• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
bobo, to je 283ks nominalne snage i 311ks max snage. samo da mu pokrije trag?
i da, znam sta je teska drljaca ;) i sam bi htio jednu..
Ma to je samo NH,treba polako s njime,,šalim se:butthead:8)

Ne treba pretjerivat sa širinom,jer ako dođe na neku zemlju koja nije ravna onda ne napravi nikakav posao...
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
pročitao sam to prije tri godine , tak da točno neznam ali razlika je bila oko 3% u prinosu
a porbaj na googlu upisat konvencionalna i reducirana obrada pa možda nađeš, inače istraživanje je radio agronomski fakultet i ispitivali su razlike u prinosima konvencionalne reducirane i notil metode obrade tla razlike su bile manje od 7%.

Primjena tanjurače u konvencionalnoj obradi -nakon oranja (to sam mislio) - kod nas je u većini izbačena iz upotrebe pogotovo nakon zimske brazde ! koristi se nekad kod lošije zemlje jedan prohod pa poslje opet rotobrana !! sjetvospremač nije za loše zemlje!
U reduciranoj i konzervacijskoj obrani opravdana je primjena tanjurače (teške i više od 32 diska) ,grubera ili nekog drugog oruđa koje služe kao zamjena plugu -štedi se vrijeme i gorivo i nema toliko negativnih utjecaja na zemlju kao plug i po mom mišljenju treba težiti takvoj vrsti obrade gdje je god to moguće!
Plug koristiti samo za zaoravanje biljnih ostataka ,stajskog gnoja....idt.
Istraživanja razlike u prinosima koje si naveo između dviju vrsta obrade su jako dobre i idu u korist reducirane ,konvencionalne obrade, ali kad bi još uzeo u obzir i ekonomičnost pojedine obrade ( litara/ha-mislim na gorivo ne na gemište) onda bi taj rezultat bio potpun!!!
Pozdrav !
 
Posljednje uređivanje:

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
zaključke treba donositi na temelju višegodišnjih pokusa a ne pro jednom pa nije valjalo.
na našoj farmi pretežno koristimo konzervacijsku metodu obrade tla (rovilo + sjetvospremač). ali nije uvijek najbolje jer nekada zna biti osjetno bolji urod kod konvencionalne a većinom je malo bolji kod konzervacijske. notil samo radimo na bolji tlima .
što se tiče tanjurače prije sam biuo uvjeren da je zlo za zemlju ali za prinos nemora biti tako , 2010 smo na jednoj tabli probali trečina je bila rotirana , trećina sjetvospremač a trećina tanjurača+ sjetvospremač . Najbolji prinos je bio na tanjuranom.

Što se tiče da se svatko treba prilagoditi svojim uvijetima rada (klima zemlja veličina farme financije raspoloživost radne snage itd.) samo bi tupan tvrdio drugačije.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
zaključke treba donositi na temelju višegodišnjih pokusa a ne pro jednom pa nije valjalo.
na našoj farmi pretežno koristimo konzervacijsku metodu obrade tla (rovilo + sjetvospremač). ali nije uvijek najbolje jer nekada zna biti osjetno bolji urod kod konvencionalne a većinom je malo bolji kod konzervacijske. notil samo radimo na bolji tlima .
što se tiče tanjurače prije sam biuo uvjeren da je zlo za zemlju ali za prinos nemora biti tako , 2010 smo na jednoj tabli probali trečina je bila rotirana , trećina sjetvospremač a trećina tanjurača+ sjetvospremač . Najbolji prinos je bio na tanjuranom.

Što se tiče da se svatko treba prilagoditi svojim uvijetima rada (klima zemlja veličina farme financije raspoloživost radne snage itd.) samo bi tupan tvrdio drugačije.

Na mojoj farmi dugo vremena se koristila tanjurača i prinos je bio dobar samo je bilo jako lijepo raditi sa njom po brazdama pa dva tri prohoda i naravno brzinu je jako lako postići po ovim našim bregovima ( samo nizbrdo) da ona radi kak treba !!! Rad sa rotobranama je "gospotski" posel i nikad ,nikad više tanjurače !!! Koliko si goriva potrošio u tandemu tanjurača+sjetvospremač??? Dali si išao ove godine sa tanjuračom i kakvi ti je bio prinos baš me zanima!!?? Znaš li možda što se dogodi sa rizomima divljeg sirka kad prođeš tanjuračom???
Treba se prilagoditi vremenu i ovim visokim cjenama goriva, umjetnog gnojiva, sjemenske robe....,a to možemo primjenom novijih,ekonomičnijih sustava obrade!!!
Zato treba nekad slušati i struku -samo tupani to ne rade...!!!!
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
zaključke treba donositi na temelju višegodišnjih pokusa a ne pro jednom pa nije valjalo.
na našoj farmi pretežno koristimo konzervacijsku metodu obrade tla (rovilo + sjetvospremač). ali nije uvijek najbolje jer nekada zna biti osjetno bolji urod kod konvencionalne a većinom je malo bolji kod konzervacijske. notil samo radimo na bolji tlima .
što se tiče tanjurače prije sam biuo uvjeren da je zlo za zemlju ali za prinos nemora biti tako , 2010 smo na jednoj tabli probali trečina je bila rotirana , trećina sjetvospremač a trećina tanjurača+ sjetvospremač . Najbolji prinos je bio na tanjuranom.

Što se tiče da se svatko treba prilagoditi svojim uvijetima rada (klima zemlja veličina farme financije raspoloživost radne snage itd.) samo bi tupan tvrdio drugačije.

Spominješ 2010. godinu, e pa bajo moj, koliko je vlage bilo cjele godine, nema veze s čim god da si pripremal zemlju rodilo bi...u tom slučaju tanjurača nije nanijela ama baš nikakvu štetu, al kad u sušnoj godini (2011.) tanjurača izbaci i ono malo vlaga iz zemlje tu onda več nastaju problemi zbog kojih se tanjurača sve manje koristi za pripremu zemljišta.
To vam se slučajo tako poklopilo, i ne dokazuje ništa.
Teške zemlje roto-drljača, lakše sjetvospremač i kraj priče!
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
išli smo 2011 tanjurača +sjetvospremač u kukuruzu i soji .
potrošnja goriva po ha cca 10l +-
prinos soje 2-3 t
kukuruz oko 9 t
a gdje smo rotirali bilo isto zavisi od parcele ali nemogu reći da je sad rotiranje neznam koliko bolje što se tiče prinosa .
što se tiče udobnosti slažem se da je rotiranje gospodski posel .
to su naša iskustva koja smo stekli na našim parcelama kod nekoga to mže biti totalno drugačije .
što se tiče struke : roto drljača roto tiller freze i sl. je zabranmjeno koristiti u integriranoj proizvodnji osim kada njihovo korištenje ne narušava strukturu tla .
pa kad smo imali inspekcijski nadzor morali smo debelo objašnjavat zašto smo rotirali a za tanjuranje nisam morao ni a objašnjavat.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
pozdrav
-koja je razlika između rotodrljače i rotobrane,jel to isto ili?(imam tanjuračo olt 28 nazubljena)
-šta bi meni odgovaralo za zetor 6911(odličnim motorom:D), koji zahvat po mogućnosti i marka i na što treba pripaziti kod kupnje,naravno polovne (površine oko 10 jutara )
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Rotodrljača=rotobrana !!! rotofreza (freza) po domaći - nisam koristio ali moj kum je (2m) pa znam kako radi ! nije to za velike površine,dosta je sporije i nemožeš ići u rikverc dok je ne digneš dok sa rotobranom nema problema!!! Za traktore 70-80 ks ti je rotobrana 2,5 m sasvim dovoljno (mada sam sa fendtom 75 ks tjeral i 3m ,ali nebi preporučio )!!! rotobrana 3m< 100 ks !!!
To je moje iskustvo ,a za zabranu korištenja rotirajućih oruđa kod obrade tla nisam čuo, ali bih jako želio čuti argumente tih ljudi- dali su kad uopće orali ,tanjurali ,radili na zemlji i vidli kravu uživo ....!? Još nam samo takvi fale da nas uče o poljoprivredi!!!!!
 
Posljednje uređivanje:

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
2,5m znači nije mu previše,zaboravio navesti teška zemlja
-još me zanima za jesensku sjetvu,skinem kuruze poorem i jel se može odma s njome ići u sirovu brazdu,tj,zemlju koja nije promrzla i u njoj ima kuruzovine,ili to opet moram tanjuračama
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
ozbiljno pitam,za sada imam navedenu tanjuraču,ali da ne moram ići 3-4 puta pogotovo u suši mislio sam je prodati malo dodat para i uzet rotirku neku ,sve osim freze
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
pa kazem ti,,ja uvjek ozbiljan,,ja uzeo novu RD,2.5m,,za 60ks,,treba doc krajem ovog mjeseca,,
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
koja marka,gdje si je kupio i koliko si platio ak se smije znati s pdv-om (koji traktor i jel imaš prednju vuću)
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
koja marka,gdje si je kupio i koliko si platio ak se smije znati s pdv-om (koji traktor i jel imaš prednju vuću)

par postova unazad odi,vidjet ces sliku i detalje,,,sve pise,,da se ne ponavljam,,ak te jos sta zanima pitaj,,uzeo ju u lateranu u vinkovcima
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
našao str. br.3
-to mi je skupo,gledo sam malo po njuškalu tak do 15000kn (rau,mashcino),za tanjurače bi mogo dobiti do 6ooo i još doplata
-zanima me šta kod njih odlazi,kad je odem pogledat na što obratiti pažnju ili su one nepoderive ,naravno osim klinova
-i ove s paker valjkom napisali ste da su oko 800kg,nemam prednju vuću ali ima utega,jel bi ga to dizalo u transportu po cesti(težina rolo bala- nemam rolo imam kockaste pa ne znam)
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
a i ja sam gledao po njuskalu,,,15 soma do 20,,su sa pdv,,pa odlucio uzet novu,,vrate pdv,,pa za 30,imam novu za svagda kak se kaze,,a moras pogledat da im ulje ne curi,,na semerinzima,,da nema puno lokera na rotorima i tak,,da nije koja dosla na panj,,he,ja mislim da te nebi dizala,,posto imas utege,,neka drugi forumasi kazu iz iskustva
 

Najnoviji postovi

Na vrh