• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SAME Explorer 95 Classic

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
vidim da ste pobrkali lončiće.
1. common rail tlači gorivo u jednoj pumpi ,neovisnoj o fazi motora, i šalje ga u jednu cijev eng. rail , koja je povezana sa diznama ,a a vrijeme i fazu ubrzizgavana određuje kompjuter , svaka dizna ima žice.
2. vw pd sistem je cijeli smješten u glavi , bregasto vratillo tlači gorivo ali ubrzizgavanjem opet upravlja komjuter- dizne imaju 2-3 žice na sebi, samo što je diza i tlačni element u jednom kučištu i nema ona 4 lajtunga .
3. slh motori tlače gorivo u monopumpama u bloku motora i tjeraju ih u zasebnim lajtungima u svaku pojedinu diznu, imaju npr, 4 lajtunga po vani i tjeraju gorivo u dizne koje se normalno nalaze u glavi, kao i sa običnom boš pumpom.

za oficira

pd u vw i common rail nisu iste tehnologije, zajednički su im samo visoki tlakovi rada.( 1000 do 2000 bar),
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa na svim tim sistemima pumpa daje tlak cjelo vrijeme i elektronika otvara suaku diznu za sebe po potrebi
Kaj ima sistem sa 4pumpe na glavi? Ak ima kak se zove?
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
na slh motorima nema elektronike na diznama , nego ih otvara tlak iz lajtunga tj. iz monocilindrične pumpe, a ovtvaranje dizne se odvija identično kao i kod obične boš pumpe nadvisivanjem tlaka koji trpi opruga u dizni.

pd (njem. pumpe duse) sistem kod vw -a , bilo siemens ili bosch ima četiri pumpe u glavi , koje izgledaju kao velika dizna , a s gornje strane slično kao i ventil usisa ili ispuha. ne možeš ih vidjeti ako nisi nikad raskopao glavu takvog motora, jer se nalaze ispod poklopca ventila.

common rail ima stalni visoki pritisak, a pd nema.
kod pd -a jedini stalni pritisak je onaj pumpe iz rezervara, a to je tek nekoliko bara ,oko 5 , a pravi -visoki pritisak postoji u trenutku kad bregasto vratilo pritisne diznu, ( kao i ventil ispuh-usis)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
na slh motorima nema elektronike na diznama , nego ih otvara tlak iz lajtunga tj. iz monocilindrične pumpe, a ovtvaranje dizne se odvija identično kao i kod obične boš pumpe nadvisivanjem tlaka koji trpi opruga u dizni.

pd (njem. pumpe duse) sistem kod vw -a , bilo siemens ili bosch ima četiri pumpe u glavi , koje izgledaju kao velika dizna , a s gornje strane slično kao i ventil usisa ili ispuha. ne možeš ih vidjeti ako nisi nikad raskopao glavu takvog motora, jer se nalaze ispod poklopca ventila.

common rail ima stalni visoki pritisak, a pd nema.
kod pd -a jedini stalni pritisak je onaj pumpe iz rezervara, a to je tek nekoliko bara ,oko 5 , a pravi -visoki pritisak postoji u trenutku kad bregasto vratilo pritisne diznu, ( kao i ventil ispuh-usis)

Hvala ljepo si to objasnil,koji sistem ima na sameu?
Koji je po tebi najbolji sistem?
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
na same-u je 1. sistem iz mojeg posta iznad, znači kod npr. same expl. 95 su 4 monocilindrične pumpe u bloku, na svakoj po jedan lajtung koji ide prema dizni u glavi motora.
"gas" se daje preko "letve " koja upravlja tim pumpama , a koja može biti upravljana strujom kod novijih izbedbi motora.
letva je nešto kao zupčasta letva i ne vidi se izvana.

niski tlak , tj. gorivo iz rezervar dolazi preko obične ac pumpe, ili klipne pumpe slične zetorovoj, a nalazi se sa desne strane motora naprijed.
ovo je slika takvog sistema ,a li sa 6 cil, mora, sa hurlimanna xt., ali potpuno ista -identična stvar.
picture.php
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ovo sa slike mi se cini dosta komplicirano i sve je nekaj u bloku ili u glavi i cini mi se da je jebada to slagat a vj.i kosta.
Koji je tebi najbolji,najkvalitetniji ili ajmo rec najmanje osjetljiv na losu naftu znaci nasu?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Tako je kolega belarus. Ista stvar ko i kod mene, samo 4 cilindra.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Ovo sa slike mi se cini dosta komplicirano i sve je nekaj u bloku ili u glavi i cini mi se da je jebada to slagat a vj.i kosta.
Koji je tebi najbolji,najkvalitetniji ili ajmo rec najmanje osjetljiv na losu naftu znaci nasu?

od novijih , pd i common rail, odlučio bih se za common rail, jer je mehanički jednostavniji, jeftiniji, a koliko sam čuoovdje na forumu, relativno otporan na naše loše gorivo.konkretno čuo sam za new holand tg , kod kojeg su navodno kamionske dize-injektori.

ovaj sistem sa same-a mislim da bio bio dobar sa diesel-om , a ne sa današnjim euro dieselom koji je suh, tj nema parafina kao što je imao diesel.
za takvo gorivo i je i zmišljen negdje 1970-ih.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
od novijih , pd i common rail, odlučio bih se za common rail, jer je mehanički jednostavniji, jeftiniji, a koliko sam čuoovdje na forumu, relativno otporan na naše loše gorivo.konkretno čuo sam za new holand tg , kod kojeg su navodno kamionske dize-injektori.

ovaj sistem sa same-a mislim da bio bio dobar sa diesel-om , a ne sa današnjim euro dieselom koji je suh, tj nema parafina kao što je imao diesel.
za takvo gorivo i je i zmišljen negdje 1970-ih.

Kaj da ljudi sa tim sistemom stavljaju malo ulja vnaftu da duze traje ,jer popravak tih pumpi je skup.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Treba mješati dvotaktol u naftu zbog boljeg podmazivanja, ali ne inin nego stihl! Dokazano!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
U svakom slučaju bi moralo pomoći.
No kako čujem stari plavac se izbacuje i dolazi novi eurodizel-plavi koji zadovoljava eu standarde tako da bi to onda valjda moralo biti to za ubuduće.
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
to ulje ne može biti garancija,ali sigurno bi pomoglo.

ubacis 2taktol, dobis crvenu boju i kaj onda dok te policija zaustavi i vadi ti naftu i ti popusis kaznu radi ulja, ili mozda ide to na analizu pa mogu vidit el je plava sa uljem ili je lozak
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Ne moze ti po boji nista reci, ja u passata PD masinu ubacim dvotaktola za ocuvanje pd elemenata pa nemam problema, ide na analizu svakako, bar je frendu tak bilo, dobijes kaznu naknadno
Naravno ja mijesam sa eurodizelom :)
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ubacis 2taktol, dobis crvenu boju i kaj onda dok te policija zaustavi i vadi ti naftu i ti popusis kaznu radi ulja, ili mozda ide to na analizu pa mogu vidit el je plava sa uljem ili je lozak

Mogu vidjet jer loza ima posebnu boju koja ima odredem kmiski sastav dok ulje ima drugaciji i oni totvide jer ne gledaju samo boju nego stavljaju jednu tekucinu koja reagira sa lozom
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ako bi več u plavu naftu ubacio dvotaktol, sigurno nebude nafta crvene boje, več bude žuta, slična ko eurodizel.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Samo da vam javim, stavili smo danas popodne novi elektroventil i samo jedno grijeanje od cca 20-30 sekundi i traktor je upalio sasvim solidno. Tako je i palio cjelu zimu.
Dakle elektroventil nije otvarao i nije nafta uopče dolazila na grijač tokom grijanja, nije se imalo što upaliti u usisnoj grani i traktor jednostavno nije htio.

Sad budemo još nešto radili s njime da vidimo kak se bude ponašao, a onda kad se prodaju bikovi kroz nekih 10-15 daan budemo dogovorili servis u Bosch servisu, nek se prekontroliraju pumpe i dize i ako bude trebalo nek se repariraju.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Samo da vam javim, stavili smo danas popodne novi elektroventil i samo jedno grijeanje od cca 20-30 sekundi i traktor je upalio sasvim solidno. Tako je i palio cjelu zimu.
Dakle elektroventil nije otvarao i nije nafta uopče dolazila na grijač tokom grijanja, nije se imalo što upaliti u usisnoj grani i traktor jednostavno nije htio.

Sad budemo još nešto radili s njime da vidimo kak se bude ponašao, a onda kad se prodaju bikovi kroz nekih 10-15 daan budemo dogovorili servis u Bosch servisu, nek se prekontroliraju pumpe i dize i ako bude trebalo nek se repariraju.

Ma vidis da nije nis strasno samo sitnica,samo stavljaj 1% 2taktola u naftu i nema brige.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma šteta je več nanešena, on bi morao upalit sad po ovakvom vremenu bez grijača.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma šteta je več nanešena, on bi morao upalit sad po ovakvom vremenu bez grijača.

A nis onda nek ti pregledaju sve i nek odma izmjere kompresiju da vidis kakav je motor.
 

Najnoviji postovi

Na vrh