• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotacijske (ROTO) kosilice

marko kt

Član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
159
ja neznam kak vi sa 539 i sa 540 igrate se s tom kosom.ja kad sam imo 558 i 260 i takvu kosu,u gustoj travi ju je imo sta terat u 3 sporoj brzini.tak da neznam kak 539 i 540 se igra sa njom?
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
ja je mislim staviti na imt 578 a do sad je vukao imt 533 i dali sam je puno platio dao sam 3500 kn. za nju
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kupio si odličnu kosu!!!
Može s njom raditi 539 i 540, ali vrlo polako u jakoj travi. Idealan traktor za nju je oko 60 ks da je dobro nosi i dobro vrti i naravno brzina košnje da je što veča.
 

marko kt

Član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
159
tak vec ima smisla da"moze"radit s njom,jel znam sa 60ks kad je gusta trava ima ju sta terat a onda 539 ili 540 kose u 1sporoj brzini i to za mene nije poso...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Gledaj, ja imam original DF KM 22 165 cm i teram ju sa 565 prvom direkt da je neznam kakva trava, a sijane livade ljuljeva, koje su ravne i valjane teram 2. direkt i tu traktor stvarno leti, a svi znamo kakv je ljulj u prvom otkosu, gust i visok.
Dok recimo deda ima Fahr 165 i tera ju s 539 i prirodne livade kosi prvi otkos 3. spora, a lucerna kad je malo starija i gusta, može samo 2. sporom, dok ja lucernu s 565 gutam 1. direkt da je neznam kak gusta.

A kaj se tiće nošenja kose, to netreba ni spominjati kak se propinje 539 pod njom samo nek ga malo trzneš na kvačilu.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Gledaj, ja imam original DF KM 22 165 cm i teram ju sa 565 prvom direkt da je neznam kakva trava, a sijane livade ljuljeva, koje su ravne i valjane teram 2. direkt i tu traktor stvarno leti, a svi znamo kakv je ljulj u prvom otkosu, gust i visok.
Dok recimo deda ima Fahr 165 i tera ju s 539 i prirodne livade kosi prvi otkos 3. spora, a lucerna kad je malo starija i gusta, može samo 2. sporom, dok ja lucernu s 565 gutam 1. direkt da je neznam kak gusta.

A kaj se tiće nošenja kose, to netreba ni spominjati kak se propinje 539 pod njom samo nek ga malo trzneš na kvačilu.

565 bi se igral i sa 185 da nebi s 165...
Meni je samo žao kaj nismo uzeli 210 umjesto 185...
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
@SANANA ejl 565 5 brzina? Otac kosi sa rakovicom uvijek u 1 brzoj bez obzira na gustinu jedino ako je polegla bas onda 3 sporom :(
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Da se i ja ubacim u razgovor. Imam Universala 53ks i sipovu 185-icu do sad u ovih 8-10god što imamo kosu nikad nisamo ni ja ni tata kosili u sporohodnima bilokakvu travu,od običnih livada pa do umjetnih.Ljulj visine 70cm pa na više što bude prvi otkos kosim u 2direkt bez ikakvih problema,a drugi otkos kosim i 3direkt ako je polje ravno da jako neskačem,3,4,5 otkos gdje je rijeđa trava mogu kosit i u 4brzoj,znači kak se vozim po cesti tak i kosim,ali to je bila samo proba.Obične livade kosim 1-2direkt ovisi o ravnini terena.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
@SANANA ejl 565 5 brzina? Otac kosi sa rakovicom uvijek u 1 brzoj bez obzira na gustinu jedino ako je polegla bas onda 3 sporom :(
565 je trobrzinac i uvjek ide 1. direkt, umjetne livade ide i 2. direkt.

565 bi se igral i sa 185 da nebi s 165...
Meni je samo žao kaj nismo uzeli 210 umjesto 185...
Ma išel bi i s 185, kak nebi.
Prije nego kaj smo kupili kosu, tata je posuđival od kuma KRONE diskastu 210 i kosil je 565 bez nekaih večih problema s njom, gde je ravno išlo je u 1. direkt, al prirodne livade večinom u 3. sporoj jer smo se bojali da se u protivnom kosilica ne raspadne kad su većinom grbave livade.
Največi je problem s tom kosom bil hidraulično skapanje :)

Da sad kupujem zadnju kosu uzel bi opet bubnjašicu, ali s 3 mala bubnja zahvata 190-210 cm
A prednju bi uzel isto bubnjašicu s 4 manja bubnja zahvata oko 250 cm
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Kosa je bubnjasta,ima 2 bubnja i na svakom bubnju ima po 3 noža.

Evo da se nadovežem na šananu,nisam nikad radio sa diskastom kosom samo sam ju gledao u radu,nesviđa mi se što se na svakoj uvratini mora dizat,i nemože kosit u rikverc što kod bubnjaste je sve to moguče. Ali opet bubnastu mrzim jer moram svakih 2-3rali mjenjat noževe i jednomu je to problem,jer ti bubnjevi su jako tvrdi teško se savinu da bi se promjenio nož i uvjek mi treba neko pomoč.Zato bi radije svoju prodao i kupio neku diskastu ali tata neda.
Svaka kosa ima prednosti i mane.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Neznam za Sip.a, osobno ga ne volim, ali 6 noževa na DF kosi promjenim za 45 sekundi :)
Imam original "ključ" za mjenjati noževe i nema jednostavnijeg od toga.
Inače, mjenjam godišnje dva kompleta noževa, kosi se oko 10-15 rali ukupno, ponekad nabrusim stare noževe ako imaju još "mesa" za nabrusiti.

Ja nebi niakd diskastu, da mi se vuku oni zupčanici i prenosi po podu po svakakvim grbavim livadama, hvala, ali ne, to je za umjetne livade gdje je sve bajno i krasno, baš kak su i na reklamnim videima, al da dođu takve kose kod mene na raznorazne prirode livade, par kugova i nekaj bi puklo, ali zato bubnjašica samo klizi i ide i ide i ide :) :)
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
ŠANANA kod nas vodoprivreda ima sa diskovima i kose sve i svašta, samo ide, pukne ponekada nož, promjeni odmah i teraj dalje..
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Tako rade već godinama, ti sa svojom bubanj ne možeš raditi pod kutevima, tvoja radi samo ravno? On nju spusti u kanal i samo piči.. Mislim da je nekih 240cm široka..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma mogu i ja pod kutom, kako da ne, ali samo do određene granice, no mogu kositi nasipe i kojekakve bentove bez frke.
Nisam nikad računao do koliko stupnjeva, ali može i gore i dolje, imam takav sistem preklapanja.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Nisam nikada nešto pretjerano gledao te bubanj, ne dopadaju mi se baš, kada bi kupovao rotoacionu to bi obavezno bila disk...
 

Najnoviji postovi

Na vrh