• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja samohodne rotacione kosilice za voćnjake

Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
evo još malo slika spojke i pumpe ....ako te brine kolika ti snaga treba za tvoj hidromotor probaj saznati koliki mu je kapacitet i sa kojim ćeš tlakom raditi....jer ako se dobro sjećam trebalo bi pomnožiti ukupni radni kapacitet (protok u litrama,a to ovisi o broju obrtaja pumpe ) sa tlakom i to sve podijeliti sa 600 pa pomnožiti sa koeficijentom korisnog djelovanja obično je to 0.8 ili 0.9 pa dobiješ koliko će ti hidraulička pumpa snage trošiti u kilowatima ....to bi ti sve lijepo trebalo funkcionirati ako imaš odnos 1:1 pumpa- hidromotor (to znači da su iste zapremine-litara)...e da i da je zupčasta pumpa i zupčasti hidromotor ....ja to imam na malom tomo vinkoviću i radi super već godinama ....verzije sa drugim vrstama hidromotora i pumi još nisam probao....na ovoj što upravo izrađujem ću koristiti krilnu pumpu i klipnoaksijalni motor pa ćemo vidjeti kak bu delalo...ovak napamet teško je reći......e da i ja ti kosim na srednjim tlakovima uglavnom ispod 80 bara.....i ak misliš metati više hidromotora na pogon tanjura kosilice trebao bi odvajati hidrauličke krugove posebno za svaki motor...
 

Prilozi

  • Photo0184.jpg
    Photo0184.jpg
    59 KB · Pregleda: 330
  • Photo0186.jpg
    Photo0186.jpg
    70.6 KB · Pregleda: 846
  • Photo0189.jpg
    Photo0189.jpg
    63 KB · Pregleda: 515

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
JA još nisam ništa fiksno odredio ali mi treba podatak koliko snage (kilovata) treba za rotacionu kosačicu da bi radila normalno , to kda budem znao ja ću lako odrediti kapacitet pumpe i motora a samim time i pritisak na kojem ću raditi

Znači ako stavim manju pumpu i manji motor onda ću raditi na većem pritisku a ako stavim veću pumpu i motor onda mogu raditi na manjim pritiscima što mi i jeste neki cilj ali nemam neku osnovu kalkulaciju pumpe i motora a to je snaga
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
...pa mislim da ćeš morati isprobavati dok nedobiješ konačan rezultat....e da bitna ti je i obodna brzina tanjura koji kose jer ako imaš veliki promjer i veliku obodnu brzinu morat ćeš raditi na malo okretaja motora.....ja planiram raditi na otprilike 1000 okretaja pogonskog motora ...a i za to mi je pogonski dio kosilice prebrz najbolje ide na 800 okrettaja u leru...marat ću ubaciti još neki reduktor....e da mislim da sam ju priterao poprilično do kraja,nema više neke dogradnje ...samo me taj prebrzi mjenjač muči...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Obodna brzina kose mora da bude onoliko koliko mora , to je negdje mislim 2000rpm

Kod mene bi motor bio negdje prije jedne redukcije (zaboravio sam kolike) i u mom slučaju bi se motor vrtio sporije nego krajnja brzina diskova

Neznam baš koliko ćeš se usrećiti da radiš na 800rpm radilice , mislim da je to malo
Imaš li kakvu mogućnost da ubaciš dva lančanika i lanac prije diferencijala pa da tu usporiš malo
Kod mene se brzine kretanja pravo dobro pogodile , znači izlaz iz mjenjača koji je na autu išao direkt na točak sam uveo u još jedan diferencijal i tu dobio redukciju još od 1:4,3
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
pa mislim da će ti pritisak uglavnom ovisiti kakvu travu kosiš i koliko brzo ideš kroz nju,jer dok nema otpora nemaš ni neki tlak u sistemu ulje samo cirkulira ,možda kakvih desetak bara...porastom opterećenja raste i tlak ...kapacitet pumpe ti je više bitan radi okretaja hidro motora i samih noževa ....meni je naknap košna sa tomo vinkovićem od 15 ks ako je velika trava ,a promjer je noža 76 cm ,ali na svu sreću on ima dovoljno sporih brzina ...zato i radim ovu veću kosilicu od 27 ks i promjerom noža od 100 cm ....ako imaš motor od auta bit će ti to sasvim dovoljno ...nemoj da se puno brineš sam o to povari i kosi ...jer ovaj sistem nema nekog posebnog održavanja ...meni se nikad nije pokvario ...doduše motor na tomi se već pomalo istrošio nakon sve te košnje ..čak mi nijedno crijevo nije puklo ,pošto kosim sa 65 bara max
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
jen upravo sam nabavio par lančanika 2:1 i slažem to u neku aluminisku kutijicu pa ću ubaciti između mjenjača i kutne getribe.....e da kod mene ti je diferencijal od el.viljuškara i to 15:1 i plus kad stavim u prvu brzinu još je tri puta sporije ,ali svejedno juri ko vrag mogao bi utrke vozit ...ma sam da složim za ovi sezonu ,a nagodinu ću si nabaviti kutnu getribu sa 2;1 odnosom pa će biti lakše ...odoh sad spavat evo i djecu sam uspavao tipkajući ovo ...žuljaju me laktovi nisam navkao na tipkanje laku noć ....stavim još slika za vikend kad ugradim volan i sic i hidro instalaciju ..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ajd postavi koju sliku i tog hidrauličnog sistema kosačice što ti je na tomi vinkoviću
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
nemam baš puno slika od tome vinkoviće samo ovih par ,al budem slikao z avikend pa onda stavim na forum
 

