• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2007.-2008.-2009.-2010.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
kakve sijete?evo mi več dvije godine bc 408,iako ne sijemo puno,ali pokazao se najbolji na našoj zemlji...
 
B

branko

Guest
iskljucivo sijem pioneer i to tvrdi zuban pr37m34 i pr38a24 izvanredni su za ishranu , prekrupa je zuckaste boje a ne kao kod bc408 da je gore sama ljuska , tj. pljeva. klipovi su manji nego na bc 408, ali sijem gusci sklop pa na kraju dobijem vise ai brzo otpustaju vlagu i vrlo lako se ciste od komusine pa su prikladni za berbu beracem.jedino cu ove godine probati neku losiju na pola jutra, jer imam jednu parcelu gdje mi barem 1/3 ako ne i vise uniste divlje svinje, a susjed je imao bc408 i njemu nije sruseno ni 1 %.
 
R

Ratarko

Guest
Ja sijem neke Pioneer hibride , bilo koji dobijem pod ruku .
Kako ja sijem jako malo kukuruza ( jutro , dva ) onda mi je svejedno .
Sijem samo za par bravaca koje držimo kuči i da mi ostane za podjeliti prijateljima po koji metar ili tonu .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ja sijem Bc hibride , sijem oko 12 hektara.

Bc 304, 354, 394, 408 B, 418 B, 462, 462B, 492, 4982, Jumbo, Pajdaš, Bc 566 i još neke!
Ja ih sijem i za pokuse , inače nebi imao toliko različitih hibrida!
 
P

paor

Guest
ja sam prošle godine prvi put, a evo i ove godine, usijao Galilee.

to je izvanredan hibrid za stoku (tvrdunac), malo je manje rodan (20%), ali se dosta ušpara na superkoncetratima jer ga svinje izuzetno dobro jedu. problem je što je dosta kasan (600), a ako se bere u klipu, dosta se teško šuška kida.imam još klipa na tavanu i kad ga skidam na njemu je još 99%zrna - jako je čvrst i zdravog je izgleda.

za zelenu silažu sijem ZP 704 i OS 617 ponajviše zbog dobrog odnosa cijene i dobivene mase

imam još 2 kj za berbu u zrnu PR37M34, jako rodan, ali skupo sjeme (kod nas je 25000 oko 310 kn, a u Bosni 51 KM)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ma ne znam,vjerojatno je sladak...tako smo mi jene godine sijali pioneer Stira i to je bilo za stoku prefino,jela ga je samo tako...a i imao je jako kvalitetno zrno,a ostali koji su ga sijali u brdu,gdje ima svinja sav je bio porušen...
 
R

Ratarko

Guest
Mene zanima da li ste počeli sijati kukuruze ili je možda več posijano ?
 
P

paor

Guest
zaboravio sam spomenuti da sijem 25000biljaka Stire i to na njivi za zelenu silažu (sijem ju u krug pa tu Stiru površim ranije zbog potrebnih prohoda za silokombajn), Stira je kod nas najpopularniji rani hibrid
 
B

branko

Guest
Stira je kod nas najpopularniji rani hibrid
ja sam prije sijao stiru , prosle godine sam je zamijenio sa PR38A24 ista FAO grupa ali puno kvalitetniji hibrid, inace sam ove godine placao prvu grupu pionira 270 kn.
 
B

Bobo

Guest
Ja sam posadio kukuruze prosli petak... I to onako bez ikakvog plana i programa, samo otisao i posadio...

Hibrida se ne sjecam, to jos uvijek stari odlucuje.

Sadimo samo za kokosi, i koze... Kod mene na kukuruzu zaraditi je nedosanjan san, i vecinom ljudi sade samo za svoje potrebe i radi plodoreda.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
tako i mi,jer se ne isplati bez 100 jutara,jer treba platit sušenje,a i treba dosta gnojiva,jedino ako imaš svoju sušaru,onda se isplati u ljeto prodavati,kad je cijena visoka...
 
R

Ratarko

Guest
Da li ste gledali polj.emisiju.
Onaj čovjek sije preko 200 ha kukuruza za prodaju , ima svoju sušaru .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
da,znam ga..to je iz mog kraja...čuj taj ti čovjek svake godine ima sve više zemlje,jer ljudi neče da rade, a i krči šikare koje rastu i pretvara u oranice.i ima ogromne silose,sušare i glavni je kupac kukuruza u našem kraju.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
takva se proizvodnja isplati,jer on prodaje taj kukuruz kad ga najmanje ima,tako da je tu debela para...a kao što sam rekao stalno se širi i krči šikare i za to još dobije nagrade iz opčine(novčana sredstva) a i obradivu površinu...to je posao...
 
B

bajki

Guest
U subotu i jučer pripremljenoi i posijano 4 ha kukuruza. Sijan je pioneer i bc. Neznam točno koja vrsta jer ih je tata nabavio ispod pulta pa nisu bili u original vrečicama. Zemlja se odlično pripremila. Dva prolaza tanjuračom i poravnato sa zubačom i sij. Po meni možda i malo presitno, dobro pa nema kiše jer bi vjerovatno stvorila koru na zemlji.
 
J

japa

Guest
Ja več par godina sijem pioneer i to A24, F70, H67, R92.
Sadim Pioneer jer u jesen kad ga prodajem zadržava puno manje vlage od npr. BC-a. Ukupno sijem 16 ha kukuruza, i za sad sam posijao 9 ha
 
R

Ratarko

Guest
Japa , koja ti je bila najmanja vlaga kukuruza kada si ga vršio ?
Ustvari , da li ga bereš u klipu ili vršiš kombajnom ?
 
B

branko

Guest
mada nisi mene pitao , ja sam prosle i pretprosle godine pomagao bratu prilikom vozenja i pretprosle je bila oko 25 % (neki koji su imali bc nije isla ispod 30,) a prosle se kretala od 24 do 27 %. pioneer A24
 
R

Ratarko

Guest
Ok , ti govoriš o nekim normalnim primjerima , mene zanima najmanja izmjerena vlaga zrna kukuruza u jesenskoj vrševini kombajnom ?
Da li netko pamti takav podatak ?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh