• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Same Explorer 60, 65 Special

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
To i ja govorim,vodenjak je bio bučan,a kamoli ovaj,nisu te kabine bogzna sto...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ne telefoniram ni u autu, nije mi potrebno ni u traktoru.
Za mene to valjda znači neki drugi oblik komocije, bitno da je kabina zatvorena, da je ravan pod, odvojena od mjenjača, mjenjači sastrane, to je več puno za komociju koju IMT ne pruža.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nisam mislil na teleforniranje kao telefoniranje , nego da doživiš tu buku .....ako ti je ovo dovoljno , meni bu još lakše
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma razmem ja tebe kaj hočeš reći. No nek je i malo više buke nego u velikom Sameu opet je puno bolje nego kod imt-a.
A u velikom sameu kad se zatvori sve na kabini komotno pričaš na mobitel dok se voziš po cesti.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
U većini literature, kod navođenja razlika između motora hlađenih zrakom i vodom, spominje se razlika u proizvodnji buke, u korist vodom hlađenih motora, dakle motora kao agregata. no kada se pogledaju podaci o količine buke motora ugrađenog u traktor, vidljivo je da odstupanja nema. Naime, po pretpostavci da vodom hlađeni motor ima deblje stijenke bloka te saćasti oblik poprečnog presjeka, te zrakom hlađeni motor ima turbinu koja teoretski stvara određenu količinu buke, pa odatle dolaze teze koje sam spomenuo. No isto tako vodom hlađeni motor ima vodenu pumpu i ventilator koji nisu bezgrešni po pitanju buke uslijed rotacije.

Nadalje, nekolicina kvalitetnih svjetskih proizvođača koji su ugrađivali zrakom hlađene motore u traktore ( govorim cijelo vrijeme o traktorima, da ne bi sad netko referirao na temu mlaznih aviona recimo...), činili su sam vrh kvalitete i prednjačili trendovima, pa su sigurno tako vodili računa o razini buke u kabini traktora, a nije samo razlika u bloku motora poradi načina hlađenja mjesto o kojem ovisi razina te famozne buke. S ispravnim i originalnim ispušnim sustavom zrakom hlađeni motori u traktorima uz svo strujanje mase zraka rade uglađenije nego rondanje i rogljenje hrpetine traktora vodom hlađenih motora.

A da ne ostane samo na riječima, evo s istog izvora nekoliko podataka o razini buke u kabini za:

VODA:
IMT 565 - 85 dB (http://konedata.net/traktorit/imt/imt-560-569/)
Zetor 7245 - 83 dB (https://konedata.net/traktorit/zetor-zts/zetor-5211-7745/)
Ursus 912 - 83 dB (https://konedata.net/traktorit/ursus/ursus-912-1614/)
Fiat 640 - 90 i više dB (http://konedata.net/traktorit/fiat-fiatagri/fiat-500-640/)
Fiat 90-90 - 82,5 dB (https://konedata.net/traktorit/fiat-fiatagri/fiatagri-new-holland-90-90-110-90/)
Same Explorer 95 (šanana) - 75 dB (http://konedata.net/traktorit/same/same-explorer3-75-95-lamborghini-r3-75-r3-95-hurlimann-xb/)

ZRAK:
Same Ex.. 60 - 84 dB (https://konedata.net/traktorit/same/same-explorer-60-90-1986-90/)
Deutz DX85 - 85 dB (http://konedata.net/traktorit/deutz/deutz-dx-85-dx-110/)
Deutz 6207 - 85 dB (https://konedata.net/traktorit/deutz/deutz-6207-7807/)
Lamburghini 550 - 82 dB (s istim motorom 1000.3a kao i Same Ex 60)
Deutz AgroPrima 6.06, 6 cil. - 76,5 dB (https://konedata.net/traktorit/deutz/deutz-, motor kao u Torpedo 9006, 912 serija, dakle gotovo prva serija proizvedenih zračno hlađenih motora
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kad se sve sabere dođemo do zaključka da je "buka" relativan pojam u toj cjeloj priči, no činjenica govori na stranu same "udobnosti" kod određenih kabina.

Znači komfor i udobnost prevladava ipak na strani SAME kabine u odnosu na IMT kabinu.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ovo baš i nije točno evo imt 565/560 i zetor 7245 samo dva decibela razlike ??? DF 100 ks 4 celindera i 6 celindera 6-ak samo šapče a 4-tak se dere a tek 3-cilindrak tak da ??
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Pa jasno, tebi je udobnost prostranost, mobilnost, ergonomija-oblik unutrašnjosti-ulazak-izlazak iz kabine, smještaj i raspodjela komandi upravljanih rukama i nogama... i tako dalje, a oni sve to zanemare i pišu o pričanju na mobitel u kabini, a ni tu nisu u pravu.

željko nadrobio si, daj izvuci linkove i modele, da usporedim.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ja sem to usporedil u praksi ne kužim kak drugačije usporediti nego sjesti u traktor i odraditi par sati sa njim . Davno sem napravil kabinu na mali traktor i sad težina je bila 2050 kg nakon ugradnje kabine težina je 1650 kg jel ti to vjeruješ a tako meni piše u prometnoj . Možda i takvi stručnjaci mjere buku ?
 
Posljednje uređivanje:

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Nemam volje za takve neosnovane rasprave što ti misliš i što ti čuješ. Postoje analizatori zvuka koji mjere i zapisuju parametre na temelju proračunatih i istraženih vrijednosti, nije buka samo onaj dio i oblik zvuka koji čuje Željkovo uho.

uz buku bi trebalo povezati i vibracije, ali i frekvenciju pa i tlakove pa bi možda došao do odgovora o dajcu i 3-4-6 cilindara koje ti spominješ, no tko razumije razumije, za detalje bi trebalo napraviti seminar.

To sve nema veze s prometnom i promjenom podataka i nema smisla ponovo raspravljati o brdima i dolinama navodeći kojekave pojedinačne i osobne zaključke kojih ima milijarde a priči nema kraja.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dali je uopče bitna buka motora i vibracije ako je kabina postavljena na amortizerima i gumama i kvalitetno izolirana?
I ovo kaj veli torpedo TD45 Svatko ima poimanje udobnosti drugačije.
Ako on vani dok stojiš kraj traktora jako buči ne znači da je u kabini neugodno bučan,ali i može.
Otvorite haubu na autu i stavite glavu blizu motora i dajte mu pola gasa,a probajte u kabini auta to napraviti i sve vam bu jasno kaj na kaj utječe.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pokojni deda je nekad imal već nekad spominjanoga ferca 533, starog dajca onaj sličan žabi mislim da je bil 28ks i torpedo deutza adriatika sad koji model više se ne sječam sa kabinom. Tog torpedija je bila milina za voziti, to je samo "kihalo ".
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Torpedo 45- Konedata nije baš relevantan izvor podataka-kao prvo.

Drugo-ovdje se govori o trideset godina starim traktorima,ni komponente koje proizvode buku nisu kao nove,pa jače buče,ni izolacija nije kao nova,pa ne zaustavlja buku.

Treće- kao što kaže Željko,iskustvo i rad s nekim strojem se računaju.

Četvrto-jako,jako si pristran...
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
A ti si relevantan izvor podataka? Svi podaci su s istog izvora i dani za vise trakotra razlicitih proizvodaca i po kategorijama usporedivosti, i nesto stariji i nesto noviji modeli, a bas su po tebi sad lagali tamo gdje tebi ne pase, sve mi se cini.

Nauci se citati i konstruktivno diskutirati. Kome ti objasnjavas starost traktora i utjecaj stvaranja buke shodno tome, te pobijas izvor jer vrijedi za vozila dok su bila nova. Pa to je svima jasno, a podaci su samo za usporedbu po vrijednostima koje su dostupne a to je s mjerenja kod proizvodnje stroja. Ako godisnje buka poraste u prosjeku 1% onda isto tako u prosjeku poraste za sve modele pa ce odnos za 30 god. opet biti isti, dakle bitna je referentna vrijednost koja je trenutno dostupna. I nije uopce bitan broj u ovom slucaju nego samo odnos izmedu dvije strane.

Da racunaju se ako su testiranja izvrsena u istim uvjetima, kod mene zetor nema pola auspuha a ferguson ima cijeli pa je zetor generalno neudoban, i to je iskustvo koje se racuna, haha, matematicari... bitno da se pobijaju tehnicke cinjenice a velicaju subjektivne procjene, a to je forum, sta drugo reci.

I tko nije priznao necije iskustvo? Ali bajke su za djecu. Zanimljivo kako se ne repliciraju iskustva gdje ljudi navode primjere tisih zrakom hladenih motora traktora, nego se kvacis za ono sto te bode, a meni pricas za pristranost.

Nadalje uvjeravate tu covjeka u nesto za sto sam kaze da nije tako dozivio a da mu ta komponenta buke oko koje se vodi drama ima neko drugo znacenje. Tipicno forumsko trkeljanje, ja barem postavim konstrukciju i konkretne usporedive argumente. Toliko od mene o toj temi.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Jaoo... Što reći?
Manje se držati interneta,a više logike,to je konstruktivno,a ne neko naklapanje.
Ne velim da su lagali,ili da meni nestao ne pase,samo ti velim da nisi u pravu.
Naravno da buka raste s godinama,ali ne za svaki stroj podjednako,jer nije svaki bio jednako održavan,ni radio u istim uvjetima.
I to te pobija do kraja.
Kažeš da se vodi drama oko buke. Čovjek je rekao da želi udoban traktor,dolazimo do zaključka da ovaj i nije bas takav, pogotovo zato jer se pravi dojam ne može steći u par minuta. A da imaš iskustva,i da malo vise radiš sa strojevima,znao bi da je je to jako bitna stavka oko koje se isplati raditi dramu.
Pristran si,i oba znamo zašto.
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
dečki, dali vi uopče znate što zanči 2 dB razlike?! To na papiru skoro niš ne predstavlja, a u stvarnosti, to je JAKO JAKO velika razlika...
...vezano za ove rezulate mjerenja, nije napisano kakva buka je mjerena, gdje je mjerena, niti dali su to srednje vrijednosti ili peekovi i u kojim režimima rada je mjereno, tako da, tvoje uho u pojedini traktor, naravno na sic, pa vidi..., također, nemora biti potpuno zabrtljavanje kabine da bi se smanjio efekt buke, pregrade na ključnim mjestima čine čuda.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
dB su logaritamskao mjerilo.
Znači, jedan dB je 10x veća buka...
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Zj ,mislim da griješiš , 3db više je dvostruko veća buka za ljudsko uho . Barem se tako smatra u audiofilskom svijetu ak se dobro sjećam jer već podugo nisam audiofil.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Imaš praf: dvostruka snaga je 3dB.
Logaritam je dekadski, a 10x snaga je 10dB (na to sam mislil).
 

Najnoviji postovi

Na vrh