• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2006.-2007.-2008.

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Siliranje 2007.

mario evo slike silosa:

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

evo slika prikolice...vidiš,negdje je suh,negdje nije...na toj parceli ima dio neke bijele zemlje,pa je tu suh...
Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Siliranje 2007.

ABRKILI
Koji kombajn koristiš? Pa to ti je preslabo usitnjeno, a posljedica ti je loše zbijena silaža.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Siliranje 2007.

Sory, neznam kamo sam gledao :oops: :oops:

Nadam se da nećeš imat problema sa silažom, ali mislim da ti se ne piše dobro. :( :(
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Re: Siliranje 2007.

abrkili kaže:
Ali dobio sam savjet da je za ovce bolji ako je malo više suh...jer slabije podnose kiselinu...

Budi VEOMA pažljiv i pročitaj SVE što možeš o listeriozi!
ÄŒeka te teška zima!
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Siliranje 2007.

TINE
Misliš da će mu ovce dobit listeriozu zbog suhe silaže? MI već dvije godine zaredom imamo jedan silos u kojem je silaža bila bolje suha, naravno izmješali smo slojeve suhe i mokre, nagazio sam ju dobro te dobro usitnio, i prošle godine koristio inokulant.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Siliranje 2007.

Joj,sad me plašite! :? :(

Isto ovako je silirao i moj stric za ovce i kaže da mu nisu nikad bile bolje dok su jele tu silažu... a nije mi silaža jedina hrana,ako bude problema,lako ja nju izbacim iz hranidbe...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Re: Siliranje 2007.

mario kaže:
TINE
Misliš da će mu ovce dobit listeriozu zbog suhe silaže? MI već dvije godine zaredom imamo jedan silos u kojem je silaža bila bolje suha, naravno izmješali smo slojeve suhe i mokre, nagazio sam ju dobro te dobro usitnio, i prošle godine koristio inokulant.

abrkili kaže:
Joj,sad me plašite! :? :(
Isto ovako je silirao i moj stric za ovce i kaže da mu nisu nikad bile bolje dok su jele tu silažu... a nije mi silaža jedina hrana,ako bude problema,lako ja nju izbacim iz hranidbe...

Ja sam nemam nekih večih iskustva s tim. Jedino mi išla jedna koza zbog toga.

@mario
Listerioza je bolest, koja se češče pojavljuje kod sitne stoke. Ima to veze sa koncentracijom na kilu mase. Stoga je krupna stoka manje osetljiva. Listerioza se inače zove i 'silažna bolest ovaca'.

@abrkili
kolega je imao blizu 900 ovaca i uvijek je koristio kukuruznu silažu. Prije je imao travnu silažu bez problema, a kad je počeo sa kukuruznom imao je ispočetka silne probleme. Kad je skužio bolest i naučio vidjet prve znake bolesti problemi su prestali. Antibiotiki su vrlo djeoltvorni, ako su upotrebljeni na vrijeme.
On je koristio i ručno dodavanje mravljične kiseline u masu za siliranjeza pojačanje kiselosti silaža. Listeria je osijetljiva na kiselo okolinu, pa ih kisela silaža ima manju koncentraciju.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Siliranje 2007.

E tine hvala ti na savjetima....Nadam se da neću imati problema,čitao sam u literaturi da ovce dobiju listeriozu kad im oslabi imunosni sustav,dakle uslijed loše prehrane i pomanjkanja vitamina,što mojim ovcama ne nedostaje jer dobivaju Sano Ovisan,mineralni dodatak u smjesi preko zime obavezno....a janjad i sada,jer su u tovu i ne idu na pašu...
 
B

branko

Guest
Re: Siliranje 2007.

mi smo jucer silirali kod brata, ali smo dosta kasno zavrsili pa danas stavljam slike, koga ce vise zanimati bit ce jos slika ali sutra na farmphoto-u.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

zavrsili smo oko pola jedanaest, a ukupno je nasilirano 47 prikolica, cca pet jutara, silos je velicine 35x5,5 m a visina je cca 1,2 metara, dosta nas je zezalo vrijeme pa smo nekoliko puta prekidali i skoro odustali, ali hvala bogu uspjeli smo zavrsiti, jedino je jos danas dodatno gazeno i zatvoren silos, jer smo ga sinoc samo prekrili da ga kisa ne namoci.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Re: Siliranje 2007.

Tvoj gumenjak, dakle, nije bil u prometu.
 
B

branko

Guest
Re: Siliranje 2007.

ZJ kaže:
Tvoj gumenjak, dakle, nije bil u prometu.

bilo bi ga steta zamazati :lol: :lol: :lol: , on je bil u pripravnosti,a i nisam mu stigel ugraditi obicni vec samo sumski kiper :? a za rucno istovarivanje nije bilo dosta radne snage.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Re: Siliranje 2007.

branko kaže:
ZJ kaže:
Tvoj gumenjak, dakle, nije bil u prometu.

bilo bi ga steta zamazati :lol: :lol: :lol: , on je bil u pripravnosti,a i nisam mu stigel ugraditi obicni vec samo sumski kiper :? a za rucno istovarivanje nije bilo dosta radne snage.

Kad već spominješ kiper, znaš li da netko prodaje 1-os kipericu? Poželjno IMT.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Siliranje 2007.

a ovo puno bolje izgleda...puno sitnije..nego,jel tu i zrno isječeno?
 
B

branko

Guest
Re: Siliranje 2007.

ZJ kaže:
branko kaže:
ZJ kaže:
Tvoj gumenjak, dakle, nije bil u prometu.

bilo bi ga steta zamazati :lol: :lol: :lol: , on je bil u pripravnosti,a i nisam mu stigel ugraditi obicni vec samo sumski kiper :? a za rucno istovarivanje nije bilo dosta radne snage.

Kad već spominješ kiper, znaš li da netko prodaje 1-os kipericu? Poželjno IMT.

kod mene u nizini mores jednosovinke nabrojiti na prste jedne ruke (tu mislim na obicne prikolice ne na karete i prikolice za gnoj) i to malo za koje ja znam su sve tehnostroj ali koliko ja znam nijedna nije za prodaju.
 
B

branko

Guest
Re: Siliranje 2007.

abrkili kaže:
a ovo puno bolje izgleda...puno sitnije..nego,jel tu i zrno isječeno?


skoro svako zrno je zdrobljeno, silokombajn je mengele mb 280. BTW zaboravil sam napomenuti da mf skoro dusu spustil (ali ipak se on neda) jer se je u tih cca 14 sati siliranja samo dva puta gasil, jednom radi nadolijevanja goriva (potrosio je cca 120 litara) i jednom radi kise.
 
P

paor

Guest
Re: Siliranje 2007.

izgleda da je fendić dobro gazio, onaj plavi rus skoro ništa nije propao.
 
Na vrh