• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
malo smo skrenuli s teme,ali moramo razjasniti stvar ;)
rotodrljača nije potrebna za zimsku brazdu. za jesen ili prolječe,uredu...
naša filozofija je ovako,potanjuramo,bacimo gnojivo,i onda zaravnamo i promješamo sa sjetvospremačem*...
vidim da tu spominjete sjetvospremač ovakav,onakav,meni i nije bitno kakve ima opruge,nego kakav ima valjak,jer on odrađuje pravi posao,tj mrvi grude...
i još bih nadodao,ako sjetvospremač vadi žetvene ostatke van,to znači da nije dobro poorano,jer ako oreš cca 30 cm,plug bi trebao bacit te ostatke na dno brazde,a nejde tebi sjetvospremač na 30 cm dubine...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Tibor- nemamo svi istu zemlju pa svako piše svoje iskustvo i mišnjenje o strojevima i zemljama

ja kazem misljenje struke u vezi tanjuraca :mrgreen:
inace, i mi smo tanjurali prije. sada idemo sa rotodrljacom na sve.
sjetvospremac smo prodali da bi kupili rotodrljacu. sada bi dobro dosao za kukuruz. ali radije bi tesku drljacu.
svatko ima drukcije misljenje, drukciju zemlju i tako to.
sto ljudi sto cudi, sto zena dvjesto .... ne? :)
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Kod nas ce rotodrljaca tek da se isproba, ali vjerujem da ce to biti bas prava stvar za pripremu, iako je zimsko oranje. Kada bi kod nas utjerao sjetvospremac direkt u oranje, bez obzira sto je zimsko jednostavno bi ga polomio :toimonster:. kod nas se ide dva puta tanjiracama i jednom sjetvospremacem i bude na knap priprema. Kada bi se kod nas zimska brazda mogla pripremati sjetvospremacem pa to bi bio raj :prayer:, ali staces takva zemlja, kuce se nekada od nje pravile :mrgreen:
Tako da netreba ici glavom u zid :madmana: kako se zimska brazda priprema samo sjetvospremacem, a ovi sto vuku tanjiracu ili roto drljacu su :rolleyess:
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
@golman
netrebaš se bojati,za zeku 60 ks je takva sasvim dosti(čak gdjegod mu i puna kapa), jedino ak kaniš poslije pobirati jačeg traktora onda može pakir i veća rotobrana

@dado
da, s ovom se tvrdnjom u potpunosti slažem i baš sam iz tih razloga i ja išel svoju kupovat:supz:[/QUOTE]

ma ne bojim se,,vjerujem da ce to terat zeko,,naravno da kanim kupit veci jaci,,al to polako,,sad uzeo sto mi potrebnije,prilagodit se,,olaksat si poso,,,za sad nemogu financijski popratit,,uzeo sam novu sijacicu i drlju,,pa za pocetak mislim da si dosta olaksao posao,,,


i ja potpisujem od Dade tvrdnju,,,
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Hvala ti šta se slažeš samnom :drinkers:

Daj reci kakvu si sijačicu kupio i nabaci koju slikicu,ali u drugoj temi da moderatori nemaju previše posla :madmana:
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
veći urod daje tanjurača sjetvospremač nego rotodrljača a i lošija je struktura sjetvenog sloja . kod sjetvospremača skoro sve buse male i veće su na površini i sprečavaju isušivanje i stvaranje pokorice te znatno smanjuju eroziju vjetrom , dok kod roto drljače se stvara puno sitnih čestica zemlje koje su na površini a veće su pakirane u dubljim dijelovima sjetvenog sloja te se troši više goriva , ali kod proljetne brazde roto drljačom se manje sabija tlo . a svako zlo za neko dobro i obrnuto.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
RD-om radim pripremu za svu sjetvu, i ne mogu reć da su prinosi slabiji radi nje u nekim uvijetima. Tanjuračom samo prašim strnjak i to je to
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
evo mi koristimo tiler (isti drek)..za žitarice se priprema sa njim (odmah sijačica i pići) po brazdi ili po tanjuranom..za kukuruz se priprema teškom drljačom..samo po zimskoj se prođe i to je to..jedino jedna polja su masna (teška zemlja) i onda ak se to masno izvadi van to se zapeče i onda se mora s tilerom preć da se malo te grude razbiju..samo u tom se slučaju on koristi u pripremi za kukuruz..

evo od prije dvije godine priprema za silažni kukuruz poslje uljane repice..dva puta potanjurano i jedan prohod "Peckom" i sijanje..;)

 
Posljednje uređivanje:

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
zasto sa 155icom ne vucete tu drljacu? ovome treba barem duplo veca..?
 
B

Bobo

Guest
Jes ti kad vidio tesku drljacu, pogotovo "PECKA" Pa to je jako, masivno tesko za nositi a za vuci jos gore... to drlja dublje nego ja orem...

Nek mu prekrije trag i dosta ;)
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Jes ti kad vidio tesku drljacu, pogotovo "PECKA" Pa to je jako, masivno tesko za nositi a za vuci jos gore... to drlja dublje nego ja orem...

Nek mu prekrije trag i dosta ;)
Onda samo ori i pripremaj zemlju sa njom kad tak dobro radi i potrošiš još 20l više goriva na hektaru pa je puno efikasnije ....

Kolega "tatar" gdje si pročitao to istraživanje da tanjurača i sjetvospremač daje veći urod od rotobrane??? kolika je radna dubina tanjurače 24,28,32 diska kopčanu na tri točka??!! zanima me i utrošak goriva na ha kod ovih naših "velikih" i bregovitih parcela sa tanjuračom, jer znam iz iskustva da sve više se primjenjuju rotobrane!!!
 
Posljednje uređivanje:

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
bobo, to je 283ks nominalne snage i 311ks max snage. samo da mu pokrije trag?
i da, znam sta je teska drljaca ;) i sam bi htio jednu..
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
sa 155-icom zatvaramo zimsku,a sa tg-om u pripremi za kukuruz...tg ju može brže vuć,a tm sije takav je raspored..;)
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
pročitao sam to prije tri godine , tak da točno neznam ali razlika je bila oko 3% u prinosu
a porbaj na googlu upisat konvencionalna i reducirana obrada pa možda nađeš, inače istraživanje je radio agronomski fakultet i ispitivali su razlike u prinosima konvencionalne reducirane i notil metode obrade tla razlike su bile manje od 7%.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
pa je ali kad pomnožiš 100 ha sa 7% dobiješ 7 ha a to nije malo

pa istina,ja cu tesko toliko izgubit,,neam toliko zemlje,,,,ali,,ali,,jednog dana hoću,,,,,sta sam ambiciozan,,:partyman:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Onda samo ori i pripremaj zemlju sa njom kad tak dobro radi i potrošiš još 20l više goriva na hektaru pa je puno efikasnije ....

Kolega "tatar" gdje si pročitao to istraživanje da tanjurača i sjetvospremač daje veći urod od rotobrane??? kolika je radna dubina tanjurače 24,28,32 diska kopčanu na tri točka??!! zanima me i utrošak goriva na ha kod ovih naših "velikih" i bregovitih parcela sa tanjuračom, jer znam iz iskustva da sve više se primjenjuju rotobrane!!!

Da slazem se ,za brdovite i manje parcele samo rotobrana
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dobra je i rotodrljača i sjetvospremač, kome više što paše zbog strukture tla, a što se tiče tanjurače, ona samo radi štetu, pogotovo u ovim sve sušnijim godinama...iskustvo!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh