• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Pa sve ovo što sam gore napisao,osim grede,nju imam. Plus što ima strašno glup sistem reguliranja visine valjka,s tim stalno muku mučim,štitnici sa strane su loše izvedeni,prvo sam ih piksirao,pa radio sve iznova,al stalno cvikaju i ispadaju po polju...
Ako tebe zadovoljava,sve 5,ali ne možeš reči da nema boljeg stroja od ovog što imaš,bio to Maschio,ili bilo koji drugi,i ne mora biti nov i strašno skup.
Onda bi npr. i prednji pogon na traktoru bio glupost i izmišljanje,jer i traktor bez toga se kotrlja po polju.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,168
Zbog čega baš 12 tijela? To misliš da se lakše tjera od 11 npr?

Druga stvar zašto kosi noževi?

Nigdje ja nisam napisao da je moja rd najbolja.. Nije nit će ikad biti, ali nas služi perfektno i znam da ne mogu dobiti novce koje bi htio da je idem prodati.

A Maschio ću opet jer smatram da je to najbolji omjer cijene i kvalitete, sumnjičav sam prema V&N (Vigolo). Ove puno jeftinije ni ne gledam, a amazone i druge visoke klase su mi nedostižne.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod mene ima puno različitih marki pa vlasnici sa njima rade ubiti glavno da nema luftova i ne pušta ulje . Dilema noževi klinovi po meni bolji klinovi jer stoje više u koso pa sa njih ispadne trava dok kod noževa isti trik ne vrijedi . Mislim da se malo kužim do sad sam poderal dvije garniture klinova .
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,168
Je, to je mana noževa, nakupljaju se ostatci. 7 puta sam jesenas čistio noževe, ali brzo se očiste.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,763
Nebum napisal šta sad mislim da se neki ne uvrijede pa budem fin. Kod mene su ravni klinovi a kod šurjaka stoje u koso. Trava se nakupi na mojim i njegovim. Kak to ? Kod mene je drukčija trava ili ? Kad sam kupovao klinove (izgledaju kao trokut) jakopic mi je rekao da su ti klinovi bolji i od noževa jer bolje usitne zemlju.
Kao da su jako dobri za povrtlare. Jeli me lagao ?
Mislim da to ima neke veze sa plugom, ako me tko razme.
 
Posljednje uređivanje:

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,554
Roto drljača koja napravi pre sitnu obradu po meni nije najsretnije rješenje jer u slučaju malo jačeg pljuska napravi se pokorica i tu zrno dosta teško izlazi van.Po meni iz iskustva su bolji klinovi jer oni ne naprave tako sitn kao noževi i tu biljka puno lakše izađe van.istina da se RD lakše tjera sa noževima nego sa klinovima.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Milan-da,više tijela,lakši rad,kosi noževi,opet lakši rad.
A ja stvarno ne znam što vi svi rotirate kad vas trava toliko muči? Livade?

dado-razmem te ja jako dobro,ali ne da mi se kosom po kamenu,nisi u pravu,i s takvim razmišljanjem nikad nećeš biti.

jlukaci- pa valjda šofer određuje kako sitno RD priprema? Finoća rada ovisi o tome kako si poštelaš RD,i kako brzo se voziš...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dado, veliš tvoji klinovi su ko u trokut, e pa ti onda nemaš klinove, ti imaš polunoževe, to je velika razlika u odnosu na klinove.

Za mene je nož, nož, nož reže, nož radi posao, kraj priće.

A kaj se tiće prefine pripreme, pa poterajte brzinu ili dve brže te vaše traktore pa vam nebude prefina priprema.

Kad sam radio sa koleginom RD, išao sam u istoj brzini u kojoj orem na lagnim tlima, u težim tlima brzinu ili dve manje i opet je dobro napravila.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,872
Ono što primjećujem kod susjeda koji radi isključivo sa rd,korov mu puno prije izlazi van nego meni koji tanjuram..sad koliko je to dobro ili loše neznam.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
To je živa istina, trava će najprije izaći iza rotodrljače, dok recimo iza sjetvospremača treba puno duže da izađe trava, zašto je to tako neznam.
Ima tu više faktora, od zakorovljenosti parcela pa do samog oranja.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,168
Gogo tebi treba onda rototiler jer tebi treba baš fina priprema za povrtlarstvo, kužim ja na šta ti ciljaš..

A te kose noževe ne shvaćam baš, na izgled mi to djeluje lošije od ravnih.

Ne rotiramo livade nego ostane ostataka vani pa se u jesen to sve lijepi, pogotovo kad se rotira oko međa po nepooranom i slično.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Netreba meni freza, treba mi RD sa noževima, ravnim klasičnim i nema briga, 90% RD je takvih i svi rade s njim bez problema :)
 

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
A Maschio ću opet jer smatram da je to najbolji omjer cijene i kvalitete, sumnjičav sam prema V&N (Vigolo). Ove puno jeftinije ni ne gledam, a amazone i druge visoke klase su mi nedostižne.

Zašto si prema Vogelovoj sumnjičav?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,168
Ne znam, jednostavno bih radije uvijek Maschio nego nju, vjerujem da je Maschiu za klasu bolja.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Netreba meni freza, treba mi RD sa noževima, ravnim klasičnim i nema briga, 90% RD je takvih i svi rade s njim bez problema :)
Kod tebe je pijesak ilovača je nekaj drugo no kak tebi odgovara u mojem naseljku skoro svaka kuća ima RD ali ni 10 % sa noževima ipak je valjda presudan teren (tlo) . I mali trik kad se zaštopa sa travom samo kardan u rikverc i ponovo uključiš kardan i deri problem ako traktor nema kardan preko brzina .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
U mom poslu se RD nebude nikad zaštopala s travom, neznam kakvu bi zemlju moral rotirati da se to dogodi.
Imamo mi svakakve zemlje, pjeskulja je najmanje, večina je srednje laka zemlja, ima nešto srednje teške i za to mi treba rd, to su večinom ilovasta tla i kod mene svi rade s noževima, nitko se ne buni.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,763
To samo misliš da se nebu zaštopala. Nemora se namotati nego se jednostavno naljepi, barem kod mene. Ali o tome čemo poslje kad ju kupiš. Najbolje češ sam vidjeti.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega, ja sam več radio s RD koja ima noževe, posuđivam si od kolege, a i rotirao sam kod njega u ispomoći, imam več dobranog iskustva pa nisam uvidio da se trave namata na noževe, pa čak i kad je blatnjava jesen odradi se sjetva bez problema, noževi se lako očiste.
Odradio sam več sigurno 20-30 kj sa rd.
 
Na vrh