ona zbija sve u redove...

kao sto kaze kolega nema lose samo da radi...

ja bih ti preporucio diskastu...
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Bubnjasta rotokosa je bolja jer se sa njom može brže raditi, a ono kaj pokosi se malo sabije, ali se nakon 3 do 5 dana savršeno osuši, ovisi o vremenu!
 

marko kt

Član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
159
radio sa bubnjastom i diskastom i ne vidim neke razlike u brzini...
mislim da tu najvise ima uloge omjer snage traktora i sirine kose...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bajo

Član
Tu od
11 Velj 2013
Poruka
103
Imam kuhn gmd 500 i kacim je na imt549 radi s njom bez problema kosa ima pet diskova i zahvat oko 210cm. U transportu se sklopi. Kad smo je kupovali probo sam bubnjasicom kojoj je imala 4 manja bubnja da je samo nosim nije islo traktor se propnjo. Uvjek bi se kajo da smo tu s 4 bubnja kupio. Tako da je po meni disk bolji od bubnja.
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Evo pitanje ima bubnjastu roto kosu samasz 165 i na njoj ima 6 ravnih noževa kao na 2 slici ali vidjeo sam u trgovini i ovakve savite noževe dali ja te noževe smijem staviti na svoju kosilicu, prvenstveno me zanima ovaj zadnji savijeni nož dali smijem staviti zato što nisko kosim da bi nisko kosio moram ju malo na toplingu približiti (navrniti prema naprijed kosilicu u radnom položaju) onda mi se dešava da mi je sredina višlja (sredina trave između bubnja ostaje visokija), a kad kosilicu ispravim ljepo kosi ali visokije pa mislim pošto je onaj na zadnjoj slici savit prema dolje dali bi mogao kositi sa ravno ispravitom kosilicom, a da mi brije ipak mislim da bi sa tim noževima niže kosio a kosilica bi mi bila ravna kako bi i trebalo biti?
Ovakva je moja:
c2j3.jpg

Ovakve noževe ja koristim:
92zh.jpg

Ovakve noževe nisam nikad ni vidjeo neznam koja je njihova uloga kad su opet na istoj ravnini:
jltd.jpg

A ove bih noževe htijeo staviti na svoju ako smijem (pošto neki kažu da ne stavljam)? Zato što mislim da bih kosli niže od ravnih u istom položaju kosilice?
a33v.jpg
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Za ove zadnje noževeneznam,nisam ih vidio nikad niti koristio.Ali ove u sredini sam ove god prvi put kupio i zadovoljan sam sa njima.Kosu nemoram na toplingu podešavat tj približivat da bi niže kosila kosa.Preporučio bi ti te i nebi zažalio sigurno,samo šta će bit problem ih brusit jer nisu ravni ali i to se da sredit.
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Pa nebih rekao da ti kose nešto niže od ravnih pošto kad ih staviš na stol oba kraja leže na stolu samo što je sredina ispupčena nerazumijem zašto bi onda kosili niže, predpostavljam da je sredina ispupčena radi tanjura što dolazi ispod noža ali kad je to pri velikim brzinama ono se ispravi isto kao i da je ravni nož bar mi tako teorecki djeluje.
Ja sam s svojom kosilicom kad smo ju kupili novu dobili 24 nova noža sa njom ali ravna i imam ih još 12 novih al mrzim kad moram navraćati kosilicu prema naprijed pa mi sredina ostane nepokošena ili kad ju dignem u radnom položaju gore na krajevima a ona gleda u tlo samo što se ne zabije pa mi prilikom puštanja gotovo svaki puta uvati malo zemlje onaj zadnji tanjur zato što je prema dolje navrnita, a 6 noževa mene dura 2 god tako da je to investicija nikakva.

Kad sam vidjeo u trgovini te noževe pitam prodavača dali mogu ja na svoju kosilicu staviti te noževe, a on kaže nemoj metati te ako su orginalni sa njom došli ravi, kaže ti saviniti su za sipove kosilice ali nevidim isto razloga zašto nebi išlo na bilo koju kosilicu ako je promjer rupe i dužina noža ista, strah me samo da mi nebi šta pokidalo kosilicu ili ju iz centra isteralo...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Ako sam dobro razumio ove postove ti imas problem sa visocijim sjecenjem u sredini kose tj izmedju dva bubnja,ako je to problem onda ti nozevi nisu dovoljno dugi pa ti ostavlja taj trag
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
To je točno šta si rekao,no meni kosi jednako i više nemoram ravnat kosu na topling polugi.Prije dok sam kosio sa ravnim noževima morao sam skratit topling da kosi niže a onda kad sam kosio u rikverc i bila mi trava višlje pokošena.A sa ovim krivim noževima topling neskračujem tak jako i trava bude stalno jednako pokošena.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Imam pitanje za znalce, da li bi roto kosa od 220 radne širine bila preuska za traktor širine 200, mislim na prednju. Razlog je taj kada se kosi na krug da li bi gazio zadnji kotač nepokošeno
 

Drazenn

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
191
Ako kosa kosi 220 onda bi moglo biti problema sa spajanjem otkosa.Trebala bi kosa biti bar 240 ili više
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Tak sam si i sam mislio, ipak je to 10 cm samo šire sa svake strane od traktora...
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
pa recimo za nuzdu bi moglo proc ali recimo na skretanju kad budes radio postoji sansa da ti zadnje gume gaze otkos zato bolje kupi siru :)
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ova širina bi šljakala na traktoru koji ima širinu max 180
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Pa nebih rekao da ti kose nešto niže od ravnih pošto kad ih staviš na stol oba kraja leže na stolu samo što je sredina ispupčena nerazumijem zašto bi onda kosili niže, predpostavljam da je sredina ispupčena radi tanjura što dolazi ispod noža ali kad je to pri velikim brzinama ono se ispravi isto kao i da je ravni nož bar mi tako teorecki djeluje.
Ja sam s svojom kosilicom kad smo ju kupili novu dobili 24 nova noža sa njom ali ravna i imam ih još 12 novih al mrzim kad moram navraćati kosilicu prema naprijed pa mi sredina ostane nepokošena ili kad ju dignem u radnom položaju gore na krajevima a ona gleda u tlo samo što se ne zabije pa mi prilikom puštanja gotovo svaki puta uvati malo zemlje onaj zadnji tanjur zato što je prema dolje navrnita, a 6 noževa mene dura 2 god tako da je to investicija nikakva.

Kad sam vidjeo u trgovini te noževe pitam prodavača dali mogu ja na svoju kosilicu staviti te noževe, a on kaže nemoj metati te ako su orginalni sa njom došli ravi, kaže ti saviniti su za sipove kosilice ali nevidim isto razloga zašto nebi išlo na bilo koju kosilicu ako je promjer rupe i dužina noža ista, strah me samo da mi nebi šta pokidalo kosilicu ili ju iz centra isteralo...

Visina otkosa se ne regulira sa toplinkom, i sam si rekao da kad ga približiš da ti ostaje u sredini višlja nepokošena trava. Ako imaš uputstva za tu kosu malo ih prouči i vidi da li imaš kakve podložne pločice. Recimo SIP ima te pločice i sa njima se regulira visina otkosa. Kad se skine donji tanjur onda se te pločice stavljaju ili miču. Za lijepi otkos kosa mora ravno stajat na zemlji, znači toplink odpustiš da ti bude skoro labav.
 

Najnoviji postovi

Na vrh