• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SJENAŽA (travna silaža)

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Kod kukuruzne silaže do 0.5 mm, a kod travne neznam, ali isto jako sitno! Mora se rezat jer se tada bolje zbije masa u silosu i lakše se izuzima!
 
Z

zoran

Guest
Zadovoljan sam sa sjenažnim balama, no isto preporučam da se reže-koriste noževi radi lakšeg izuzimanja.

Nemam vlastitu balirku ni omotač pa plačam nekom-što je dosta skupo-no na kraju se isplati.

Razmišljam o spremanju sjenaže u silos te o vučenom silokombajnu za travu?
 
C

ciganek1

Guest
Veliki plus za sjenažu prema suhom sijenu je to što sjenaža ima više suhe tvari u sebi pa je prema tome bolja za krave muzare. Ja 90 posto stavljam sve u sjenažu (lucerna, talijanski ljulj).
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Sjenaža ne može nikako imati više suhe tvari u sebi! Ako suho sijeno nema uopče vode ili ima samo malo a sjenaža 50% vode!
 
C

ciganek1

Guest
E Mario ti mene nisi dobro razumio pa da ti malo pojasnim.
Hranidbena vrijednost svih krmiva i smjesa mjeri se u suhoj tvar pa ti sjenaža ima veču suhu tvar nego sijeno a nema to veze sa time što je sjenaža mokra a sijeno suho.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Možda bi definicija išla ovako:
u suvoj tvari sjenaže ima više biločega nego u ST sijena.
 
C

ciganek1

Guest
Radite sjenaže i biče više mlijeka, samo naprijed.
 
S

stočar mario

Guest
ciganek1 kaže:
E Mario ti mene nisi dobro razumio pa da ti malo pojasnim.
Hranidbena vrijednost svih krmiva i smjesa mjeri se u suhoj tvar pa ti sjenaža ima veču suhu tvar nego sijeno a nema to veze sa time što je sjenaža mokra a sijeno suho.

Nikako se nebih složio sa tvojom tvrdnjom. Ako misliš da je tako daj kravi da pojede dnevno 30 kg sjena ili 30 kg sjenaže pa češ sam uočiti nepravilnost.
 
R

Ratarko

Guest
stočar mario kaže:
ciganek1 kaže:
E Mario ti mene nisi dobro razumio pa da ti malo pojasnim.
Hranidbena vrijednost svih krmiva i smjesa mjeri se u suhoj tvar pa ti sjenaža ima veču suhu tvar nego sijeno a nema to veze sa time što je sjenaža mokra a sijeno suho.

Nikako se nebih složio sa tvojom tvrdnjom. Ako misliš da je tako daj kravi da pojede dnevno 30 kg sjena ili 30 kg sjenaže pa češ sam uočiti nepravilnost.

Pa zar te beštije pozobaju 30 kg hrane dnevno ?
Nije ni čudno onda što daju toliko mlijeka ...
 
S

stočar mario

Guest
Moje jedu i više (oko 48 kilograma TMR-a) ali 30 sam stavio za primjer.
 
R

Ratarko

Guest
stočar mario kaže:
Moje jedu i više (oko 48 kilograma TMR-a) ali 30 sam stavio za primjer.

Ok , 48 kg puta jedna godina = 17.000 kg za jednu kravu
17 tona puta 60 krava ( neka moja fiktivna farma ) = više od 1000 tona hrane

Joooj , mama , pa jel vi to stvarno pripremite i dovučete iz polja svake godine ili mi je opet matematika u banani ?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da tako je, plus telad i junice!

Stočar mario Koliko na godinu imaš bala ili m3 sjenaže ako spremaš u silos i koliko kukuruzne silaže?

Mi smo prošle godine spremili 550 bala i 350 m3 silaže!
 
S

stočar mario

Guest
Krave hranim sa sjenom, sjenažom, kukuruznom silažom i smjesom (TSH Đurđevac).

Prošle sam jeseni naslirao oko 950 m3 kukuruzne silaže (otprilike 1 m3 = 600 kg) znači oko 570 000 kg. Dok sam napravio oko 120 bala sjenaže + oko 375 m3 sjenaže nagazio u silos (ona je malo lakša od 450-550 kg/m3 dakle oko 187 500 kg sjenaže u silos).
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Daj napiši koliko hektara imaš kukuruza a koliko trave? Ima silaža i 700 kg m3!
 
S

stočar mario

Guest
Imam oko 23 Ha talijanskog ljulja i sada ču zasijati 35 Ha kukuruza.

Ja ti siliram koliko mi treba (napunim silose) a ostalo kombajniram za zrno koje kasnije ugrađujem u smjesu.

Silaža može biti i 700 kg/m3 ali možda je bila malo zelenija kod siliranja. Kada se silira idealno bi bilo da ima 65% vlage.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Koliko ti treba kukuruza za 950 m3 silaže? Težina ovisi i o zbijenosti! S kojim traktorom gaziš?
 
S

stočar mario

Guest
Za 950 m3 sam posilirao oko 20 Ha s tim da je prošla godina bila sušna.

Silažu gazim sa Fendom.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e bok mario!svaka čast na imanju i na poslu koji obaviš!gdje je ta tvoja farma?
 
S

stočar mario

Guest
Moja farma je u Velikoj Črešnjevici. To ti je kraj Pitomače.

Hvala na komplimentu :oops:
 

Najnoviji postovi

Na vrh