• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SJENAŽA (travna silaža)

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ima skroz malo kraj zidova pokvareno, loše zatvoreno, moram si uzeti one vreće pa vjerujem da neće više ništa biti pokvareno, gume ne mogu fino stisnuti najlon.
A ima malo i gdje je duže, zadnje dvije prikolice se već dosta prosušila masa(iako smo sve od košnje pa do pokrivanja silosa napravili za 24h) pa ju nije baš najbolje izrezalo, ali je dobro. Inače je ravno izuzimam, ali ovo sam se jutros žurio pa je tako, a svaki dan izuzmem 30 cm po cijeloj širini.

podravec a mislim da nije rano, sva je hladna, nema zagrijavanja. I jedan ovdje veći farmer mi je rekao da otvara isto nakon 15 dana i da mu uvijek bude dobra.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Evo jedan vrhunski primjer spremanja sjenaže na manjim OPG-ima u vlastitom angažmanu!

Bravo!

Da na taj način svi manji mljekari rade sjenažu daleko bi smanjili trošak spremanja voluminozne hrane!

Zapravo jeftin stroj koji super odradi!

Ne vidim razloga za tak rano otvaranje silosa, osim naravno ako ti fali krme!
Pusti ga nek fermentira pošteno, 4 tjedna i bok!
Bude ti stabilnija sjenaža, sad je ispočetka dobro, ali ako malo smanjiš dnevnu potrošnju, moglo bi biti problema...

O kojoj se krmi radi?

Prijatelju, ti komotno moreš napraviti čudesa sjenaže!
Samo rokaj!
Lucerna obavezno, pa malo TDS-a, pa malo neke žitarice u kombinaciji sa graškom, pa po tome sirak!
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Pa otvoreno je ranije iz razloga nedostatka hrane, to je najveći razlog, sada je se nakupilo i trebalo bi biti dovoljno do Božića da ne kosim više ništa, ali evo za koji dan idem u drugi otkos lucerne.

Sjenaža je većinom od lucerne, ali ima i ljulja, ljulj je sam izrastao u lucerni. Pravio bi ju sada i od drugog otkosa samo da imam gdje, ali na žalost nemam prostora.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Danas prvi put radim senazu. Juce kosio i pograbio i danas vec presuho, jos malo pa se moglo balirati, kvasim ga od pocetka ali ne znam hoce li ispasti kako treba?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Slike baliranja i omotavanja lucerne od jučer:








i dovoz bala




prelazili smo u dovozu bala preko ovog divnog puta


omotavanje je bilo po noći




danas sam slagao bale sa proximom




i dosad je spremljeno 70 bala lucerne
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Danas prvi put radim senazu. Juce kosio i pograbio i danas vec presuho, jos malo pa se moglo balirati, kvasim ga od pocetka ali ne znam hoce li ispasti kako treba?

Jesi koristio inokulante? Sledeći put ako budu velike vrućine, ujutro kosi i odmah zgrni u granice (linije). Nakon toga odmah idi sa prikolicom i kupi. Tako će ti gornji sloj granice biti suv a donji vlažan a kad se to sve izmješa u silosu ćeš dobiti idealnu vlažnost. Bitno je dobro gaženje i besprekorno zatvaranje silosa, nakon svakog radnog dana.
Ja radim sjenažu dva, tri dana na isti silos a nekad zbog kiše prekinem pa nakon 7, 8 dana nastavim raditi sjenažu i bude sve super. Samo je bitno dobro zatvoriti silos nakon svakog prekida i nema problema.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
nisam koristio inokulante a imao sam svega 3 prikolice i to sam gazio ceo dan i na kraju pokrio najlonom i prekrio sve peskom.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
E majstori, kolika debljina sloja senaze treba da bude u silo jami da se ne kvari, za kukuruz mislim da je 80cm, a neznam za travnu??
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Mislim da to sa debljnom nema veze ni za travnu ni za kukuruznu
 
Posljednje uređivanje:

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
More ona biti visoka i 2 metra, ali mora biti jako dobro zagažena tj. zbita do kraja i naravno mora se dobro pokriti tak da nigde ne ulazi zrak da se ne kvari.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
To si lepo rekao, moja kukuruzna silaza je oko 1,90 (merim po sebi) i malo je gore pokvarena gde je zrak ušao.. Ali me zanim travna silaza, ako bi mi nekad zagalilo vreme da mogu da uradim na zemlji , ali ce biti tanji sloj.. Znaci samo dobro gazenje... A gazim sa 533 sa teretom i izadje mali na oko 2400 kg..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
moja kukuruzna silaza je oko 1,90 (merim po sebi) i malo je gore pokvarena gde je zrak ušao...

Najlon moraš nečim opteretiti: pijeskom, zemljom, piljevinom... bilo čim, bitno je samo da ti najlon bude dobro priljubljen uz taj gornji sloj tako da ti nakon otvaranja silosa zrak nemože proći između najlona i tog gornjeg sloja. Inače ako ne opteretiš silos, taj gornji sloj se bez obzira koliko gazio ipak malo rastrese, (vrati se poput opruge) i onda ti tu nakon otvaranja prodire zrak te počinje naknadno vrenje, zagrijavanje i na kraju kvarenje tog gornjeg sloja.
Debljinu i širinu silosa prilagodi potrošnji odnosno broju grla stoke koju ćeš hraniti. Što je manji broj grla silos mora biti tanji i uži. Dužina može biti koliko hoćeš, bitno je da ti u toplom vremenu sedmična potrošnja bude oko 2 m u dužinu, zimi može i manje. Na taj način ćeš izbjeći naknadno vrenje i kvarenje čeonog sloja.
Silažu uvijek sijeci tako da ti čeoni sloj bude ravan, odnosno da je što manja površina izložena uticaju zraka. Ako je čupaš vilama ili lopatom onda ti je čeoni sloj dosta "čupav", tako imaš relativno dosta veliku površinu koja se vrlo brzo počinje zagrijavati i kvariti.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
To si lepo rekao, moja kukuruzna silaza je oko 1,90 (merim po sebi) i malo je gore pokvarena gde je zrak ušao.. Ali me zanim travna silaza, ako bi mi nekad zagalilo vreme da mogu da uradim na zemlji , ali ce biti tanji sloj.. Znaci samo dobro gazenje... A gazim sa 533 sa teretom i izadje mali na oko 2400 kg..

ja sam kod rodjaka gazio sa 539 bez ikakvih tegova, nije bila visine ni 1m a duzina 8m i to je trosio dosta dugo da mu se ni 1gram nije pokvario, tako da ne mora uopste biti sve ko u knjigama sto pise
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Jesi koristio inokulante? Sledeći put ako budu velike vrućine, ujutro kosi i odmah zgrni u granice (linije). Nakon toga odmah idi sa prikolicom i kupi. Tako će ti gornji sloj granice biti suv a donji vlažan a kad se to sve izmješa u silosu ćeš dobiti idealnu vlažnost. Bitno je dobro gaženje i besprekorno zatvaranje silosa, nakon svakog radnog dana.
Ja radim sjenažu dva, tri dana na isti silos a nekad zbog kiše prekinem pa nakon 7, 8 dana nastavim raditi sjenažu i bude sve super. Samo je bitno dobro zatvoriti silos nakon svakog prekida i nema problema.

samo me interesuje kad pokrivas da prenoci tako jel se i tad mora extra zatvroriti, sigurno samo po krajevima zatvaras. Ja mislim da sam to lepo zatvorio. Prvo sam 3 strane po ivicama pritisnuo i posle prekrivao peskom sa kraja ka onoj otvorenoj strani da bi sad vazduh izasao. Mene samo brine hoce li ona odraditi sta treba jel je bila suha pa je kvaseno pa je sigurno ostalo i suhog unutra.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Što nemaš ravan pod?
Možeš parkirat silokombajn kad je prazan silos.
 

Najnoviji postovi

Na vrh