• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2006.-2007.-2008.

B

Bobo

Guest
Re: SILIRANJE 2006

Ajde kad bude netko odgovarao na ova abrkilijeva pitanja, neka i napise na kojoj viini stabljike se treba silirati, tj, koliko visoka stabljika treba ostati kad se posilira kukuruz?

Cuo sam negdje da se radi o 15cm, nagdje o 40 cm?!? a neki mi kazu da idu cim nize, jer je sve iskoristivo...

Sto je na kraju ispravno?
 
B

branko

Guest
Re: SILIRANJE 2006

abrkili kaže:
imao bih par pitanja u vezi silaže..
kada je najbolje vrijeme za siliranje kukuruza i kako se to vidi?(znam da se gleda zrno)..
koliko se isplati koristit inokulante?
koliko se po jutru u prosjeku dobiva silaže cijele stabljike?


ovi iz savjetodavne sluzbe vele da je najbolje kad zrno pocinje dobivati onu crnu tocku koju vidis kad okrunis klip (vostana zrioba)ili ako gledas zrno izvana dok ti je od 1/4 do 1/2 zrna promijenilo boju tj. dozrilo je to je tada na otprilike 30% suhe tvari. u svakom slucaju je dobro koristiti inokolunate ako nista drugo onda radi brzeg vrenja, ali i za svaki slucaj ako nije dobro nagazeno. mi smo kod brata prosle godine probali jednu malo drukciju taktiku gazenja tj. nismo silos pokrili isti dan vec tek treci i to tako da je i drugi i treci dan bilo ponovno gazeno s traktorom po sat vremena. u taj silos ide cca 60 kubika i prosle godine je za to trebalo 1,5 jutara ali sve ti ovisi o godini ove ce sigurno ici i dva jutra ako ne i vise . dok je dobra godina po jutru dobivas cca 40 kubika silaze. metar kubni silaze ima od 600 do 800 kg ovisno o vlazi, znaci od 24 do 32 tone po jutru.

isto tako po savjetima ovih iz savjetodavne sluzbe ne bi trebalo ici vise od nekoliko centimetara ispod zadnjeg lista jer sama stabljika nema neku hranidbenu vrijednost, e sad koliko je to visina od zemlje ovisi i o godini i o sorti.
 
P

paor

Guest
Re: SILIRANJE 2006

Obrisan neispravan link.

ja sam uvijek išao na oko 30 cm ne samo što stabljika dole nema veliku vrijednost, nego i zbog prljavštine koja se nalazi na njoj (od kapi kiše) što svakako ne koristi probavi krava, a ni konzervaciji silaže

ove godine ću možda ići još višlje jer su mi se kukuruzi potpalili skoro pola metra i što raditi s onoim suhim listom

za 15 krava siliram oko 3 kj i to mi traje do 6. mj kad koristim sjenažu

inokulanti - od viška glava sigurno ne boli, samo dosta koštaju i teško ih je pravilno aplicirati, ja ih nikad nisam koristio,a preduslov za to je pravo vrijeme siliranja, dobro gaženje i uredno pokrivanje, ako nisi ispunio ove uvjete ni inokulanti ti neće puno pomoći
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: SILIRANJE 2006

Mi smo prošle godine koristili inokulante, ovo je točno što paor kaže, ako nisu ispunjeni uvjeti (dobro gaženje, sitna sječka...) onda ti nikakav inokulant ne pomaže.
Prošle godine smo imali 350 m3 silaže.
Koristili smo inokulant od Pioner-a (mislim da je oko 120-130 za 10 tona)i Schaumana (oko 250 kn za 50 tona), nisam primjetio razliku između ta dva, ali mi se čini da silaža izgleda svježije gdje se koristi inokulant.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Re: SILIRANJE 2006

mario kaže:
...ako nisu ispunjeni uvjeti (dobro gaženje, sitna sječka...)

Tu se pravi velika griješka, pošto svi vole totalno usitnjenu silažu.
Dužina reza trebala bi biti 18-20 mm, time da je svako zrno izmrvljeno. Znači, dobar rad corn crackera.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: SILIRANJE 2006

Da i to sam čo da nije dobra prejako usitnjena silaža.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: SILIRANJE 2006

Dovoz kukuruza na pistu
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
utovar u pretovarku sa Volvom

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
silos kapaciteta 300 vagona - otprilike napola pun
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
dok jedna istovara druga je u pripremi
Obrisan neispravan link.
usipno grlo na claasu Dr Baltazar rijesenje
Obrisan neispravan link.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: SILIRANJE 2006

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
usipni kos
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Re: SILIRANJE 2006

Ok , ne kužim baš ali šta ima novo :lol: ;)

Onaj Jaguar , on uzima zrno naprijed i šta radi sa njim ? Gdje ga onda ostavi , u drugu prikolicu ?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: SILIRANJE 2006

Melje i ubaciva u silos na zadnjoj slici se vidi iza traktora,kada se promjeni prikolica u medu vremenu volvo razgrne hrpu i teraj ponovo
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: SILIRANJE 2006

Super je to riješeno. Dal ima još tko na forumu da silira samo zrno ili u klipu?
 
P

paor

Guest
Re: SILIRANJE 2006

neki dan sam površio pola jutra Stire i samljeo za svinje. vlaga je porilična, a urod osrednji

Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: SILIRANJE 2006

čekaj,to stavljaš onda u vreće i koristiš kao silažu zrna?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: SILIRANJE 2006

dobra ideja...ja sam mislio probat sjenažu za probu stavit u limeno bure pa zatvorit..ali vidiš,ni ovo nije loše...
 
P

paor

Guest
Re: SILIRANJE 2006

nekad sam u takve vreće punio i kukuruznu silažu od cijele stabljike, potrebno je samo postići dobru hermetičnost, inače - miris i valjda okus je izvanredan dok ga stoka rado jede. jedini bed je da je to puno posla, a nije ni preporučljivo predugo odugovlačiti s potrošnjom zbog glodavaca..
 
B

branko

Guest
Re: SILIRANJE 2006

abrkili kaže:
dobra ideja...ja sam mislio probat sjenažu za probu stavit u limeno bure pa zatvorit..ali vidiš,ni ovo nije loše...


nece ti biti dobro jer se prilikom vrenja stvara odredjena kolicina kiselina koje ce ti nagristi bacvu a zeljezni oksid dospijet ce u sjenazu, bolje da imas drvenu ili plasticnu bacvu kacu ili sl. na taj nacin je jos moj djed spremao lisce od e sad kako se to knjizevno zove nemam pojma pa cu napisati kako mi to zovemo cukorica (poput secerne repe ali za stocnu ishranu), samo su prvo sasjeckali na onu starinsku sjeckaru i nagazili u drve kace (badanj).on je to radio jos prije 50, 60 g. a sto se tice spremanja u plasticne vrece je dobro samo moras istisnuti sto vise zraka, kad bi imao nekakav stroj za vakumiranje bilo najlakse :scratch ili mozda jacim usisavacem :scratch poput space baga :lol: .
 
P

paor

Guest
Re: SILIRANJE 2006

mario kaže:
Paor
Koliko kukuruza spremiš tako?

ovako ne spremam puno, to je samo za prvu ruku, inače zrno kasnije siliram u pregrađenu šupu gdje nabijamo nožno, 4-6 t max, samo za svinje jer bi za krave bilo previše i silaža zrna i silaža stabljike
 
C

ciganek1

Guest
Re: SILIRANJE 2006

Ja siliram ili meljem zrno kukuruza u silos sa Sipovim Ciklonom. Silos mi je dugi 9, široki 1,30 a visok 2,20 metra i gazi se naravno nožno. U silos stane oko 14 tona zrna.
 

Najnoviji postovi

Na vrh