• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sadnja voćaka i izbor voćne vrste

  • Temu pokrenuo larisarubia
  • Datum prvog posta
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Moje viđenje oko biznisa s malinama a i ostalom bobičastom voću:

Za onoga tko se ne može tome posvetiti od 0-24h skoro svaki dan i to po toplijim mjesecima može zaboraviti cijelu priču. Čak i da ima odmah u džepu cca minimalno 200.000 za uložiti..Pogotovo za onoga tko može jedino vikendom radi drugog posla koji inače obavlja radnim danom..znači bačen novac..da, može recimo imati nekoga tko će mu to jednim dijelom odrađivati kada njega nema ali i tu osobu treba platiti a i pitanje je kako bi to funkcioniralo s obzirom da nisi tamo....jer jedno je kada si tamo a drugo kada te nema...

Onda, jako puno fizičkog rada i rada s mehanizacijom...pogotovo kada dođe berba...poslije toga se moraš 3-4 mjeseca samo psihički i fizički oporavljati...psihički radi strke oko otkupa i neizvjesnosti itd....a fizički radi fizičkog rada..

Dobra strana je ta što malina praktički već druge godine dobije odličan urod pa novac koji uložiš se vraća vjerojatno u 70% iznosu..

Otkup je organiziran...Fragaria...ne znam za druge...isto dobra strana...

S jagodama je isto slična stvar (odličan biznis)...mislim da je otkup bolje organiziran ali ulaganja su isto ogromna (plastenik+dodatna oprema u njemu koja košta boli glava....) i moraš biti na gospodarstvu...

Ako netko ima drugačije mišljenje neka ga kaže....
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Savjet prijatelju

vocar11 kaže:
Ako netko ima drugačije mišljenje neka ga kaže....

Ima, ima,,
Pratim ovu temu od samog pocetka jer i ja sam uletio s nekom lovom i posadio hektar ljeske,,
Pitanje koje mi se namece od samog pocetka je koliko taj prijatelj uopce ima kapitala i s cim raspolaze dok mi tu mlatimo praznu slamu,, jer u tim poslovima mnogo stosta ovisi o mnogo cemu a ponajmanje o nama samima,,
Dakle ono sto sam od samog pocetka htio napisati,, a cekajuci da cujem koju pametnu,, bilo je,, ako kolega (prijatelj) vec i raspolaze s nekom pozamasnijom svotom novaca da ulozi u;
1. u sto nemoze pogrijesiti je apartman na moru (umjesto silnog rada koji mu Vi nudite dobije svakodnevno nekoliko kavica dok kraj turistickog ureda citajuci novine ceka nekog gosta koji jos nema smjestaj)
2. stan u zagrebu jer ako nista uvijek ce biti studenata koji trebaju mjesto na kom ce studirati (to sto ce nakom kasnije filozofirati :mrgreen: ),, i na kraju stan vratiti u prvotno stanje,,, dakle samo dobit bez muke i znoja ili neuroze :mrgreen:
3. neku trgovinicu u nekom sto zabitnijem mjestu sa sto vise branitelja koji primaju penzije,, neka mi oproste oni koji ne zive na nacin na koji cu opisati,,, jer oni su najbolji potrosaci sto alkohola sto ostalog speceraja jer kako ce negdje drugdje kupovati kad su vec kod Vas po cjeli dan,, Osobno drzavu smatram krivcem, ne zato sto im daje pomoc vec sto je od velike vecine njih napravila ovisnike i propalitete,, neka mi oproste oni koji to nisu,,, odoh debelo u off topic,,,
ili trgovinu s tehnikom ili stvarima za kucnu upotrebu (tipa krecenje, bojanje itd,, ima ideja i previse)

Uglavnom moj savjet sto dalje od posla i proizvodnje na otvorenom kao i velikog rizika,,,

Sad cekam samo da vidim tko ce me prvi popljuvati :scratch :mrgreen:
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Savjet prijatelju

@bobić-ne mogu te popljuvati jer isto mislim,a branitelj sam u penziji :D
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Savjet prijatelju

Upisati fakultet i završiti politologiju. Biti političar i onda zezati forumaše u zdrav mozak i hvalit se sa primanjima od 16.000 kn, a ironija je još veća što su tebi ukinuli poticaj jedanput u životu na jedan hektar, a on dobiva mjesečno toliko :lol: :lol: :mrgreen: A tek studentice :twisted: :rolleyess:
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Bobić,

sve to stoji...ali čovjek želi nešto konstruktivno raditi i nešto stvoriti svojim rukama i svojim radom..biti u prirodi i psihički se opuštati...zarada bez rada ga ne interesira...novce ima već sada iovako ionako..sa ili bez nekretnina...kužiš?

Imaš neki prijedlog oko toga što da posadi na 2 ha?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Savjet prijatelju

vocar11 kaže:
Bobić,

sve to stoji...ali čovjek želi nešto konstruktivno raditi i nešto stvoriti svojim rukama i svojim radom..biti u prirodi i psihički se opuštati...zarada bez rada ga ne interesira...novce ima već sada iovako ionako..sa ili bez nekretnina...kužiš?

Imaš neki prijedlog oko toga što da posadi na 2 ha?

Ma sve je to ok,, samo sto ako,, ako,, ajmo 'vako,,, recimo ima covjek para ulozi u zadnje spominjano (malinu) 200,000,00 kn sve divno krasno ko Tomazy -jeve sada i nedaj Boze dođe tuca i dotuce ga do nogu,, ma je*o bi i nama i sebi sve po spisku i bez da je ulozio u strojeve,, stoga moj oprez za prizvodnju na otvorenom,, jer da je on svjestan rizika bojim se da nebi ulupao lovu u to vec u ono gore opisano,,
a sto se tice prijedloga,, imam i to samo bojim se da vrijeme jos nije sazrelo za to,, ipak reci cu samo sad i dalje sutim jer smatram da bi vise posrecio da sam svoj kapital ulozio u GINKO,,,
Bilo mi je prekasno da nesto mjenjam jer sam vec previse daleko otisao sa ljesnjacima inace mislim da sam trebao ipak :scratch
Ginkom se do sad kod nas bavi relativno malo ljudi bez nekog organiziranog otkupa,, a potrebe,,,,, :weedman: da boli glava,,
Prijatelj mi radi neku studiju o ginku,, ima i sadnice (rasadnik pa ako nekom treba) trenutno je u izradi i kompletan elaborat u vezi te biljke sa prednostima, manama, potrebama, uzgojnim oblicima tehnologijama proizvodnje nacinima susenja,,,,,,,,,, itd,, itd,,, kad budem imao konkretne stvari cu to i opisati ovako idem malo pred rudo a sto put sam do sad vec reko da necu vise,, al' eto povuko :mrgreen: si me,, i sad je gotovo :?
Uglavnom kod te kulture ne treba puno rada nema zastite ne trebaju ni kolicine da bi se zaradilo jedini je problem sto je rasad skup i sto sporo raste,,,,
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Savjet prijatelju

bobiću ja se u potpunosti slažem s tobom, ja sam uletio u orahe jer moji imaju nešto zemlje pa sam posadio prve bezveze, onda sam vidio da mi treba i mehanizacija pa sam i to kupio pa sam onda posadio još jednu parcelu i ušao u kolotečinu koju sad moram tjerati do kraja, nemam neku bajnu plaću a mislim da bi si od ovoga kroz par godina mogao imati neku solidnu plaćicu i živjeti od toga
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Savjet prijatelju

Ne sumnjam ja da ces ti to odraditi do kraja i kako treba ali znam da ima ljudi koji krenu u neki posao i sve je divno, krasno, bajno prvih godinu-dvije a onda taj entuziazam lagano splasne jer velika vecina ljudi racunicu radi na maksimalne iznose dok biljci daje minimum,, a ocekivanja :scratch
misljenja sam da je veliki problem kod nas sto se svastari pa se tako ima po nekoliko kultura od kojih neke neminovno dolaze u isto vrijeme s nekoliko drugih a posvetiti se mozemo samo jednoj dok ostale zanemarujemo a uz to se cudom cudimo kako nam sve pomalo urodi podbacuju,, dok smo uz to u isto vrijeme i proizvođaci i trgovci
mnogo je onih i koji su svoje vocnjake podigli samo radi poticaja pa je i stanje u njima takvo kakvo jest,, necu dalje,,
relativno je malo onih koji imaju nesto posecuju se tome maksimalno jer od tog zive i obicno uspjevaju,, dok im je velika vecina ljudi zavidna na tome (fala dragom Bogu sto nisam među njima),,
obicno takvi ljudi nisu skrti na savjetima (evo nedavno sam, posto puno putujem, stao kod jednog proizvođaca jabuka,, vidim ima covjek navodnjavanje, dok to meni tek predstoji, pa reko da pitam tko, kako, koliko i mogu reci covjek poceo pricu i duze pola sata,, sve mi covjek reko to i to sam zaje*o,, to i to je mozda moglo bolje,, uglavno sve pohvale na njegov racun,,, ostariji je covjek i mislim da se ne sluzi internetom kao i vecina njih koji imaju iskustva koja bi vjerujem neki prenijeli na nas mlađe ali vrijeme ih je pregazilo u jednom segmentu :?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Savjet prijatelju

e kad to sve fino izgleda na papiru a za par godina kad ljudi vide da nisu zlatni plodovi puste u šikaru, nije mi jasno gdje su inspekcije meni dođu svake godine pregledat nasad
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Bobiću,

daj recimo nešto više o ginku? kako se uzgaja, sadnice, zaštita, sadnja...taj tvoj frend ima sadnice? i zna sve o tome?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Savjet prijatelju

Ma vec sam reko da ne zelim pred rudo,,,
da moj kum se bavi hortikulturom i ima sadnice razlicitih uzrasta,, trenutno nz ni koliko godina koja niti koliko ih ima samo da ih ima ima,,,
inace u vrijeme kad sam ja zasadio lijeske i on je posadio jednu oranicu sa ginkgom (mislim oko hektara)
Problem kod ginka je sto se relativno mali broj sadnica uspije razviti iz sjemena,, posta je vrlo rijetka biljka u nasim krajevima tesko je doci i do sjemena,,, to je inace biljka jednospolac ili muska ili zenska (normalno samo zenska stabla nakon nekih 30 godina daju plod,, da 30 godina) to je stablo koje dosegne starost i preko 1000 godina :shock: da, da ,,
Jedan mali dio o ovoj billjci nalazi se na ovoj adresi
http://foto-ginkgo.blogspot.com/
ovo je cisto da vidite o cemu se radi i kako izgleda
za nesto vise o Ginkgo Bilobi cemo otvoriti novu temu da ne spamamo ovdje,,,
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

bilo bi dobro kada bi se javio netko tko ima posađen ginkgo..
da vidimo iskustva...
nisam baš shvatio što se iskorištava od tog ginkga? list se suši i koristi u farmaceutske svrhe ili? što je s plodom? kakvog je okusa i čemu služi?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Savjet prijatelju

Prije svega zelim Vam predstaviti sluzbeni cjenik Ginkga pa ako i poslije toga bude pitanja mozemo raspravljati,, :mrgreen: http://ginkgo-biloba1771ginkgoeu.blogsp ... 2%20Cjenik
Sto se tice sjem ena rekao sam vec da ga nema prije nekih 30 gidina dok se kod intenzivnog uzgoja ono i ne koristi,vec samo list,, inace otkupljuje se i korijenje ,,,
Kod ove kulture jako su velika ulaganja :scratch ali je i kasnije velika dobit :mrgreen: uz ne prepuno rada kao kod nekih kultura,,
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Koju dob sadnice je najbolje kupiti?

Kada otprilike se mogu očekivati neke veće kilaže jednog drveta?

Da li je potrebno imati neki veći pogon za sušenje lista?

List se otkupljuje kada je smrvljen ili samo osušen?

Za što se koriste plodovi kada dođu nakon 30 godina?

I sada ono najvažnije, tko otkupljuje ginkgo u Hrvatskoj? I po kojim cijenama po kili recimo?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Savjet prijatelju

vocar11 kaže:
Koju dob sadnice je najbolje kupiti?

Kada otprilike se mogu očekivati neke veće kilaže jednog drveta?

Da li je potrebno imati neki veći pogon za sušenje lista?

List se otkupljuje kada je smrvljen ili samo osušen?

Za što se koriste plodovi kada dođu nakon 30 godina?

I sada ono najvažnije, tko otkupljuje ginkgo u Hrvatskoj? I po kojim cijenama po kili recimo?

Gledaj,, reko sam ti da nebih zelio pred rudo,,, neznam ja previse toga o ginku vec samo ono o cemu smo nas dvoje razgovarali uoci ili bolje receno prije moje sadnje ljesnjaka,,,
Ali ono sto znam je da je biljka toliko rijetka kod nas i da se koliko znam nitko ne bavi nekim intenzivnim uzgojem samim tim nema ni nekog organiziranog otkupa,, pregovori s Belupom su intenzivni usput se rade kemijske analize sadrzaja lisne mase a s obzirom da ginko nema poznatog neprijatelja pa nema ni potrebe za zastitom tako da bi analize trebale zadovoljavati,,,
svaki onaj koji se bude upustio u uzgoj ginka dobit ce kompletnu literaturu o nacinu sadnje, obrade i uzgoja,,, mislim da je u fazi pred samim tiskom,,,
sto se tice otkupa vrsi se u zelenom stanju dakle odmah nakon berbe,, dok je susenje sistemom najblizim mikrovalnoj, dakle u kratkom vremenu da bi zadrzala sto vise toga necega,,,,,,
inace belupo treba kolicine koje niti sanjati ne mozemo (koje inace sada uvoze) nesto manje kolicine treba i Jan Spider kao i biljara bivrseg Duhanprodukta u Klostru Podravskom radi cajeva,, mozda jos tkogod nz, jbg
Malo ras rastrojen jer misli su mi negdje drugdje (radim na necem) pa ne mogu ni spojiti 3-4 recenice kako spada,,
jbg nemoj zamjeriti
Za vise informacije imate vlasnika rasadnika kontaktirajte njega ;) :mrgreen:
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Sadnja voćaka

Pozdrav!
Novi sam na forumu i zanima me nekoliko stvari.
Dakle, planirao sam u jesen zasaditi neki manji amaterski voćnjak ali zbog faksa i obaveza nisam stigao. Znam da većina voćara preporučuje jesensku sadnju, a tek onda proljetnu.
Mene zanima dal se sadnja može obaviti sada jer su vremenski uvjeti gotovo identični onim jesenskim?
 
G

goli23

Guest
Re: Sadnja voćaka

vjerujem da da, u istoj sam situaciji pa ću pokušati iskoristiti više temperature (ako ih bude) ovih i nadolazećih dana, bitno je da nije ispod 0 odnosno smrznuto tlo jer tada korjen stradava
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Re: Sadnja voćaka

Što se tiće rodnosti i dolaska u rod koja je podloga bolja M9 ili MM106?
Znam da za M9 treba armatura.
Na koje razmake se sade voćke obzirom na podlogu?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Re: Sadnja voćaka

Pozdrva, imam jednu manju parcelu koja je brdovita nagnut prema jugu,povrsine oko 800m2.Nije pogodna za ratarstvo, pa sam mislio da je upotrijebim za mini voćnjak, ali tu postoji problem, sa istocne i južne strane je okružena šumom, pa me zanima mogu li tu biti neke voćke i koje.Ako ne može voće, u obzir dolazi i drugi rpijedlog samo da to nekako iskoristim, a ne da se korovi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh