• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja kardanske prikolice za motokultivator Labinprogres

Vrbno

Član
Tu od
1 Ožu 2014
Poruka
84
Da, na nešto slićno. Diferencijal me interesira, ostalo je lako, da su novci na hrpi, ne bi kemijao. Bio je jedan na njuškalu, zajedno s stražnjom hidraulikom, ok cijena, ali homemade je ipak..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Nije to nikakav patent. Izrađuju to i u okolici Benkovca (tam sam to videl na sajmu).
Potraži malo, negdje dam postavil slike, mislim 2013-te.
 

Tomislav23

Novi član
Tu od
8 Kol 2015
Poruka
21
Poštovanje uvaženo društvo.

Kako sam nadobudno krenuo u projekt samogradnje prikolice za moju Labinku TPS, molim Vas za savjet, a vezano je za prvi post u temi. Mogu li iskoristiti ovaj diferencijal (dolje na slici), za izradu pogonske prikolice?

Znam izgleda beznadno, ali probat ću, ako ništa drugo napravim je kao vučnu samo...

Zupcanici_diferencijala.jpg

Evo i druga cijeli..


Cijeli_diff.jpg


Radi se inaće o diferencijalu od Opela Kadeta GT
 
Posljednje uređivanje:

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Koliko zuba imaju konusni i tanjirasti zupčanici? Za usklađen prenos bi odnos trebao biti 4.1, a kod tog ako se dobro sjećam je oko 3.6 ili tako nešto.

Postoji mogućnost da se uskladi sa različitim gumama na prikolici i mtk, samo to se obično razdesi nakon nekog vremena pošto će se jedne uvijek brže trošiti.

Druga opcija je reduktor između mtk i diferencijala, ali bi jeftinije bilo naći odgovarajući dif nego to praviti.
 

Tomislav23

Novi član
Tu od
8 Kol 2015
Poruka
21
Hvala na brzom odgovru.

Htio sam postati da slika bude odmah vidljiva, no ovdje vidim da samo mogu postati link do slike.
No na prvoj slici se vidi što piše na velikom zupčaniku diferencijala, plus toga ja sam izbrojio zubce i tako je kako je švabo napisao... 37:9.

Jedino ako ima koja finta da pejstam slike u direktu....
Samo malo, evo sad sam primijetio način kako u direktu. Morat ću resajzati sliku jer su HD.Molim moderatora da se ne ljuti, tek isprobavam alate foruma...

Tomislav

Edit: Nakon postanja slika...

Evo da olakšamo materijal, resajz slika sa 4352x3264 na 800x600, i upload kao attach, sad je lakše vidjeti....
Mijenjao sam izvorni post, da ne radim pomutnju, ali toliko o informatici...
 
Posljednje uređivanje:

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Sa telefona sam pa nisam odmah vidio brojke. Ako je tako trebalo bi to da dobro radi čak i kad vuku sva četri (inako se uključuje samo po klizavom kad nema dobar kontakt sa podlogom).
 

panter

Novi član
Tu od
6 Sij 2014
Poruka
8
Bok.
Ako traži netko pomoć, skicirao sam sliku za izgradnjo kardanske prikolice.

Lp
 

Prilozi

  • 20150727_164845.jpg
    20150727_164845.jpg
    25.2 KB · Pregleda: 341
  • 20150729_081350.jpg
    20150729_081350.jpg
    23.8 KB · Pregleda: 229

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Čini mi se da je omjer (kod orig. difa. ) 41 : 10 i kad to podijelimo dobijemo 4,1, ako istu formulu primjenimo na 37 : 9 dobijemo 4,11 (to je tu negdje). Znači da bi taj dif. bio brži za 0,01 od prethodnog (orig.), to je samo moje teoretsko razmišljanje (ne mora bit točno), nisam to radio pa samo nagađam. Neka me isprave oni koji su to radili i imaju više iskustva o tome (a i pišeno je dosta o tome).:(mm):
 

Tomislav23

Novi član
Tu od
8 Kol 2015
Poruka
21
Pozdrav..

Je imali ste pravo, ne valja 4,11 : 1...
Evo danas nabavio diff od Fiata 1200 (ima aluminijske bubnjeve), uslikano:

Lijepo se vidi 40/10

Diferencijal_FIAT_1200.jpg

Evo i dio "final drive" i dijela diferencijala expandirani prikaz...

Diferencijal_fiat_125.jpg

Ukupno nisam imao previše sreće jer je lijeva anker ploća bila masna, a kad sam rasklopio diff imao sam što i vidjeti, semeringa uopće nije bilo, a prsten između semeringa i lagera je naopako okrenut. Inaće da je bio semering sve bi bilo suho, a kočnice bi bile super samo za počistit, jel se uopće daju masne ferode odmastit ili počistit, ove još imaju dosta mesa ?

Anker_ploca_sa_paknama.jpg

Ostatak materijala za gradnju polako pripremljen. Semeringi, lageri, staviti skupa pa dalje....
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Nije od Fiata 1200 nego od Fiata 1100 R (kod nas uvriježeni naziv "Millecento"). I nije 10/40 nego 10/41 (mala greška), uglavnom to je taj dif. dobar, jer su u Labinu uglavnom ugrađivali taj dif.:icon_thumright:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ne vidim zakaj 9/37 (1:4,111) nebi bil dobar.
Razlika od 10/41 i 9/37 je 0,27%. Dakle, zanemariva. To su gotovo identični prijenosi.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
@brgud

Ako ćemo tjerati mak na konac prije će biti da je skinut sa neke stare lade (žiguli). Italijani nemaju naviku da stavljaju ćirilične oznake na dijelove. :)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Na onoj prvoj slici gdje je dif. nema ćirilice, koliko ja vidim ! Možda se tebi samo učinilo ono je brojka "3", još je navedeno da ima aluminijske doboše (onda je to millecento). Možda netko vidi neprijatelja u svakom drugom interpukcijkom znaku -. slovu - brojci. Ali nemoj se sekirati (uopće nije to toliko ni bitno). Bolje da malo poradiš na svom pravopisu, nego da dižeš prašinu tamo gdje je nema (palo je dosta kiše u zadnje vrijeme).:(giggle):
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Glava difa na prvoj slici je od Lade novijeg tipa,oblik karoserije kao Riva.Žiguli i tristač su imali isti omjer i taj je bio pravi za speciala.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
BA3-2105-10/41 = VAZ-2105-10/41, dakle Lada.

Na onoj slici iznad lijepo piše Opel 37:9
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Na onoj prvoj slici gdje je dif. nema ćirilice, koliko ja vidim ! Možda se tebi samo učinilo ono je brojka "3", još je navedeno da ima aluminijske doboše (onda je to millecento). Možda netko vidi neprijatelja u svakom drugom interpukcijkom znaku -. slovu - brojci. Ali nemoj se sekirati (uopće nije to toliko ni bitno). Bolje da malo poradiš na svom pravopisu, nego da dižeš prašinu tamo gdje je nema (palo je dosta kiše u zadnje vrijeme).:(giggle):

U sredini piše 2103 i ta trojka je prilično drugačija od trojke koju si vidio umjesto slova Z. A aluminijumski doboši su još jedna potvrda da je diferencijal ruski jer su na originalnom fiatovom bili diskovi.

Known as the Zhiguli within the Soviet Union, the main differences between the VAZ-2103 and the Fiat 124 Special are the use of thicker-gauge steel for the bodyshell (so the 2103 weighed 1,030 kg (2,270 lb), the Fiat 105 kg (231 lb) less[4]), an overhead camshaft engine (in place of the original Fiat OHV unit), and the use of aluminium drum brakes on the rear wheels in place of disc brakes.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Sad kad sam bolje pogledao brojka tri je drugačija, stvarno ćirilica. Bit će da ste u pravu. Moja isprika. :icon_pray:
Znači da su Talijani kopirali Ruse (ili možda čak obrnuto), manje bitno od onoga da taj dif. odgovara.:icon_hang:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Lada ziguli je radjena po licenci fiata 1100, a i kasnije verzije su skoro identicne mehanicki. Najbitniji je odnos u diferencijalu a od cega je najmanje bitno ,cak i manja odstupanja se pneumaticima daju resiti jer je cak u njima jos vecih odstupanja po obimu. Lade imaju aluminijumske dobose spolja a unutra je gusani prsten . Prve serije fiata su imale dobose ali gusane da bi vrlo brzo posle toga presli na diskove.
 

Tomislav23

Novi član
Tu od
8 Kol 2015
Poruka
21
Ajde ljudi ....

Samo tehnika, ništa drugo... OK !!
Pomoć trebam...

Radi se o semerinzima, mislio sam da bude lak zadatak obični semeringi ALI...
Evo što trebam:
Semering osovina 45 x 30 x 8 mm (metalni !!!)

Semering_osovine.jpg

Semering kardanskog priključka : Part_Nr: 2101-2402052-1
Dimenzije počnu sa 35,8 x nešto... (opet metalni dosjed!!)

Semering_kardana.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh