• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SJENAŽA (travna silaža)

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
mi smo ove godine prvi put radili sjenažu, al u okrugle bale, sad ćemo vidjeti kako to izgleda, meni je ovaj tvoj način sa samoutovarnom puno zanimljiviji jer rolobale te previše izađu za platiti..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Izvini, sad vidim da si već prije odgovorio na ovo moje pitanje.
Kod mene je Deutz-Fahr prikolica, 22 kubika, ima 33 noža i teoretska dužina reza je 4 cm, pa opet jedan dio trave prođe isečen na duže komade. Rješenje je da se prave dosta velike granice tako da vrata, kako bih rekao, bude što više zamršena. Inače kod manjih granica dosta trave prođe ne sasečeno, pogotovo Štavalj, on svaki put prođe skoro ne taknut... :mur:

Nije toliko bitna dužina dali je to 6 ili 15 cm bitno je da se može lako rasporediti po silosu i dobro ugaziti.

Koliko je kubika prikolica a koliko Torpedo konja? Vidim tovariš dosta u nju, kako se traktor nosi sa njom po okolnim brdima?
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Ja sam prikolicu merio i zapremina je 20m3, kao sto rekoh bilo je dosta suho i nisam je punio do vrha pa je islo dobro, da je bila vlazna trava kolko treba mislim da bi bilo povuci potegni ovde do silosa je samo problem, ostalo nisu ovakvi usponi. Torpedo je 75 konja.
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Kad je vlažna trava manje tovariš i ide bez problema. Kod mene prikolica počne jako ljuljati traktor ako je trava vlažna a tovari se iznad stranica. To je zbog toga što ima dosta noževa i oni prave veliki otpor pri punjenju, pa svaki put kad osovina sa prstima za punjenje gura travu na noževe to istovremeno i opterećuje i rudu i gura je prema zemlji. Tako da te vibracije vremenom postaju sve jače i prenose se na traktor. Ali toliko je i ne punim, tad je već preko 3 t. mase u njoj. Kod mene su takođe brda a radim sa traktorima Zetor 6945 ili 7745 kako kad.
Kod tebe Torpedo ima dosta snage za tu prikolicu i može sa njom raditi bez problema.
Koliko ti je težak onaj teg na Fergusonu? Pravi li problem kad je silos dosta pun, mislim propinje li traktor dok se penje na silos?
Kad završiš sjenažu, posle zadnje prikolice, možeš gaziti sa Torpedom ipak je on dosta teži od fergusona a i duplak je pa se dosta lakše kreće po silosu. Dobar je za tzv. peglanje završnog sloja tj. da dobro ugazi taj gornji sloj koji je i inače najteže ugaziti i obično nakon otvaranja upravo on pravi najviše problema.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Ova godina je vise da se vidi kako sta ide pa ce dogodine biti sigurno sve bolje. na 539 je teg oko 350kg i nije problem kada se penje, nisam znao da ce izaci samo ovoliko senaze, pola silosa, pa yato nije n ibilo problema sa penjanjem na silos. torpedo nije gayio yato sto je odma posle morao da balira nesto a ja sam ove 3 prikolice gazio ceo dan i kvasio po potrebi pa cemo videti na sta ce to liciti. Ima li neke razlike izmedju zelene trave i senaze ?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Na kakvu razliku misliš, na ishranu zelenom travom i sjenažom odnosno na razliku u hranljivoj vrednosti? Ili na procese siliranja zelene trave i provenute mase za sjenažu?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Svakako je bolja sjenaža. Pre svega veći je sadržaj suve tvari po Kg mase, pa je samim tim i veća hranljiva vrijednost. Zatim trava za sjenažu je košena u istom momentu što znači da je cijeli silos od početka do kraja istog kvaliteta. Dok kod ishrane zelenom masom, bilo da se radi o ispaši krava ili da ih hranimo na mjestu košenom travom, ta trava svaki dan stari i mijenja se njen kvalitet, mijenja se sadržaj hranljivih tvari i suve mase, zatim, starenjem se takođe povećava i sadržaj lignina u stabljici itd.

Može se činiti da ispaša daje više mlijeka nego ishrana na mjestu, međutim to je zbog toga što krave na ispaši biraju kvalitetnijeti mlađe trave pa će samim tim dati i više mlijeka dok kod ishrane na mjestu nemaju mogućnost izbora. Zato je najbolje travu pokositi u optimalnom roku i spremiti je u silos.

Ako se radi provenjavanje mase onda upotreba inokulanata nije obavezna ali ako se trava isti dan kosi i vozi onda je poželjno koristiti inokulante jer je u takvoj masi veći sadržaj vlage i samim tim manje šećera dostupnog bakterijama mliječno kiselinskog vrenja.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
ja sam mislio dosta ranije raditi ali nikako nisam mogao, ni vreme nije bilo najbolje ni sve ostalo nije bilo spremno za senazu. Sledece godine cu raditi ranije ali moram ici 10km od mene da kosim jer vidite na slikama da se nema puno nakositi.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ako već ideš 10 Km po travu, jesi li probao da natovariš punu prikolicu? Išlo bi brže a manje bi imao vožnje tamo i nazad. A na silos bi mogao istovariti recimo pola prikolice pa to malo zgaziš tek da se poravna, pa onda onu drugu polovinu i onda gazi, dok dođe sledeća prikolica dalo bi se dobro ugaziti.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Imam samo jednu livadu sto sam radio ove godine i u njoj imao 2 prikolice, ove ostale livade gde moze ova prikolica da radi su na 10km od mene, ne znam kako bi islo da je puna trave, tek cemo sledece godine videti, radice se dosta vise ako ova bude bila kako treba.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Trebalo bi ići dobro ako njive nisu u nekoj velikoj obali. A na silosu pusti da ti trava izađe malo ispred silosa, tako ćeš lakše navući prikolicu na silos, a kasnije kad budeš zatvarao onda to samo uzbaciš na silos i normalno zatvoriš.
Ja radim sa Zetorom 70 ili 76 KS kako kad, mada kod mene njive i nisu baš u ravnici mada i nije neka strana. Ali ne mogu napuniti prikolicu jer ima dosta noževa pa je veliko opterećenje da travu siječe i puni do vrha prikolicu. Osim toga prikolica je i prazna dosta teška (2,5 t) pa još da je napunim do vrha bilo bi to oko 7 - 8 t. ukupnog tereta, a po ovim brdima je to prilično teško za traktor od 70-ak konja.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Ma meni je najveci uspon izaci do silosa, na silos mi nije problem da je popenjem. I ova je dosta teska, sad je trenutno farbam jer onako ne izgleda bas dobro.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma izvuči ćeš je bilo kuda, imaš 75 ks dupljaka, a prikolica je jednoosovinka, mora ju izvući!
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Izvuko bi on da joj tockovi nisu skoro na sredini, ovako se ne oslanja dovoljno na traktor, samo je bitno da je suho kuda idem pa i ne mora biti puna
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
506
Današnja sjenaža taman zamoto bale pred kišu ukupno 18 kom.lucerne i ljulja.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=hbTx71bfbWY[/YT]
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
506
22-24 ali večinom 24 ovo ak ne gledam odostraga pa se pomotam oko brojanja.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
El ti nemaš kompijuter i brojač da ti sam broji krugove?? Gledam video i mislim da nebi trebao davat tolko puno krugova jer jebala manja i manje se okreće pa puno više slojeva dobije od veće bale 120x120. Tebi bala bude cijela omotana na 13-tom krugu,dok kod mene već na 9-tom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh