• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2007.-2008.-2009.-2010.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

robert

Guest
ja imam i hotel PROMAJA!! :lol: ,a luksuzno sjedalo u obliku kade,fino tapacirano raznim masnim krpama...
 
B

Bobo

Guest
Znam na sto mislis...

Glavno da radi, i trpi. Drugo nije bitno!
 
R

Ratarko

Guest
Evo slika sjemenskog kukuruza .
Sada se fino vide očevi !

Obrisan neispravan link.
 
L

limun

Guest
Re: sjetva kukuruza

Slijedece godine namijeravam prvi puta zasijati kukuruz,nikada do sada nisam nista sijao.Mislim zasijati 6 duluma, ne znam koje je klase zemlja, ali znam da je crna i rahla tj.mekana i rasipa se u rukama, i da je trava tu dobra, da napomene to je brdski teren.I sada me zanima koje sijeme da koristim ,koje gnojivo ,jer zemlja nikada nije gnojena, i nije orana nekih 20 godina.Evo opisao sam kvalitet zemlje i molim nekoga ko zna da mi odgovori koliko bi ja mogao dobiti kukuruza u zrnu po jednom dulumu sa ovakve zemlje.
 
P

paor

Guest
Re: sjetva kukuruza

mene su stari učili da se na zemlji koja se tek privađa kulturi, sije zob

svaka područje ima svoje specifičnosti - klima, tlo, struktura, zakorovljenost...najbolje se malo lokalno raspitaj
 
S

seljaček

Guest
Sjetva KUKURUZA 2007.-2008.-2009.-2010.-2011.

Koje hibride kukuruza čete sijati, kojih proizvođača, gdje se snabdjevate istima, kakva priprema, koliki razmak u redu, koliko gnoja, kakvo prskanje dali netko prska prije sjetve.
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

Bravo, to je ta tema, to se traži, ajmo proizvođači, iskustva, preporuke, korisni savjeti :!: :!: :!: :?: :?: :?:
Namjeravam sijati oko 35 ha kukuruza i iskreno još nisam donio odluku o izboru hibrida ali mi se čini da će većina biti pioneer, a za ostale još malo istražujem. Kod mene nema puno komplikacija u proizvodnji. Zaorem ujesen gotovo svu količinu P i K gnojiva. U predsjetvenoj pripremi UREA i kasnije u prihrani još jednom UREA. Što se korova tiče radim isključivo kontaktnim herbicidima a tu ima opcija u nedogled...
 
M

milan89

Guest
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

Prosle godine iako je bila susna godina odlicno se pokaza KWS-ov hibrid KERMES...Predusev suncokret,jesenje oranje, urea pre setve,prskan ekvipom od korova, sklop biljaka 60000 ( 24 cm) prinos je bio oko 8.2 tona po hektaru... Jedina mana mu je sto nije pogodan za berbu beracem jer se tesko odvaja od ljuske

Takodje odlicne rezultate je dao i pionirov hibrid PR34 F02.. Za njega je kazu da jos bolje rezultate daje na vecem sklopu biljaka..prinos je bio nesto manji..oko 7.5 tona
 
B

branko

Guest
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

sijem iskljucivo za svoje potrebe tako da sijem hibride koji su mi se pokazali najboljima u ishrani PR37M34 (fao 430) i PR38A24 (fao 380) a isto tako su se pokazali i odlicni za berbu u klipu. gnojim sa 200 kg 15 i 160 kg uree plus prihrana od 100 kg kana po jutru (znam da bi bilo najbolje ujesen zaorati 7 ali hebiga jednom budem) a spric kupujem tek kad idem spricat tako da ovisi o sezoni ako mi izadje van onda neko od post em sredstava, a ako bude kise onda sa guardian extra,radazin extra ili lumax. dosad sam sijal na 19 cm , ali cu ove godine probati na 17,5 pa da vidim kak bude to islo (sijem s oltovom mehanickom sijacicom). kukuruz kupujem obicno dosta prije nego mi treba a sve ovisi kakve ko ima cijene mada sam dosad vecinom uzimal zajedno s bratom jer onda usicarim neki popust zbog kolicine a koji ja sam ne mogu dobiti.
 
M

Mata imt 540

Guest
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

evo ja sijem recimo Bc....e sad zavisi od broja svake god je drugačije prošlu godinu sam sijao 354,462 nisam siguran i nekaj sitno 492....prošle godine sam zasijao kukuruza negdje ok 5.5 rali.....a gnojio sam samo kod sjetve....jer sam ujesen vozio stajski gnoj....e sad kolko je tona iz toga ispalo neznam točno....eto tolko.... :)
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

poučeni iskustvom iz prošle godine svaki hibrid koji je preživio onakvu sušu zaslužio je da se ponovo zasije.Izdvojio bih BC-pajdaš koji na mom terenu gotovo da je ostao u prosjeku.Također i PR37M34 je pokazao da može izdržati duži period bez vode.Ovisno o broju hektara bolje je sijati više hibrida zbog komparacije.Gnojidba bi trebala izgledati ovako ,u jesen zaorati 2/3 P i K gnojiva,1/3 baciti po brazdi u proljeće ,isto tako i urea-u,npk 15-15-15 staviti u sijačicu predsjetveno a KAN u kultivaciji.Količina gnojiva NPK 7-20-30 ne bi trebala biti manja od 400kg/ha, NPK 15-15-15 150kg/ha ,urea 150-200 kg/ha ,kan 150-200 kg/ha.Dubina sjetve u ranijim rokovima pliće a u kasnijim dublje ovisno od temp. tla.Ne bi trebalo sijati ako temp.tla nije viša od 10 stupnjeva celzija.Na svakoj vrečici sjemena piše preporučeni sklop čega se treba držati.Prskanje herbicidima ovisi o korovima.Ako ima višegodišnjih korova prskat će se u post-em a ako prevladavaju jednogodišnji sjemenski korovi bolje je ići na prskanje zemljišnjim herb. od sjetve pa neki čak 2-3 lista.Neki post-em herbicidi (motiwel)ako je visoka temp. i ako je biljka u šoku mogu nanijeti znatne štete kukuruzu(bolji je equip).A sve ostalo je u Božjim rukama.
 
B

bduda

Guest
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

Prijašnjih godina sam dosta sadio Osiječke hibride najviše OS552 ali javili su se problemi sa gljivićnim oboljenjima (SNJET) tako da mi je na jednoj tabli urod bio uništen čak za dvije trećine.
U novije vrijeme sadim samo Pioneer hibride,KVS nisam probao.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

Ja sam prošle godine sijao BC 462 i nisam bio zadovoljan, ove godine ide pioneer h24 za zrno i p85 za u klipu.
Kod mene se ujesen gnoji gnojem od peradi na to razbacam 150-200kg 7-20-30 + ureo ovisno o količini gnoja, na prolječe 150 kg 15 u deponator, pošto do sjetve ove god. namjeravam kupiti sijačicun, najvjerojatnije bez deponatora, 15 ću razbacati rasipačem.

Od zaštite definitivno Lumax, prošle godine sam bio jako zadovoljan. Mogu ga koristiti još ove godine, a onda ću najvjerojatnije Radazin extra ili primextra gold
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

Jel netko možda koristio Syngentine hobride? Kakvi su im prinosi?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

radazin extra je na bazi atrazina i on se više ne proizvodi jer je jako perzistentan , pronađen je u podzemnim vodama, inače sam ga ja uvjek koristio i bio je super.
moja gnojidba se napravi sama :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: nakon graška sam ruknem 200 kg 15ice po rali i to je to do iduče kulture, nikva prihrana nije potrebna, kukuruz ko grom.
nakon ljulja stavljam i 15icu i ureu i isto nema prihrane, al ja imam drugačiji plodored, npr ljulj u prolječe gnojim 15icom i kanom za prihranu, on to ne stigne sve potrošit pa ostane kukuruzu, imam stajskog gnoja čudo jedno tak da imam smanjenu gnojidbu za visoke prinose, ponekad nosim zemlju ispitat tak da sam na ti sa zemljom.
sijem pioneer i samo pioneer i to m34, b08 , k38, imam 30 paketa još nešt trebam prikupit, ove godine ču probat w05 to je silažni hibrid i samo je za to lisnat je ima puno mase, dobar omjer zrna i stabljike, pa čmo vidt
u jakšiniču je kws vic po 322kn drugi malo niže al ne pre jeftino, pioneer oko 350 u četvrtak ovaj su krenuli u prodaju i rekli su da ne biramo jer nekih nema a drugih je jako malo npr M34, sve je iz skladišta otišlo tak da znate
 
A

agrarac

Guest
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

igor_peradar kaže:
Jel netko možda koristio Syngentine hobride? Kakvi su im prinosi?

mi smo prošle godine imali 2/3 zasijano sa rwa koji u ponudi ima najviše syngentinih hibrida.sijali smo kuxxar,taranis,cisko,sebastian i maverick i zadovoljni smo prinosima jer su nadjačali pioneere (bar kod nas).
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Kukuruz 2008

U Vrbovec je stigo KWS i BC. VIC-KWS kod Graminea-e 275 kuna a kod Jakšinića 320 .za idući tjedan obečavaju i Pioneer. Ja u zadnje vrijeme inače sijem Pioneer a24 i super sam zadovoljan ,ove ću godine probati KWS Vic(danas sam kupil 4 vrečice).sijem na 19 cm,razmak redova mi je 75 cm .ove godine planiram 240kg/jutro 8-26-26 sijačicom i 160kg/jutro urea bez prihrane .guardian i calisto sam također nabavil i to bi trebalo biti sve.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Kukuruz 2008

malo servisnih informacija, centralno skladište bc istituta je puno , krcato kukuruzima i sojom, bio sam neki dan tamo pa sam vidio.za sad ide samo veleprodaja a iduči tjedan valjd i maloprodaja
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

mladići ništa ne pišete jel ste kupili kuruzu-sjeme? :roll: i što kažete za cijenu gnojiva koju nam hoće uvaliti? :twisted:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh