• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotacijske (ROTO) kosilice

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Budem jos dodo malo masti za sad je pokosila oko 3.5 rali bez ikakvih problema i nigdi nista ne slini za sad!!
@Sonyyy moze radit s njom jedino malo transport mogla bi ga ljuljat na vecim brzinama!!
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,731
bučo kaj ti nisi znal reči da ti treba hipenol, imal sam čak gotove mješavine oko 2.5litre...:mur:
Ja sam svoju danas pofarbal do kraja,čeka samo ceradu,,al bruje zupčaniki upm.
Jel zna neko kaj bi se događalo kad bi imala 6 noževa na tanjuru?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
E kolega hebi ga nisam znao da imas viska nema veze onda cu se ogrepst za litru da joj jos malo pritocim:icon_e_wink::icon_e_wink:
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Aha, znači može normalno radit s njome. Ma lako za transport :D: .
Hvala ti.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Jel zna neko kaj bi se događalo kad bi imala 6 noževa na tanjuru?

da, teže bi ju traktor teral i na drugom tanjuru nebi imal ni jednog :) :(clap):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Aha, znači može normalno radit s njome. Ma lako za transport :D: .
Hvala ti.

Nemože raditi normalno s njom. Muči se u visokoj i gustoj travi, moraš ići 3.spora, djeteline smo kosili i 2. sporom koliko mu je teško bilo, uglavnom može se kositi, prirodne livade gdje nije pregusta trava, to ide, a za sve ostalo bez 565 ništa.

Jer nije isto kositi ljulj 2 direktnom ili 3. sporom :)
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Vecinom ce se kositi normalna prirodna trava (livade). Imam strižnu kosu i s njome kosit blago rečeno je katastrofa. (Iako zna ponekad iznenaditi :(inlove): ) Svako malo se zaštopa ako je pre vlažno, a k tome ima neki mehanizam da kad dođe na povišeno i ako na vrijeme ne dignem hidraulik, jedna strana kose ispadne s ležišta i to mi vec ide na živce. S strižnom kosim u prvoj ponekad cak i 3. sporoj, tak da sam se naviko na sporu košnju. :(rofl):
A ako ce biti problema s djetelinom i takvom travom, iskoristit cemo ovu staru strižnu. :icon_e_smile: .

Mislim da ću se preporodi s ovom rotacionalnom kosom u košnji.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Nemože raditi normalno s njom. Muči se u visokoj i gustoj travi, moraš ići 3.spora, djeteline smo kosili i 2. sporom koliko mu je teško bilo, uglavnom može se kositi, prirodne livade gdje nije pregusta trava, to ide, a za sve ostalo bez 565 ništa.

Jer nije isto kositi ljulj 2 direktnom ili 3. sporom :)

ŠANANA ne slažem se sa tobom kosim sa 3511 s i 6945 . 3511 s ni je jači od 539 a ne fali snage čak ako ne ide klize remeni dakle dosta snage no problem su današnji ne kvalitetni noževi koje obavezno brusim i to se jako osjeti na snazi traktora ne mogu se vratiti u staro doba kad je na noževima bilo utisnuto DEUTZ-FAHR i broj u lijepom okviru i ispod made in west germany koštali su nešto manje od 100 dm ali izdržali par godina ako ni si pogodio veči kamen bilo je 80 i nekih .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega, da 539 ima prenose ko Z3511 bilo bi ko Bog, zato znam o čemu ti pričaš, a i znam o čemu ja pričam!

Uglavnom, ima i do kose. Ujak ima staru FAHR 165, a ja imam noviju DF KM 22 165 cm i puno se bolje vrti i kosi od ove stare. Kad za 539 zakopčamo ovu noviju, veli ujak da ide bolje i brže, možda se čak i brže vrti.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,191
Ja imam DF km 22, ali prosle godine ju je stari strgal i on ju nezna popraviti, a ja ju necu.. Ako ju ja ne primem u svoje ruke, mislim da nebude vise nikad kosila kod nas..
Ali zato imam i striznu kosu na 539 koja uz malo paznje radi ko singerica, tako da uopce nemam potrebe za rotacionom..
S njom godisnje pokosim 5 rali 3 puta, znaci svega skupa oko 15 rali i ako i nekad nesta poserafim po njoj, ne zamaram se s tim..
I da se razumijemo, za normalan rad s 539 i rotacionom kosom, jedino 135 cm zahvata dolazi u obzir..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@Ivan KC ako je roto na prodaju ja sam potencijalni kupac!!
Ja znam da po svojem 542 nije to neka razlika izmedu njega i 539 radio bi s njom samo cini mi se da bi mu transport radio problem ja sam svoje kosio 2 brzom i nije bilo mu tesko!!
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Imam prijatelja koji sa susjedom planira kupiti rotokosu, u obzir najviše dolazi fahr km 22 i sad me zanima dali bi 539 normlno delal s njom jer bi se kosile samo pririodne livade i tu i tam nekaj djeteline. U kojoj brzini bi se moglo raditi i u kojoj brzini u transportu jer znam da mu je mali problem transport.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Vrati se par stranica unazad, mislim da smo raspravljali o tome, treba malo pratiti i čitati.
 

marko kt

Član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
159
Imam prijatelja koji sa susjedom planira kupiti rotokosu, u obzir najviše dolazi fahr km 22 i sad me zanima dali bi 539 normlno delal s njom jer bi se kosile samo pririodne livade i tu i tam nekaj djeteline. U kojoj brzini bi se moglo raditi i u kojoj brzini u transportu jer znam da mu je mali problem transport.
nemoze 539 nikak normalno radit sa km 22 i tocka.558 ju ima sta terat u prvoj brzoj kad je gusta trava,tak da 539 nema sta radit s njom.samo patnja za lamelu i motor.ako za 539 onda 135 sa dva bubnja ili neka sa 4 diska 165 i ne osjeti ju traktor...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,191
Bučo
Nije kosa na prodaju, mislim da ju budem slagal i to budem sve promjenil na njoj, a i nije u nekom strasnom kvaru, pukla je vilica kardana, ona koja je prisarafljena na kosi..

A sto se tice DF km 22 i Fahr km 22, jel ima tu kakve razlike ili su potpuno iste kose?

Sad je neki dan jedan moj rodak posudio DF km 22 (ko da je iz ducana izasla, a stara 30 g) od jednog prijatelja i kosio s njom s Imt 533 s fiatovim motorom 42 ks..
Ja sam bas gledal i on je doslovno letio po livadi u drugoj brzoj.. A znate da su ove godine svugdje trave jake..
A ja svoju tjeram s Masseyom 55 ks u prvoj i ima ju sta vrtjeti.. Cini mi se da je moja kosa nekaj u defektu da se tako tesko tjera..
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Zanima me da li je predviđeno da se noževi na rotokosama bruse ili bi ih trebalo mijenjati? Kako često ih mijenjate? Ja svoje brusim prije svake košnje, mislim da su već lagano istrošeni, fali im jedan ćošak, za sljedeću košnju ću im promijeniti smjer vrtnje. Marke noževa su Alplas Čazma i Radura Germany, podjednako su dobri (ili loši :-D)
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
A ja svoju tjeram s Masseyom 55 ks u prvoj i ima ju sta vrtjeti.. Cini mi se da je moja kosa nekaj u defektu da se tako tesko tjera..

možda prenisko kosiš, odnosno kosa ti visi napred ili nazad na toplinku pa noževi idu prema zemlji... 55 konja ne bi trebal osjetiti tu kosu, doduse mi smo kosili s univerzalom 64 ks, ali 2. ili 3. brza, na 1000 okretaja kardana i leti, samo bubrege izgubiš na sjenokoši..

Zanima me da li je predviđeno da se noževi na rotokosama bruse ili bi ih trebalo mijenjati? Kako često ih mijenjate?

Brusiš dok imaš kaj brusiti, onda ih zamjeniš na tanjurima pa opet tak :) ide ok sve dok imaš cijelu dužinu noža... al mislim da nije preveliki problem promjeniti 6 noževa na sezonu, ako pogledaš da ih kupiš za 5 kn/komad...
 

Najnoviji postovi

Na vrh