• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SAME Explorer 95 Classic

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ovaj njegov se nije ni oznojil, a kamoli pregrijal (izuzmemo li pucanje remena prije tjedan-dva?).

Eto ti na,može biti i to... A koje su šanse da je možda samo dihtung glave drapil? I ima li taj Same kakvo hlađenje ulja,možda slično ko na Zetoru?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma kakvo preopterečenje ili pregrijavanje, to taj traktor nije doživio.
Ovo kaj je remen pukel i kaj je voženo 10 minuta bez njega nevjerujem da je utjecalo na to.


I da, ja smatram da je to daleko od polugeneralke, bude se sredilo, stavilo nužno kaj treba i teramo dalje, ni prvi ni zadnji.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Pregrijao se u siliranju prije par godina, pisao je kolega o tom u ovoj temi..
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Honovanjem se rade ovi risevi ak se ne varam... Oni služe da se ulje slijeva niz to i hladi

Hone_cyl_crosshatch.JPG
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Eto ti na,može biti i to... A koje su šanse da je možda samo dihtung glave drapil? I ima li taj Same kakvo hlađenje ulja,možda slično ko na Zetoru?

Ima mali hladnjak ulja ispred velikog kilera, ali to je za ulje iz getribe ja mislim.

A da je drapil dihtung glave, pa ne vjerujem da bi toliko vode moglo otići u karter.

Pregrijao se u siliranju prije par godina, pisao je kolega o tom u ovoj temi..
Dali se taj puta baš pregrijao ili ne to neznam sa sigurnošču pošto nije zakuhal traktor, ali da je drapil tad dihtung na prvoj glavi do kilera, je. No to se desilo u jesen, a dihtung je otišel u proljeće, sad ti znaj.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Honanje se radi da nove karike bolje "sjednu" tj dihtaju, zato se preporuča praktički od prvog dana kad je novi traktor puno opterečenje,i to na večini traktora pošto se pokazalo da dosta onih koji su "maženi" prilikom razrade kasnije ulje troše više nego oni razrađeni bolje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Neznam više kaj da velim, odnosno kaj da napišem dok se ne otvori traktor.

Moramo naći majstora koji bude to htel preuzeti, a u kojeg imamo povjerenja.

Samo da se sunce nekakovo pokaže da zapalim traktora i da ga operem i onda može na rastavljanje.


Neznam ni kak točno utvrditi dal je stvarno to ili ne. Bil bi ŠOK da raspravimo cjeli motor, a nakraju se ispostavi da su gumice i stubline dobro (iako i sam ne vjerujem u to).
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ako ti traktor stoji par dana, lagano ispusti ulje iz motora, prvo će ići voda (antifriz) A zatim ulje jer se tako na taloži. Dobro je ako ima mogućnost da se skine karter, bez rastavljanja nečeg drugog kao kod Zetora npr. I staviš karton pa da vidiš koji cilindar propusta. Na dihtungu glave je mala vjerojatnost da pušta vodu
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mislim da se karter da skinuti odozdola bez da se skida motor i da se odvaja prednji pogon, treba samo skinuti kardan prednje vuče.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ima mali hladnjak ulja ispred velikog kilera, ali to je za ulje iz getribe ja mislim.
Hladnjak ulja ti je tam ispred filtera ulja, ispod boš-pumpi: crni komad na kojega idu dvije cijevi.
Ako ti traktor stoji par dana, lagano ispusti ulje iz motora, prvo će ići voda (antifriz) A zatim ulje jer se tako na taloži. Dobro je ako ima mogućnost da se skine karter, bez rastavljanja nečeg drugog kao kod Zetora npr. I staviš karton pa da vidiš koji cilindar propusta. Na dihtungu glave je mala vjerojatnost da pušta vodu

Mislim da se karter da skinuti odozdola bez da se skida motor i da se odvaja prednji pogon, treba samo skinuti kardan prednje vuče.
Kakav ima karter: limeni ko protvanj ili kockasti odljevak?
Stari su imali limeni, i to je bilo moguće. Ak je gusani, onda je on kunstruktivni dio šasije i nejde van bez rastavljanja.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
U rashladnoj tekučini se može ispitat jel ima prisustva ispušnih plinova iako to vjerovatno nije kod tebe slučaj ako ne nabija kompresiju u kiler.

Jesi provjerio kad se kiler napuni jel izbaca tu dio vode na ekspanzionu zbog pritiska?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
U rashladnoj tekučini se može ispitat jel ima prisustva ispušnih plinova iako to vjerovatno nije kod tebe slučaj ako ne nabija kompresiju u kiler.

Jesi provjerio kad se kiler napuni jel izbaca tu dio vode na ekspanzionu zbog pritiska?
Ne vjerujem da nabija komresij uu kiler, pošto nikad nije preljevao tekućinu u ekspanzionu posudu.

Hladnjak ulja ti je tam ispred filtera ulja, ispod boš-pumpi: crni komad na kojega idu dvije cijevi.

Kakav ima karter: limeni ko protvanj ili kockasti odljevak?
Stari su imali limeni, i to je bilo moguće. Ak je gusani, onda je on kunstruktivni dio šasije i nejde van bez rastavljanja.
Znam na koji hladnjak ulja misliš, s lijeve strane, uska metalna posuda ispod pumpi, mada nisam znal da je to hladnjak ulja.

A kaj se tiće kartera, ima ko ona brazde po sebi okolo i mislim da je tanki limeni.

Kolegi je na hurlimanu se to desilo isto prije jedno 2 godine i ako me sječanje služi bil je skidan karter bez odvajanja motora i prednjeg pogona.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Osim ako nebude smetala kardanska osovina od prednjeg difa.
 

Marex

Član
Tu od
11 Sij 2015
Poruka
72
nisam pratio na na casu, ali ulje i rashladnu tekucinu moze mjesati preko membrane,grijaca i na ovaj najgori nacin,koliko sam ja upoznat.Moze li preko coka mjesati,jer na imam taj cok i prije paljenja na niskim temperatura samo ga povucem-izvucem.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Marex, nisi dobro pratio, tu je u pitanju antifriz, a ti si pobrojao mjesta kuda može procuriti nafta. Prava generalka za 1000 4W euro2 motor sa originalnim dijelovima dođe oko 28000 kuna, gledao sam danas u Nedelišću jedan račun. Baš sam pitao gazdu za Explorer. Zanimalo me jer i ja na svojem Hurlimanu imam takav motor, pa je za nedaj Bože dobro znati. A ima i jeftinija varijanta sa dijelovima koji na sebi nemaju Sameov znak, ali to bi Šanana trebao sam pitati, pošto je sad u pitanju njegov traktor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Šanana, javil mi se prijatelj i rekel ovak:
- prosvirale su gumice na zadnjem cilindru: donja, a i gornja nije dobro izgledala
- zamijenjene su gumice, dihtungi i klipni prsteni
- leteći lageri nisu mijenjani
- pikse nisu honane
- motor ne mora dolje na zvonu, ali koljevka i prednji most se moraju odšarafiti i odmaknuti, jer karter inače nemre dolje
- provjeri rashladni sustav, jer možda nije pod dovoljnim tlakom, pa se zato motor možda nije dovoljno hladil na tom cilindru

- ta se greška pojavila na nekoliko takvih traktora u okolici (Same, DF), dakle na modelu s 95 ks

Oni su usput dali i reparirati turbinu. Traktor je napravil parsto sati nakon toga, ide bolje, ne grije se.

Ah da, pripremi cenera za dijelove, ulja, ruke...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
I mislil sam da karter nejde dolje samo tako... A glavu nisu dirali? Dal se uopće može staviti gore bez da se kod majstora ne počisti i pošlajfa? Ventili i dizne? Bila bi grehota da se to ne provjeri kad već sve ide širom...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Napisal sam ono glavno, kaj je Šananu i zanimalo. Neznam detalje, nisam ga pital.
Glave su zasebne, kak na Zetoru. Ak su bile dobre, zakaj bi ih dirali?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ako i glava nije puknuta ili izvitoperena,ipak bi bilo dobro provjeriti ventile,vođice,dosjede i to...
 

Najnoviji postovi

Na vrh