• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zekson je reko da jako sitno melje , pa normalno da sitno melje ako vrti na punim okretajima ,
Ako več radiš s preslabim traktorm treba naglasiti da treba u brzinu manje , slabi traktor nikako nije uvjet da bi grublje mljeo , jedino ako ne izvadiš pola noževa .

Samo želim naglasiti da se spominju krivi argunmenti kad se silokombanj piveže za slabi traktor
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ma u biti su to obične sječkare sa noževima na turbini ili celinderu i nepomičnim protunožem ostalo su finese (u radu jako bitne) :icon_fU:
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Točno to što veli puknuti, ne sječe traktor već silokombajn! Jedino sa slabijim traktorom se neće moći iskoristiti puni kapacitet silokombajna.
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
504
Pa da logično je da čim više gasa daš i sporije ideš bubanj na kojem su noževi se brže vrti i time bolje sjecka ne igra tu neku snagu traktor več prijenos s traktora na silokombajn okretaji kardana..snaga traktora ima tu ulogu da ak je kukuruz velik i gust treba jači traktor ak očeš ič brže..mi smo znali silirati s universalom 550 kukuruz 3,5-4 m visine gusto posijan i ide to ali se ide jako polako a kad zakopčaš na veči jači traktor to ide brže naravno tu igra i uloga uvlačnog sistema kod silkombajna neki silokombajni trebaju masu da bi potegnuli a neki sasvim solidno idu u rjetkom kukuruzu ..
 

fiat780dt

Novi član
Tu od
15 Tra 2014
Poruka
15
ovak ljudi kupio sam silokombajn kemper mais volf probao u komusi i jedro sjece tupi su mu nozevi fiat 78 konja muku muci sa njim a po sto nema brusa kako nozeve naostriti
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ak je hoćeš dobro i točno naoštriti onda nabavi brusa...rezervna opcija je mala brusilica,ali nebi ti to preporučil...:icon_fU:
 

fiat780dt

Novi član
Tu od
15 Tra 2014
Poruka
15
ostrio sam sa malom brusilicom ali nije dobro skinu cu ih i odnjeti na stroj da ih naostre ili ako naidjem na pz zveger 80 kupicu ga ovaj je spor previse
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
naravno da nevalja sa brusilicom,a neznam dal budeš kaj postigel i sa skidanjem, jer dok ti ih nabruse onda ih treba opet točno postaviti u odnosu na kontranož...:mur:
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Barem 70% je naceto zrna jer ima on onu drobilicu zrna koju sam ja jos popravio varom prokroma a u balegi slabo se kad vidi zrno gotov nikako vecinu uspiju krave da svare :)
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Imaš li koju sliku toga što si pravio? Nadam se da je to što bi i ja morao napraviti. Kod mene u balegu im koliko hoćeš... :(
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Pa kod mog ima pozadi kad se skine onak lim plocica koja se prekrece u slucaju kad je rano siliranje u pitanju onda na ravno a kad je malo starije i kad je zrno tvrdje onda se prekrene na ovu stranu gdje ima 2 zareza poprijeko i preko njih lopatice od turbine progone masu i gnijece zrno mada ne izgnijece sve al vecinu nacnu. Ja sam te zareze samo malo povecao jer nisam znao da li su potroseni tj povario prokromovom elektrodom da se sporije snosi i napravio cosak. Pokusat cu ti slikat za vikenda mada mislim da sam vec ubacivo negdje slike prije al nemogu da nadjem :(smirk):
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Odlično, slikaj mi to molim te... Znam na šta misliš, ima toga i kod mene, doduše, bilo ih je, sada su ravne sa limom. Samo jedna stvarčica zanima, koliko je odstojanje ili zazor izmedju lopatica i toga što si navarivao? Ako neznaš tačno, kad budeš slikao, izmeri mi. Značilo bi mi puno. Mada ne moraš da žuriš, do silaže ima još mnooogoo...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Razmak između ploča za drobljenje zrna,i lopatica što bacaju masu mora biti čim manji,toliko da se lopatice ne dodiruju..Čim manji razmak tim bolje drobljenje zrna..
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Upravo kako je marko napisao sto manje to bolje jer ono pod brzinom okretaja kao teze tijelo ide prema vani id nailazi na te zareze
@ aco taj dio se izvadi i preokrene i na toj strani trebaju biti ti zarezi :) pokusat cu ti slikat sto prije mada mi se smjesten kombaj u garazi vec
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Društvo, da se razumemo, ja nemam Mengele, meni je to potrebno za Hesston-a (7650)..
Felixxx, to što si ti uradio to meni ide ispod propelera, na skici to izgleda ovako:

2rgjpsx.jpg


I to bi trebalo da izgleda ovako:

29vavqv.jpg


A kod mene je prazno, tj. samo lim, a te strelice što treba da melju zrna su se potrošile ili je neko obrusio, kod mene to izgleda ovako:

0d78ca7b50dfbfadf8e2145ace006daa.jpg


Kad se malo bolje pogleda vide se i ''strelice'' da su bile...

E sada, ja imam još jednu mogućnost da ubacim nešto što bi još bolje razbivalo zrna, a to se ubacuje odmah ispod noževa i to na skici izgleda ovako:

2nsw0zm.jpg


Na internetu sam našao nešto slicno i to znači u stvarnosti bi trebalo da izgleda ovako:

2qi4sg3.jpg


Kod mene ispod noževa nema ništa, tako je došao, e sada kada bih ja uspeo da napravim i jedno i drugo i da smanjim broj zrna u balegu, ja bih bio presrećan... :)

Nadam se da ste me razumeli šta sam hteo...

LP
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Razumijem sta ti hoces samo ti moras imat tih poprecnih vise jer prodje i vise mase pa da uspije sve razbit. Tebi bi mozda najbolje pasalo da imas kakve kvadratne pune cijevcice al da su tvrde i da ih izvaris po toj semi sto imas ili sto se vidi na tom limu. Mozda neki inox ili nesto tvrdo da nemoras svake godine varit nanova. Trebalo bi to lijepo povarit da se ne bi nedo bog otkinulo pa zavrsilo u silazi pa mozda i u gumi u najgorem slucaju u buragu :) Naso sam slike kad sam tek kupio kombaj ima na stranici 35 post broj 343 imas i slike tog razbijaca zrna
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Kupljen Mengele MB220. Njegovi orginal noževi i brus, brusa ima sigurno 1.5cm, ne znam kako dado121 kaže da su noževi 2.5cm, pa neka se izjasni kako mjeri, ovdje kod mene izbočeni dio noža ima cca 3cm(brzinski mjereno metrom). Čemu služe oni limići iza noževa što imaju zupce po sebi?I dole ispod ventilatora ima neki komad što se vadi, čemu to služi? I još jedno pitanje, sigurnosni štift, kojih je dimenzija? Zlu ne trebalo, ali bolje da ga imam u rezervi.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Cestitam na kupovini. Brus novi je debljine 18mm a nozevi trebaju barem imati 1 cm onog dijela sa vidijom. Onaj dole dio je gnijecenje zrna pretpostavljam da si vadio i da si vidio da ima ravna strana i strana sa ona 2 poprezna zlijeba. Za osigurac nemam pojma men kad je puko ja ubacio zicu od pick upa prese i jos drzi :icon_eyes:
 

Najnoviji postovi

Na vrh