• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Roto kosa - roto malčer za Tomo Vinković

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
A u pravu si nešto šta nije profesjonalno nemože se sa profesjonalnim uspoređivati.
Ja imam Strojometalov roto a dosta je dobar isto tolko radim snjim godišnje kai i ti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
možda će me netko sad poklopiti ali ...
ja sam imao tv 420 i kupio malčer megaingov od 1m
malčer je bio odličan, ali moj dojam je da ga tomo vrti bez neke velike muke
i uvjek mi je bilo žao što nisam uzeo 1,35m
garantiram da ga bez problema vuče
a trećinu brže radit neki posao nije malo
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
A vrti ga lako kad nije velika trava ili kukurzovina.ja sa svojim 732 lovim 2 reda kukurzovine al idem prvom brzinom. neznam kako bi 420 sa 1.35 se ponašao treba probati pa ce se znati.al mislim da nebi išlo lako. možda bi travu 40-50cm malčirao.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Aco imaš li stari ili novi tip od Faića? Za novi tip tvrdi da može malčirati i napred i u rikverc jer nema zadnjeg valjka. Mene zanima zbog kuruznice. ve godine mi je malo falilo (money,money) da ga kupim.
Veliš da u kuruznici radiš dva reda. Jel to u svakom drugom prolazu dva reda, a u svakom drugom jedan red, ili između redova ostane nepomalčirano?
Jako me zanoma mogućnost u rikverc, jer na uvratinama ne pogaziš kotačem.
Please, ak more koja slikica i podjeli malo više svoja iskustva u kuruznici.:rolfer:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
ja imam jedno tehničko pitanje i zadovoljio bi se jednim prosto jednostavnim odgovorom...

koja je razlika između MALČERA (plosnatog, sa nožem ili više njih) i ROTO KOSE (također plosnate, sa jednim ili više noževa) :scratch:scratch:scratch

jasno mi je da malčeri sa vodoravnom osovinom usitnjavaju sve pred sobom, i praktički, već lagano zafrezaju površinu zemlje ako treba, ali ova dva gore, koliko se meni čini... pa to je ista stvar... ili griješim...
 
B

BAGERISTA

Guest
jasno mi je da malčeri sa vodoravnom osovinom usitnjavaju sve pred sobom, i praktički, već lagano zafrezaju površinu zemlje ako treba, ali ova dva gore, koliko se meni čini... pa to je ista stvar... ili griješim...

Mogu reč da smo istog mišljenja,,,uvezi ovog....:supz::supz:
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
malo sam gledao i tražio po netu i zapravo, sve se vodi da su to dvije različite stvari... od oglasnika, foruma, ljudi uokolo pa čak i ovaj u Prodetu ima 2 artikla, roto kosu i roto malčer... http://www.prodet.hr/prodet_katalog.php?id_kat=2
ali meni su to opet jedna te ista stvar, malo drugačije izvedena... ukratko ---> kosilica :axe:
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Aco imaš li stari ili novi tip od Faića? Za novi tip tvrdi da može malčirati i napred i u rikverc jer nema zadnjeg valjka. Mene zanima zbog kuruznice. ve godine mi je malo falilo (money,money) da ga kupim.
Veliš da u kuruznici radiš dva reda. Jel to u svakom drugom prolazu dva reda, a u svakom drugom jedan red, ili između redova ostane nepomalčirano?
Jako me zanoma mogućnost u rikverc, jer na uvratinama ne pogaziš kotačem.
Please, ak more koja slikica i podjeli malo više svoja iskustva u kuruznici.:rolfer:

Ja imam taj novi tip pa neznam isto ti je to napred i u rikverc al rijetko malčiram u rikverc.Ne u svakom prolazu lovim 2 reda i ono šta ostane između.Čuj ja sam zadovoljan za kukuruz izmalčiram i kad se posuši zapalim.Nemoj očekivati da će napraviti kao čekićar jer kad dobro zgaziš u zemlju će ti ostati kukurzovina.Slika od kukurzovine nemam tek na godinu jer sam sve završio.A od trave i šiblja imaš slike na temi TOMO VINKOVIĆ pred tjedan dana stavljene.Ja bi rađe možda čekićara al nemogu sa njim cimu kositi po krumpiru jer vadi krumpir a roto ti to radi bez greške a i lakši je.
 

darkohittner

Član
Tu od
5 Srp 2009
Poruka
203
ja imam jedno tehničko pitanje i zadovoljio bi se jednim prosto jednostavnim odgovorom...

koja je razlika između MALČERA (plosnatog, sa nožem ili više njih) i ROTO KOSE (također plosnate, sa jednim ili više noževa) :scratch:scratch:scratch

jasno mi je da malčeri sa vodoravnom osovinom usitnjavaju sve pred sobom, i praktički, već lagano zafrezaju površinu zemlje ako treba, ali ova dva gore, koliko se meni čini... pa to je ista stvar... ili griješim...

pa sve ti se to svodi na istu stvar treba se pokositi nešto ali mislim da malčer koji ja imam a to je zanon tml 115 sa čekičima radi odlićno i mogu u drugoj sporohodnoj ići bez brige u travu od 1 metra visine i tamo gdje je poleglo ne smeta ništa malčer gotovo da usisa sve sa zemlje da imam problema sa kvalitetom izrade ali namjena i primjena je takova da radi ono što se od njega očekuje....melje....,za ostale malčere neznam kako funkcioniraju neki mi kažu da nemogu tako lako ići u velikoj travi ....
 
B

BAGERISTA

Guest
Nemožeš miješat malčer s y noževima,,i čekičemmm,ovaj s čekičem ide i ako ulovi kamen nije mu ništa,,mada i on nastrada,,,ali je namijenjen za to,,,a s y noževima je košnja koja ispadne kao iza kosilice ručne,,i ostaje ljepo,,mada se daju i grane samljet i dosta u velikoj travi radi ljepo,,,...
Tako da svaki od njih imaju svoje prednosti i mane..;)

Inače malčeri zanon,,,su jako kvalitetni,,,i to se vidi i u cijeni kad se kupuje..
 
Posljednje uređivanje:

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
uglavnom, plostnati roto malčer i roto kosa su zapravo jedna te ista stvar... samo me to zanimalo... jasne su mi prednosti i mane u odnosu na ove sa noževima i čekićima
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
vi sad ovdje brkate kruške i jabuke
roto kosa - kosi travu i "složi je " ljepo da se može osušiti i travu ne uništava (zahvaljujući disku)

roto malčer- melje lomi uništava travu i doslovce je razbaca
malčeru s y noževima neće ništa biti ako naiđe na kamen, jednostavno noževi se izmaknu, bolji je i brži u travi ali loš na debljem materijalu od čekića

što se tiće visine trave, roto malčer dokazano radi u travi i preko dva metra visine, kod tome sam jedino imao problem da mi je namatao travu na kardan (nisam imao onu žutu plastiku)

aco zašto čekičar nemože u krumpir a roto može??? pa naštimaš visinu na valjku odozada ili na bočnim skijama ili na topling-poluzi !!!
ako ima bočne skije naštimaj da idu na red a ne između

odakle ljudima ideja da malčer s čekićima (a to sam već nekoliko puta ćuo ) da taj malčer mora lagano zafrezati zemlju, budete to radili ,neće on dugo

i aco nisam shvatio imaš tv 732 i neznam koji malčer 1m ili 1,35m ???
3oks traktor garantirano vuče bez ikakvih problema rotomalčer od 1,5m
a mogao bih se kladiti i za tv 20 ks i 1,35m malčer ali obavezno sporohodne brzine tj,kardan na 600-700okretaja
znam jer sam vidio da zetor 25ks pjevajući ide sa mačerom od 1,5m

i jedna mala tajna , sa rotomalčerom se puno bolje radi u kukuruzovini ako je suha, tj lakše radi popodne nego ujutro
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
eto kako se neke stvari mogu u par rečenica tako lijepo pojasniti...
hvala ilegalac... sad mi je puno jasnija stvar između krušaka i jabuka...

uživajte :gitarist:
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
vi sad ovdje brkate kruške i jabuke
roto kosa - kosi travu i "složi je " ljepo da se može osušiti i travu ne uništava (zahvaljujući disku)

roto malčer- melje lomi uništava travu i doslovce je razbaca
malčeru s y noževima neće ništa biti ako naiđe na kamen, jednostavno noževi se izmaknu, bolji je i brži u travi ali loš na debljem materijalu od čekića

što se tiće visine trave, roto malčer dokazano radi u travi i preko dva metra visine, kod tome sam jedino imao problem da mi je namatao travu na kardan (nisam imao onu žutu plastiku)

aco zašto čekičar nemože u krumpir a roto može??? pa naštimaš visinu na valjku odozada ili na bočnim skijama ili na topling-poluzi !!!
ako ima bočne skije naštimaj da idu na red a ne između

odakle ljudima ideja da malčer s čekićima (a to sam već nekoliko puta ćuo ) da taj malčer mora lagano zafrezati zemlju, budete to radili ,neće on dugo

i aco nisam shvatio imaš tv 732 i neznam koji malčer 1m ili 1,35m ???
3oks traktor garantirano vuče bez ikakvih problema rotomalčer od 1,5m
a mogao bih se kladiti i za tv 20 ks i 1,35m malčer ali obavezno sporohodne brzine tj,kardan na 600-700okretaja
znam jer sam vidio da zetor 25ks pjevajući ide sa mačerom od 1,5m

i jedna mala tajna , sa rotomalčerom se puno bolje radi u kukuruzovini ako je suha, tj lakše radi popodne nego ujutro


Ma nisi me shvatio naravno da može nego zna povući one debele stabljike van pa i krumpir izvuče snjima.a roto se u krug vrti pa to neradi.Gledao sam kako sa gramipovim kose pa sam to vidjeo.da ja imam 732 tomui malčer imam 1,35,Vrti ga lako da al ja svjedno nebi 1.5m ipak je to opterećenje jer nemoj uspoređivat gitibu tome i zetora ipak je zetorova gitriba malo jača.

A šta se tiče tajne to sam skužio prije nije samo u kukuruzovini nego i u travi.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ma jasno mi je to, ali idalje tvrdim da tv 30 mora vući 1,5 u nekoj normalnoj travi
(kao npr. vočnjak)
jedino što moram priznati da tv ima jednu jako veliku manu a to je njegov raspored brzina
kod mene npr. na 4506 ima 4 brze i 4 spore , i koliko sam primjetio svaka veća brzina je za oko 50% brža, tj svaka manja je oko 50% sporija (ali i jača)
i sad ja recimo malčiram nekakvu travicu idem 2brzom (letim) sa oko 2000okr i 10tak km/h, uđem u malo veču travu i šaltam u prvu tu je negdje oko 6-7km/h, ako je u toj preteško , ide 4 spora i 4-5km/h , ili 3spora 2-3km/h

na taj naćin ja kontroliram opterečenje traktoru, jer ono ovisi o količini trave i broju okretaja malčera, i to je lako napravit

kod tv moraš ići sporohodnim zbog kardana i imaš samo dvije radne brzine
prva sa oko 1,5km/h i druga sa oko 4,5km/h

ali mislim da je i to dosta, i baš zato preporučam za 20ks 1,35 a za 30 1,5m malčer ali samo za roto-malčer govorim, jer je jako spor, za usporedbu ima samo 2 i 4 sporu
brzinu od TD4506 , a ja normalno malčiram sa 1brzom
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vinogradnik

Član
Tu od
31 Lis 2010
Poruka
51
Gospodo pozdrav !
Dozvolite, da se i ja malo uključim u raspravu oko malčera, naime imam i jedan
i drugi malčer ( rotacijski domače proizvodnje od 120 cm, dok je čekičar 105 cm, od INO Brežice ), oba dva upotrebljavam u obradi vinograda , doduše s čekičarom u prolječe izmalčam ostatke od rezidbe - rozga , ali vam moram kazati, da je to mukotrpan posel za mog Tomeka 730, tako da se malča samo nizbrijeg, a gore se ide u leru. Za košnju trave po vinogradu, tekom cijele sezone se uptrebljava rotacijski malčer, a to je sasvim druga pjesma, Tomek ga i ne osjeti, radi se bez problema u oba smjera . Bez obzira, da ima 30 ks, kako je več neko među vama spomenuo, nije to prilagođeno takvim opterečenjima , i sam imam takva iskustva, i šteta je nešto bez veze forsirati.

Lp.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
e to je odgovor iz iskustva
sam da vas pitam kad kažete rotacijski domće proizvodnje, jel to lada diferrencijal?
mislim da su oni teži za vrtit jer im je prijenos 1:4, dok kod ovih tvorničkih je mislim 1:2

i opet kažem ja sam slavonac , najveće brdo u mom vočnjaku je krtičnjak:finga:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vinogradnik

Član
Tu od
31 Lis 2010
Poruka
51
Nije od lade , nego je reduktor original od malčera agro-panonija , prijenos 1:2,
ali je izrađen u domačoj radioni.
Lp.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
N

Niksa01

Guest
Imam Zanon malčer sa Y batičima,širine 90 cm več 4 godine.uzeo sam ga na velesjmu gdje imaju predstavništvo,tamo mi je bio najpovoljniji.Koristima ga na TV 518 stari tip.Do sada nisam imamo nikakvih problema kao nov je.Korisitm ga za košnju vočnjaka 1 godišne te redovito za vinograd.U vočnjaku u brijeg 1 spora,nizbrdo 1 brza,trava visine cca 1 m.Problem se javlja ako je mokro tada se ne uspije očistiti blato koje se stvori između batiča i kučišta,te ako je teren neravan ako se prvi puta malčira,tada se djelomično freza sa malčerom a tu 18 ks se osjeti.Tako da planiram nabaviti 21 ks motor i tada će ići super.Također ga koristim za malčiranje kukuruzovine ali samo 1 red.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh