• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja samohodne rotacione kosilice za voćnjake

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Savo a da nebi bilo jednostavnije onu osovinu od bočne kose produžiti jednostavno do prvog kraja traktora zmontirati kardan i imaš pogon za prednju kosu, malčer ili šta več?:icon_e_geek: Znam da želiš samohodnu kosilicu ali vlatko je dovoljno malen da ide između redova u vočnjacima i slično!

E sad si mi dao jednu dobru ideju iako nisi na to mislio , vidjećeš je malo kasnije

Ma vlatko nebi imao šanse zbog gabarita , ovo čudo mora biti za voćnjaka
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Recimo da ovo kod motora rešiš.Kako napred od zgloba i poluosovine još jedan zglob,kratka osovina fiksirana kroz ležaj brez pomicanja i ležaj pričvrščen na šasiju i onda remenica za priključke.Jer motor ima vibracije i prilično njihanje a i obrati su tu.Taj kardančič če morat bit dobro balansiran zbog velikih obrata,može doč do zamora materiala da ne bu to letjelo oko glave.Predpostavljam da si več pomislio oko toga.L.P.:drink:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa to sam upravo i uradio tako , jedan zglob će da ide na remenicu alternatora a drugi na remenicu malu koja ide prema kardanu (kardanu kosačice da ne bude zabune) a između ide mala poluosovinica koja je duga svega nekih 10tak centimetara , imam takvu poluosovinicu koja se nalazi u srcu diferencijala od golfa i ima na obje srane već fabrčke ricnove koji pašu u zglob
E sad se malo dvoumim , dali da ležajeve stavljam direktno u malu remenicu ili kućište pored nje , najvjerovatnije da će ležajevi ići u nju

A ona ideja koju sam pričao , kada ste pomenuli OLT bočnu kosačicu palo mi je na pamet da ona ima već gotovu osovinu dužine koja bi meni odgovarala , tamo gdje je bila mala remenica ću d astavim veliku a gdje je bila ''čigančica'' tu ću da stavim nutove za kardansko vratilo koje ide do priključka
Pošto sam ja tu kosačicu poklonio šuri a on je ne koristi onda sam otišao u povrat svoje imovine :icon_rolleyes: dužina skoro da paše , može se uklopiti nekako , odlična stvar je što su unutra ležajevi i već centrirana kućišta , samo ostaje da se urade ove prepravke koje sam naveo
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Prednji premnik sa zglobom ležajem i pestom obsečes i umjesto diska staviš remenicu.Pa imaš sve u KPL samo pričvrstiš za šasiju.To ti je najkrača verzija i dovoljno jaka. L.P.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ali onda se pojavljuje problem jer mala remnica i nemože biti tako mala , ja malu remenicu ciljam da bude oko 100mm , čak i malo manje
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
evo moj pokušaj izrade samohodne kosilice

ja pokušavam napraviti samohodnu kosilicu zadnje dvije godine evo par slika



moj najveći problem je brzina same kosilice ,odnos mjenjača i diferencijala mi je 12,7 :1 tako da na 2000 okretaja dobijem brzinu od 8 km/h,što mi se čini malo prebrzo ...


.............e da umjesto prednjeg kardana koristit ću hidro pumpu i svi priključci na kosilice bi trebali biti na hidro motore .
Sistem prednje hidrauljične kose sam isprobao na tomo vinkoviću i radi odlično zadnjih 17 godina ....



[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/21/kosilica5.jpg/]
kosilica3.jpg
[/URL]
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Konačno neko u istim problemima kao i ja :icon_super: Drago mi je da ima još neko sa istim poduhvatom

Što se tiče tvoje brzine zavisi šta kosiš ali bi ti još neka brzino ispod 8KMh jako odgovarala
Nekako na slici teško vidim kakav ti je ulaz u diferencijal ali mi se čini da osovina ulazi sa strane a ne sa čela ?
Ako je tako trebao si uzeti onda mjenjač od nego auta ''linijaša'' ali da je prednja vuča , recimo pasat , kod nejga ti je redukcija u prvoj 1:16 ako računaš i diferencijal u njemu , tada bi imao dobre radne brzine ali za transporta bi bilo prilično sporo (zavisi koliki ti je odnos u tvome diferencijalu)

Na ovo tvoje bi mogao da dodaš recimo još jedan mjenjač između sadašnjeg mjenjača i diferencijala , tada bi imao dovoljan broj brzina i izbora

Koju kosu si zamislio da stavljaš ?
Motor ako vidim dobro da je RUGERINI , mjenjač izgleda onaj stari OPEL 1.2 , zadnji trap od viljuškara , izgleda i prednji da je ?
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
pozdrav ....
-evo motor je VM serija HR292A hlađeni uljem i zrakom 27 ks na 3000 okretaja...Vm motora je bilo u alfama i land roverima samo sa vodenim hlađenjem
prednji i zadnji kraj su od električnog viljuškara bugarske proizvodnje,a spojeni su na ram od cijevi uz pomoć par vijaka tako da se sve lako rastavlja..ulaz u diferencijal je bočni i koristim kutnu getribu 1:1 od starog okretača za sjeno ,mislim da je Fhar ili nest slično...nisam imao drugi , ako neko ima kakvu viška a da je 1,5 :1 ta bi bila puno bolja...
djelove od viljuškara koristim jer nisam imao ništa drugo...
kosu radim od hidro motora i malo lima i vinkla ...rama za kosu je gotova ,budem poslije stavil slike...
također sam se odlučio za pogon na hidrauliku jer sam je isprobao na tomi vinkoviću ,ali on mi je malo preslab pošto imam onaj stari od 15 ks...a i imao sam pumpu i motor od prije,fale još crijeva i par nosača, i radni cilindar za podizanje kose..
Problem kod kosilice je šro mi treba barem 2000 okretaja za hidro motor ,a vrlo malo za pogon kotača...još jedna opcija je staviti male kotače mislim da je orginal viljuškar imao 12 '' a ja sad koristim 20'' lefge sa opsegom kotasča od 2,7 m s time da su gume skroz istrošene....
Ima li negdije za nabaviti 20 '' guma sa nižim profilon a da ima ripne????
ako stavi premale kotače bojim se da bi stroj mogao biti preniski..sad je oko 20 cm od tla od najniže točke
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ovako , ja imam kutni reduktor redukcije 1.3:1 što bi ti donekle ublažilo situaciju , nije na prodaju ali bi ga zamijenio za neku komponentu ako imaš koja bi meni odgovarala
Odakle si ?

Gume bi ti možda bile najbolje od 17.5 cola , dostupne i dovoljno visoke a mogu da se nađu sa dobrom ripnom , 20ke malo teže se nalaze

A koji tip kose koristiš , rotaciona ili... ?
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
Brezine kod Lipika ....
kosa ce biti rotaciona ,nož direktno na osovinu hidromotora,moram samo izmjeriti brzinu kad spojim pumpu na njega...
na tomi vinkoviću sam koristio odnos zupčaste pumpe i zupčastog motora 1:1 budem poslije stavio slike....
-a za ovu kosilic imam krilnu pumpu za pogon hidraulike mislim da ima oko 50 lit na 1500 okretaja ,a motor je klipno aksijalni manjeg kapaciteta od pumpe ...uglavnom treba izvesti pokus ,ništ bez probe ovak napamet .....najbolje je sve spojit i probat
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Joj joj , volim ja hidrauliku ali volim i jednostavnost
I meni bi bilo lakše sve izvesti na hidrauliku jer imam dosta komponenata i prilično mi je dostupno i ono što nemam ali više ja volim dvije remenice i osovinu nego cijeli hidraulični sistem

Nego , što se tiče moga problema oko one remenice na radilici sa koje skidam pogon za kardan , razmišljao sam i došao na ideju da tu napravim novu remenicu koja će ujedno imati i prirubnicu na sebi za zglog , to je definisano
Ali dodatak tome je da bi rupu na remenici napravio u - (minus) mjeru i onda remenicu nabacio ''na vruće'' , zagrijao je i nabacio na radilicu , to bi moralo da drži sigurno
Ako imam potrebu da skinem remenicu mogu pokušati da napravim nešto slično radafciferu i pričvrstim to na mjesto gdje bude zglob i uprem čelom u radilicu (onaj ko je skidao magnet na TOMOSu zna na šta mislim
Čak iako je skidanje remenice nemoguće nekim normalnim putem onda remenicu jednostavno uništim na licu mjesta i napravim drugu istu takvu
Štos je u tome da kada se mijenja zupčasti remen mora da se skine ta remenica , možda čak i nemora ako bi napravio malo prostora da remen može da se zavuče , to nisam gledao
Sutra i to moram da razradim :icon_scratch:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
pogledaj savorise kad skines poklopac od zupcastog da li ima jos jedan manji iza remenice .cini mi se da se kod njega nema i da se moze promenuti zupcasti bez skidanja remenice.dovoljno je 7-8 mm da ostavis mesta i zupcasti prolazi. radio sam 305 i imao sam je ali god cine svoje [zaboravljam]. a i kad stavis remenicu na vruce prilikom skidanja radapciger i zagrejes sa cela i mora sici. proveri i zupcanik na radilici da li se nije zajeo kad vec skidas. videces na delu kud zupcasti nehvata i zahvata dal ima zajedenosti. bolje sad nego kad naglavis remenicu
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
hej pa nemoraš raditi ni kajlu ni konus jednostavno zaljepi remenicu sa locktite ljepilom za ljepjlenje ležajeva na rukavce mislim da je broj Locktite 638 ...ako želiš poslije rastaviti ide sa grijanjem (nisam probao rastavljati
,samo ljepit)

mi smo ljepili par puta glavčine i prirubnice i remenice i drži ko vrag samo se nesjećam koji je točno broj ...
probaj naći neki katalog ....


sigurno najbrže i jeftinije riješenje , jedino ostaje problem demontaže ,a valjda nećeš svake godine mjenjati zupčasti remen.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pogledat ću malo bolje pa ću nešto izmozgati

U ta lepila nešto i nemam povjerenja (iskreno nemam ni neko iskustvo) , nabijanje ''na vruće'' sam koristio u više navrata i tome vjerujem do besvijesti :icon_pray:

Čak i demontaža sa grijanjem nije mi baš preporučljiva da nebi zeznuo semeringe iza remanica a trebala bi tu biti i uljna pumpa , velikom silom radapcigera mora ona popustiti , praksa je pozazala da pametniji uvijek popušta :(think):
 
Tu od
17 Sij 2007
Poruka
36
evo slike stare kosilice od tv ...radi već jako dugo bez kvara ...
osovina i glavčina za nož je je od prednjeg kotača stojadina promjer noža je oko 80 mm nesjećam se više točno ,a i navarivan je već nekoliko puta zbog istrošenosti..
za novu kosilicu planiram niž od 95 ili 105 mm .....probat ću sa većim pa smanjim ako bude bilo preteško za motor
..raspon između kotača je 115 mmm od vanjskog ruba ..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Danas sam radio malo na sistemu upravljanja , najviše vremena gubim na razmjeravanja :mad: nemam adekvatnog alata niti uslova za rad ali snalazim se nekako :(clap):

Sistem upravljanja pravim klasično kao na kombajnima i viljuškarima , uzeo sam čauru (donator OLT bočna kosačica) i u nju ubacio piksne od poliamida , donja piksna je ujedno i aksijalno držajuća , valjda bude to valjalo jer od svih varijanti ova mi je bila najdostupnija i najjeftinija , takodje jednostavna za daljne održavanje tj. zamjenu piksni

izgledalo bi otprilike ovako , ove glavčine su zadnje od FIAT UNO
photo0045ky.jpg


photo0046yp.jpg


photo0047o.jpg


Sklop izgleda ovako , ova šipk aje šipka izvađena iz letve volana od OPELa , čahura je od kosačice OLT koja ima dobrih debelozidnih cijevi na sebi , puno joj hvala :icon_super:
photo0049u.jpg


Ovo je onaj nosač motora prednji što asm pričao , gumeni dio ubačen u jednu čauru , sve iznova napravljeno
Zadnji nosač još nemožem da riješim dok ne montiram zadnji most
photo0048o.jpg
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Ide,ide,napredujes u radovima,cudo nisi mejsto ovih piksni nisi radio konusno valjkaste lezajeve jeste malo dangubnije za izradid ali sigurno i bolje,nego kad bude to zgotovljeno mozel se doci vidjeti opaka masina
 

Najnoviji postovi

Na vrh