• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rušenje stabala na nepristupačnim mjestima

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Ovako, zanima me kako srusiti ovo moje stablo duda, posto je na jako nepristupacnom mjestu, iza je susjedov stagalj a napred su moje garaze, svinjci i ostale gradevine..
jel ima mozda tko da to usluzno radi i koliko bi to odprilike kostalo?

evo kako to izgleda:

 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Pa to si rijesi sam popni se gore i pomalo grane rezi ove deblje komade na krace rezi i sam to rijesis bolje nego da nekog placas koji ce ti to tak isto rijesit jos ce ti bit gore jer ce ti sve porezat i bit ce ti kasnije teze ocistit pomalo rezes gore a jedan dole odmah mice granje!
tanke grancice kad obrezes ako ti koja deblja visi na susjedov krov uze i rucno jedan ti povuce dog ga ti prepilis da ne padne na krov!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Pa to si rijesi sam popni se gore i pomalo grane rezi ove deblje komade na krace rezi i sam to rijesis bolje nego da nekog placas koji ce ti to tak isto rijesit jos ce ti bit gore jer ce ti sve porezat i bit ce ti kasnije teze ocistit pomalo rezes gore a jedan dole odmah mice granje!
tanke grancice kad obrezes ako ti koja deblja visi na susjedov krov uze i rucno jedan ti povuce dog ga ti prepilis da ne padne na krov!

Ma mislio sam ja to sam, ali mislim si sta ako se strovalim odozgora i sav se potrgam.. ne moze se bas nesto puzati po tom stablu (isprobano vec nekoliko puta)..
pa reko bolje da to napravi neka profesionalna osoba koja je to vec radila.. po mogucnosti da ima dizalicu..
e sad, zanima me koliko bi to odprilike kostalo?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako imas traktor i bar 20m sajle oboris ga zgodno celog.zakacis sajlu negde vislje na stub bar na 4-5m visine i zakacis i seces . sajla zategnuta i polako seces. problem je dal imas samo toliko prostora sa leve strane u pravcu kamare stajnjaka .treba ti duzine traktora sajle i drveta visine znaci bar 30m od stabla.ako ne onda sistem bucin rezati granu po granu i ako treba zakacis je isto sajlom samo sto je kacas bar 2m od mesta gde ces rezati. to nije problematicno drvo kakav sam orah sekao kod mene u dvoristu prosle godine. preko 25m visine ,ogromnoh stubova i krosnje a okolo sve kuce na 10m.niti mozetraktor uci .penjao se na 10m visine i stub po stub obarao a orah krt, nikad neznas gde ce se odvaliti .ako seces grane na visini obavezno pojasom se vezuj
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Ma mislio sam ja to sam, ali mislim si sta ako se strovalim odozgora i sav se potrgam.. ne moze se bas nesto puzati po tom stablu (isprobano vec nekoliko puta)..
pa reko bolje da to napravi neka profesionalna osoba koja je to vec radila.. po mogucnosti da ima dizalicu..
e sad, zanima me koliko bi to odprilike kostalo?

Pa polako, smireno laganini nemoras za sat vremena bit gotov pomalo vijeli dan uzmi si pojas i bez brige si ako ces nekom placat dizalicu i rusenje skupo ce te doc sigurno!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega neje ti to problem rešiti. Vidim na garažama su ploče, nema crijepa pa nebude loma, polagano piliti s malom motorkom i ide to. Prvo samo zvozi gnoja i očisti gnojište i onda se nakraju samo stablo uruši, odnosno povuče u gnojište i to je to. Otpili se dolje u visini zida od gnojišta tak da se povuče da padne iznad i da ne potrga zid. Takvu situaciju bi osobno ja rešil sam uz dva-tri dobra pomagača i jednoga traktora. :)

Imaš onoga frajera z Đurđevca kaj ima kransku vatrogasnu dizalicu-ljestve s korpom, samo je MASNO skup, nemaš računa se z njim zezati, to se reši bez brige, samo prvo gnoja zvozi.
Moral bi dojti ja to pogledati z blizoga, mogli bi to rešiti bez problema. :)
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
nije ti to neki problem napravit, jer bezveze ćeš nekoga skupo platiti da napravi posao koji si i ti mogao sam. Kod mene na selu smo rušili lipu koja je bila triput veća, jer lipe su se sadile radi hlada a poslije previše narasle idu na krov kuće, štale svega živog, a to nezgodno za rušit, znam da je rušilo 3-4 ljudi, neka manja motorka, nabavi pojas, onaj pravi sa naramenicama, kao alpinistički, i ako te je strah napravi si sidrište na drveću stavi metar dva užeta i ako se i oklizneš neće ti ništa biti, znam da je kod mene kad se rušilo deda negdje posudi ona željeza na cipele što imaju odozdo željezne špice 4-5cm kao kopačke, jer je lipa bila puna mahovine i jako klizava, i kad se to zabije, napravit si sidrište, osiguraš se i rušiš po pola metra dužine.
ma nije to neki problem lipa je bila 3 veća od toga pa smo je srušili bez problema.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
ako imas traktor i bar 20m sajle oboris ga zgodno celog.zakacis sajlu negde vislje na stub bar na 4-5m visine i zakacis i seces . sajla zategnuta i polako seces. problem je dal imas samo toliko prostora sa leve strane u pravcu kamare stajnjaka .treba ti duzine traktora sajle i drveta visine znaci bar 30m od stabla.ako ne onda sistem bucin rezati granu po granu i ako treba zakacis je isto sajlom samo sto je kacas bar 2m od mesta gde ces rezati. to nije problematicno drvo kakav sam orah sekao kod mene u dvoristu prosle godine. preko 25m visine ,ogromnoh stubova i krosnje a okolo sve kuce na 10m.niti mozetraktor uci .penjao se na 10m visine i stub po stub obarao a orah krt, nikad neznas gde ce se odvaliti .ako seces grane na visini obavezno pojasom se vezuj

Nema šanse , drvo se nalazi jednim dijelom iza ove pomoćne zgradice , ako bi nju izbjegavao pad bi mu bio tačno preko ovoga poljskog WCa a krošnja bi svojim velikim dijelom se sručila na ovu veliku zgradu pored VCa

Samo ostaje varijanta sjeckanja na licu mjesta i eventualno obaranja ovoga srednjeg stupa kompletnog uz navlačenje traktorom ali to je teško odrediti ovako sa slike
Imao sam više puta situaciju gdje sam sjekao drvo uspravke na licu mjesta

Jedna dobra stvar koju sam iskustvom stekao je da nikako ne treba sjeći grane blizu debla nego ostavljati po pola metra do metar da se možeš i dalje kretati po drvetu , ako siječeš uz stablo ostaneti bukvalno bandera i kretanje je veoma teško i rizično
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ovi sa kranom su skupi ,najbolja opcija okresati srednji stup ali kako Savo kaže ostaviti batrljke za penjanje ,onda na kraju rezati ove bočne grane,za malenu sigurnost uzeti jedan pojas od vatrogasaca za sigurnost,odvojiti ako treba i cijeli dan za to reckanje,bolje nego da netko tresne dolje,hvala bogu ja sam uspio satrti sve drveće što je bilo u blizini krovova i objekata
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ili uzmes navlake za cipele od banderasa ,telefonisti i el .distribucije koriste ako mozes posuditi. malo mi je ono cose zgrade sa leve strane sa betonskom plocom sumljivo .nevidim dobro ugao da li je dud iza coska ili ravno sa zidom i coskom. ali moze se nakoso vuci ka poljskom vc. ako imas koga iskusnijeg sa testerom i traktor nemas problema ako se plasis.bolje nemoj ako nisi za to. ali sistem ti je najeftiniji ovo sto ti predlazemo jer dizalice su jako skupe. u pravu si savo. tek sad mi je otvorio prvu sliku i tu se vidi da je iza zgradice. smeta ono prosirenje na betonskom krovu sto je van zida najvise.samo stu po stub seckati i navlaciti sajlom
 
Posljednje uređivanje:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ovako, zanima me kako srusiti ovo moje stablo duda, posto je na jako nepristupacnom mjestu, iza je susjedov stagalj a napred su moje garaze, svinjci i ostale gradevine..
jel ima mozda tko da to usluzno radi i koliko bi to odprilike kostalo?

Odeš u najbližu šumariju i kažeš problem. Svaka šumarija mora imati penjača koji će to odraditi kao da se ništa nije dogodilo.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Kao sto sam rekao stablo je na tako nepristupacnom mjestu da boli glava.. nema sance da se obara cijelo nego jedino tako, granu po granu.. a i to bude problem jer pojedine grane su vec izrasle preko cijelog krova na susjedovom staglju pa kad budu padale mogle bi mu polupati crijep.. a s traktorom nemogu uopce iza doci jer nema mjesta radi ostalih gradevina a i dosta je usko.. neznam zasto su moji cekali s tim da nisu to srusili dok nije bilo tako razgranato..
dok izvezem gnoj, za nekih 2, 3 tjedna, onda cu poceti se s tim zabavljati.. a i budem se malo raspitao kod ovih sa dizalicama da vidim koja je cijena pa ako su donekle povoljni, nek sruse.. da se kome i sta dogodi, nedaj Boze, oni odgovaraju sami za sebe..

edit: jel bi se dao taj trupac prodati kasnije, ako je zdrav? i po kojoj cijeni?
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Najprije po malo odrezi ove grane sa garaze, na kratko odma, a poslje mozes ove grane sto vise po krovovima nevezat uzetom i samo malo narezat s lojtri i kad se maknes vucete od krova i pada di ocete, par komada cigla ak pukne bu se promenilo. To ti moze i netko sa kombinirkom rijesit za pola sata ak dode kakav u blizinu.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Možda porezati grane na slici lijevo i desno, pa ga onda srušiti na gnoj? U svakom slučaju, ne žuriti, raditi polako i smireno, ako treba i mjesec dana:drink:
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Jednostavno ne znam zašto si ljudi dopuste da im stablo naraste u tu visinu u dvorištu...
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Gledal sam jednom na You tube-u kak su todelali Ameri jedan je bil z pilom gore i rezal grane a drugi dolje pomagal z štrikom-užetom.Štrik je bil zavezan za granu čim dalje od debla,bar prek polovice duljine grane,i išel je prek koloture koja je postavljena iznad te iste grane cca 2m ,ali bliže deblu. Svaki put kad je ovaj gore granu prerezal ,drugi je z napetim štrikom sprečil da ista padne od debla prema van. Grana se saki put z debljim krajem spustila kraj debla a ostatak se više prislonil prema deblu -došla je na zemlju vertikalno.Nakon toga ju je fino polako spustil prek štrika. Naravno da ovaj gore mora bit na oprezu kad pili..Ja se nadam da si razmel kaj govorim...pozdrav.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pozz ljudi !
Upravo tak kakwje mursanic opisal, ja sam lani rijesio problem kakav tebe muči Ivan Kc !!
Lojtra, štrik, motorka, dvoje ljudi, mala doza hrabrosti, malo veća ludosti je sve kaj ti je potrebno !
Ono kaj nikako nesme ni blizu biti je alkohol !!
Samo polako i pamet u glavu, a kad bu gotovo - fešta !!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ako ne nađeš rešenje, dok zvoziš gnoja javi mi se.
Imam ja pojas za takve stvari, dugačke sajlice i štrikove, malu i veliku motorku, volje i hrabrosti.
Kupiš benzina i eventualno novi lanac za malu motorku (cca120 kn), jesti i piti i rešimo to bez problema :)
Vidim, krošnja je dovoljno razgranata i ima jake grane po kojima se da puzati i to se polako poreže u krug odozgora prema dolje.
Dolnje grane budu zadržavale gorenje prilikom pada, ili očeš dolnje vezati za gornje i polako puštati, ali onda one gornje svejedno moraju pasti dolje :)
Ma očeš kak očeš :)
Uglavnom sve to ide. A neje trošek ni malo koliko biti zaračunala neka osoba s mehanizacijom koja se s tim bavi.

EDIT:
I da, nabaviš jednoga kamermana koji bude snimal celu operaciju da se posle moremo pofaliti kaj smo napravili :) :) :)
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Da sam bliže i ja bi rado došel u pomoć, al to tak ide kak je Šanana opiso/la ( sorry nisam siguran u spolove ) !
Ma riješi se to ....
 
Na vrh