• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ nisi u pravu u normalnim uvjetima je 200 brži od 280 tjerani sa 560 isprobano dosta puta , jedino u veliki dol je 280 brži .
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Nema stvarno logike da 200 bude brzi kad je 280 jaca ima duze nozeve, valjak vise i dupli lanac. Ocigledno da 60 ka nije imala snage da nosi 280 pa je zato ista brzina
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Neznam, možda nisam u pravu.
Razlika može biti u tome da 280 daje:
- sitniju sječku
- bolje drobi zrno
- ima veću turbinu pa dalje nosi (a za t treba više snege)
Dakle, više tražene snage daje i neke prednosti.
E sad, ak je 280 dosta teži, onda u bregu i treba više snage za pogon kotača, pa je zato sporiji.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kolege jučer isprobano , ZJ u ulazu u moje mjesto kod table mjesta , 280 u brijeg jedva prva spora u dol treča spora 200 u brijeg i dol druga spora . Parcela zapadno 200 druga spora ,280 prva spora . Kombaji potpuno ispravni (200 Muhač farbal) Eh sad SIP 80 ide puno bržije ali lošije melje MEX ll ide malo bržije ali lošije uvlači (malo nabira) . Zakaj je tak neznam ali moje skromno iskustvo od 30-tak godina siliranja i tisuče prikolica je takvo .Naravno govorim o traktoru 560 .
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
3 nizbrdo govori da traktoru fali snage da povuce uzbrdo i da da dovoljno snage da bi se iksoristio pravi kapacitet kombaja zato uzbrdo jedva ide a nizbrdo ko avion.
Kako 200 radi u odnosu na 280 sto se tice rasporedjivanja mase ipak ima bubanj manje? Imo sam i ja mex 2 taj ne nabira jedino ako ima trave i ako su mu dole one gume potrosene pa ne uvlaci. Razmisljam nesto da nabavim mex Ok lici mi nekak na ove novije serije menegele :(smirk):
Kod mene je mengele 280 u kombinaciji sa zeorom 83 KS i zna ga nekad zagusit. Dok sam imo pottinger siliro sam s rakovicom dok nisam kupio zetora i rakovica je isla brzinu manje a cini mi se da je malko mengele brzi od pottingera
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Naravno da fali snage za 280/290 , 290 sam vozil sa 7341 super kombinacija , MEX ll ima više vrsti ja imam onaj kaj može imati dva kljuna (dvoredni) ili biti ispred traktora sa jačim traktorom je brži od 290 i ljepše melje no ako prebaciš 290 na sitno tad on sitnije melje ali 73-ki fali snage . Razlika 200/280 je u kapacitetu izbacivanju mase i težini za traktor do 60 ks bolje 200 , za traktor 70-100 ks puno bolji 280 i naravno sa 280 možeš malo više fulati red da ne ruši stabiljke (gdje visi teren).
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ja sam imo mex II onaj sto je jdan red i sto ne voli travu ocima vidjet. A mislim da su za tu travu krivi ovi kljunovi i one cijevi ispod jer su skupljale travu i one je kosio bukvalno gotov citav red.
Jesil mozda imo susreta sa ovim novijim serijama pottingera K S OK Gt ?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Jučer i danas silirao i super zadovoljan sa sk mengele 220, bilo je malo polegnutoga kukuruza i kupi sve, na jednom djelu gdje mi kukuruz ostao mal zbog vode je bilo trave i ništa mu ne smeta, kosi travu i sve što naiđe ispred njega.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Onda tebi super.. Ja danas od 6:30 teram Sipa SK 80s i cim ima više trave stopa mi se strašno i moram skidati onaj nož od ispod i odstopavati.. Muke velike... Planiram ovaj silokombajn prodati na otpad i uzeti nešto bolje i novije naravno.

b094c7a4bcafe8f83e51d7a69e386625.jpg
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Ma super, nego šta. Baš je bilo trave na tome dijelu gdje je voda bila, može se reći pola trave pola kukuruza, kukuruz visok metar i pol, srećom to je jedan mali dio. A mogu reći i da je silaža puna zrna, stabljika je bila oko 3m(gdje nije bila voda) i klip odličan.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Nemaju ti svi kotaće to ti je dodatna oprema,moj mengele nema kotač držim ga na hidraulici nekad se desi da zaruje u zemlju,ni netreba mi naviko sam se da se igram hidraulikom.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Ti si u ravnu.. Kod mene ima nagiba i bočnog i svakakvog tako da bez kotača ništa..
 

agronom

Član
Tu od
16 Stu 2014
Poruka
55
Nabavio sam kemper sprinter. Dali možda netko zna gdje ima za kupiti brus? ( zvao sam PSC Ferenščak, Jakopica, Panex)
 
Posljednje uređivanje:

agronom

Član
Tu od
16 Stu 2014
Poruka
55
Nitko nezna, dali je netko probao kupiti okrugli kameni brus i zaljepiti na ploču od orginalnog brusa. I sa čim bi se to dalo zaljepiti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Možeš to zalijepiti epoksidnom smolom.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Hvala kolegi zeljku što je to razjasnio razlike između kombajna i nanio iskustva, i kolegi ZJ kaj mi je potvrdio moju sumnju u svezi snage. Probelm je kaj nemrem smanjit nikako fizički okretaje od 700okr kardana a da ne rastavljam getribu, eventualno ugradit reduktor neki ali opet ću gubit na dužini kardana i lomit će mi kardan i osovine....
Mislim da bi bilo najbolje da mogu posudit 200od nekog da probam pa ću nakbolje znati.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Da si bliže ja bi ti posudil 200 , Mex II i Sip 80 pa pa da vidiš razliku , jedna parcela mi bila loša (puno trave i labode) 200 je to sve posiliral bez problema . Kak je nakon siliranja između redova bilo trave sa roto kosom sam pokosil da nije ružno za vidjeti . Sip nebi imal šanse tu silirati štopal bi se onaj mali nož, Mex bi siliral i bolje od 200 jer bi više (širje uzima masu) pokosil trave . Mexu trava ne smeta nego čak i bolje uvlači (elipsaste tanjurače ima kaj režu stabiljke) .
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Mex2 sam imal prije 2godine i nije se stopal bil sam Jako zadovoljan, ali isto mu bio prevelik, sipa nisam i njeg ni neću pogledat, nekqd davno prije je djed imal pz-ovog kaže otaca sličan bio ko sipov i živi užas stalno se stopl.
Kažem.mengelu sam imal 280 i poslje sam kupil 350za veliki traktor i jednom za probu doma na dvorištu sam zakapcil kardan na ovog 60ks navinul gas do kraja i cijeli snop stavil nutra prošlo je bez problema. Nije se gušio samo jbg pretezak mu je za nositi, a rqdil još bi, iako 350treba 1000okr kardana....
 

Najnoviji postovi

Na vrh