• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SAME Explorer 95 Classic

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A ne, prije bude kupljen još jedan Same, ali zračnjak :)


Nego, sad ozbiljno, kaj veliš na ovo gore napisano oko popravka?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Nazval bum prijatelja koji je to delal na svojem, pa ti budem na PP rekel detalje.

U međuvremenu, pitaj kolegu Virtusa kaj ti savjetuje. On to ipak dela svaki dan, pa je puno stručniji od mene.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Zavisi kaj budeš našel unutra kad ga otvoriš. Treba prvo vidjeti gdje pušta. Na jednom Hurlimannu je puštalo na gumici,rekao je majstor da nema šanse da idu stare karike unutra,jer to više neće biti to jednom kad se motor otvori,naravno da to i ovisi o tome u kakvom su stanju stubline,a da onda s novim karikama moraju ići i novi leteći lageri,ako je radilica dobra.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Nerazumijem zašto nebi stare karike sjele dobro,ako su več bile nutra ??

A šanana,nemaš tu kaj razmišljat puno,ako voda ide u ulju gumice na cilindrima su otišle,Takav slučaj smo mi imali na velikome traktoru.U odušak pogurni prst,ako ti ostane gusto bjelkasto-crno na prstu onda je to to..
Klipovi,karike,gumice,stubline,sve stavi novo,ako pe v prodaju,rađe ga prodaj tak nego da ideš popravljat na pola..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Karike moraju nove, jer stare sigurno nemreš vrnuti kak su bile.

Leteći lageri mogu stati isti ako nema tragova na njima.
No kad bu sve vani, zamijeni man sklopove, pa buš miran slijedećih par t sati :D:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Ja sam radio zimus na svome lambu isti problem otišle gumice na stublinama radilica bila dobra promjenio čahure na klipnjačama poravno glave ušlajfo ventile sve nove brtve ostalo vratio staro za sada radi besprijekorno pošto mi ne radi sat nemogu točno reći koliko sam napravio sati ali sigurno 700-800 sati.Da sam sve sklopove stavljo nove 18000kn bez pumpe ulja
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Dakle ovako, zadnjih 2 tjedna pratim svakodnevno razinu ulja u karteru i razinu antifriza u kileru da bi danas došao do zaključka da je ulja sve više, a antifriza sve manje.

Znači, ako je tako, mješa ulje i antifriz.

E sad se pitamo, dali je pukla stublina, dali je samo problem u gumicama na stublinama ili može postojati još nešto??


Ulje je postalo vrlo rijetko, ali ne primječujem bijelu pjenu u karteru.

Prvo ulje,rijetko je jer je ina, uvijek je takvo mi u svim traktorima.

Drugo pjena se ne javlja u karteru najćešće vec na višoj točki motora tj gore na čepu prema kuda isparava voda.

Ako motor radi ulje je zagrijano i teško da voda može dizat razinu ulja jer isparava,razinu ulja češće digne gorivo.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kod mene je voda dizala razinu ulja,i to jako,a gunica na stublini je imala rupu od manje od milimetra. Kad se traktor hladio nakon opterečenja,kapalo je iz oduška.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Susjed imao taj problem i sve je isparavalo van na odušak i samo je "majoneza" na čepu gore ostajala, jedino tako da kad je traktor ugašen kapa u ulje jer je ulje dolje nisko.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa to se i dešava, antifriz iscuri u karter kad traktor stoji, evo sad stoji skoro 5 dana unazad i vidim da je razina ulja preko max oznake, a antifriza u kileru nema, čelije se suhe.
A pošto antifriz nigde ne curi, sve je suho oko kilera, nema gde drugde završiti nego v karteru.

Kaj se tiće stublina, nije problem da se stave sve 4 nove sa gumicama i eventualno samo još nove karike, a da klipovi ostaju stari, to bi po meni trebalo biti ok, no ako majstor reče da su stare stubline potpuno ispravne budemo ih vratili nazad sa novim gumicama na svima.

Traktor nikako nebi bil za prodaju, znači slažemo za sebe.


Kaj se tiće oduška, mastan je, to se vidi kad uguram prst unutra i ide para van i to se vidi, ali ne kapa nikaj iz njega.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ako vadiš stubline van ja bi ili stavio nove ili ih honao barem za nove karike.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Pikse se nebi trebale poderati na 4t h.
Ono kaj bi bilo bolje zamijeniti su kolbnringi, a to nebi trebalo niti biti preskupo.

Znači polugeneralka na 4000rs? Pa bolje ti se onda 565 pokazao..
IMT ima suhe pikse, pa nema takvih problema.
Svi s mokrim piksama podložni su takvom kvaru.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Neće on raditi polugeneralku zato jer se motor poderal,nego radi jedne hebene gumice... Istina je da je tu zračnjak u debeloj prednosti,jer radi sitnice moraš raskopati cijeli motor,i onda jedan dio starih dijelova više ne može unutra. A opet,sve ima svoje mane i prednosti.
Vučko-a ako se na stublinama još vide tragovi tvorničkog honanja,dal je onda potrebno to raditi opet?
ZJ-moguče je i da ne pušta na gumici,nego na stublini,može puknuti radi pregrijavanja,ili imati rupicu radi loše kvalitete...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ali po meni traktor počne mjesati antifriz i ulje zbog velikog opterećenja?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ajd mi prvo točno pojasnite kaj je to honovanje stublina?

Pikse se nebi trebale poderati na 4t h.
Ono kaj bi bilo bolje zamijeniti su kolbnringi, a to nebi trebalo niti biti preskupo.

Predpostavljam da misliš na karike??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
...
ZJ-moguče je i da ne pušta na gumici,nego na stublini,može puknuti radi pregrijavanja,ili imati rupicu radi loše kvalitete...
Moguće, ali je malo vjerojatno.
Ovaj njegov se nije ni oznojil, a kamoli pregrijal (izuzmemo li pucanje remena prije tjedan-dva?).

Ajd mi prvo točno pojasnite kaj je to honovanje stublina?



Predpostavljam da misliš na karike??
Nije honovanje nego je HONANJE :)
To ti je ravnanje-hrapavljenje-dovođenje u mjeru stublina brusevima nakon strojne obrade tokarenjem ili glodanjem (recimo razbušivanjem bloka ili novih piksi, kak je bilo na tvojem 565).
th


Cilje je maknuti one spirale od tokarenja, te napraviti "cijevi" uzdužno glatkim i okruglim.
Usput na stublinama ostaju mikroskopski križni (x) risevi, koji zadržavaju ulje, te podmazuju stubline, te u prvoj fazi malo više troše klipne prstene da se prije uhodaju.
th


Na starim stublinama (koje se malo poderu) ti risevi se izglade, pa kad se postave novi klipni prsteni (=kolbn-ringi), onda novi se dugo neće uhodati, jer ih nema kaj potrošiti.
To se da i doma napraviti na piksama kojima se, kao u tvojem slučaju, moraju "osvježiti" risevi:
th
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh