• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Salata

Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Petulla, ima li nesto sa cime se ti nisi susreo? :) Svaka cast! Ja nisam znao za ove ekoloske preparate, jer je ponuda kod nas smijesna. Hrvatska nije neka sila, kao ni Srbija, ali za BIH/RS su svijet izmislile sto se tice poznavanja i ponude poljoprivrede. Ovamo se mogu kupite dve ciste sorte paprike i dva hibrida.. Bukvalno mislim! Na kojoj bazi su ti preparati i ko ih proizvodi? Kad kazem bazu, ciljam na biljku na koju mirise ili podsjeca..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Svi mi koji smo ekološki osvješteni težimo prema ekološkim rješenjima suzbijanja bolesti i nametnika, a osim toga smo i integrirani proizvođači povrća pa nam je i dužnost provoditi biološke mjere i metode. Treba sačuvati zemlju na kojoj proizvodiš i svoje okruženje(biološka raznolikost).
Znači, tražim rješenja na google-u,u poljoprivrednim časopisima, prezentacijama i što je najvažnije ta rješenja i koristim bez obzira na cijenu. Ukoliko se pokaže djelotvornim nastavim ih koristiti i svakom ih preporučujem.
NeemAzal TS sam koristio u plasteniku za suzbijanje bijele mušice i lisnog minera svakih deset dana i rezultat je bi odličan, koristio sam ga i u maslinama za maslinovog moljca - super.
EKO-RAST je novije biološko gnojivo(hrvatski proizvod) - pogledajte njihov web, a koristim ga od jesenas na salati i blitvi u plastenicima.Da djeluje na lisne uši osvjedočio sam se na blitvi. U jednom djelu blitve (10m2) primjetio sam lisnu uš i nakon dvije aplikacije sa eko-rast-om jednostavno je pala sa listova i nestala. Silicij je taj koji štiti biljku od napada ušiju - prestanu se hraniti i ugibaju - sjajno zar ne.
Sa probama idemo dalje - probati ćemo NemaStar - entomopatogene nematode EPN za suzbijanje zemljišnih štetnika - konkretno protiv rovca jer nam radi štetu (dovezli smo ga u stajskom gnoju).
Eko-Rast nema mirisa a NeemAzal, rekao bih, da ne smrdi na kemiju nego više na neko tekuće organsko gnojivo poput Impulsiva.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Hvala Petulla na detaljnim objasnjenjima.. Iskreno, malo mi je tesko povjerovati da je tako malen broj ljudi ekoloski osvjescen i da misli kako ce hemijom dugorocno gledano postici neke dobre rezultate. Ja sam siguran da je sintetika u poljoprivredi 1 korak napred, nazad najmanje 3. Niko me ne moze ubijediti da je hranjiva vrijednost ekoloski uzgojenih biljnih i zivotinjskih vrsta ista kao i konvencionalnih, a da ne pricamo o zdravstvenoj bezbjednosti.. Kolege sa fakulteta su mi pricale koje su isle na biljni smijer kako idu na praksu kod proizvidjaca koji danas treiraju krastavac, a sutradan ga prodaju (jedan dio parcele gaje za sebe, on naravno nije tretiran). Nauka ima svojih dostignuca i to pozdravljam, pogotovo kada je rijec o selekciji, ali jedno 70% nauke sa fakulteta - otpisujem! Ovo sve pisem jer smatram da je farmacija jedna od najvecih svjetskih manipulacija. Nikad nauka nije ovoliko daleko otisla, a nikad vise bolesti. Vjerovatno ima dosta onih koji se nece sloziti, ali postujem i njihovo misljenje. Moj moto je da nam priroda daruje, a da se od nje ne otima, tako da je poraz u borbi protiv prirode, zagarantovan. Svakog ce napatiti i nikoga gladnog nece ostaviti. To je jos po Adamu nakon sagresenja poruceno. :)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
@Stjepanovic1988... pa dobro, kad si već spomenuo Adama, jel znaš ti kako se zvala njegova punica?
 

manja

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
23
Molim vas za pomoc na zelenoj salati mi se pojavile zelene usi.Sta je najbolje a sa najmanjom karencom posto je salata vec odrasla.Hvala
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@manja
Napisao je Petula, vratite se par postova unazad. Ja sam Vam dao svoje misljenje, kopriva ili kopriva. :)
Imao sam isti problem prije par godina, ali sam tada salatu uzgajao samo za svoje potrebe. Nisam usi ni skidao, nego ubranu salatu potapao u kofu sa vodom i tako su spadale. Mislim da se zove actara taj neki preparat sa najmanjom karencom, ali posto ih ne koristim, skroz slabo se razumjem u sistemike i slicno.. pripazi u buduce na vlagu oko salate, nemoj pretjerati sa zaljevanjem..
 

manja

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
23
Nema kod nas da se kupi taj bioloski insekticid,pa ako ima neki hemijski a da ima malo karencu pišite.hitno je.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Molim vas za pomoc na zelenoj salati mi se pojavile zelene usi.Sta je najbolje a sa najmanjom karencom posto je salata vec odrasla.Hvala

Dali se zove preparat, mislim da je karenca 3 ili 5 dana. Siguran za uš, sistemik...
 

manja

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
23
Molim za pomoc.Htjela sam sada sijati salatu ali neznam da li sam okasnila posto to planiram prvi put.Da li je to kasno..Kada bi bila za sadnju i da li bi to bilo smetnja za sadnju paradajza i paprike.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne možeš računati sadnju paradajza prije petnaestog četvrtog - prvog petog.Bude ona na proljeće brzo rasla,ali nećeš je moći prodati svu u par dana.Ako i uspiješ,nekako,bude to jako na knap - najranije petnaesti četvrti.
Ja sam prošle godine sadila u ovo vrjieme,ili koji dan kasnije- krajem trećeg mjeseca je ušla u berbu.
 

manja

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
23
Hvala puno .Bas sam bila u dilemi;sad definitivno odustajem.Znala sam ja pravu adresu:icon_thumright:
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
ja ovih dana sijem salatu za van uz pokrivanje agrilom i taman mi dođe kad prođe ova iz plastenika
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Malo kasni u odnosu na plasteničku, tjedan dana, al to je to uglavnom. Zato ja imam rješenje za tih tjedan dana....:icon_e_biggrin:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
nema stanke u berbi salate.
1.slika - trenutna berba
2.slika - nastavak berbe - krajem 02.mj
3.slika - nastavak berbe - krajem 03.mj
4.slika - rasad - sadnja krajem 02.mj vani - pokrivanje agrilom - berba 15.04
5. sijanje se nastavlja........
2610o5z.jpg


2rqbk74.jpg


108ilp5.jpg


ic4842.jpg
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Petula, kakav je ukus ove salate? Fizicki prelijepo izgleda..
Recimo, kakva je u odnosu na ciste sorte, posto ovo sto ja gajim samo za sebe (Nansen i Majska kraljica) je zaista prelijepog ukusa, pa ne znam je li to slucaj sa Juditom i drugim hibridima?
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
nema apsolutno nikakve razlike između standardnih sorti i hibrida ili između zimskih, proljetnih i ljetnih kultivara. Kada biljka raste u normalnim uvjetima za rast i razvoj ona sadrži sve hranidbene,nutritivne i zdravstvene vrijednosti. Salata mi je mrak, ukusna - točno osjetiš prijatan okus kiselina i gorčinu koju joj daje C vitamin, hrskava - šta reći nego odlična
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
nema stanke u berbi salate.
1.slika - trenutna berba
2.slika - nastavak berbe - krajem 02.mj
3.slika - nastavak berbe - krajem 03.mj
4.slika - rasad - sadnja krajem 02.mj vani - pokrivanje agrilom - berba 15.04
5. sijanje se nastavlja........
2610o5z.jpg


2rqbk74.jpg


108ilp5.jpg


ic4842.jpg

Super izgleda blago tebi kada imaš sunca kod nas jedva tri tri sunčana dana u ovom mjesecu a prognoza za vikend koma oblačno kiša snjeg.
Pozdrav!
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
razlika je velika u vremenskim prilikama i temperaturama, kod nas je bilo tek desetak dana, ove zime, kada je temp. bila u minusu i to u jutarnjim satima(veći mrazevi), dok je sunačanih dana bilo 15-ak. Produžili su se dani pa je vidljivo da salata u plastenicima raste, špinat je bacio prvi pravi list, rotkvica iznicala, a blitva i kupus su se lijepo ukorijenili.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh