• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rovokopač za traktor - samogradnja

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Nisam rekao da je zavar loš a ako si radio pripremu zavara skošenje onda ga ima i previše . Da ne kvarimo dobru temu kako napreduju radovi ?

Nema frke, samo kazem da mislim da ce izdrzati sto mora. I ja bih volio da bude jos ravnomjerniji, al zasad je tako. Mozda s vremenom ispraksiram i bolji var. Da, sve ploce su koso brusene i ociscene s polirkom na spojevima. Nema smisla variti na koroziju ili boju i sl. Nastojim sve napraviti sto je bolje moguce. Jos cekam dijelove da dodju s rezanja...imaju guzvu tamo pa zato malo duze traje
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Evo nastavljam sa radom. Tek sam danas uhvatio nešto slobodnog vremena pa evo što je bilo..

i3cj1z.jpg


168y3jr.jpg


a1mgi8.jpg


Došle su i pikse od CX-a. Veće idu na okretište, a manje na sve ostale zglobove

3150tuh.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Jel' ti tokariš ili ti neko radi uslužno tokarske poslove ?
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
čini mi se da su ti malo preveliki okretaji kod tokarenja i bušenja,vidim dosta crne skurene špene ispod amerikanera
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
čini mi se da su ti malo preveliki okretaji kod tokarenja i bušenja,vidim dosta crne skurene špene ispod amerikanera

Špena je od raznih kvaliteta i tvrdoća materijala pa se ni ne ponaša jednako. Ispočetka je bilo i prevelikih brzina, ali naučio sam da to ne valja jer su mi otišle dvije pločice na nožu. Veće rupe bušim na malim okretajima (70-115), a ovo na slici je bušenje rupe 20 mm pa sam stavio na 300 okretaja. Nastojim optimizirati sve...no čovjek svaki dan nauči nešto novo...
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
i 300 ti je možda malo previše za fi 20 ali prolazi ako nije prežilav i tvrd matrijal. istina je da čovjek najbolje nauči iz prakse i iz vlastitih pogrešaka .kad jedanput nekaj zezneš to si dobro zapamtiš i više nebuš napravil istu grešku,a ono kaj pročitaš iz knjige ili tablice to lako ishlapi. ja sam isto skuril pločica i borera, i strgal noževa na kile
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
i 300 ti je možda malo previše za fi 20 ali prolazi ako nije prežilav i tvrd matrijal. istina je da čovjek najbolje nauči iz prakse i iz vlastitih pogrešaka .kad jedanput nekaj zezneš to si dobro zapamtiš i više nebuš napravil istu grešku,a ono kaj pročitaš iz knjige ili tablice to lako ishlapi. ja sam isto skuril pločica i borera, i strgal noževa na kile

Slažem se; tko radi taj i griješi :)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
normalno je kod bušenja da su okretaji manji kaj je materijal žilaviji i obratno,a i kut oštrice borera nije isti za sve materijale..a normalno,tu je i fi borera,što tanji to veća brzina..
 

hanibal

Član
Tu od
21 Stu 2012
Poruka
81
mmm,pa vjerujem da bi i dobar traktor napravio bas po svojoj mjeri,i bilo bi dobro da to probas,,,,,,,,bitna je ideja ,,sve pocinje od tog,,,,,ja bi nesto nesto reko ,moje misljenje i iskustva ,,,kad je rijec o stablizatorima na tvojem buducem stroju,,bitno je dali ce orudje biti namjenjeno samo za kopanje ,ili i za neke dr operacije ,,,zasto ,,danasnja rijesenja kombinirki ,su takva ,stablizatori u granicama gabaritima sirine i sam nosac orudja u fiksnoj vezi sa vozilom i tako da prilikom stabilizacije odvaja zadnje kotace od tla,posmak aksijani lijeva ,desna strana velike ruke okretanje 180,moje misljenje da je to nuzno,,,,,,,,,,,
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
mmm,pa vjerujem da bi i dobar traktor napravio bas po svojoj mjeri,i bilo bi dobro da to probas,,,,,,,,bitna je ideja ,,sve pocinje od tog,,,,,ja bi nesto nesto reko ,moje misljenje i iskustva ,,,kad je rijec o stablizatorima na tvojem buducem stroju,,bitno je dali ce orudje biti namjenjeno samo za kopanje ,ili i za neke dr operacije ,,,zasto ,,danasnja rijesenja kombinirki ,su takva ,stablizatori u granicama gabaritima sirine i sam nosac orudja u fiksnoj vezi sa vozilom i tako da prilikom stabilizacije odvaja zadnje kotace od tla,posmak aksijani lijeva ,desna strana velike ruke okretanje 180,moje misljenje da je to nuzno,,,,,,,,,,,

Mozda jest nuzno kod kopanja u skucenim prostorima i kraj zidova i slicno, no ja sam se odlucio za fiksnu poziciju krana i drugaciji tip stabilizatora jer cu ga upotrebljavati na otvorenom i jer ce na ovaj nacin imati bolju stabilnost zbog veceg razmaka izmedu stopa, ali i zbog toga jer mi se takav dizajn vise svidja. Kopanje uz fiksne objekte se moze rijesiti jednostavnim dodavanjem zgloba na gornjem dijelu glavne ruke ili drugacijim pozicioniranjem stroja s obzirom na liniju iskopa. U transportnom polozaju stope ce biti tek malo izvan sirine traktora. Imas pravo sto se tice transporta; kad bi se ruka mogla zamaknuti sa postoljem u jednu stranu tada bi u voznji bila sasvim uz zadnji dio traktora, no ne mislim pretjerivati sa njenom tezinom pa zato vjerujem da ce bit ok. Carlo pesci sam nosio na polugama i sa ukrucenjima i njegovo okretiste je bilo puno dalje iza nego ce ovdje bit i bio je tezi nego planiram da ovaj bude. Zbog toga vjerujem da ce ga Rus moci normalno nositi...no, vidjet cemo
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Neznam , to lomljenje ruke negdje na srredini mi se ne čini kao neko bajno rješenje pošto sve izlazi iz centra pri opterećenju
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ma kad cijela amerika na profi strojevima nema bocni pomak, mislim da nije ni tebi neophodan, bitnije su druge stvari, proracunati teziste, stope i dr.
 
Posljednje uređivanje:

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Meni to u principu uopćene treba, ali postoje takva riješenja. Evo Huddig je sasvim sigurno najbolji primjer stroja sa središnjim okretištem i lomljenjem ruke...

1eoug5.jpg
 

marek

Član
Tu od
26 Velj 2012
Poruka
121
Kaj da velim a kaj drugi nisu...svaka čast majstore...
Profesionalni kreativac si...
Nekak me onaj koordinatni sustav na slikama vuko na Solidworks al kažeš da radiš u AutoCad-u...
osobno, sklepam si doma kaj mi treba al ovo... Respect...
Samo tak napred!:)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Kaj da velim a kaj drugi nisu...svaka čast majstore...
Profesionalni kreativac si...
Nekak me onaj koordinatni sustav na slikama vuko na Solidworks al kažeš da radiš u AutoCad-u...
osobno, sklepam si doma kaj mi treba al ovo... Respect...
Samo tak napred!:)

Hvala. SolidWorks i Ac su dosta slicni, radil sam sa oba na faksu, al nekako mi je AC bolji za ovo...
 

hanibal

Član
Tu od
21 Stu 2012
Poruka
81
naime,kupio sam nekompletnu Backhoe ,kineska ,najvjerovatnije ,bez pumpe ,nije toliko rabljena no razvod kriznim ventilima ,crijeva cilindri rezervoar ulja 35l,,bili su u dosta dobrom stanju,,manjih je dimenzija za manje iskope i za maleprostore,tezine 680,kg sa bocnim stabilizatorima,vise pumpi sam promjenio do zeljenog efekta ,no problem je bio jer se ruka nije bas 180 stupnjeva okretala ,no ajde i to smo resli a to je i te kako bitno kad nemas aksijalni pomak zato najstoj barem 200 stupnjeva da se okrece ,,,pokraj zida tesko postavis 80,90 stupnjeva,jer ti smeta 1stabilzator posebno ako je manje stupnjeva ako si pod 90 fali ti 10 jer vise ne mozes da okrenes,glavnu ruku, da istreses sadrzaj kasike van iskopa taj problem nemam bas neko rijesenje ,,,nosena je na polugama i kasnije sam dodao 3 fiksatora poluga na bilo kojoj visini ,tako da se zadnji kotaci odvoje od tla kad spustim stabilizatore,rad je sasvim drgaciji no prije,,,
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Ne brine me kopanje uz zid, a i to se može drugačije riješiti.

Party se nastavlja; danas stigli dijelovi glavne rame s rezanja..malo je duže potrajalo jer je gužva u tvornici gdje sam dao rezati...

149o87c.jpg


25qbwr5.jpg


2wd3sjm.jpg


Malo isprobavanja dal sve paše...onako odokativno... :)
E sad, čim bude vremena polirka u ruke i skidanje bridova, korozije i prašine te priprema za varenje...
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Sastavljanje glavnog nosača. Jasno se vide dva buduća rezervara za ulje i pozicija usisnih filtera i pumpe.
Pumpu sam namjerno stavio unutar kućišta zbog toga jer će biti zaštićena od vanjskih utjecaja i mogućih oštećenja, ali i zato jer se nadam da će zbog toga stroj raditi nešto tiše...

ftinis.jpg


146234.jpg


30scz7r.jpg


2qth56w.jpg
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dobro si to zamislil.
Kolko bu to sve zajedno imalo kila?
 

Najnoviji postovi

Na vrh