• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Salata

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Po kocenu je jako teško zaključit kad je salata sječena.

Teško da, al' vidi se da nije juče po svemu :mrgreen:

I sad ti staviš svježu robu koja izgleda k'o slika pored one i najviše što možeš dobiti je nekih 30% više od cjene smeća.

Nisam pametan koliko ću je puštati da raste. Već je zamalo sklopila i međuredni prostor koji je 50cm između folija. a stara je 42 dana.
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
salata

Šta se tiče plasmana sve je već unaprijed prodano,a prskana je salata koja je posađena prije par dana a ne ova za rezat!pa ko bi se pametan danas igrao sa karencama!!!!???nije sva salata posađena u isto vrijeme!sadio sam po 25 000 svakih 7 dana!
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852


Evo salate (putarica Judita RZ a u drugom tunelu je kristalka Angie RZ) posađena 05. i 06. 10 - očekivana berba početkom 12.mj. dok slika ispod pokazuje kristalku Donertie RZ sađenu 09. i 10. 10 - očekivana berba oko Božića.



Plasman dakako osiguran, a za one koji neznaju kako da kocen ostane bijel otkriću jedan trik - u litru vode staviti 100gr. limunske kiseline i prilikom rezanja odnosno slaganja salate u kašete brisati kocen (sa spužvom koju dobro ocijedimo)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Petulla što ne štima na tim slikama? Razlika rasađivanja 4 dana, puterica zatvorila prostor a kristalka se ukorjenila? Različita starost rasada ili? Hvala.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
@Petulla, kako reče ono da sadiš dvaput na istu foliju? ( mislim, vjerovatno je ne dižeš sa zemlje ako sam dobro shvatio ) Jel' kad posječeš salatu samo očistiš foliju i povadiš korijen iz istih rupa ili bušiš nove rupe pored postojećih?

Ja ovih dana trebam sjeći pa razmišljam o tome da sadim na istu foliju drugu turu za proljeće.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
@Petulla, kako reče ono da sadiš dvaput na istu foliju? ( mislim, vjerovatno je ne dižeš sa zemlje ako sam dobro shvatio ) Jel' kad posječeš salatu samo očistiš foliju i povadiš korijen iz istih rupa ili bušiš nove rupe pored postojećih?

Ja ovih dana trebam sjeći pa razmišljam o tome da sadim na istu foliju drugu turu za proljeće.

Uvjet je da se po foliji ne gazi prilkom berbe, a sadnja je u nove rupe koje se buše između starih rupa. Prehrana preko lista(folijarno) u tri navrata i sistemom kapanja u dva navrata. Prilikom rezanja ove prve ture treba sve ostatke izbaciti van plastenika (foliju očistiti). Druga tura bude za deset.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Petulla što ne štima na tim slikama? Razlika rasađivanja 4 dana, puterica zatvorila prostor a kristalka se ukorjenila? Različita starost rasada ili? Hvala.

Da, sjetva je tjedan dana kasnije a i Donertie RZ je sorta koja u startu (ukorjrnjivanje) sporije napreduje od Angie i pogotovo od putarice Judite, ali zato kasnije sve brzo nadoknadi i gotovo sustigne društvo(7-10 dana kasnija sorta).
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
nevezano za ovu temu ali jedan primjer,baš sam pričao Petulli. kad sam presađivao presadnice krastavaca u plastenik u 9mjesecu,posadio ja prvu turu kao danas i nisam stigao sve i ostalo nastavio drugi dan,pola metra je razlika u visini bila, i sad je,pa reko kako je to moguće,i odem ja na net i nađem te neke dane ,mjesečina,temperature,bla bla,nije svejedno kada posadiš,točno možeš po danima planirati valjda,pa jel to toliko ima veze?
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
nevezano za ovu temu ali jedan primjer,baš sam pričao Petulli. kad sam presađivao presadnice krastavaca u plastenik u 9mjesecu,posadio ja prvu turu kao danas i nisam stigao sve i ostalo nastavio drugi dan,pola metra je razlika u visini bila, i sad je,pa reko kako je to moguće,i odem ja na net i nađem te neke dane ,mjesečina,temperature,bla bla,nije svejedno kada posadiš,točno možeš po danima planirati valjda,pa jel to toliko ima veze?

Prvi put čujem to za povrće, a isto nevezano za temu imam i ja vlastiti primjer sa šljivom. Prije sedam godina sam sadio oko 350 sadnica šljive. Od toga sam oko tridesetak posadio sedam dana kasnije. Od tih tridesetak ni do dan danas nisam ubrao ukupno 30kg.:mrgreen: Nikad od njih ništa. Kržljave, bez plodova i tako...

Zadnju salatu sam sadio tri dana. Ima malo razlike, al' ne toliko kao kod tvog krastavca.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Denis sjetveni kalendar se primjenjuje na HOBI poljoprivredi tj na okućnicama baščama od desetak m2 a ne na jednoj ozbiljnoj proizvodnji i kod ozbiljnih proizvođača. Ukucaj na googlu sjetveni kalendar imaš ih nekoliko i tamo ti je sve.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Denis sjetveni kalendar se primjenjuje na HOBI poljoprivredi tj na okućnicama baščama od desetak m2 a ne na jednoj ozbiljnoj proizvodnji i kod ozbiljnih proizvođača. Ukucaj na googlu sjetveni kalendar imaš ih nekoliko i tamo ti je sve.

Ma, nisam ti ja to nikad ni pomišljao. Čudno mi malo šta dane priča. Usput, moje šljive su zakržljale zato što je vegetacija već bila krenula, a ne zato što je bio neki pun mjesec ili slično (sadnja je bila u proljeće)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
nevezano za ovu temu ali jedan primjer,baš sam pričao Petulli. kad sam presađivao presadnice krastavaca u plastenik u 9mjesecu,posadio ja prvu turu kao danas i nisam stigao sve i ostalo nastavio drugi dan,pola metra je razlika u visini bila, i sad je,pa reko kako je to moguće,i odem ja na net i nađem te neke dane ,mjesečina,temperature,bla bla,nije svejedno kada posadiš,točno možeš po danima planirati valjda,pa jel to toliko ima veze?

Ima neka vradžbina garant. Oni što gledaju sunce kako zalazi, ima točno dani kad to rade. Taj dan je opčenito dobar, vuče van u prirodu i dosta se posla napravi, nikome se neda ići kuči. Nevjerovatno ali istinito, ima vjerovatno nešto u tlaku. Nema više starih dobrih Jugoslovneskih tlakova ;) Oni što su šetali od 930 do 980 hPa sad je sve preko 1000. Ovdje već duže vrijeme pratim tlak http://www.pljusak.com/

Nego evo opet razlika 24 sata u sijanju!
funsong24sata.jpg
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....odem ja na net i nađem te neke dane ,mjesečina,temperature,bla bla,nije svejedno kada posadiš,točno možeš po danima planirati valjda,pa jel to toliko ima veze?
Gle kod nas se uglavnom prati stari i mladi mjesec; i to dosta učinkovito.
Sve što ide za plod (i pogotovo ako ga treba čuvati; tipa krumpira) ide na stari mjesec, i to bez iznimke. Isto tako je sa drvnom građom (imam u kući grede hrastove, stare cca. 150 godina koje su sigurno sječene na stari mjesec, i potpuno su zdrave; motorka po njima samo klizi, tako da...). Osim krumpira tu je i luk, grašak... dok primjerice kod krastavaca, rajčice je to manje izraženo, jer su ionako rodni i troše se sviježi.
S druge strane, sve lisnato (špinat, salata i sl.) ide na mladi mjesec, jer to potiče bujan vegetacijski rast.

E sada netko kaže, da to vrijedi samo za male vrtove?!?! Ne bi se baš složio.
Jer ako imaš 1 ha nekog povrća, i prinos je manji za 10% zbog sjetve u slabi termin mjeseca, to na kraju onda nije baš jedna kanta povrća... zar ne?
Možda u vrtu 10% manje znači 2 krumpira manje; ali na 1 (ili 10 ha) to definitivno nisu 2 krumpira manje. :(

Nisam protivnik moderne tehnologije (štoviše; oni koji čitaju moje postove znaju moje stavove) ali isto tako, da bi se ostvario maximum, svakako treba iskoristiti sve što priroda daje, a uglavnom je besplatno... ili kako reče ona narodna; zrno po zrno pogača; kamen po kamen palača 8)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ma ima razlike i više od 10 % u tim vradžbinama :) Nego baš kontam kako bi mogao napraviti reklamu za kontrola vs neko sredstvo biološko ha ha ;) A samo je razlika u sjetvi.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
E sada netko kaže, da to vrijedi samo za male vrtove?!?! Ne bi se baš složio.
Jer ako imaš 1 ha nekog povrća, i prinos je manji za 10% zbog sjetve u slabi termin mjeseca, to na kraju onda nije baš jedna kanta povrća... zar ne?
Možda u vrtu 10% manje znači 2 krumpira manje; ali na 1 (ili 10 ha) to definitivno nisu 2 krumpira manje. :(


Veoma zanimljivo ali svi mi čitamo pomalo netko više netko manje ja samo malo i to mi je dosta.
Recimo ovako sadnja za mladog mjeseca i iz nekih razloga nisi uspio posadit ono što si trebao onda moraš čekat cjeli mjesec da bi ponovo došao mladi mjesec da bi to mogao posadit pošto je mlađak samo jednom u mjesec dana tko hoće čekat nek čeka. A isto važi i za uštap ili kako ga ti zoveš stari mjesec opće poznato barem u mom kraju da se krumpir sadi oko josipova a to ti je oko 19.03 pa koji god mjesec bude dali mlađak,prva četvrt,uštap ili druga četvrt a što se tiče mjeseca priča i tumačenja koliko god hoćeš pa nek vjeruje tko god u šta hoće neki vjeruju i u baba vračare a neki rade bez obzira na priče svako ima svoje. Ovih dana puno toga čitam o bio i nebio stimulatorima kako nije potrebno gnojivo i sva druga sranja e tako ti je to i sa mjesecom i babama vračarama a ti si ipak doktor. I još nešto moj otac je sagradio zgradu sa bagremovim gredama prije nekih pedesetak godina normalno da su još posve zdrave ali nebi nikom preporučio da pokušava da ih reže.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Veoma zanimljivo ali svi mi čitamo pomalo netko više netko manje ja samo malo i to mi je dosta.
Recimo ovako sadnja za mladog mjeseca i iz nekih razloga nisi uspio posadit ono što si trebao onda moraš čekat cjeli mjesec da bi ponovo došao mladi mjesec da bi to mogao posadit pošto je mlađak samo jednom u mjesec dana tko hoće čekat nek čeka. A isto važi i za uštap ili kako ga ti zoveš stari mjesec opće poznato barem u mom kraju da se krumpir sadi oko josipova a to ti je oko 19.03
Ma siki uštap/stari mjesec je kritičan. Za mladi i lisnate kulture nije problem; rastu kod sjetve na bilo koji mjesec, jedino kod mladog mjeseca je rast bujniji. Probaj pa češ vidjeti.
A stari mjesec je vrlo važan. Pogledaj samo stare postove i kakav je bio krumpir. Mi isto tako sadimo početkom trećeg mejseca (kod nas je zbog klime prije Sv. Josipa) ali redovito na tjedan starog mjeseca.
I što ti kažeš, doista se "plod" ne sadi van toga, i zato se mora dobro planirati. Evo, upravo tako je i odrađena sadnja češnjaka, prije par tjedana... pa ćemo vidjeti kakav će biti, a luk čeka novi dolazak starog mjeseca (sve je spremno; tlo, lučice, gnojivo... samo još da dođe stari mjesec).
To je tako (kod nas se to prati i za svinjokolju, piljenje šume za ogrijev itd.), Siki, i gotovo.

pa koji god mjesec bude dali mlađak,prva četvrt,uštap ili druga četvrt a što se tiče mjeseca priča i tumačenja koliko god hoćeš pa nek vjeruje tko god u šta hoće neki vjeruju ...a ti si ipak doktor.
Možda baš zato sam i doktor, jer nisam isključiv... jasno da ne vjerujem u babe vračare, bacanje graha i sl. gluposti. Međutim, prirodu poštujem.
Pa na kraju krajeva, plima i oseka su posljedica djelovanja Mjeseca...
;)

p.s. A što se tiče biostimulatora, to je jasno. Nisu gnojiva i točka (jedino ako su naknadno tehnološki dodana). Pravi biostimulator (primjerice ekstrakt smeđe alge) definitivino nije gnojivo. Njegova uloga je poticaje fizioloških procesa (između ostaloga usvajanja hraniva, fotosinteze i sl.) te stoga ima pozitivan učinak na biljku. Ali, primjerice ako u tlu nema fosfora, nema tog biostimulatora koji će odraditi ulogu fosfora u biljci umjesto njega. Znači, biostimulator da, i to uvijek, ali u okvirima onoga što biostimulator može učiniti.
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
E moj doture ja ti nikad ne gledam na te stvari a znam osobe koje slijepo vjeruju u sve to pa i one babe vračare. Znam ja dobro za plimu i oseku i utjecaj mjeseca ali isto tako dobro znam i da se jedna ozbiljna proizvodnja ne može ravnat po mjesecu i njegovom utjecaju na biljni i životinjski svjet na zemlji. Dobra proizvodnja treba dosta pameti (znanja) nešto sreće i puno novaca da se sve odradi kako treba.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Gle kod nas se uglavnom prati stari i mladi mjesec; i to dosta učinkovito.
Sve što ide za plod (i pogotovo ako ga treba čuvati; tipa krumpira) ide na stari mjesec, i to bez iznimke. Isto tako je sa drvnom građom (imam u kući grede hrastove, stare cca. 150 godina koje su sigurno sječene na stari mjesec, i potpuno su zdrave; motorka po njima samo klizi, tako da...). Osim krumpira tu je i luk, grašak... dok primjerice kod krastavaca, rajčice je to manje izraženo, jer su ionako rodni i troše se sviježi.
S druge strane, sve lisnato (špinat, salata i sl.) ide na mladi mjesec, jer to potiče bujan vegetacijski rast.

E sada netko kaže, da to vrijedi samo za male vrtove?!?! Ne bi se baš složio.
Jer ako imaš 1 ha nekog povrća, i prinos je manji za 10% zbog sjetve u slabi termin mjeseca, to na kraju onda nije baš jedna kanta povrća... zar ne?
Možda u vrtu 10% manje znači 2 krumpira manje; ali na 1 (ili 10 ha) to definitivno nisu 2 krumpira manje. :(

Nisam protivnik moderne tehnologije (štoviše; oni koji čitaju moje postove znaju moje stavove) ali isto tako, da bi se ostvario maximum, svakako treba iskoristiti sve što priroda daje, a uglavnom je besplatno... ili kako reče ona narodna; zrno po zrno pogača; kamen po kamen palača 8)

evo danas je mraz napravio svoje,nevjerujem da će se izvući još šta od krastavca. ali da sam sve posadio drugi dan kao drugu turu sad nebih ništa ubrao,ovako na prvoj turi koja je dan razlike ja brao dva puta više nego na ovoj drugoj,računica jasna. i sad da nisam tako napravio nebih ni znao da je to toliko bitno i rekao bih nekome,ma ne isplati ti se saditi tako kasno,ostanu mali i ništa ne ubereš itd itd. ali ipak ima nešto..........
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
salata

koliko treba salati od sadnje do rezidbe ako se sadi oko nove godine?naravno,o kontinentu je riječ
 

Najnoviji postovi

Na vrh