• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Salata

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ovo su jedno od radnika u sjeni u plasteniku.Netko se bude smijao ali ja ih uvijek selim iz jedne grede u drugu kada frezam a i zanimljivo ih je šlušati kad razgovaraju, kao da fučkaju.A jedu mrave, skakavce,gusjenice,puže...jednu sam našao kako jede jaja od puža,treba pogledati na google jelovnik.Imam ih oko 30 kom na 400m2 plastenika.Prije mjesec dana posađeno 4500 kom salate,samo jednu je sovica pozemljuša pojela.
 

Prilozi

  • CAM01425.jpg
    CAM01425.jpg
    70.6 KB · Pregleda: 158
  • CAM01426.jpg
    CAM01426.jpg
    62.7 KB · Pregleda: 151
  • CAM01427.jpg
    CAM01427.jpg
    60.6 KB · Pregleda: 133

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Iskreno,nemam pojma,same su se pojavile davno a od onda ih samo selim lijevo desno.Imam i par onih smeđih šumskih.Ja mislim da je njima tu super,vlaga ispod folije,hrane dovoljno,tu računam i one kukce koji padnu sa folije,toplo im je,nemaju nikakvog neprijatelja.Kada mi je prošle godine skinulo foliju na plasteniku za rasad,u pojilu gdje potapljam plitvice imao sam dječji vrtić,žena je hranila bebe punoglavce salatom.Kada pada kiša skakuću dvorištem.Guštere ne brojim ionako večina nema repa,zbog mačaka.Imam 5 mačaka,mačke ih nose u kuću da se igraju sa njima a ja ih opet nosim van.Zemljište preko puta moga dvorište je kao prašuma a i lijevo i dolje je sve zapušteno.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
da nebi dosle zmije po njih pa ces ti bjezati.



Sad ce me cabage opet psovati,ali sad sam ísao brojati,pa 196 sam morao iscupati i baciti,na posadjenih 1200komada u prvoj turi. uzeo ja kantu,fanglu i zidarsku zlicu pa krenuo u lov,i nasao sam jedva desetak sovica tu gdje su bile te salate. neznam dokad ce,i to mi mazne salatu od 300grama jbt,a kao on jede samo male,mora da mu malo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ove na listu riješiš affirmom, doza ti je 1,5 kg na hektar, pa podijeli... Ove u zemlji su druga priča, ne znam što da ti savjetujem oko toga.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Poprskao sam neki dan sam koktelom,signum,alliete i actara,desetak dana karenca. Budem ovaj dio zemlje gdje cu trecu turu saditi malo drugacije. Bacit cu kreca,a sadnice cu uroniti u otopinu actare ili afirma,barem da krepa kad krene jesti.
 

zvezdanb

Član
Tu od
29 Tra 2015
Poruka
39
Sanja hvala na savetima.lepo je znati da jos postoje takvi ljudi.ja nestignem bas redovno na forum.ako ti nije problem da mi napises prednosti folije.ja se bojim depresija na foliji da bi se voda zadrzavala i stvarala uslove za bolest.navodnjavao bi rasprskivacima.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav.Svatko ima neki svoj sistem zalijevanja.Šta se tiče folije,uvijek sam za foliju.Kod mene je danas bilo i prvog mraza,oko 5 ujutro, vidi se na vanjskoj paprici.
U negrijanom djelu plastenika na visini 10 cm od salate je bila min temp 5.4 ,na dva cm dubine u zoni korijenja je bilo 13.8 stupnja,bez folije bi ta razlika bila manja.Što je toplije u zoni korijenja,gnojiva se lakše razgrađuju na sastavne dijelove pristupačne korijenju i korijen je aktivniji i tjera biljku na rast.Netko kada sadi na foliju zatrpava rupe folije(pogotovo kod vanjske paprike zbog ožegotina na biljci od crne folije plus sunce),ja to izbjegavam jer se zemlja ispod folije po danu zagrije i te rupe ponoći djeluju kao neki mini termogeni.I kad staviš stajnjak ili biljne ostatke u gredu i oni počinju truljeti pri čemu se oslobađa CO2,folija taj CO2 usmjerava k biljci.Koristim knk za zalijevanje,zbog folije imaš manje zalijevanje,manje vode,imaš manje vlage u plasteniku,manje bolesti,nemaš korova,proizvod je čišćiji,manje propalih listova,ako je manje vlage u plasteniku imaš koji stupanj temp više u prosjeku.Netko će reći da su to samo sitnice ali neka svaka takva sitnica da 2-3 % više uroda...Zalijevanje raspršivačima po ljetu da,po zimi ne.Imaš salatu koja može podnjeti i velike minuse ali samo ako je mraz suh,mokri mraz kvari salatu.Kada budeš zalijevao salatu,voda se bude po listovima slijevala u srce i tu bi ti mogao biti problem.Za rješavanje tog problema morat češ raditi jaču kemijsku zaštitu.Ako budeš koristio raspršivače, onda bez folije.Ako budeš koristio foliju, onda cijevi za navodnjavanje.Te cijevi budeš u salati trebao i onako samo za nekoliko navodnjavanja,znači možeš ih poslije iskoristiti za rajčicu ili papriku.Barem ja tako radim.Pozdrav
 

zvezdanb

Član
Tu od
29 Tra 2015
Poruka
39
hvala na iscrpnom i brzom odgovoru.znam da se creva malo koriste,a ja foliju i creva u papriku i paradajz stavljam masinom,pa neznam kako bi to iskoristio.mislim zalevati redje vecom kolicinom vode.imam i grejanje u tom objektu pa susiti i grejanjem.pokusat cu sad bez folije pa cemo dogodine videti.mislim da cu napraviti valjak sa markerima za sadnju.pozdrav
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Salata mi je par dana pred berbu,ali dosta je krhka,puca na dodir,dosta je osjetljiva,nije onako zilava kakva bi trebala biti. Prije desetak dana je dobila Kalcija kroz kpk i nakon toga jednom folijarno. O cemu se radi? Sorta je Jazzie RZ.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Mislim da ti je to posledica hladnih i vlažnih noći. Ne mora biti minus.I na 5 stupnja noćne temp salata ti stvara taj obrambeni oklop,štiti srce,listi su deblji i malo kao stakleniji.Dobra stvar je što salata postaje težja,slaba stvar da listi pucaju.Primjetio sam da taj problem pucanja lista imaju salate koje imaju nagli porast.To pucanje lista nije sortna karakteristika
 

manja

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
23
Moze li mi neko reci sta bi trebala uraditi prije sadnje salate u plastenik u kojem je bio krastavac i paprika.Primjetan je bio trips grinja i bijela leprirasta vas.Trebam li u zemlju staviti neki insekticid?
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ako imaš korova,trave u plasteniku,to pošpricaj sa nekim insekticidom i pobacaj van,za trips i vaši ne treba ništa u zemlju. Pozdrav
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ljudi jel berete salatu,kako ide,koja cijena na malo a koja na veće količine? Nema vas nešto.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
ja sam danas zavrsio sa vanjskom salatom zadnja 4 tjedna isla je po 12 kn,iduci tjedan krece plastenička ali očekujem pad cijene jer dolazi mnogima koji su je radili iza rajčice i krastavaca u plastenicima ,a vanjsku ih malo radi barem u mom kraju
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Na veliko jedna kuća daje 5 a druga 7.Prva plaća u roku 10 dana, druga 4 mjeseca.Berem samo koju moram,čuvam više za drugi mjesec.A još nisam gotov sa sadnjom.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Tako je i kod mene cijena. Evo kako trenutno izgleda.
C6Afra2.jpg
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ovako izgleda kod mene.Druga slika je iz drugog plastenika gdje se lagano bere.Na slici je Marize,ta u kutiji je teška 420 gr,malo je rijetka ali pošto je to zimska salata,smatram da je to zbog toplih dana.Ta za berbu posađena 22.09
 

Prilozi

  • CAM01543.jpg
    CAM01543.jpg
    80.3 KB · Pregleda: 121
  • CAM01529.jpg
    CAM01529.jpg
    69.8 KB · Pregleda: 120
  • CAM01525.jpg
    CAM01525.jpg
    72.2 KB · Pregleda: 118

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja sam posadio 16.9. ovu sto sad berem. 400-500 grama svaka. Druga bi trebala stici za mjesec dana a ova treca ce ostati do proljeca ako zahladni. Dali ju pokrivas agrilom ako zahladni?
 
Na vrh