• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja samohodne rotacione kosilice za voćnjake

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Kao prvo nisam siguran ni u ime teme ali valjda razradimo ono što meni treba

Znači , treba mi samohodna kosačica (rotaciona naravno) koja bi se koristila isključivo u voćarstvu , to bi ustvari bio (nazovi) traktor sa prednjom hidraulikom i kardanom (sirotinjska verzija AGTa i sličnih ''kontraša'')
Koristio bih tu skalameriju isključivo za dvije radnje :klasično košenje(prioritet) i druga radnja malčiranje

Razmišljao sam i o kupovini TVa i okretanjem njegovog volana tako da od njega napravim ''kontraša'' ali ta opcija mi otpada jer jedini dovoljno snažan tomo je onaj sa dva klipa ali on je kod nas bezobrazno skup (ako bi naletio na nekog jeftinjaka možda bi i pristao na ovo)
Oni manji jednoklipci sigurno nemaju dovoljno snage za moje potrebe

Za početak imam ova dva priključka
Malčer HUMUS trenutni zahvat 140cm , takvog sam ga kupio bez onih ''pipalica''
Njega TV 732 nosi bez problema , provjereno
slika078.jpg


I juče dovezena frontalna kosačica BUCHER 165cm
100b1600.jpg


1001590n.jpg


1001589t.jpg


1001588y.jpg


1001587q.jpg


1001586r.jpg


Ovoj kosačici je potreban remont ali to nije problem , to se lako pretrese , nju sam ustvari kupio isključivo samo za mjerenja i testiranja , ako bi se projekat pokazao uspješnim nebi bio problem kupiti i neku bolju kosačicu



Sve ideje i sugestije su dobro došle , od samogradnje pa do prepravke bilo koje mašine ili stroja
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
ovako nesto? samo jaci motor
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=vSoJzLWNN9Y[/YT]
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=GkU990PXdL8[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
ovako nesto? samo jaci motor

U mojoj glavi se muva upravo nešto jako slično kao sa tvoga prvoga snimka

Znači koristio bi motor-mjenjač od PEUGEOTa 305 pošto njega imam za donatora i njega bi postavio uzduž vozila tako da mi izlaz iz mjenjača odgovara na ulaz u diferencijal koji bi koristio od nekog kombija , i za to imam diferencijal od MERCEDESa 207
Tako da bi mi konačna brzina zozila bila usporena za redukciju diferencijala što bi mi vjerovatno i odgovaralo osim što bi možda rikverc bio spor , možda

Prenos za kardan bi izvukao direktno sa radilice (remenice) motora tako što bi produžio radilicu nekim kardanom ili osovinom da mogu staviti dodatnu remenicu sa ležajevima gdje bi to usporio i produžio prema izlazu kardana prema naprijed , znači usporio da dobijem 1000RPM

Neka moja osnova za razmišljanje je ova samogradnja ali to je urađeno daleko daleko bolje i kvalitetnije od onoga što bi mene zadovoljilo
trac13-1.jpg


trac23.jpg


Ovo je master djelo od @GT2 sa foruma TRACTORBYNET , fenomenalno urađeno :prayer:
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
To brzo slozis ako imas dijelove.
Na koje okretaje motora ces staviti 1000 okretaja kardana? Kada motor ima najveci moment ili snagu? To mi se ne svida kod automobilskih motora.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Pa vjerovatno jer je prioritet uslužno košenje

Motor od auta mislim da ima dovoljno snage da radi na bilo kom režimo (skoro) , moment bi vjerovatno ganjao
Mada motor je 1.9d i mislim da ima dovoljno snage u svakom režimu
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Nije problem naci graf na netu i prouciti malo. Vec sutra bi mogao krenuti u realizaciju projekta ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Mogao bi ali još nisam to sklopio u glavi , treba mi još nekih ideja
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Tako je najjednostavnije jer svakako će biti prenos preko remena a još jedan pokretni španer će vršiti dvije funkcije , tako je najlakše jer ili treba španer ili da se pomijera osovina i zateže remenje , dodatni lamelni sklp bi samo otežao cijelu mašinu
U cilju mi je da sve to nije mnogo teško
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
I slozit ces hidrauliku za podizanje ili neko homemade vitlo od nekog starog anlasera? :D
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Ma hidraulika naravno i po mogućnosti standardne prednje poluge i kardan tako da mogu birati (i nabaviti) priključke

Nego , pitanje za znalce TVa

Koji je ovo traktor ? prodavac kaže da je TV samo zadnja vuča
Kakve brzine ima ?
kako mu radi kardan ?
slika-433844-2013-01-1357478189-velika.jpg

slika-433844-2013-01-1357556670-velika.jpg

slika-433844-2013-01-1357541977-velika.jpg
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
savo taj traktor ili štoli je već, nema dodirnih točaka sa Tomom,
ni sa Pasqvalijem, možda je u pitanju neki drugi talijan nabbi ili sl..
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
U mojoj glavi se muva upravo nešto jako slično kao sa tvoga prvoga snimka

Znači koristio bi motor-mjenjač od PEUGEOTa 305 pošto njega imam za donatora i njega bi postavio uzduž vozila tako da mi izlaz iz mjenjača odgovara na ulaz u diferencijal koji bi koristio od nekog kombija , i za to imam diferencijal od MERCEDESa 207
Tako da bi mi konačna brzina zozila bila usporena za redukciju diferencijala što bi mi vjerovatno i odgovaralo osim što bi možda rikverc bio spor , možda

Prenos za kardan bi izvukao direktno sa radilice (remenice) motora tako što bi produžio radilicu nekim kardanom ili osovinom da mogu staviti dodatnu remenicu sa ležajevima gdje bi to usporio i produžio prema izlazu kardana prema naprijed , znači usporio da dobijem 1000RPM

Neka moja osnova za razmišljanje je ova samogradnja ali to je urađeno daleko daleko bolje i kvalitetnije od onoga što bi mene zadovoljilo
trac13-1.jpg


trac23.jpg


Ovo je master djelo od @GT2 sa foruma TRACTORBYNET , fenomenalno urađeno :prayer:
savorise moze jedan predlog a ti odluci koliko je pametno
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja mislim da ti je mnogo lakse da iskoristis centralni reduktor i diferencijale od lade nive ili dzipa koji ima centralni reduktor. u tom sistemu bi morao nekako da resis trkace na pezoovom diferencijalu da bude 100% blokiran.to je jedini problem veci. da jednu poluosovinu dovedes na centralni diferencijal sa reduktorom i imas pogon a drugu poluosovinu iskoristis za pogon kardana. moze sa preracunati prenos a kod nive je redukcija na 50% u reduktoru.mislim da ces me shvatiti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Shvatam u potpunosti ali to je već prekomplikovano a i pojavljuje je se problem zavisnosti kardana i točkova , to neću , kardan mora biti nezavisan i stalno da radi kada se uključi
Trkači nisu nikakav problem , to ja lako riješim da mi ostane redukcija njegovog diferencijala 1:4

@zbalija
i meni se onako laički čini da to nema veze sa tomom ali prodavac u oglasu navodi da je to stari tio TVa
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
jedino sa radilice da resis prenos duplom remenicom i kaisi. nemoj direktno kardanom razbice od vibracija radilicu ako ne i mnogo vise. veliki su obrtaji za neizbalansiran kardan.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Pa tako sam i zamišljao , pročitaj malo bolje moje prethodne postove , upravo to sam i opisao
 
Na vrh