Prilozi

  • DSC00109.jpg
    DSC00109.jpg
    82.3 KB · Pregleda: 423
  • DSC00150.jpg
    DSC00150.jpg
    63.7 KB · Pregleda: 632
  • DSC00151.jpg
    DSC00151.jpg
    79.1 KB · Pregleda: 400
  • malcer tv1.jpg
    malcer tv1.jpg
    54.3 KB · Pregleda: 741

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Šta ti radi ovaj bajpas ? Jeli ovo ne njegovoj jednoj strani jednosmijerni ventil ?
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
pozdrav..
da to je jednosmjerni ventil koji propušta ulje iz povratnog voda natrag u tlačni kada je prekinut dotok ulja na tlačnom vodu kod isključivanja hidromotora ,pa se zato nož na kosilici nesmetano okreće još neko vrijeme dok se ne zaustavi...to spriječavna nastanak hidrauličkog udara u vodovima i sistemu ...postoje razvodnici koji to imaju ugrađeno u sebi ali ja ga nisam imao pri ruci,a i nisu baš jeftini...ovaj sistem radi super isprobano je u lijevom i desnom smijeru i nož se nikad nije otpustio niti sam imao kvara na spojci noža i motora ....
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
pozdrav kolega evo ti slike od tome, danas sam radio na kosilici pa sam ga usput poslikao
 

Prilozi

  • Photo0204.jpg
    Photo0204.jpg
    76.7 KB · Pregleda: 412
  • Photo0205.jpg
    Photo0205.jpg
    62.6 KB · Pregleda: 359
  • Photo0201.jpg
    Photo0201.jpg
    63.3 KB · Pregleda: 405
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
pozdrav evo jučer sam radio još malona kosilici,ostalo mi je još spojiti hidrauličku instalaciju i montirati kosu,a to ću valjda idući vikend završiti....
 

Prilozi

  • Photo0220.jpg
    Photo0220.jpg
    81.3 KB · Pregleda: 621
  • Photo0222.jpg
    Photo0222.jpg
    80.7 KB · Pregleda: 1,507
  • Photo0218.jpg
    Photo0218.jpg
    81.3 KB · Pregleda: 489
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
za sad imam rotacionu sa jednim nožem od 100 cm ,to je za probu ,ako nebude dobro onda ide jedan disk od 100cm sa 3 noža ....ako se sve ne raspadne ....
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
evo da se javim da sam imao probu prije par dana ali nažalost nije bila uspiješna ...ispalo je da mi pogonski motor ima 1500 okretaja na leru ,a 3000 u punom gasu...s tim okretajima pumpa ima preveliki kapacitet za pogon hidro motora na kosilici....tako da su mi ostale dvije opcije ili manja pumpa za pogon hidromotora ili veći hidromotor za ovu pumpu....
 

Prilozi

  • Photo0245.jpg
    Photo0245.jpg
    81.8 KB · Pregleda: 734
  • Photo0247.jpg
    Photo0247.jpg
    79.9 KB · Pregleda: 504

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ja bi veći motor stavio da bi radio na manjim pritiscima
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Savo, jesi li što napredovao sa kosilicom?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nažalost ništa , putevi me vode drugdje , jednostavno nemam više minuta slobodnog vremena jer mi se ritam života promijenio.
Stigle su neke nove obaveze koje su sve moje igrarije potisnule u drugi plan.

Možda nekad i bude .....
 

Najnoviji postovi

Na vrh