• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Salata

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
mene samo zanima da li se može u ljeti zalijevati po njoj gore ili treba kap po kap?

Pozdrav prijatelju.A kako sada zalijevaš kristalku ili ju sad nemaš? Ja nema puno salate po turnusu 5000 kom druge godine više jer radim novi plastenik. Ja svoju zalijevam kap na kap. Dobro, ti imaš puno više. Cijevi upotrebljavam više sezona i obavezno su na 10 cm perforirane, i za rajčicu i papriku koristim na 10 cm. Da se vratim na salatu. Sadio sam ice berg, maloprodaja, ljudima se više dopala od kristalke, slatka ,mekana i nema odpada. Sad pogledaš po dučanu, sav ice berg je zamotan komadno da ne vene. kristalka ili batavia nije jer ju trgovci mogu močiti da ne vene i da prodaju vodu pod salatom. Namočiš ice berg, počne propadati jer voda ode u srce koje nemožeš otresti. Moje osobno iskustvo kaže da gdje je god moguče treba izbječi zalijevanje kišenjem. Jer sad moraš opet gledati kako raste biljka. Biljka crpi vodu i hranu iz podloge, velika količina te vode ishlapi preko puči lista,i sad ono opet vuče vodu i hranu iz podloge. Po vručini voda brže ishlapljuje nego dolazi iz korijena pa malo orošavamo da joj pomognemo. Što je salata više vlažna manje raste jer ne izvlači vodu zajedno sa hranjivom iz podloge. Sa kišenjem je i veča vlaga u zraku. Opčenito se računa da ako su listovi više od 4 sata vlažni (broji se od 6 do 10 h) i to se ponavlja, moguća je pojava bolesti a i prirast se smanjuje. Biljka ovako funkcionira; do podneva izvlači hranu iz podloge u "spremišta",od podneva do večera to "razvozi" do "gradilišta", da bi po noći to ugrađivali i za tu pretvorbu koristi kisik. Zato se preporučuje gnojidba u jutarnjim satima, kad su vručine poslije podne samo voda a naveče se izbjegava jer ostaje u tlu neiskorištena i više služi kao ovlaživač zraka. Ja svoju zimsku salatu zračim i na niskim temperaturama iako to nekad izgleda "glupo" kao vidi ga,loži kraj otvorenog prozora.
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
koje su optimalne temperature za uzgoj presadnica salate zimi?klijanje i razdoblje od kotiledona do presadnje
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
koje su optimalne temperature za uzgoj presadnica salate zimi?klijanje i razdoblje od kotiledona do presadnje

Pozdrav prijatelju. Nadam se da se bude još netko javio na to pitanje jer i mene zanima ta tema. Sijem u kontajnere 209 rupa stiropor jer je po zimi bolji od plastike, em je bijele boje a i ne hladi se toliko. Temperatura u klijalištu oko 18-20. Tu bi trebala u roku 4 dana da proklija. Veća temperatura ju ne bude prije isklijala nego se klice budu blijede i izdužene. Oko 15 stupnjeva ti treba 10 dana i neka količina sjemena ne isklija, propadne zbog vlage. Kad posijem, površinu obavezno pošpricam fungicidom, koristim Previcur. Znam da ti je to poznato ali možda mogu nekom pomoći. Kad posijem složim plitvice jednu na drugu, trebam manji prostor za grijanje, zemlja se ne suši, manje se hladi, gornju plitvicu pokrijem papirom ili folijom za pakiranje. Tako držim 3 dana a onda ih razbacam jer će salata za dan ili dva proklijati. Kad isklija držim dva dana na 14 stupnja a poslije nočna 14 a dnevna 18-20. Trebao bi još paziti na lumene. I kraj idealne temperature ne bude rasla idealno ako su pretamni dani. Sada imam neke flance koji kasne tjedan. A i o vrsti salate ovisi rast. Pokušat ću ti poslati slike dvije salate, obe zimske ali jedna raste kompaktnije od druge( nije se izdužila). Prva je ostrali a druga se izdužila hetie. Nisam koristio rasvetu.
 

Prilozi

  • ostrali.jpg
    ostrali.jpg
    38 KB · Pregleda: 199
  • hetie,malo se viÅ¡e izdužila u odnosu na ostrali, viÅ¡e osjetljiva na nedostatak svjetlosti.jpg
    hetie,malo se više izdužila u odnosu na ostrali, više osjetljiva na nedostatak svjetlosti.jpg
    37.4 KB · Pregleda: 183

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav društvo. Ostalo mi je 4 plitvice salate po 209. Nije mi se sve poklopilo. Pozdrav
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Ovako izgleda moja salata prije par dana,dodatno zasijana zbog puževa koji mi rade štetu.

 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Jel ima od vas tko dojam da će salate na proljeće biti za popi.....
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Ne samo na proljeće već je sada ima u trgovačkim centrima u izobilju ali nije friška dosta odstajala.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Prijatelju i prošle godine si imao sličnu prognozu ali je proljeće bilo kišno i ako se dobro sjećam da je falilo salate možda je bolje da se baci nego da je nemaš kada se traži .
Pozdrav!
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Tako je bilo i sad na jesen sa salatom tu kod mene. Imao sam je krajem oktobra i mislio kako bude problema sa njom a kad ono nikad je nisam brže prodao. Čak i to što je bila malo veča nije bio problem. Uvozila se je iz Italije.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Jel ima od vas tko dojam da će salate na proljeće biti za popi.....

He he, bit će je ko blata, bila je dobra cijena jesenas....Treba je saditi kada ima slabu cijenu !!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A ja ću posaditi ovo što je @sanji ostalo,a moja je pustila danas klicu - sadila ju budem čim uzmogne biti za sadnju.To su naravno male količine,ali - bude se,bude sadilo. Ne razmišljam kako bude sa prodajom - imam sve što treba ak se ne proda - sječkaru,plug,roto.....

I ako ima tko tu blizu mene još kontejner dva ,nek mi rekne.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A ja je sadim jer nemam sto drugo za taj period, nekih 140 tisuća komada
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Nekad davno sam pitao za iskustva vezana za biljni antifriz. Koristio sam Cropaid na salati. Ne grijem ju,znamo da se ona ne isplati grijati, nego je samo pokrivena agrotekstilom. Jednu noć je termometar pokazao -15, drugu noć -10. Nikakva oštećenja od mraza, čak i nije neki veliki zastoj u rastu. Normalno da ne raste kao u idealnim uvjetima ali se primjećuje lagani pomak naprijed unatoč 10 dana maglovitog i oblačnog vremena, ledene kiše.
 

Prilozi

  • salata hetie.jpg
    salata hetie.jpg
    81.9 KB · Pregleda: 220
  • salata hetie (3).jpg
    salata hetie (3).jpg
    51.1 KB · Pregleda: 217

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ista salata, bez grijanja.Johabica, to je ona druga.
 

Prilozi

  • CAM00357.jpg
    CAM00357.jpg
    80.6 KB · Pregleda: 187

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Nema razlike radio sam tako prošle godine pa i ove jedino imam 6 redova manje za kopati.
Pozdrav!
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Nema razlike radio sam tako prošle godine pa i ove jedino imam 6 redova manje za kopati.
Pozdrav!

Pitam zato jer ove godine sadim paradajz u plastenik bez malč folije.
poz.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Da manje je bolesti na onoj koja je na foliji ali i ova na zemlji se dobro drži dobra je zima nije hladno pa je bilo dosta provjetravanja ali sam u jesen sadio na isti sistem bilo je dosta vlage pa je ova na foliji više obolila a što nećeš saditi paradajz na foliju .
Pozdrav!
 

Najnoviji postovi

Na vrh