• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SIJAČICE ZA KUKURUZ

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Te godine je bio na jačim zemljama, a i pogledaj gnojidbu, da budem iskren na pjeskima ga ni ne sijem jer jednostavno ne uspijeva osim ako ne potrefiš godinu kao prošla.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
2013 g je bila po svemu odlična, al prošle je bilo malo i viška kiše

al opet je dobro uspio, ALI........

uglavnom, bitno je dobro posijati......prije sam imao msk olt 4 reda.......i zadnju njivu kada sam sijao, preskočio je lanac i svaka dva reda je bilo posijano na 16-17 cm, pa sam u kultivaciji bolje prihradio i bili su odlični klipovi, jer je bilo kiše, samo sreća i ništa više......a to je preskučio lanac kada sam sijao pod kosinom, preko razora........i tu mi se zamjerila, odmah sam ju prodao i ciljao na PSK, kod koje svaki red radi za sebe, a to je jako bitno........
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
PSK je jedna od boljih sijačica..
Ni jedna Gaspardo,Becker,i njima slične se nemogu usporedit kako točno PSK na jednaki razmak posije svako zrno..Jedino treba malo sporije sijat nekih 6-7km/h,i priprema mora bit malo bolja..

Starije PSK su i kvalitetno napravljene..Djed mi ima stariju PSK,ima sigurno više od 20god,i ta je posijala hektare i hektare,dan danas sije točnije nego bila koja gore navedena..Mi imamo noviju PSK,ali tu se več vidi da se šparalo na materijalu i dost je slabije napravljena..Ali kaj se tiče sijanja nema joj premca..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene ljudi siju sa 2 brzom i oko 1600 obrtaja, ovisno od pripreme.......

ja obično ako je dobro pripremljeno posijem 2 ili malo lošije, onda idem i prvom......i bude dobro

psk mi se sviđa što je jednostavna, jednostavno se mjenjaju ploče i djelovi nisu skupi i ima ih svugdje, a do tvornice OLT imam 20-25km, tako da u kratkom roku mogu dobiti potreban dio.......što je bitno u vrijeme sjetve
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Bhorv, ako sam dobro shvatio ti stavljaš 1. 100 kg petnaestice, 2. 75 kg KAN 3. 50 kg UREA. to je sve skupa 225 kg gnojiva da sada ne pišem koliko kojeg elementa ima u toj količini. Zanima me kakva ti je zemlja, koja klasa i da li u jesen šta zaoreš. I neki višegodišnji prosjek s tim načinom gnojidbe.
Neznam koja je klasa, ali mislim da je dobra, obavezno pazim na plodored..pšenica-kukuruz, nakon pšenice obavezno zeleno gnojivo koje izorem u zimskoj brazdi. Prinos neznam za zrno jer sve berem beračem, a klipa oko 7 tona po jutru, nikad ispod 6t,i s uloženim i dobivenim sam zadovoljan.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
PSK je dobra sijačica,ali za lagane zemlje,jel kod mene u teškoj zemlji nije dobro odrađivala posao,cararo je teža i bolje mi se pokazala u mojoj zemlji,a gnojivo u kutije obavezno stavljam.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja jedino ureu bacam rasipačem, sve ostalo ide u red i gotovo!

Kaj bude ta zelja rekla za par godina kao je se konstantno forsira sa 500 i više kg umjetnog po kj?
To se mora i puno gnojiti stajnajkom i zelenom gnojidbom da bi bilo u normali!
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Imam OLT msk 4 reda a imo sam i 2 reda i ako su ocuvane i posiju lijepo i sto je najbitnije kod nas u Bosni ima dijelova od zupcanika ploca plasticnih piksni, dok nisam upoznat sa radom imta ali eto bolje olt makar zbog dijelova :icon_scratch:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Imt je brža mehanički kompliciranija i teža od SKPR ili MSK.
 

zetormatik

Novi član
Tu od
5 Velj 2015
Poruka
6
pred dva mjesecema sam kupio četiri vrstno pnevmatsko sijačicu za kukuruz imt 634.454. sijačica nije radila dosti, posejala cirka 40 hektara. Tisti koju imate taku sijačicu bi vas piatao kako vam radi ili so kakvi problemi sa ono sijačico.... prosim za pitanja.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Netko je bio sretan sto ti je prodao, jer i ja sam ju htio kupiti i dobro sto nisam, vecina ljudi je rekla da im ni nove nisu valjale, mozda prvih par jutara, poslije problemi....pa sam uzeo olt....
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nemožeš isključivati redove, ako hočeš posijati 2 ili 3 reda, na kraju........teško je namjestiti one skidače sjemena, nehvata svako sjeme na rupe od ploče, preskače, itd.......al uglavnom, meni su svi govorili da izbjegavam te sijačice......
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Ja imam imt 4 reda i nemam nikakvih problema samo sam ugradio mazalice na getribice jer imaju pikse i počnu zaribavati. Ploče su sa rupama od 5,5mm i bez problema nariktam skidače. U sezoni posijem oko 130kj
 

zetormatik

Novi član
Tu od
5 Velj 2015
Poruka
6
i koliko rupa im ova tvoja ploča ??? jer moja ima 18 rupa... gaspardo, olt i druge imajo 26 rupa... jer so kakvi problemi glede ovih rup što jih ima imt-jeva manje od oltvih.

imaš moguče za ovo imt sijačico kakvi priručnik ??

lp
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
broj rupa na sjetvenoj ploči ti ne igra preveliku ulogu, razmak sjetve i tako određuješ kombinacijom zupčanika i sjetvene ploče, u biti, imaš negdje vjerojatno na getribi naljepljenu tablicu gdje ti je prvo broj rupa na ploči, a onda položaj zupčanika na osovini A i osovini B da bi tom kombinacijom dobio željeni razmak.
tako je bar meni na Gaspardu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh