• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Neke valjda razlike mora biti..
Po tome bi isti traktor vukao 2.5m i 3m sa 12 radnih tijela jednakom "mukom". Ako zanemarimo da 3m drljača je teža(valjda).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Nebi, jer imaš više tijela u zemlji, a i brže se vrte.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Znači večinom sve 2,5m zahvata imaju po 10 radnih tjela i getribu malo zamaknutu u stranu (nisam na to uopće obraćal pažnju).
Ima ih nekoliko sa 11 radnih tjela i getriba je na sredini (maschio HD)

Velite da je najbolje da je getriba u sredini.
Jel onda bolje gledati sa neparnim brojem radnih tjela ili opčenito sa više radnih tjela.??
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ŠANANA kad je getriba malo sa strane malo dobiješ na španerima i nije to kardanu neki problem znal sem nekad par sati rotirati u rikverc (nije skakutalo kad je bilo jako suho) i još imam orginalni kardan a treče klinove .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Pa kardan i onak nikad ne stoji ravno, već uvijek gore-dolje, pa mu je svejedno i ak stoji u stranu (ko na vitlu, npr.).

Uostalom, i ona muška stvar stoji na stranu, pa ne ispadne (osim ak je teleskop prekratak) :D:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da je takav problem to kaj kardan stoji u stranu nebi se takve RD ni proizvodile, ma to tak ide godinama, sad malo gledam po oglasima, više ih ima kaj je getriba zamaknuta u stranu nego kaj je ravno iza traktora.

Sanana
A da kupite novu Maschio i mirna bosna.

A kaj će nam?? Puno je para dok se tu doda paker valjak i hidrolift, a nemamo tolike potrebe za njom.
Najbitnija nam je jesenska sjetva da se odradi u kombinaciji, znači 15, max 20 rali ako bude.

Kaj se tiće proljetne sjetve, tu 80-90% odradi sjetvospremač, tu tek nešto sitno ima posla za RD, jedino proljetna oranja bi se odrađivala sa RD odmah za sjetvu.

Tak da mi nemamo potrebu pljunuti 50-60 tkn za novu RD, idemo na neku provjerenu polovnu tak do 25 tkn max.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Sanana nemoj previse birat nego obidi ih par i vidi koja je u najboljem stanju a realni novci kupuj!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Sanana nemoj previse birat nego obidi ih par i vidi koja je u najboljem stanju a realni novci kupuj!!

Ovaj tjedan odoše bikovi pa budemo obilazili dalje, več smo ih nekoliko vidjeli, nekaj se bude našlo.


E da, Maschio HD ili HB modeli 2,5m imaju 12 rotora sa getribom u sredini, sa jednom takvom sam radio, to odlično ide.
Takvu jednu smo našli za oko 2200€, stanje odlično, ali prvo proba onda kupnja.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Kod mene je getriba zamaknuta u stranu i nevidim u čemu je tu problem. I zašto bi na španerima pomical RD da kardan stoji ravno ? To bi bilo nakaradno i videti a kamoli delati tak. Nije to malčer pa da stoji sa strane.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ako je dobar kardan sa ispravnim križevima, redovito podmazan ne vidim nikakovg problema.

Znam masu ljudi koji uopće ne održavaju kardane ni pod razno, kardani ostaju u blatu i zemlji, na kiši... pa se onda čude kad cjevi zahrđaju i križevi popucaju od hrđe.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Najgore je kad neispravan kardan razmrda nešto u traktoru,onda tek imaš problem.
Šanana-kod RD gledaj da ima 12 tijela,getribu u sredini,ili kosu getribu da kardan stoji ravno,da se može tjerati na 1000 okretaja,da ima dasku i po mogućnosti kose noževe. Ostalo znaš. Jesi li gledao po Slovenskim oglasnicima? Nađe se dobre robe,možda Lemken,ili Kverneland... Kolega je nedavno uzeo novu Lemkenovu kombinaciju,kaže da je razlika prema V&N-u nebo i zemlja,a vogelica nije bila neka stara i poderana,tako da bi i kod kupnje rabljenog stroja bilo dobro pogledati bolje marke. Ja ću se isto prvom priliko riješiti Maschia,i uzeti nešto bolje.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Može li pojašnjenje te razlike nebo i zemlja?
Ja sam u fazi kupnje RD i sve više čitanja mi daje sve manje pametnih odabira...
Mislio sam maschio,pa frandent,sad čitam da je velika razlika lemken i V&N..pa da se riješava maschia...jer se traži bolje.
Nisam pametan.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Gogo, mi ćemo ići gledati jednu stariju Maschio, model HB ili HD, velika profi getriba s 3 brzine je na njoj, na prvu mi izgleda original stanje i ako nabavimo hidrolift za nju, pošto ga nema budemo ju uzeli, ja mislim da te stare maschio bi morale biti dobre.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Najgore je kad neispravan kardan razmrda nešto u traktoru,onda tek imaš problem.
Šanana-kod RD gledaj da ima 12 tijela,getribu u sredini,ili kosu getribu da kardan stoji ravno,da se može tjerati na 1000 okretaja,da ima dasku i po mogućnosti kose noževe. Ostalo znaš. Jesi li gledao po Slovenskim oglasnicima? Nađe se dobre robe,možda Lemken,ili Kverneland... Kolega je nedavno uzeo novu Lemkenovu kombinaciju,kaže da je razlika prema V&N-u nebo i zemlja,a vogelica nije bila neka stara i poderana,tako da bi i kod kupnje rabljenog stroja bilo dobro pogledati bolje marke. Ja ću se isto prvom priliko riješiti Maschia,i uzeti nešto bolje.
Sta fali Maschiu?? Tko ti kriv što si uzeo 20 godina staru..

Mi ako budemo opet kupovali samo Maschio dolazi u obzir..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
komer-puno lakše se tjera,i ljepše radi.
Šanana-da,al za godinu-dvije vidiš gdje si fulao.
Milan-ne bih se ja riješio svoje RD zato što je Maschio,ili zato što ne valja,nego jer nema ono što bih ja htio i što bi olakšalo i poboljšalo rad. Kad sam kupovao,nisam znao ono što sad znam,i samo hoću da se netko drugi ne zezne. Pa moja stara je za klasu iznad tvoje nove...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
A što je ono što tebi fali na rd?

Nemoj zamjeriti, ali po meni je to sve izmišljanje. Ja imam rd 230 i ne planiram je skoro mijenjati, da kupim 20cm širu učinak neću puno povećati, nit ću nositi kombinaciju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh