• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ja sam prije imao MEX 1 i njemu nije toliko smetala trava, koliko sitni i kržljavi kukuruzi, oni ga zaštopaju. Sad imam Mengele MB 290 i sa njim sam prezadovoljan. Sitno siječe i što je još bitnije dobro razbija zrno. A meni još odgovara i zato što s njim bez problema mogu silirati sirak. Ovaj MB 290 ima mjenjač kojim se mijenja brzina dozatora pa u kukuruzu radim sa manjim brojem obrtaja dozatora a u sirku sa većim. Par puta sam radio sa Lifamom i ovaj Mengele je dosta lakši za tjerati od njega. Sa MEX 2 nisam radio al mislim da je kod njega kao i Mengele više snaga traktora taj ograničavajući faktor što se tiče protoka.
@kikic MF sa kojim traktorom misliš tjerati silokombajn?
e jel isti 290 kao 280 mislim imali razlike imao sam prilike da vidim 280 u radu sa zetorom 6718 ja mislim i nije imao problema sitnio je lijepo , jest da je malo veci od mex 2 i tezi al ja mislim da je mengele bolji mada nisam imo priliku da ja sa njim siliram a jel ko primjetio sve sto vise zita ulazi u kombajn sve sitnije sijece :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Nisam vidio MB 280 pa nebi tačno znao koje su razlike. Mislim da ovaj 280 nema mjenjač kojim se bira broj obrtaja dozatora. Zbog toga je po mom mišljenju 290 bolji.
Krupnoća sječenja kod ovog Mengele ne zavisi od količine žita koja ulazi jer ima dozatore koji održavaju brzinu kojom masa nailazi na nož.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
imao sam ja prije mengele mb280 i klasična je getriba. nema getribu kao mb290. susjed ima mb290 i tjera ga s deutezom 60ks. i jako mi se dopada taj kombajn, baš zbog te getribe. i naravno noviji je i bolji od 280, a kaj se tiće gnječenja zrna jednaki su samo velika je prednost 290 ova getriba. a mislim da bi mi to puno značilo. iako mislim da bi i 60 ks bilo dovoljno za siliranje s njim.
potingera mi ima kum. on malo duže vrijem več stoji u štaglju. točnije 5 godina.
nekako sam jako skeptičan prema tom pottingeru, nakon ovih komentara. u silažnom kukuruzu nemam trave, ali ja siliram suncokret, a mislim da s tim bi on mogo imat problema.
znaći svakako je bolji izbor mengele nego pottinger.
tijerao ga bi sa zetorom 7340 da ga nisam prodao :oops:
planirao sam ga tjerat s mf-om 60 ks. pošto bi s mf-om3080 gazio jer je teži.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
da li tko zna gdje se podešava krupnoća reza na mex2 jer jako sitno sječka, ako može i vizuelni prikaz jer bi morao ga stavit na krupnije ako je moguće
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ako je isto kao kod MEX 1 onda se podešava pozadi na navrtki koja drži disk. Ako je otpuštaš i disk se odmiče od kontra noža.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
morat ću poslikat da mi pokažeš na slici tj označiš, taj mogu najmanje sranja napravit
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
iza na osovini diska trebala bi da stoji velika krunasta navrtka, sitni je navoj a osigurana je rascjepkom, mislim da je hvata ključ 46 ili 52 nisam siguran :scratch ...davno sam to rastavljao.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
morat ću poslikat da mi pokažeš na slici tj označiš, taj mogu najmanje sranja napravit


Uploaded with ImageShack.us
evo ovdje gdje je oznaceno ima osugurac i odvrni ovaj saraf veliki i odmakni na jedno pola centa
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
znači ima osovina, koju bi trebao šarafati prema stražnjem djelu, tj sve pomaknuti prema stražnjem djelu silokombajna?
budem isprobao, valjd nije zahrđalo
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ne šrafaš osovinu nego navrtku, samo malo je okreni, krug-dva. Vjerovatno jest zahrđalo. Zapravo nije zahrđala navrtka nego je sigurno disk zapekao na osovini, moraćeš ga čekićem "nježno" lupiti više puta da popusti. WD 40 može biti od velike pomoći.
Moraš samo povećati zazor između noževa na disku i kontra noža.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Zemo, jeli to i naovom mex-u isti princip stelovanja, ostrio sam masinski nozeve,pa da sad sve uredim.http://img850.imageshack.us/img850/7066/19102011269.jpg
http://img23.imageshack.us/img23/651/19102011270.jpg
al prije nego sto ga natelujes naostri nozeve tako da su svi jednako skinuti i naostreni provjeri onaj fixni noz jeli ga neko okreto ako nije okreni ( drze ga 4 sarafa 17 a ima i osigurac u obliku /_I ovako kao pravougli trougao 2 sarafa 10 odvrnes i onda ga samo preokrenes a taj fixni noz ima izgled slova H) i objasni to masinski ostrio
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
Pa nosio sam ih u masinsku radionicu ,ostreni na ravnoj brusilici tako da su sad ravni, ono sto ti govoris i savrseno ostri, platio sam60 km ostrenje. E sad jedino taj fixni moram pogledati, kad nadjem vremena. hvala ti
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Pa nosio sam ih u masinsku radionicu ,ostreni na ravnoj brusilici tako da su sad ravni, ono sto ti govoris i savrseno ostri, platio sam60 km ostrenje. E sad jedino taj fixni moram pogledati, kad nadjem vremena. hvala ti
e sad da si ih 100% vratio kako su bili to nisi o tome ti govorim vidjet ces kad ih priblizis da neki nozvi zapinju vrhom a neki su skroz odmaknuti zato ces ih morat nastelovat i kad okrenes onaj bubanj s nozevima mora stat i ne vracat se nazad da bi najtezi dio doso u donju tacku sto ce dovodit do vibracija i odlaska lezajeva
edit jel ovo mex 1
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
jebemliga tako pise na njemu, a ona oznaka na plocici je mh 435, neki dan sam u austriji kupio i one uvlacne trake moje bile skroz lose.

Uploaded with ImageShack.us
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
jebemliga tako pise na njemu, a ona oznaka na plocici je mh 435, neki dan sam u austriji kupio i one uvlacne trake moje bile skroz lose.
ma ja sam te trake napravio seb a sta pise pored tog mex ima vise vrsta (1,2,3 ok,gt ...) jesil ga do sad probo i ako nije tajna koliko di ga platio i ako mozes koju sliku cijelog kombaja
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
Ma nije placen sitnica, 1000 maraka, jedan drug je to koristio, i onda zbog nekih problema morao je prestati da se bavi poljoprivredom, pa je to stiglo do mene, inace mi je on prije radio silazu, on je to radio usluzno a ja ovo sad sredjujem za sebe. Sebi sam radio ove godine, dobro je sjekao ali ga je dosta gusilo, zato sam ostrio ove nozeve, i moram mijenjati ove gume, jer ove postojece su skroz popucale i izlizane pa racunam da je i tu problem, a sad zimi imam kad da se zajebavam oko toga.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ma nije placen sitnica, 1000 maraka, jedan drug je to koristio, i onda zbog nekih problema morao je prestati da se bavi poljoprivredom, pa je to stiglo do mene, inace mi je on prije radio silazu, on je to radio usluzno a ja ovo sad sredjujem za sebe. Sebi sam radio ove godine, dobro je sjekao ali ga je dosta gusilo, zato sam ostrio ove nozeve, i moram mijenjati ove gume, jer ove postojece su skroz popucale i izlizane pa racunam da je i tu problem, a sad zimi imam kad da se zajebavam oko toga.
promjeni gume a posle toga pogledaj valjek sto uvlace kakve su zvjezdice i ako su potrosene malo navari okreni onaj fixni noz a to ces moci tek kad ga rastavis preko pola i kad budes stelovo nozeve primakni na jedno pola centa jer sve sto je blize tusi vise traktor i silaza bude dlakava a ovako bude fino isjeckana i lakse je traktoru i moj ti je savjet podmazuj ga kad god hoces radit s njim nema veze ako nije puno radio a na lance bacaj crnu mast jer ona je bas zato jer se razvlaci kardan obavezno da bude steker i tako ce ti moci biti dugo vremena i kombaj i lamela
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
Hvala , felixxx , moracu vidjeti taj fixni noz, imam dobrog tokara , pa ako nista napravicu novi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh