• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

samohodna kosilica

  • Temu pokrenuo SUNRISE08
  • Datum prvog posta

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,581
Nemoj zaboravljati, stigneš, rano ti je.

Taj motor izgleda na oko donekle dobar. Za njega ti novih dijelova nema.
Ti se sad patiš u samom pokušaju rastavljanja. Razumijem tvoju želju i znatiželju, no ako želiš tu kosilicu srediti da ti u sezoni pali na "mig", a to je jedino dovoljno dobro, onda je dug put pred vama obadvama.

Natopi malo tu osovinu i pogon noža s naftom kroz noć, neka se upije i sutradan to uz malo sile potegni dolje.
Namontiraj sve po redu na hrpu, očisti fergazer, pozategni sve šarafe, stavi novi filter zraka, očisti svječicu, natoči novo ulje u motor, friški benzin u rezervoar, daj mu čok, potegni dva-tri put i mora da kresne i da veselo zvrnda, pa sve dotle dok joj klipnjača ne izađe bočno na friški zrak, meni je izašla, a i mnogima drugima.
A onda adio.
Jedino budeš naučio nešto novo i imao dobru zabavu u slobodno vrijeme prije toga.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
Evo da javim ,da sam od motora odustao uz vaše savjete.
Prihvat noža sam svukao uz pomoč ovog napravljenog izvlakača, a remenica pogona je išla sa naftom pa onda grijanjem uz dosta muke.
E sad ,mislio sam da možda iskoristim plašt da kupim drugi, (novi) motor, dali se je neko susretao sa ovim pogonom, (neko tu nešta izgleda petljao sa tim) da ga osposobim.?
Pužno kolo je u odlićnom stanju, mislim na ovaj pogon na samom kotaču , dali se je neko sa tim susretao?
 

Prilozi

  • IMG_20230220_163601.jpg
    IMG_20230220_163601.jpg
    33.3 KB · Pregleda: 17
  • IMG_20230304_170030.jpg
    IMG_20230304_170030.jpg
    33.7 KB · Pregleda: 17
  • IMG_20230304_170325.jpg
    IMG_20230304_170325.jpg
    42.6 KB · Pregleda: 17

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,581
Ima ti takav pogon @ZJ, a da li ga koristi ili ne pitaj sad njega.
To je prilično dobar, profesionalan i jak pogon.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Hiti to sve. Taj pogon je takvo sr... da nemaš kaj na njem popraviti bez navarivanja i tokarenja. Poderu se pikse pa lančanik pojede kućište tak je na oba), podere se osovina na kojoj su kotači. Dijelovi skupi ko da su od zlata.
Jedino kaj je zbilja dobro je reduktor.
Imam dva: jednoga mi je poklonil kolega @plus), da skrpam jednoga, ali mi još fale neki dijelovi varijatora koje nemrem nabaviti.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,581
E hebat ga sad. Ja i dalje tvrdim da je pogon odličan, ali su prethodni korisnici bili 😖😥. Točno je da je @ZJ dobio u ruke več uništene dijelove, radi totalnog nemara i neznanja prijašnjih korisnika.
Da ne bude zablude, ja nisam bio taj, ja sam nabavio tu kosilicu, iskoristio njezin odličan motor B&S 190 cc.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
Hiti to sve. Taj pogon je takvo sr... da nemaš kaj na njem popraviti bez navarivanja i tokarenja. Poderu se pikse pa lančanik pojede kućište tak je na oba), podere se osovina na kojoj su kotači. Dijelovi skupi ko da su od zlata.
Jedino kaj je zbilja dobro je reduktor.
Imam dva: jednoga mi je poklonil kolega @plus), da skrpam jednoga, ali mi još fale neki dijelovi varijatora koje nemrem nabaviti.
Ne razumijem , ja mislim da kod mene nema varijatora. Remenica pokreče pužno kolo,(reduktor) i onda još lančani prijenos reducira okretaje, i to je to , tako je kod mene.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,581
Ne razumijem , ja mislim da kod mene nema varijatora. Remenica pokreče pužno kolo,(reduktor) i onda još lančani prijenos reducira okretaje, i to je to , tako je kod mene.
Ajmo sad ovako. Ja bi jako rado da ti sebi središ tu svoju kosilicu. Ja imam jednog "indijanca" u nepoznatom stanju kondicije, kompletan je, nedostaje mu PVC poklopac filtera za zrak. Ako to tebi može biti od koristi, ja ti ga besplatno ustupam, samo nađi način da ga pokupiš pri meni i složi sve što složiti znaš i možeš. Ovaj motor koji ti predlažem je bio upaljen predamnom dok sam kupio tu kosilicu radi kosišta, koša i pogona kotača. Sve sam uredio, stavio gore Honda motor i onda mi je na prvoj košnji krepala getribica za pogon kotača. Nepopravljivo, ona s obuhvatnim federom 😖😥.
Eto, ako ti pomaže taj motor uzmi ga besplatno, ja ne volim "indijance", OK Tecumseh...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Kolega @plus, ne znam jesi li ga rastavljal, ovaj pogon je odličan dok je novi. No kad se podere nema se kaj popraviti, jer treba SVE mijenjati.
Vrti se na plastičnim piksama (izvana su 6-kutne, pa ih se nemre jednostavno složiti na drehbanku, već ih treba kupiti, a bile su blizu 50...100kn/kom, ne sjećam se više) koje se zajedu i zajedu osovinu. Ako ih ne zamijeniš na vrijeme, onda osovina handra po željezu (kućištu) Ako promijeniš pikse, opet je osovina "v riti".
Ta 1/2" osovina nosi kotače i teret cijele kosilice (nisu kotači na lagerima, ko na ovima koji imaju reduktore u kotačima).
Poderu se i one brončane pikse u kotačima...i opet zajedu osovinu, pa ju nemreš popraviti jer su na kraju ripni za šnapere.
Sve je to još u redu dok lanc ne preglođe kućište (a to je slučaj na oba pogona: i mojem i tvojem).
Kad bi se dalo postaviti kuglične lagere na osovinu (a nemre jer nema mjesta) onda bi taj pogon bil (skoro) vječan.
Ima i jednu manu: kosilica se ne da vući unatrag, jer se pogon kotača ne da isključiti kak je na novijim ("plastičnim") getribama. Otpušta se samo remen, a ne veza između reduktora i kotača.

@drazenhonda, ak nemaš varijatora, imaš problem manje.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,581
Vidio sam ja da je jako izraubano pretpostavio sam da ti može poslužiti za dijelove. Tu kosilicu i ne treba povlačiti u nazad jer se okrene u mjestu s prednji "letečim kotačima".
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Radi zakretnih kotača sam ju i kupil (rabljenu). Ali ta moja kosilica je promašaj...puni košaru s bočne strane, a to ne radi u mokroj travi...
Jedino kaj valja na njoj je motor: Kawasaki FJ180...tak da tražim kosilicu bez motora.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da se nešto ne da popraviti?..to za mene ne postoji kao opcija..narocito kad je drebang doma
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
@drazenhonda evo ovaj, dajem ti ga badava, ako imaš način da si ga preuzmeš od mene.
View attachment 58383
View attachment 58384
View attachment 58385
Ovo je dobar i izdrzljiv motor... ne znam proizvodjaca, ali uz dobru restauraciju moze da kosi velike povrsine. Na slicnom motoru sam mijenjao bombinu i cistio isti ovaj karburator, često zna da preliva zbog prljavstine u kucistu iglice plovka. Sto se motora tice uz redovno mijenjanje ulja je TOP!
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
Ma ja sam tu kosilicu dobio neispravnu, tako da neznam dali je ulje redovito mjenjano, nož nije uopće oštren što bi kod nas rekli tup ko turpija itd.
Nosio sam kod lokalnog mehe klip i cilindar jer mi se čini da klip malo blokira u cilindru, on kaže da tako mora na karikama biti otpor. Ja sam izvadio klip i opet probao ga do karika gurati u cilindar i ima mi isti otpor kao i kad je cjeli klip sa karikama u cilindru, moram još probati skinuti karike i onda gurati klip u cilindar skroz da vidim kakav je onda otpor....
Uglavnom na kraju lokalni mehaničar mi na kraju kaže nek nosim kod majstora za kosilice, mislim klip i cilindar su isti i kod auta i kod kosilice, ma neznam šta da kažem....
To sam nosio kod njega da znam ubuduče šta valja a šta nevalja.
Al stigla mi je nova kosilica Villager sa prednjim pogonom...
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
Ma ja sam tu kosilicu dobio neispravnu, tako da neznam dali je ulje redovito mjenjano, nož nije uopće oštren što bi kod nas rekli tup ko turpija itd.
Nosio sam kod lokalnog mehe klip i cilindar jer mi se čini da klip malo blokira u cilindru, on kaže da tako mora na karikama biti otpor. Ja sam izvadio klip i opet probao ga do karika gurati u cilindar i ima mi isti otpor kao i kad je cjeli klip sa karikama u cilindru, moram još probati skinuti karike i onda gurati klip u cilindar skroz da vidim kakav je onda otpor....
Uglavnom na kraju lokalni mehaničar mi na kraju kaže nek nosim kod majstora za kosilice, mislim klip i cilindar su isti i kod auta i kod kosilice, ma neznam šta da kažem....
To sam nosio kod njega da znam ubuduče šta valja a šta nevalja.
Al stigla mi je nova kosilica Villager sa prednjim pogonom...
Srecna kupovina, daj slike nove
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
Sutra ju vadim iz kutije pa će biti slike. Kupio sam ovo ulje u Kauflandu za prvo korištenje za par sati uhodavanja, a onda bi uljevao neko kvalitetnije.
 

Prilozi

  • IMG_20230310_220051.jpg
    IMG_20230310_220051.jpg
    28.9 KB · Pregleda: 8

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
Evo i slike. Sklopljena je , samo jedan detalj, nemože kositi "unatrag" pogon blokiran, odnosno prednja osovina. Treba dignuti prednji kraj kad se ide unatrag. Al naviknut ćemo se na to. Zato su stražnji kotači veliki.





 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,581
Nešto ne štima, otpusti ručku za aktivaciju pogona kotača i svaka kosilica MORA postati obična guralica. Ako držiš pritisnutu ručku onda naravno ide samo naprijed.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,855
Kad pustiš ručicu pogona gurni ju prvo bez upaljenog pogona naprijed i onda vuci u rikverc. Meni je tako Husqvarna nekad znala zalijepiti pogon ko na starim 4x4 😂. Tako su mi rekli da radim i tako je radilo bez problema
 

Najnoviji postovi

Na vrh