• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SAME Explorer 95 Classic

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ma motor je dobar, problem su samo te pumpe, moraju se skinut da bošista vidi kaj je točno otišlo, dal samo ventilići unutar njih, dal elementi ili su one same dobile, a to je onda najskuplja pizdarija.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma motor je dobar, problem su samo te pumpe, moraju se skinut da bošista vidi kaj je točno otišlo, dal samo ventilići unutar njih, dal elementi ili su one same dobile, a to je onda najskuplja pizdarija.

Sretno i nadam se da nije nis skupo!:(handshake):
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Bio danas jedan rođak koji šerafi po tim SDF traktorima i tako pošto je takvo loše vreme idemo malo šerafati po traktoru.
Provjera od ulazka nafte preko AC pumpe, čiščenje iste, pa filter, pa pumpe, pa povrat goriva i tako sve redom i sve štima, pumpe uredno rade, gorivo ide.
I tako još provjerene neke stvari i sve to štima, ali traktor bez grijača neče, čak hladan uz grijanje bolje zapali nego kad je topal motor.

Na kraju smo se svi složili da treba skidat dizne i ispitati mu kompresiju, jer je najvjerojatnije motor gotov, odnosno nema kompresije za paljenje, a svega 3000 rh ima.
Ako se ispostavi sutra ili prekosutra da je tak, sljeduje mi skidanje glavi i kartera, klipovi idu van da se vidi u kakvom su stanju, nadam se da karikaš i leteći budu dovoljni, da nije veča šteta več učinjena, eto to su riječi majstora po onome kaj smo vidli i čuli.

PIH, jeb**, da ti jeb** i SAME i sve ostale nove traktore, nitko ti više ne garantira da bude nekaj trajno. A veli deda da je računal da je miran s traktorom 30 godin. Velim ja: Reko deda, jedino ako bude stajal u garaži, jer inače bude se raspal za 30 godin. :)
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
nešto tebi ne štima i ja sam skoro siguran da nije kompresija...

Kakvo otaranje na 3000h? da ima 13 000 ajde ali 3t...

Veliš da ti vruć teško pali, da li zadimi crno kad primi?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Ma motor je dobar, problem su samo te pumpe, moraju se skinut da bošista vidi kaj je točno otišlo, dal samo ventilići unutar njih, dal elementi ili su one same dobile, a to je onda najskuplja pizdarija.

Kaj same nema roto pumpu ako ima bio je slučaj pvp otišla glava nakon 2000 rs uzrok po majstoru loša nafta ,
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
Na kraju smo se svi složili da treba skidat dizne i ispitati mu kompresiju, jer je najvjerojatnije motor gotov, odnosno nema kompresije za paljenje, a svega 3000 rh ima.
Ako se ispostavi sutra ili prekosutra da je tak, sljeduje mi skidanje glavi i kartera, klipovi idu van da se vidi u kakvom su stanju, nadam se da karikaš i leteći budu dovoljni, da nije veča šteta več učinjena, eto to su riječi majstora po onome kaj smo vidli i čuli.
Možda su samo glave loše, tj ventili ne brtve kak treba ili su potonuli.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,007
Pa ne vjerujem da je motor loš, nije on ništa teškog radio koliko znam po viđenim operacijama. Znam jednog kom su prošle pumpe dize od lošeg goriva, a sad...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Sutra podnoć mi dolazi kolega pa budemo izmjerili kompresiju, do tad neću više ništa reći.

Možda su samo glave loše, tj ventili ne brtve kak treba ili su potonuli.
Jel to bude uzrok lošoj kompresiji, ili ona nema veze s glavama??
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
Ako glave navaljaju nema kompresije, mislim ima, ali nedovoljno da bi hladan motor upalil.
Naravno da to ovisi i o stanju klipova, prstenova i cilindara, ali nevjerujem da je do toga došlo na tako malo sati.
Sve moguče, pregrijavanje, prevrtavanje, hladni start, neredovita izmjena zračnih filtera, oštečen usis .......
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako je kompresija dobra grij ga svaki put i palil bude.
Ako topli ne pali nekaj je sa strujom neki indikator ili elektroventil zeza.
Ako nije pregrijavan motor bi trebal biti beba,takvog ima moj bratic i sad je okrenul 8000rs i nema naznake generalki,trosi malo ulja al taj traktor radi puno i on mu mast vadi.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ako glave navaljaju nema kompresije, mislim ima, ali nedovoljno da bi hladan motor upalil.
Naravno da to ovisi i o stanju klipova, prstenova i cilindara, ali nevjerujem da je do toga došlo na tako malo sati.
Sve moguče, pregrijavanje, prevrtavanje, hladni start, neredovita izmjena zračnih filtera, oštečen usis .......

Kad več spominješ pregrijavanje, neznam dal sam pisal o tome, prije jedno 3 godine se traktor pregrijal u siliranju i otišel je dihtung glave na 4 klipu (ovaj do kilera), to je zamjenjeno odmah i teraj dalje, naravno tad je temeljito opran kiler i stavljen novi zračni filter.
Sad ovih dana stiže opet novi zračni filter i mikofilter, sve novo, čiščenje zraćnh filtera je onak pred sezonski, ali neredovito bilo, izmjena istih bi trebala biti 2 puta godišnje kaj nije napravljeno skoro nikad.
No ima u sebi mikofilter na usisu tak da nije mogla doći ona gruba prašina u motor.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,621
U motor nebi smjela doči nikakva prašina ni gruba ni fina, grubu još nekak i iskašlja, ali ona fina ga ubi pomalo.
Neznam ja do čega je, samo glasno razmišljam
 

VIRTUS

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
152
Sutra podnoć mi dolazi kolega pa budemo izmjerili kompresiju, do tad neću više ništa reći.


Jel to bude uzrok lošoj kompresiji, ili ona nema veze s glavama??

Poštovani, ako traktor ne troši ulje, ne diše jako na odušak motora pregledajte boš-pumpe i dizne. Otežani hladan start motora se prvo očituje na boš pumpama. Što se niste prije javili u srijedu sam bio u Maloj Črešnjevici, ( i bilo je spomena o Vašem traktoru )
I još jedno nije SAME kriv što je kod nas loše pogonsko gorivo i neredovito se mjenjaju filteri i ulja.
srdačan pozdrav VIRTUS
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Poštovani, ako traktor ne troši ulje, ne diše jako na odušak motora pregledajte boš-pumpe i dizne. Otežani hladan start motora se prvo očituje na boš pumpama. Što se niste prije javili u srijedu sam bio u Maloj Črešnjevici, ( i bilo je spomena o Vašem traktoru )
I još jedno nije SAME kriv što je kod nas loše pogonsko gorivo i neredovito se mjenjaju filteri i ulja.
srdačan pozdrav VIRTUS

Eh sad...da sam znao. Dal ste bili kod gosp. Vlašićka?? Ima sličan takav Explorer.
Što se spominjalo o našem traktoru??
Znam, sve mi je jasno u vezi goriva, ulje i filter se mjenja svakih 200 rh, jedino smo zakazali sa zračnim filterima, to priznajem.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Jesi je mjenjao kada? I na koliko se sati mjenjaju?

Misliš na zračni filter???

Ako da, grubi bi se morao mjenjati 2 puta godišnje, a fini neznam, valjda jednom u 2 godine.

Stavljen je novi grubi filter prije 2-3 godine, ispuhava se ali svejedno se jako brzo zaštopa, znači 2 filtera do sad smo promjenili, sad a ide 3. novi gore.

I još jedno pitanje imam, dali bi bilo poželjno staviti predfilter zraka na Same pošto ima ostavljen onaj otvor na haubi, znači da se postavi cjev i predfilter s umetkom unutra, dali bi mu pomoglo ili odmoglo??
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,007
Ja svoje ispuhavam do kad se daju, Neki dan stavljen novi. E sad ne znam je bi pomoglo ili odmoglo. Valjda će se javit neko ko zna :)
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Mi smo imali sličnih problema hladan smo morali paliti sa grijačem a kada se jako ugrije neće nikako dok se ne ohladi kad je srednje vruć mogao je jedino paliti sa grijačem i pumpa bila na reglaži i nove dizne sad pali bez grijača topal i hladan ko metak rječ je o MF 86 god.
 
Na vrh