• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rovokopač za traktor - samogradnja

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
To su previše kompleksni strojevi da bi ih metrom kopirao, to jednostavno nije moguće. Ne ide bez projektiranja ako želiš dobiti prave rezultate.
Misliš na rototilt? To je dobra stvar al jako skupa za napraviti, a ako ne radiš svakodnevno uslužno ne isplati se
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,054
Al klješta nebi trebala bit skupa, ne ona koja si ti na prvome napravio nego sa vanjske strane ruke iznad baje fiksno na grani, da možeš koristit dok je korpa gore
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,018
Sve je to super dok ne zahrđa..
Nisam nikad imao prilike susrest s ruskim traktorom izbliza, no očito su imali super ideje 👍 nema ih baš v moji okolici. 🤷
Se daju i srca na felgama okretati?
Kolko je težak taj tvoj traktor?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Lako je išlo van, malo wd-a i nema frke. Ne, stražnji kotači imaju osovinu s kajlom uzdužno i na suprotnoj strani su zaglodani utori u koje se fiksira druga polovica glavčine. Glavčinu pomičeš po osovini kak želiš, felge ne diraš ništa, mogu se samo okrenuti suprotno ko što sam ih ja sada
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,054
A na ovome si napravio još jedan zglob na ruci...to je bilo ciljano prema potrebi ili malo za promjenu? Komande su standardn ili? A zasto nisi napravio seljenje korpi na hidrualiku?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
To je bilo namjerno jer mi je na RK - 525 uvijek falilo visine. Osim toga može se puno više sklopiti, ne stoji 3 metra iza traktora, pa ga je lakše i nositi. Hidraulični sistem je identičan kao na prošlom, jedino nema nožnih pedala nego se dodatne komande prebacuju pritiskom na tipku sa elektromagnetskim ventilima 6/2.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,054
A kopčanje korpe je mehaničko?
Mislio sam na komande ako su standardne, pokreti ručke
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Raspored komandi je standardni. Da, korpa se kopča mehanički, nema potrebe za hidrauličnom spojkom. Ako netko zatraži može se napraviti
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Najveća prednost je što nema gubitka sile na ruci kod kopanja jer se ne povećava krak kao kad izvučeš teleskop, s dva zgloba možeš doseći sve pozicije, od jako blizu do maksimalno daleko od okretišta. Također veća je korisna nosivost jer se ne povećava masa na kraju poluge kao kod teleskopa.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Ako gledamo od okretišta, prvi kran je najteži i napravljen je od debljeg lima, drugi malo lakši i onaj s korpom još laganiji. Poanta je da se ne stavlja dodatna masa daleko od hvatišta. Kran s teleskopom i cilindrom je teži od ovog, pa zbog manje mase konstrukcije može dići više korisnog tereta. Zbog toga se stavlja kvalitetniji lim da bi mogao biti tanji, a s time i da bude manja masa
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja imam pravo na svoje mišljenje , jcb kran ima prednost za moj pojam jer su svi cilindri izvana i ne mogu nastradati .
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Naravno da imaš. Stradavanje cilindara je moguće gdje god se oni nalaze. Dobar strojar će pripaziti na stroj. 90% bagera i mini bagera ima podizni cilindar ispod krana (da bi mogao više dići) pa ne vidim da stradavaju...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,430
Pohvala svaka za izradu kopača. Kad sam gledao pre izradu htjeo sam pitati dali je konstrukcija traktora pojačana i koliko i kako. Za takve radove traktori nisu predviđeni i njihova izrada se razlikuje od izrade konbinirke. Konbinirke imaju konstrukciju od žilavih matrijala.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh