• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Roto kosa - roto malčer za Tomo Vinković

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ova filozofija ti je KRIVA.
Na taj način više mučiš i uništavaš motor nego kad ga vrtiš.
Prvo, motor radi na nestabilnom dijelu momentne krivulje i svaki povećani tereg ga guši tak da ga treba rasteretiti.
Motor nema dobro podmazivanje, jer mu je mali tlak ulja, a veliki pritisci na ležaje, tak da nerijetko dolazi do suhog trenja.
Motor se teže hladi (sporiji protok tekućine i ventilatora).
Naravno, ovo vrijedi ako ga teretiš ozbiljnim priključkom, a ne strižnom kosilicom.
Ako ga pak ne teretiš, onda se nemre niti dovoljno zagrijati, pa imaš povećano trošenje...
A ako traktor i tjeraš u tak malim okretajima onda je ili prevelik, ili stvari radiš jako sporo.
Inače, na većini motora najmanja specifična potrošnja goriva je negdje između najvećeg momenta i 3/4 nazivne brzine vrtnje motora.

Vjerojatno jedno i drugo.:rolfer::rolfer::rolfer:

A sad i malo ozbiljnosti. Ak zememo npr. Tomeka. Mislim da ima 3000 rpm za nazivnu snagu. Najljepše je znjim delat pri nekih 1800 rpm. Samo prede. Oni kaj su ga stalno držali na više od 2500 rpm su se već pozdravili z njim.
Netko misli da mora posel oddelati čim prije pod svaku cenu, a nekom je važnije kak dugo bu ga nucal stroj s kojim dela.
Kak ko voli, nek izvoli. Ajd živeli :partyman:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,726
Čuj, ak se takav isti motor može na agregatu vrtiti 3000rpm cijeli život, a on traje dulje od 10, 15 tisuća sati, onda ti teorija pada u vodu. To kaj tomekova getriba možda nemre pratiti mogućnosti motora je druga priča.
1800rpm se vrte motori kojima je puna snaga na oko 2000...2200rpm.
Naravno, motor treba postepeno zagrijati i postepeno hladiti. To je tajna dugovječnosti a ne šparanje na okretajima.
 
S

staffmen

Guest
slazem se sa zj.

premalo je 1800o/min za motor koji se vrti 3000.
naj eknomicnije je na 75% gasa i to je to.

1800 moras imt-a stiskat za takve neke poslove, za tv-a je to premalo.


Ja kad frezam sa mtk-om drzim ga na nekih 75% (3/4) gasa, i ako ga jako opteretis cujes da mu je teze, i onda kad ga nafrljis do kraja nema vise od kuda uzimat "rezerve" snage. onda samo cujes kak jako bruju al nema mucenja.

neko je to spomenuo vec prije i sa tim se slazem.
al da motor ne trreba vrtit uzaludno u okretaje to se slazem.( npr voznja, kosnja...)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,583
Ja kad frezam sa mtk-om drzim ga na nekih 75% (3/4) gasa, i ako ga jako opteretis cujes da mu je teze, i onda kad ga nafrljis do kraja nema vise od kuda uzimat "rezerve" snage. onda samo cujes kak jako bruju al nema mucenja.

neko je to spomenuo vec prije i sa tim se slazem.
al da motor ne trreba vrtit uzaludno u okretaje to se slazem.( npr voznja, kosnja...)

s time se i ja slažem,tako i ja svoga,na tri frtalja gasa i samo prede...
 

darkohittner

Član
Tu od
5 Srp 2009
Poruka
203
ma šta ...kad kažem gas do poda a pod u podrumu ...moraju se čuti kako karike iskre kod susjeda na tavanu......
moj topli savjet samo dobar blok i na gas snjim i deri nema nemože tomo.......
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
N

Niksa01

Guest
Malo kasnim sa odgovorima pošto nemogu stalno na forum.

Za travu visine do cca 1m sa kombinacijom granja i u brijeg treba u 1 sporoj na negdje 3/4 gasa.Snaga se gubi na otpor što treba traktor iči u brijeg te dodatno za malčanje.Nižu travu je moguče malčati u 1 brzoj ili eventualno u 2 sporoj,međutim 2 je prebrza za vožnju pa ne stigne sve samljeti.Sporije treba iči pošto treba više vermena malčeru sa samelje,time je manji otpor.
Imam dva Vinkoviča jedan je 18 KS a drugi 16 KS,neznam točno oznake,godine proizvodnje 73 i 74,međutim ovaj sa 16 KS se dobro mući kod malčiranja.Malčer sam uzeo zbog toga jer mi je bolji u odnosu na roto kosu pošto kada se naleti na panje ili kamen,može se eventualno oštetiti koji nož,dok kod roto kose dobro znamo što se desi kad se naleti na kamen ili panj u dubokoj travi.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ma šta ...kad kažem gas do poda a pod u podrumu ...moraju se čuti kako karike iskre kod susjeda na tavanu......
moj topli savjet samo dobar blok i na gas snjim i deri nema nemože tomo.......

meni ga tata nije kupio:evil:
 
S

staffmen

Guest
Malo kasnim sa odgovorima pošto nemogu stalno na forum.

Za travu visine do cca 1m sa kombinacijom granja i u brijeg treba u 1 sporoj na negdje 3/4 gasa.Snaga se gubi na otpor što treba traktor iči u brijeg te dodatno za malčanje.Nižu travu je moguče malčati u 1 brzoj ili eventualno u 2 sporoj,međutim 2 je prebrza za vožnju pa ne stigne sve samljeti.Sporije treba iči pošto treba više vermena malčeru sa samelje,time je manji otpor.
Imam dva Vinkoviča jedan je 18 KS a drugi 16 KS,neznam točno oznake,godine proizvodnje 73 i 74,međutim ovaj sa 16 KS se dobro mući kod malčiranja.Malčer sam uzeo zbog toga jer mi je bolji u odnosu na roto kosu pošto kada se naleti na panje ili kamen,može se eventualno oštetiti koji nož,dok kod roto kose dobro znamo što se desi kad se naleti na kamen ili panj u dubokoj travi.

koji malcer kopcas na toga od 16 ks?!
jel to tv 420?!

kolko viskoku travu kosis kad kazes da se muci!?
kak se taj od 16ks ponasa sa rotacionkom!?
jel si mozda probal kosit sa striznom?!
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
koji malcer kopcas na toga od 16 ks?!
jel to tv 420?!

Stom su tomici proizvodnja 73 i 74 godina onda nije to tv 420 nego TV-PE,
onaj sa 2 menjaca, bar tako sam ja informiran!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
koji malcer kopcas na toga od 16 ks?!
jel to tv 420?!

kolko viskoku travu kosis kad kazes da se muci!?
kak se taj od 16ks ponasa sa rotacionkom!?
jel si mozda probal kosit sa striznom?!

@Niksa01, i ja te molim odgovore na pitanja @staffmena. Please. :prayer:
 
N

Niksa01

Guest
Tip je PV 18 stariji tip,ovaj jači,a ovaj slabiji sam iskombinirao iz lombardinijeve kopaćice pa sam uzeo motor 16 ks.Imaju posebno mjenjač za predni trap a posebo za zadnji,te se kardan vrti ulijevo.Tip malčera točno neznam,širina malčanja je 90 cm,ukupno oko 105cm,pošto se bočno nalazi remenica.Trebam poslikati pa pošaljem,pošto gledam katalog u messisu međutim sad imaju nove tipe,prije su bili crveni.Rotacionu nisam probao,međutim razmišljam da prodam malčer pa ju uzmem,pošto ga sada trebam više manje u vinogradu.Kako sam napisao manja trava do visine 30 cm nema problema,kod trave visoke do 1m sa kombinacijom stare trave i npr,trnja,manje granje tu se već dosta osjeća nedostatak snage.Ako je mokro tlo ili neravno kada ima puno "frezanja"po zemlji treba ga povremenoo hladiti.Zato u brijeg idem u 1 sporoj a niz brije 1 brza pa se hladi.Imam i strižnu kosu,međutim tada treba skupljati travu poslije košnje,paziti na grumene zemlje,pogotovo ako je mokro jer se zaštopa.Sa strižnom kosom ide dosta brzo.
 
Posljednje uređivanje:
S

staffmen

Guest
fala niksa!

ak ces kupit rotacionku molim te da me obavjestis kak ce radit ovaj od 16ks sa njom. Meni bi trebala da mogu sjeno posle pokupit a navjerojatnije bi uzeo tv 420 koji takoder ima lda100 motor (16ks)
kak si zadovoljan sa drugim poslovima?!
kak mu je kod oranja?!
prikolica!? kolko tereta vozis s njime?!
opisi malo kaj sve radis.
zanima me jako
 
B

BAGERISTA

Guest
Pita me je prijatelj,,,,koliko dođe koštat reduktor za kosilicu za tomu vinkoviča..............2/1,,,,omijer,,,,ako neko zna bija bin mu zahvalan.................:!::!:

On je radija s diferencijalom od lade,,,,i previše ga napinje(guši) kod pokretanja............
Okvirno di ima za kupit i koliko dođe para....
 
N

Niksa01

Guest
U prilogu se nalazi slika malčera,nadam se da se vide.
Priključke koje još koristim je plug,OK je za oranje manjih površina,i gdje se nemože sa većim traktorom,freza,noseća šrica za vinograd 200 l,sa njom je malo problem kada se uspinjem u vinogradu,pa kad je skroz puna treba mi netko sjedit naprijed da se ne digne u zrak zbog težine.Imam plug za izbacivanje krumpira,mrkve ili sličnog,ralicu prednju na hidraulički podizanje ili spuštanje.Prikolicu imam manju za njega u kojoj prevozim sitnije stvari,pošto imam veći traktor tako da ne mučim Tomeka.Na jednom imam dvosmjerni ventil za hidrauliku,pošto postoječi imaju mogućnost samo za podizanje hidraulike,ovo mi je super kod oranja,raličenja ili slično mogu regulirati dubinu i pritisak.
 

Prilozi

  • DSC01022.JPG
    DSC01022.JPG
    41.8 KB · Pregleda: 2,165
  • DSC01023.JPG
    DSC01023.JPG
    44.2 KB · Pregleda: 2,600
  • DSC01024.JPG
    DSC01024.JPG
    28.8 KB · Pregleda: 647

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Tip je PV 18 stariji tip,ovaj jači,a ovaj slabiji sam iskombinirao iz lombardinijeve kopaćice pa sam uzeo motor 16 ks.Imaju posebno mjenjač za predni trap a posebo za zadnji,te se kardan vrti ulijevo.Tip malčera točno neznam,širina malčanja je 90 cm,ukupno oko 105cm,pošto se bočno nalazi remenica.Trebam poslikati pa pošaljem,pošto gledam katalog u messisu međutim sad imaju nove tipe,prije su bili crveni.Rotacionu nisam probao,međutim razmišljam da prodam malčer pa ju uzmem,pošto ga sada trebam više manje u vinogradu.Kako sam napisao manja trava do visine 30 cm nema problema,kod trave visoke do 1m sa kombinacijom stare trave i npr,trnja,manje granje tu se već dosta osjeća nedostatak snage.Ako je mokro tlo ili neravno kada ima puno "frezanja"po zemlji treba ga povremenoo hladiti.Zato u brijeg idem u 1 sporoj a niz brije 1 brza pa se hladi.Imam i strižnu kosu,međutim tada treba skupljati travu poslije košnje,paziti na grumene zemlje,pogotovo ako je mokro jer se zaštopa.Sa strižnom kosom ide dosta brzo.

Pozdrav Niksa
Daj uslikaj taj TV koi si napravio od lombardinijeva kopacica, meni zanima...
 
S

staffmen

Guest
niksa jel to model malcera tsm 90?!

ako je isti takav se moze pripasati na motokultivator labinac 14ks
na njuskalu je jedno vrijeme bio mtk koji se prodavo s tim malcerom!
 
N

Niksa01

Guest
Da to je tip TSM 90.Na traktoru sam iskoristio motor od kpačice,međutim cijeli predni krak odgovara do zgloba pošto je indentičan.Jedino što sam morao ugraditi je alnaser,te alternator.Vizualno su oba ista.Kad skupim više slika postavim ih ovdje.Imam samo jednu za orijentaciju da vidite koji je to tip.
 

Prilozi

  • SP_A0124-resize.jpg
    SP_A0124-resize.jpg
    54.3 KB · Pregleda: 4,567

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Di si kupio atomizer za takvoga tomu i koliko je litara? da li ima dijelova za taj traktor u prodaji jer čujem od forumaša da je problem s dijelovima s tim PE-18. Mene isto taj traktor interesira tj vjerojatno ću ga kupiti jer mi je tv732 preširok
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh