• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2011.-2012.

  • Temu pokrenuo Skin megane 2
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
prvi puta čujem za valjanje kukuruza.....:scratch

netko je već napisao, da se zemlja nebi previše sabila......ja ću sijati sa mehaničkom oltovom, pa jel nesabije dovoljno onaj veliki točak ili gumeni točak na psk sijačici?????

Valjanjem nećeš zemlju previše sabiti osim ako ne valjaš po suviše vlažnom tlu. Tad se može stvoriti pokorica koja će ometati nicanje kukuruza. Točkovi na sijačici ne sabijaju dovoljno, ako pogledaš za njom vidjećeš da je uglavnom sve veće busenje ostalo čitavo. Osim toga bitno je da se poravna površina i između redova kako bi špricanje bolje uspjelo, valjanjem se sabija zemlja i oko sjemena trava i time se isprovocira njihovo brže i ravnomjernije nicanje a time je i uspjeh prvog špricanja dosta veći.
sijem oko 4-5 jutara,ubacim u treću na 542 i udri

Tako će ti ostati ne ugažena polja između redova a ona su isto tako bitna da se sabiju i poravnaju. Osim toga tako ćeš potrošiti puno više goriva i vremena nego da valjaš.
Sorry sto upadam..no zanima me zasto ne sa tanjuracama?Pretpostavljam da pricate o sjetvi kukuruza...Ako nikako ne moze tanjuraca,sto onda?

Mene konkretno zanima za sjetvu zobi..ostao mi je jos jedan komad,jesenska brazda gdje planiram posijati zob..plan je bio baciti umjetni(prijedlog nekih susjeda da se kod zobi najbolje gnoj baci odmah),pa to proci tanjuracama(moja ideja zbog boljeg zatrpavanja-ali susna je godina navodno najavljena),nakon toga posaditi-rasipacem,i proci za kraj drljacama..takve mogucnosti za sada imam...sijacica je opcija jedino ako je ovo sa rasipacem totalno neispravno.
Znam da je dio offtopic,ali molim moderatore da ostave ovdje jer ne znam hoce li mi na temi zobi i sl.odgovoriti.Hvala.
Naravno,uzmite u obzir da nisam profi poljoprivrednik i da je svaka informacija dobrodosla...dakle pocetniku iz Manausa objasnite sa sto vise detalja :-D

Ako ideš sa tanjuračom onda ćeš onaj donji vlažni sloj izbaciti na površinu da se suši a gornji suvi ćeš ubaciti ispod. Tako će ti sjeme doći u suvu zemlju i sporo i nejednako će nicati. Ako je zimska brazda onda samo prođi brnačom, sjetvospremačem ili plitko roto drljačom. Bitno je da pripremiš samo gornji sjetveni sloj (5-6 cm) a onu vlagu koja je u dubljim slojevima da ne diraš.
Ako je brazda izmrzla i rasuta onda odmah razbaci umjetni i prođi jednom brnačom a zatim sij. Ako ideš sijati rasipačem onda opet poslije sjetve plitko zabrnaj da sakriješ sjeme i to je to. Možeš to još i povaljati ako hoćeš i gotovo.
Tako je isto i za sjetvu kukuruza, bitno je da se donji slojevi koji još imaju vlage ne diraju. A za sjetvu je bitan samo taj gornji sjetveni sloj i njega treba plitko pripremiti. Sjetvu ako je suvo tlo treba obaviti što pliće. Tako će i relativno male količine padavina biti dovoljne da zrno klija. Ako je posijano duboko i ako dolje nema vlage onda će mu trebati puno više padavina da klija i više vremena da izbije na površinu. Osim toga dublji slojevi su hladniji i teže se preko dana zagriju pa je i to takođe nepovoljno za nicanje.
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Valjanjem nećeš zemlju previše sabiti osim ako ne valjaš po suviše vlažnom tlu. Tad se može stvoriti pokorica koja će ometati nicanje kukuruza. Točkovi na sijačici ne sabijaju dovoljno, ako pogledaš za njom vidjećeš da je uglavnom sve veće busenje ostalo čitavo. Osim toga bitno je da se poravna površina i između redova kako bi špricanje bolje uspjelo, valjanjem se sabija zemlja i oko sjemena trava i time se isprovocira njihovo brže i ravnomjernije nicanje a time je i uspjeh prvog špricanja dosta veći.

Tako će ti ostati ne ugažena polja između redova a ona su isto tako bitna da se sabiju i poravnaju. Osim toga tako ćeš potrošiti puno više goriva i vremena nego da valjaš.


Ako ideš sa tanjuračom onda ćeš onaj donji vlažni sloj izbaciti na površinu da se suši a gornji suvi ćeš ubaciti ispod. Tako će ti sjeme doći u suvu zemlju i sporo i nejednako će nicati. Ako je zimska brazda onda samo prođi brnačom, sjetvospremačem ili plitko roto drljačom. Bitno je da pripremiš samo gornji sjetveni sloj (5-6 cm) a onu vlagu koja je u dubljim slojevima da ne diraš.
Ako je brazda izmrzla i rasuta onda odmah razbaci umjetni i prođi jednom brnačom a zatim sij. Ako ideš sijati rasipačem onda opet poslije sjetve plitko zabrnaj da sakriješ sjeme i to je to. Možeš to još i povaljati ako hoćeš i gotovo.
Tako je isto i za sjetvu kukuruza, bitno je da se donji slojevi koji još imaju vlage ne diraju. A za sjetvu je bitan samo taj gornji sjetveni sloj i njega treba plitko pripremiti. Sjetvu ako je suvo tlo treba obaviti što pliće. Tako će i relativno male količine padavina biti dovoljne da zrno klija. Ako je posijano duboko i ako dolje nema vlage onda će mu trebati puno više padavina da klija i više vremena da izbije na površinu. Osim toga dublji slojevi su hladniji i teže se preko dana zagriju pa je i to takođe nepovoljno za nicanje.

Koja je sad cijena 100 kg npk 15 15 15 i 100 kg uree
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Kod mene:
UREA 102 KM/100 Kg
3x15 110 KM/100Kg
KAN 77 KM/100 Kg
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Ako ideš sa tanjuračom onda ćeš onaj donji vlažni sloj izbaciti na površinu da se suši a gornji suvi ćeš ubaciti ispod. Tako će ti sjeme doći u suvu zemlju i sporo i nejednako će nicati. Ako je zimska brazda onda samo prođi brnačom, sjetvospremačem ili plitko roto drljačom. Bitno je da pripremiš samo gornji sjetveni sloj (5-6 cm) a onu vlagu koja je u dubljim slojevima da ne diraš.
Ako je brazda izmrzla i rasuta onda odmah razbaci umjetni i prođi jednom brnačom a zatim sij. Ako ideš sijati rasipačem onda opet poslije sjetve plitko zabrnaj da sakriješ sjeme i to je to. Možeš to još i povaljati ako hoćeš i gotovo.
Tako je isto i za sjetvu kukuruza, bitno je da se donji slojevi koji još imaju vlage ne diraju. A za sjetvu je bitan samo taj gornji sjetveni sloj i njega treba plitko pripremiti. Sjetvu ako je suvo tlo treba obaviti što pliće. Tako će i relativno male količine padavina biti dovoljne da zrno klija. Ako je posijano duboko i ako dolje nema vlage onda će mu trebati puno više padavina da klija i više vremena da izbije na površinu. Osim toga dublji slojevi su hladniji i teže se preko dana zagriju pa je i to takođe nepovoljno za nicanje.

Imao sam takvu zelju to rijesiti tanjuracom-ne znam zasto(mozda zato jer su danas Bjelovar prosarali chemtrailovi vise nego sto sam ikada vidio,pa haluciniram)..srecom uvijek pitam sto ne znam..ovako bi napravio u susnoj godini pravo sr....e.
Brazda je izmrzla i rasuta je..orano je krajem 10 ili 11mj..sve ostalo si objasnio jer znas kako to ide.Puno hvala.
Dakle,gnoj-normalni drljanac-sjeme-plitki drljanac i onda mantram oko oranice da bolje raste:-D
Ako uspije postati cu slike :)
Valjak mi je tesko nabaviti..nadam se ako padne odmah kisa ovih dana da ce "zamijeniti" valjak...
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
IMG20120404_009.jpg

IMG20120404_002.jpg


posijali jučer i danas pajdaša na nekih 15kj za probu, nastavak poslije Uskrsa
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ako ideš sa tanjuračom onda ćeš onaj donji vlažni sloj izbaciti na površinu da se suši a gornji suvi ćeš ubaciti ispod. Tako će ti sjeme doći u suvu zemlju i sporo i nejednako će nicati. Ako je zimska brazda onda samo prođi brnačom, sjetvospremačem ili plitko roto drljačom. Bitno je da pripremiš samo gornji sjetveni sloj (5-6 cm) a onu vlagu koja je u dubljim slojevima da ne diraš.
Ako je brazda izmrzla i rasuta onda odmah razbaci umjetni i prođi jednom brnačom a zatim sij. Ako ideš sijati rasipačem onda opet poslije sjetve plitko zabrnaj da sakriješ sjeme i to je to. Možeš to još i povaljati ako hoćeš i gotovo.
Tako je isto i za sjetvu kukuruza, bitno je da se donji slojevi koji još imaju vlage ne diraju. A za sjetvu je bitan samo taj gornji sjetveni sloj i njega treba plitko pripremiti. Sjetvu ako je suvo tlo treba obaviti što pliće. Tako će i relativno male količine padavina biti dovoljne da zrno klija. Ako je posijano duboko i ako dolje nema vlage onda će mu trebati puno više padavina da klija i više vremena da izbije na površinu. Osim toga dublji slojevi su hladniji i teže se preko dana zagriju pa je i to takođe nepovoljno za nicanje.


ja sam pripremio tanjuračom i lakom drljačom........i složio bi se sa ovim napisanim.......bolje su njive rješili ovi sa sjetvospremačima, al onim večim, ne nekakvim igračkama......poslije oranja su išli sa sjetvospremačem, pa umjetni gnoj i još jedan prolaz i gotovo......dobro uređen sjetveni sloj, vlaga ostala dolje........dok kod mene od tanjurače se sva vlaga digla gore, što je nepovoljno.......čak se zemlja lijepila za tanjure.....slijedeća investicija, nabaviti dobar sjetvospremač, jer sada vidim da napravi dobar posao........tanjurača bi možda išla u opciju, da se radi proljetno oranje.......
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Forumaši dali to nije malo prerano da se več sad sije kukuruz,znam da su vremenske prilike takve kakve jesu da je malo vlage.Po pričama starijih ljudi oni govore nemoj sijat kukuruz nikad prije 15.4.
 
B

Bobo

Guest
Ne znam kako u ravnicarskim krajevima, ali ja koji sam okruzen brdima ni ne pomisljam na sjetvu kukuruza... posijano samo bakame u basce da se grah ima uz sto penjati i nista vise.

Nemamo se kud zuriti, vrsit ce se kukuruz prije soje ;)
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
ima se,,moze se,,ukratko,,preskupo je da se tako igram,,ne hvala,,,prije par godina sam sijao 1,5,,sad se pomikava na 1,4,:rolleyess::rolleyess::rolleyess:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Forumaši dali to nije malo prerano da se več sad sije kukuruz,znam da su vremenske prilike takve kakve jesu da je malo vlage.Po pričama starijih ljudi oni govore nemoj sijat kukuruz nikad prije 15.4.


Nekad je bilo dosta kiše u proljeće a zemlja vlažna i hladna. Sad se klima promjenila, kiše nema ni za lijeka, zemlja suva a sunce prži. Ranijom sjetvom nastoji se "pobjeći" suši.
Ja nisam još ništa sijao mada i ovdje oko mene polako počinju sa sjetvom. Sačekaću ipak još koji dan a onda krećem i ja. :gitarist:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Prošle godine neki su kod mene sijali između 10-15.04. mislil sam da su poblesavili bilo je i zahladilo kokuruz je malo požutio ali poslje je bio odličan i imali su šta brati za razliku od nas koji smo sijali kasnije katastrofa ja sam jedan komad od rali posijal na proljetnu brazdu imal sam dvije kipe na njemu od berača velika isplativost zato ove godine idem poslje uskrsa dok ima vlage a i moguče je da padne kakva kiša pa če zrno imati vlage da bar izađe....
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
evo stigla je vlaga kod mene,,hehe,,dosta se ispadalo,:gitarist::gitarist:,,ja cu poslije 15,,nema zurbe,,
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Obilazio sam kukuruz posijan u subotu, i lijepo je bacio klicu, posijan na 5 cm dubine. vec razmisljano da za daljnju sjetvu stavimo razgrtace, da bi nasli vlagu....
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Obilazio sam kukuruz posijan u subotu, i lijepo je bacio klicu, posijan na 5 cm dubine. vec razmisljano da za daljnju sjetvu stavimo razgrtace, da bi nasli vlagu....

Na 2 jutra hoće li bit dovoljne 3 vreće od 25000 zrna ili će malo biti viška
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Na 2 jutra hoće li bit dovoljne 3 vreće od 25000 zrna ili će malo biti viška

Jutro ili ral kak se kod nas mjeri zemlja meni na ral ide vreča od 25000 zrna ..
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Jutro ili ral kak se kod nas mjeri zemlja meni na ral ide vreča od 25000 zrna ..

kukuruz je pioneer p 85 i imam katalog od pioneera, i piše da jedna vreća pokriva 0,36 ha pri gustoći sjetve od 60-65 000 zrna na hektar
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh