• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Salata

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
salata

forumaši imam salatu u plasteniku!jutarnje temperature su dosta niske uz obilnu maglu,pa se stvara magla i u plasteniku!da li moram imati otvoren plastenik bez obzira na niske temperature?
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
forumaši imam salatu u plasteniku!jutarnje temperature su dosta niske uz obilnu maglu,pa se stvara magla i u plasteniku!da li moram imati otvoren plastenik bez obzira na niske temperature?

Naravno da moraš otvarati. Otvaraš da provjetriš, onda opet malo zatvoriš i tako... pratiš vanjsku temperaturu i ako je prešla 15 stepeni otvoriš malo duže, noću zatvoriš bez obzira (barem ja tako radim) U slučaju da je vani zrak dosta suv, a temperature niske onda zatvori. Ako biraš između temperature i visoke relativne vlažnosti, koja može doći i do zasićenja, onda radije izaberi da ostaneš na neko vrijeme bez grijanja. Znači da definišemo jedno, unutra ne možeš postići manju Rh nego vani, tako da ako je ona izjednačena slobodno zatvori.
Naravno, preventivno prskaj nekim od fungicida Switch, Teldor...Quadris, Alete, Equation (ne znam kad ti stiže za sjeći, al' ja za kraće karence ne znam)...da bi spriječio pojavu sive truleži i bremie jer su uslovi idealni i pored provjetravanja.

edit:

ako si sadio u plastenik bez folije (malča) onda si puša :mrgreen: Folija sprečava isparavanje vlage iz zemljišta, a samim tim ako se radi o plasteniku, ona ostaje u njegovoj atmosferi :mrgreen:
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Switch i Signum su registrirani u salati, signum drastično povoljniji. Sad koliko je baš pametno otvarati u magli plastenik nemam pojma, ali mi nikako ne zvuči dobro. Kad sunce grane onda otvoriti da izađe zapara a otvarati u magli hm hm...
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Switch i Signum su registrirani u salati, signum drastično povoljniji. Sad koliko je baš pametno otvarati u magli plastenik nemam pojma, ali mi nikako ne zvuči dobro. Kad sunce grane onda otvoriti da izađe zapara a otvarati u magli hm hm...

Zato mu i kažem ako je vani Rh veći da nema potrebe otvarati. Samo ako je Rh u plasteniku veći nego vani onda otvarati.

Ma more sve i u salatu samo što su u principu za lisnato duže karence.:mrgreen:

Ja sam Switch-om, a imam i Teldora viška pa reko neću nek' stoji.

Takođe sam imao i drage gusjenice u izobilju, u svojoj apoteci (kućnoj) nađem Avaunt koji nije kod nas registrovan u salati, al' u nekim državama jest' (malo progooglam) i spasim se troška od kupovanja Afirm-a:mrgreen:
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
He he, ma neće im smetati :) Nemogu naći Fonganil gold nigdje u OS.

Jbg. das' prije rek'o ja bi pogledao kod nas u Banja Luci. Juče sam obilazio uvaljivače magle, odnosno polj. apoteke. :mrgreen:

Kod nas najavljuju super loše vrijeme u narednom periodu pa sam ovih dana ipak potrošio nešto fungicida na svoju salatu. Za svaki slučaj. Jest' da ću za petnaestak dana u berbu al' mora se. Imam i sada šta za usjeći da me nije sramota (oko 0,45 kg glavice ), ali pošto sam obavio zaštitu i ovih dana je neko pustio neko smeće od salate iz Hrecegovine u svemirskim količinama na veletržnicu u BanjaLuci tako da je cijena pala vrtoglavo preko noći, sačekat ću katalošku težinu od 0,7 kg :mrgreen: i bolju cijenu još par dana :mrgreen:
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
salata

Hvala na odgovorima!prva tura će biti za rezat za otprilike 15-ak dana!za sad je zdrava i u super kondiciji!sve zajedno imam oko 100 000 sadnica pa se bojim da se nebi uvukla boleština!zaštićena je prije par dana sa AVI+KIDAN,ali opreza nikad dosta!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jel veća od ove? Kad bi ova bila za rezat? 20-tak dana? Slikano prije 3 dana. To je od susjeda.
kristalsalata.jpg
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
salata

o puno veća!već je pokrila folijiu!ovoj na tvojoj slici treba još dosta vremena do rezidbe
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Hvala na odgovorima!prva tura će biti za rezat za otprilike 15-ak dana!za sad je zdrava i u super kondiciji!sve zajedno imam oko 100 000 sadnica pa se bojim da se nebi uvukla boleština!zaštićena je prije par dana sa AVI+KIDAN,ali opreza nikad dosta!

Bojim se da je za Kidan u salati malo duža karenca od 18 dana :mrgreen:

Jel veća od ove? Kad bi ova bila za rezat? 20-tak dana? Slikano prije 3 dana. To je od susjeda.

Ta neće ni za mjesec dva :mrgreen:

o puno veća!

Ako te posluže vrijeme bit će dobro. Uglavnom ako posluži tebe, poslužit će i druge pa eto salate k'o salate na sve strane.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Karenca za Kidan u salati je 35 dana a sad je kasno za upotrebu kidana.

Zato i kažem čovjeku. On je prskao prije tri, a planira sjeći za 15:mrgreen:
Ja sam prskao sa Switch-em, a imam Kidana pune dvije bočice. Isto planiram sjeći za petnaestak dana, mada se i sada ima šta.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Što neće ova salata ni za dva mjeseca? Nemoj te zekati... Zamisli Tomice da ti sada nitko ne otkupi 100.000 komada zbog analize. Sakrij odakle se ;)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Što neće ova salata ni za dva mjeseca? Nemoj te zekati... Zamisli Tomice da ti sada nitko ne otkupi 100.000 komada zbog analize. Sakrij odakle se ;)

Nemate brige za otkup tako i tako je stao.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Nemate brige za otkup tako i tako je stao.

:prayer::rolfer:

Naravno, ..bo ti seljaka :mrgreen: taman kad misliš uzeti neku paru...


I ne čudi me. U Banja Luci je isto katastrofa ovih dana što se salate tiče. Do prije desetak dana nije je bilo malo i bila je oko 1,5eur na veliko. Prije par dana odem ja na veletržnicu da vidim kakvi su uslovi za sječu, kad ono pala na 0,35 eur. Ušlo neko smeće koje je za nahraniti zečeve ( već propala od stajanja, na rubovima se vidi palež, a po kocenu se može zaključiti da je sječena prije pet dana ) i oborilo cjenu. Ima je ko g... pitaj Boga kad će je isturiti :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh