• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2007.-2008.-2009.-2010.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Bok ratarko, evo ja sam ove, sad več prošle jeseni vršio kukuruz, svoj, i
nakon vršenja vlaga mu je izmjerena 17.6 posto.
Vršenje je bilo oko 25.10. i hibrid je bio pioner A24 i P05.
 
P

paor

Guest
jesen je jako rastezljiv pojam u ovom slučaju, uglavnom, moguče je sijati ranije sor i imati vlagu oko 18%
 
R

Ratarko

Guest
Ma jesen sam napisao samo da se izbjegne neka proljetna vrševina kukuruza što je isto moguče a onda je kukuruz stvarno suh .

Evo primjer vrševine u prolječe , ovo je kombajn od člana deutzman , danas je vršio kukuruz u mojem selu , vlaga je sigurno bila ultra mala .

Obrisan neispravan link.

Pod pojmom jesen sam mislio na to da se svaki kukuruz vrši onda kad je zrel , svaka sorta ima svoje optimalne rokove vrševine a to je u jesen .
Prije dvije godine sam vršio kukuruz sa 16 posto vlage , nisam mogao vjerovati .
 
P

paor

Guest
nezgodancija je u tome što suhi kukuruz do 14% vlage (za prodaju na veliko silosima npr.) košta oko 70 kn, a več 14, 1 oko 45 kn
 
J

japa

Guest
Ratarko kaže:
Japa , koja ti je bila najmanja vlaga kukuruza kada si ga vršio ?
Ustvari , da li ga bereš u klipu ili vršiš kombajnom ?

prošle godine sam sijao iste hibride kao i ove, znači pioneer koje sam naveo, i vršim u zrnju. Prošle godine imao sam vlagu 17-19 %. Prije dvije godine imao sam i BC-ove hibride, i isto sam vršio u zrnju, dok je vlaga bila 28-30%. Da ne povjeruješ! Od onda smo se ja i BC razišli.
 
A

agrarac

Guest
mi sijemo pioneer,al ove godine čemo posijat samo nešto sitno od pioneera a ostatak rwa hibride - taranis,cisko,kuxxar,maverick,sebastian.
kolega je imao prošle godine posijano 30 ha rwa hibrida i imao je veče prinose a manju vlagu nego sa pioneerom,a i na regionalnom pokusu kod nas su se pokazali najboljima.
vidjet čemo šta če biti ove godine.
 
R

robert

Guest
sjetva kukuruza

kao iz puske!
Obrisan neispravan link.
dok brat ladi jaja ,ja se preznojavam u torpedu i udisem prasinu..
Obrisan neispravan link.
ali sam rijesio problem sa suncem....problem sa prasinom ostaje.... :?
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Problem sa prašinom i temperaturom u kabini je nemoguča misija sa tim traktorom kao i poveča količina buke :(

Danas sam sijao soju sa MF-om pokraj parcele jednog frenda koji je radio sa Torpedom 75 i rotodrljačom . Došao je kod mene u kabinu da se malo ohladi i provoza i nije mu bilo jasno kako mogu sijati sa traktorom a da ga nisam upalio , mislio je da motor ne radi jer se nakon TD-a u kabini MF-a nikakvih zvukova nije čulo :lol:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
znači td 75 sa rotodrljačom znači li to da on to može, koji model rotodrljače i kako se ponaša td sa njom, kojom brzinom radi , ajde ga pitaj ako nije problem.
 
R

Ratarko

Guest
Svašta , pa zašto ga moram pitati ?
Jel sam ja ratar ili ne , pa te stvari imam u malom rukavu ...

Radi sa tri metra , Rabe , rotodrljačom.
Išao je po jesenskom oranju po kojem je ponikla trava i to jako puno trave !
Radio je max. 4 km/h brzo ali je iz jednog prohoda pripremio parcelu za kukuruz .
Rotodrljača mu je prilično stara i ima istrošene klinove ali to joj pomaže utoliko što sada u radnom položaju stoji malo niže pa onda i sitni zemlju malo bolje .

Torpedo 75 je dovoljno jak traktor za 3 m rotodrljaču , jako si dobro odgovaraju .
 
R

robert

Guest
--''Torpedo 75 je dovoljno jak traktor za 3 m rotodrljaču , jako si dobro odgovaraju ''--
ne bih rekao....jedino,ako su klinovi STVARNO istroseni....
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
što to sada znači da bi bolje ili nebi radilo sa njom kada bi stavio nove klinove
 
Å

Željko

Guest
Ja sam u utorak pripremio za kukuruz 4ha za 4 sata i to sa Deutz-om 70ks i rotodrljačom 230 cm s novim noževima! To je po meni jako dobar rezultat ili?
 
R

Ratarko

Guest
TD 75 o kojem ja pričam radi sa tom rotodrljačom jako dugi niz godina , na kraju krajeva on joj je i potrošio klinove .
Kažem da si jako dobro odgovaraju zato što je to istina , da ste vidjeli posao koji je napravio iz jednog prohoda i vi bi tako mislili. Traktor ima snage , vuče ju bez stajanja satima a posao izgleda super - kako onda okarakterizirati sve to skupa ?

Moju rotodljaču od 3 metra TD 75 ne može vuči ali sve ima svoj razlog jer ona i nije napravljena za tako mali traktor nego za strojeve od 200 i više KS.

Sve zavisi kako se pogleda na stvar ali da TD 75 može jako fino raditi sa 3 metra rotodrljačom i dalje stoji .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Evo mojih slika
Slike su lošije jer sam slikao mobitelom i bilo je oblačno vrijeme!
Drljača je 230 cm, brzina 4-5-6 ovisno o zemlji.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Mokro je bilo za sijanje ?
Tvoj traktor bi se igrao sa 3 metra rotodljačom .
 
Å

Željko

Guest
Mario zašto si išao sijati kukuruz na tako mokru njivu?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Pa ako je tako ja tražim- kupujem- TD 75 i onda nebi morao uzimati tanjuraču ,nego takvu jednu rotodrljaču i sve radim sa njom
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh