• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

F

fallout

Guest
106 konja je puno za taj kombaj ja sam siliro sa 85 i ceko sam samo da saspe sve u vraga al nije ne znam u kakvom je stanju tvoj al ja sam vec na jednom lancaniku otkino 3 zupca

mislim da neće, jer kombaj sam kupio od covjeka koji ga je tjerao s traktorom iste snage.. a cuo sam inace da je mex2 veceg kapaciteta i da treba minimalno 85ks traktor za njega.. inace je u odlicnom stanju i rasturio mi IMT prosle godine jer je preslab za njega, mislim da ce sad s caseom radit tj. mljeti kako treba..
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
mislim da neće, jer kombaj sam kupio od covjeka koji ga je tjerao s traktorom iste snage.. a cuo sam inace da je mex2 veceg kapaciteta i da treba minimalno 85ks traktor za njega.. inace je u odlicnom stanju i rasturio mi IMT prosle godine jer je preslab za njega, mislim da ce sad s caseom radit tj. mljeti kako treba..
mex 3 je veceg kapaciteta ima ovde prica da su neki silirali s 539 ja sam inace siliro s rakovicom 65 i nije mu toliko motor trpio al je zato lamelu spalio za 4 godine skoro sam kupio jedan mb 280


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
placen 950€ i za sta se koristi ovo sa 4 i 5 slike
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Odličan silokombajn! Ja imam sličan MB 290 i radi odlično! Ovako na prvi pogled je isti kao tvoj, neznam samo dali taj ima mjenjač, kod mene ima pa se može birati dužina rezanja. Uglavnom kukuruz ide na manju brzinu da siječe sitnije a sirak na veću i njega onda siječe krupnije. Ovo što držiš u ruci su ploče za drobljenje zrna. Sa jedne strane su glatke a sa druge imaju rebra. Ovu glatku stranu koristiš kad nećeš da drobi zrno npr. kad siliraš malo zeleniji kukuruz ili sirak, dok ovu nazubljenu stranu okreneš kad treba da drobi zrno i tad radi poput mlina čekićara, lopatice ventilatora taru zrnje preko tih rebara i tako ih melju. Sa donje strane kućišta rotora imaš šliceve gdje se te ploče uguraju.
 
F

fallout

Guest
mex 3 je veceg kapaciteta ima ovde prica da su neki silirali s 539 ja sam inace siliro s rakovicom 65 i nije mu toliko motor trpio al je zato lamelu spalio za 4 godine skoro sam kupio jedan mb 280

Sa 539 jedino batrljice od pola metra, al kukuruz visine do 3,5m i razmak 18cm kod mene bude i sad zamisli 539 sa mex 2, ma nema teorije da to radi!
E sad vjerujem da tvoja rakovica ima vise brzina od 560 pa si mogao nekako...
I kakav je mb 280, jel lakse rajki nego s pottingerom raditi?
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Odličan silokombajn! Ja imam sličan MB 290 i radi odlično! Ovako na prvi pogled je isti kao tvoj, neznam samo dali taj ima mjenjač, kod mene ima pa se može birati dužina rezanja. Uglavnom kukuruz ide na manju brzinu da siječe sitnije a sirak na veću i njega onda siječe krupnije. Ovo što držiš u ruci su ploče za drobljenje zrna. Sa jedne strane su glatke a sa druge imaju rebra. Ovu glatku stranu koristiš kad nećeš da drobi zrno npr. kad siliraš malo zeleniji kukuruz ili sirak, dok ovu nazubljenu stranu okreneš kad treba da drobi zrno i tad radi poput mlina čekićara, lopatice ventilatora taru zrnje preko tih rebara i tako ih melju. Sa donje strane kućišta rotora imaš šliceve gdje se te ploče uguraju.
ovaj nema te brzine a ova nazubljena strana mi je malo potrosena pa sam je mislio popunit varom a inace bio je na svom mjestu upravo tu

Uploaded with ImageShack.us
jel mozes izmjerit sirinu noza kod mene je 8 cm tacno ima dvije rupe unutra zato sto je lezo vec 3 godine u bosni a kolko je lezo u njemackoj bog te pito to cu zavarit i samo goni :D
@fallout kupio ga prije sedmicu sad je u dijelovima da ga malo proucim kaze mi ovaj jedan momak "sto si radio s pottingerom s ovim ces radit duplo vise i duplo brze tako da ti vise pottinger nece past na pamet " valjda bude tako inace pottingera samo zeza trava a nije ni on los a vise rajka ne nosi kombaj od prosle silaze nabavio zetora tako da nema potrebe da s njim siliram lagan naprijed pa malo malo na zadnjim s tim da kod nas svi imaju zavarene donje kuke i kopcaju jednoosovinke
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
na koji nož misliš? Izmjeriću sutra širinu. Ja sam prije ovog Mengele imao Pottinger MEX 1 i to je bila prava robija za raditi. Ovaj ne štopa ni trava ni sitni kukuruzi, siječe i melje sve odreda. Dosta je lakši za goniti od npr. Lifama i to skoro za duplo. Nisam radio sa Pottinger MEX 2 pa ga nemogu porediti snjim.
Zbog masivne konstrukcije je prilično težak za nositi. Ako nemaš točak na njemu onda svakako gledaj da ga nabaviš.
Ovdje imaš osigurač od preopterećenja:
izvadi ovaj krivi osigurač iz osovine i skini ovaj zaštitni lim vidjećeš ispod osigurač poput čivije...

Ja sam te ploče za drobljenje zrna pravio nove kod tokara. Mislio sam ove stare variti al mi nije bilo sigurno kako i koliko će držati. Zato sam napravio nove.
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ovdje na ovim nosačima valjaka imaju bronzane piksne, provjeri koliko imaju lufta.



Ako vidiš da treba rastavi i odnesi kod tokara da ti to sredi.


ima ovde prica da su neki silirali s 539. Sa 539 jedino batrljice od pola metra, al kukuruz visine do 3,5m i razmak 18cm kod mene bude i sad zamisli 539 sa mex 2, ma nema teorije da to radi!
539 je nešto malo teži od MEX 2 :mrgreen: i nema teorije da ga podigne na mjestu a kamoli još da ga nosi po njivi i radi snjim. To su samo lovačke laži :axe:
 
Posljednje uređivanje:

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ovdje na ovim nosačima valjaka imaju bronzane piksne, provjeri koliko imaju lufta.



Ako vidiš da treba rastavi i odnesi kod tokara da ti to sredi.


539 je nešto malo teži od MEX 2 :mrgreen: i nema teorije da ga podigne na mjestu a kamoli još da ga nosi po njivi i radi snjim. To su samo lovačke laži :axe:
te bronzae piksne nemaju puno lufta a imaju i mazalice na njima reko mi onaj momak samo da mi tu ne nakuplja travu i bit ce sve u redu kaze grije se i onda se vise snose a sa 539 sam svake godine unosio u garazu i bez problema ga je nosio al da probam upalit kombaj nisam ni pomisljo
da nabavim tocak sad za ovaj kombaj mislio sam nesto pravit al sam odusto al ako kazes da treba onda cu sigurno morat nesto uradit ipak sam pottinger vezo lancem za traktor tako da hidraulika u radu nije trpila
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
@Cowboy
de mi reci kud se vade osovine iz ovih bubnjeva i kako skino sam neke lancanike i nisam skoto na koju stranu ih treba izvuc imam ostecenje na jednom (vidi se na slici ) pa hocu da napravim


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
skino sam jedan kardan al drugi ne mogu nikako pomagaj
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Da bi izvadio osovinu prvo moraš odvojiti gornji kardan. Imaš opružnu čiviju koju moraš izbiti a onda ako ništa nije zapeklo možeš skinuti kardan. Poslije toga skidaš ruku koja drži prednji i zadnji gornji valjak, prvo sa donje strane odvrni vijak koji zateže oprugu. Nakon toga sa unutrašnje strane (gdje su kardani) skineš tu ruku i izbijaš osovine valjaka. Osovina na donjem glatkom valjku je vjerovatno zapekla i bez grijanja će vrlo teško izaći...
Ako nešto zapne -pitaj...
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Da bi izvadio osovinu prvo moraš odvojiti gornji kardan. Imaš opružnu čiviju koju moraš izbiti a onda ako ništa nije zapeklo možeš skinuti kardan. Poslije toga skidaš ruku koja drži prednji i zadnji gornji valjak, prvo sa donje strane odvrni vijak koji zateže oprugu. Nakon toga sa unutrašnje strane (gdje su kardani) skineš tu ruku i izbijaš osovine valjaka. Osovina na donjem glatkom valjku je vjerovatno zapekla i bez grijanja će vrlo teško izaći...
Ako nešto zapne -pitaj...
odusto sam od vadjennja valjaka sad sam skino prednje vertikalne otiso mi jedan donji lezaj pa da zamjenim dobio malo lufta nije puno e sad jel bolje ostavit ovaj isti i cesce podmazivat il ubacit neki novi koji je pod upitom koliko ce trajat a stelovanje nozeva je preko pomicanja naprijed nozeva kako sam skonto
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Jeste dok ima materijala za ostrenje imas i slica za pomeranje noza,kontra noz je fixiran,bar na manjim modelima a verovatno i na ovom tvom.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
odusto sam od vadjennja valjaka sad sam skino prednje vertikalne otiso mi jedan donji lezaj pa da zamjenim dobio malo lufta nije puno e sad jel bolje ostavit ovaj isti i cesce podmazivat il ubacit neki novi koji je pod upitom koliko ce trajat a stelovanje nozeva je preko pomicanja naprijed nozeva kako sam skonto
Da noževe primičeš i tako šteluješ dužinu reza. Provjeri kakav je kontra nož, vjerovatno će i njega trebati naoštriti.
Što se ležajeva tiče, stavi novi ležaj, kupi samo neki skuplji. Pošto će taj novi vjerovatno biti zatvoren obavezno ga otvori sa obe strane jer na kućištu ima mazalica. Uz redovno podmazivanje biće jako dugo.
Zašto si odustao od vađenja osovina?
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Da noževe primičeš i tako šteluješ dužinu reza. Provjeri kakav je kontra nož, vjerovatno će i njega trebati naoštriti.
Što se ležajeva tiče, stavi novi ležaj, kupi samo neki skuplji. Pošto će taj novi vjerovatno biti zatvoren obavezno ga otvori sa obe strane jer na kućištu ima mazalica. Uz redovno podmazivanje biće jako dugo.
Zašto si odustao od vađenja osovina?
kontra noz ima dobru ivicu valjda neka od vanadijuma a danas sam i razradio mazalice na onim dole poklopcima i najvjerovatnije cu kupit skf lezaj a odusto sam zato sto sam napravio ono ostecenje sto je bilo tako da nema potrebe danas sam podmazo vecinu mazalica i polako ga poceo sklapat valjda ga sklopim do silaze :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ležaj možeš otvorit samo ako ima plastičnu košuljicu, ovi sa limenim košuljicama su nezgodni za otvaranja...strgaš košuljicu i onda nisi ništ napravio.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ležaj možeš otvorit samo ako ima plastičnu košuljicu, ovi sa limenim košuljicama su nezgodni za otvaranja...strgaš košuljicu i onda nisi ništ napravio.
trazicu sa plastikom nego bil kupio kod jenog lika lezaj sssr nije prodavnica al ih je dobio u nekoj zamjeni
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
trazicu sa plastikom nego bil kupio kod jenog lika lezaj sssr nije prodavnica al ih je dobio u nekoj zamjeni

neznam ti stvarno az te sssr, ja kad kupujem gledam na FAG ili SKF, mada nije ni to više ta kvaliteta...
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
momci hvala ipak ide jedan skf :D i na kolko se steze lanac na prenosu do turbine(dugi lanac s reduktora)
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh