• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
Trebalo bi negdje pisati.
Ide ili tekuća mast ili čim viskoznije hipoidno ulje (SAE140, 220...).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
Nemoj škrtariti na ulju. Ispusti ga van, nalij nafte i isperi unutrašnjost, da izađe špena, te ju počasti novim uljem (kad već neznaš kakvo je unutra).
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Unutra je čisto ulje, ali po mirisu me ne podsječa na hipenol, iako ako nebude druge budem nadolio hipenol 140.

Nemoj škrtariti na ulju. Ispusti ga van, nalij nafte i isperi unutrašnjost, da izađe špena, te ju počasti novim uljem (kad već neznaš kakvo je unutra).

Naravno da nebudem škrtaril, stroj je još uvjek u tvorničkom stanju i šteta da se nekaj desi. No zamjenu komplet ulja planiram odraditi u ljetu prije jesenske sjetve, sad samo eventualno malo nadolijati da odradi ovo malo kaj bude sad trebalo i stajala bude do jeseni.

Radi se o Eberhardt rotodrljači.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,079
Ja bi išao na što ''teže'' ulje.
Vrti se to dovoljno sporo da nemože biti pregusto.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
Ulje veće viskoznosti.
SAE 220, SAE 320...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ŠANANA zakaj mijenjati ulje ako je žuto i nema taloga na mojoj rd su treči klinovi a ulje nije dirano . Digni ju u zrak i ako nema nigdje na baterijama luftova ništ ne diraj ako ispereš i promijeniš ulje početi će puštati na semerinzima u praksi više takvih slučajeva . Nažalost neke sem i moral šarafati .
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Na mojoj RD piše da bi se ulje trebalo mijenjati svakih 300 sati.
Željko- kak da se ulje u njoj zacrni,nije to motor s unutarnjim izgaranjem... Ili se varam?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,193
Ma to su izmišljanja.. Najvažnije je da ulja ima i da su zupčanici uvijek masni. Dok su masni ulja ima dosta. Mi smo dolijevali par puta u našu rd, isto neki hipenol većeg broja.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,193
Zato što je to motor. Nakon nekog vremena ulje izgubi viskoznost to je istina, ali za nekog tko ne radi puno bitno samo da ima dovoljno ulja i to je to.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
I u getribi treba mijenjati ulje,i u volanu,svugdje gdje ga ima, treba ga mijenjati... Još je gore ako radiš malo,pa se interval rastegne na dugačak period.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,193
Ma sve su to pretjerivanja. Najvažnije je da ulja ima dovoljno i da se redovno mijenja u motoru. A ovo ostalo ide..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
Ulje se potroši i u prijenosniku, baš kak i u motoru.
Najveći je problem vlaga koju ulje s vremenom absorbira, pa postaje korozivno. Pogotovo na strojevima koji se rijetko koriste, a (cesto) stoje i vani.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Zna netko neku dobru RD 2,5m sa novijim noževima, hidroliftom, obavezno zadnja daska i cjevastim valjkom?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,774
Mjenjanje ulja u RD :icon_scratch:
Ja sam isto za to pogotovo zbog ovog što kaže ZJ ali kod mene nema rupe za ispuštanje a pošto sam to smješao da bude malo gušće nemrem to izvaditi osim da ju raskopam.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod mene skoro svaka kuća ima rd kupljene večinom rabljene kome je falelo ulja nadolijal i radi tko je mijenjal ulje novo ulje je procurelo i trebalo je mijenjati semeringe itd e sad struka kaže obavezno mijenjati a (bar moja) prakse bolje ne. ŠANANA možda je u tvojoj rd novo ulje .
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja sipam tekuču mast ako fali jel sve polovne su riskantne,svaki čas mogu procuriti,ovak nemam brige,mast maže i RD radi bez greške.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804



Evo kakav je raspored noževa na Eberhardt RD, valjda bude dobro.

 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh