• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2011.-2012.

  • Temu pokrenuo Skin megane 2
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
25 000 zrna na ral je malo,idealno bi bilo oko 40 000 ,jer ne niče svako zrno a i problem su sadilice jer ove na zrak se dadu poštelati ali mehaničke malo teže,moja 2redna mehanička troši toliko da nakon sadnje jedne rali ostane u svakoj kutiji oko dve šake sjemana,uglavnom prinos nosi broj biljaka u berbi:drinkers::drinkers:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Pardon moram ispraviti neželjenu grešku koju sam sad primjetil nakon vašeg komentara jedno sam mislil a drugo sam pisal razmišljal sam valjda o jutru i rali i prepisal samo ove 25000 zrna: na ral ide vreča i pol i razmak mi je od 21-25cm još jednom se ispričavam ubuduće pazim šta pišem ne na pamet
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Ove godine ce bit nesto malo veci razmak, 21-23cm.

ak se mene pita...to je optimalni razmak...bez obzira na godinu(jel sušna ili kišovita)...sve gušće od toga traži pojačanu gnojidbu:drinkers::drinkers::drinkers:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mi sijemo i na 25 za klip, jedino za silažu 21-23.

Kakvog ste mišljenja o valjanju kukuruza??
Jel može naškoditi pri nicanju i dali se može kakva pokorica napraviti zbog toga??
Jel može pomoči protiv isparavanja vlage iz zemlje?
 
Posljednje uređivanje:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Mi sijemo i na 25 za klip, jedino za silažu 21-23.

Kakvog ste mišljenja o valjanju kukuruza??
Jel može naškoditi pri nicanju i dali se može kakva pokorica napraviti zbog toga??
Jel može pomoči protiv isparavanja vlage iz zemlje?
Valjanje sam radio prošle godine na pol zemlje kukuruza kaj sam imao.
Malo je kasnilo nicanje nekih par dana na povaljanome,nekih drugih razlika nisam vidio u odnosu na ovo gdje nisam valjao..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Valjanje sam radio prošle godine na pol zemlje kukuruza kaj sam imao.
Malo je kasnilo nicanje nekih par dana na povaljanome,nekih drugih razlika nisam vidio u odnosu na ovo gdje nisam valjao..

A meni nekaj pada na pamet da ove godine sve povaljam, kakti da zatvorim zemlju zbog isparavanja vlage...neznam ni sam. Čekam vaša mišljenja.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
ja sam mislil valjati al nebudem, sad je palo dosta kiše i još bude danas padalo tak da nebudem odustal sam od valjanja....:) al svakak dobro je povaljati 8)
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Ja sam razmišljao o tome ali mi je na pamet pala Možda bolja ideja..mislio sam na svaku bateriju od sijačice staviti uteg 30-40kg pa bi gumeni kotač bolje pritiskao i odradio valjanje samo na redovima. A mislim da bi u slučaju kukuruza valjanjem cijele površine više uspostavili kapilaritet do površine i povečali izlazak vlage iz zemljišta i olakšali nicanje korovima..
 
Posljednje uređivanje:

ZgeNbo

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
147
A meni nekaj pada na pamet da ove godine sve povaljam, kakti da zatvorim zemlju zbog isparavanja vlage...neznam ni sam. Čekam vaša mišljenja.

jučer smo posijali neka 3.5 jutra i sve smo povaljali,kakav će bit efekt neznam, bar ga je malo zatrpalo i zagrnilo na dijelovima gdje nije uspjela sijačica...i lijepo izgleda ravno :supz: 31.3 smo sijali 4.5 jutra al nismo valjali,planirali jesmo ali smo žurili sa špricanjem.....
to jučer je buraz uletio na neku državnu tablu koju je stari radio prije 6.7 godina,pa ju onda drugi uzeo na natječaju,mrljo drljo po njoj i već evo drugu godinu neki suhi korov na njoj.jučer je u 4ujutro bio na njivi i zdero 2 traga tanjuračom i trag zubačom i sve smo posijali i povaljali...nevjerovatno kako je bilo zapušteno a kako je sad fino uređeno...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Pa kod nas još ni rode nisu došle u selo,znači bit će još zime,rano je za sijetvu kukuruza.Prevelika su ulaganja u sijetvu da bi reskirao.To mogu ljudi koji siju par jutara,al tko sije više sigurno mu se ne isplati reskirati.Ja sam uvijek sijao poslije 15.4 i uvijek je bilo dobre kuruze.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja sam mislil sutra u sjetvu ali kak prognoza najavljuje ništa još zemlja je dosta hladna gledam danas na dubini od 5-6 cm nije baš za sjetvu
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Pa kod nas još ni rode nisu došle u selo,znači bit će još zime,rano je za sijetvu kukuruza.Prevelika su ulaganja u sijetvu da bi reskirao.To mogu ljudi koji siju par jutara,al tko sije više sigurno mu se ne isplati reskirati.Ja sam uvijek sijao poslije 15.4 i uvijek je bilo dobre kuruze.

istog sam mišljenja,sve do prvog maja ide jer su jeseni tople i suhe postale.za berbu ima dosta vremena.vlaga je sad bitnija.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
istog sam mišljenja,sve do prvog maja ide jer su jeseni tople i suhe postale.za berbu ima dosta vremena.vlaga je sad bitnija.

ali su i proljeca toplija i sušnija ta je potrebno nesto ranije sijati
optimalni rokovi su od 15,4 da 1,5,
slazem se da je zamlja nesto hladnija posto je ovih dana zahladilo, i da je sada jos malo rano ali poslije petnajstog je vrijeme,
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Pozdrav, što stavljate od umjetnog gnojiva i u kojim količinama po hektaru, mene konkretno zanima što da od umjetnog stavim u sijačicu.. ima tko kakav savjet??
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Pozdrav, što stavljate od umjetnog gnojiva i u kojim količinama po hektaru, mene konkretno zanima što da od umjetnog stavim u sijačicu.. ima tko kakav savjet??

sad ti ide KAN i 15-ica,do 500kg/h...možeš više 15-ice,a KAN u prihranu...količinski koliko imaš love ova količina gore je gornja granica(mislim da sijačice nemru biše izbaciti),al ak imaš para i više nebude nikakva pogreška...:mrgreen:
...ja osobno nebudem išel ni približno sa tim količinama,ali zato je gnojeno sa gnojnicom...
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
sad ti ide KAN i 15-ica,do 500kg/h...možeš više 15-ice,a KAN u prihranu...količinski koliko imaš love ova količina gore je gornja granica(mislim da sijačice nemru biše izbaciti),al ak imaš para i više nebude nikakva pogreška...:mrgreen:
...ja osobno nebudem išel ni približno sa tim količinama,ali zato je gnojeno sa gnojnicom...
mike, pogrešno objašnjavaš, u sijačici je dovoljno 150 kg/ha 15-ice, a ostalo zatanjurati,mlada biljka je kao dijete, dadeš joj gnojivo uz stabljiku i ona će jako brzo rasti dok ne pojede sve gnojivo, i budući da joj je sve bilo na par cm, nije se trudila razvijat korijen u dubinu i širinu, i kad joj je potrebno za razvoj klipa gnojiva više nema, i slab korijen ne pronalazi niti vlagu, za razliku od gnojiva koje je zatanjurano ili zaorano, te biljka širi korijen prema vlazi i gnojivu koje je udaljeno od stabljike.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh