• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Samoj posij na istoj njivi od razlicitih sjemenskih kuca iste fao grupe i sve ce ti bit jasno...
Prosle godine sam to napravio i zacudio bi se koja razlika...a ovaj skupi i razvikani nebi ni spominjo...
Probaj nista te nekosta,pa ces za ubuduce znat sta ti najvise pasira...
@seat kod Prvce!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Radim ja tako svake godine.

Uvjek ostane od svake njiva malo kukuruza a to ispustim u original vreću, pa nakraju uvijek jednu malu njivu od pola rali ili koja več ostane za kraj posijem svaki red sa različitim hibridom, sve to skupim što ostane, e to je onda lijepo za vidjeti kak koji napreduje, to se obično posilira, ili se kombajnira.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Neznam ak ti je svaki red posebno,to se vjerovatno iskriza pa ti i nije tolko mijerodavno...
Ja sam na njivi od 1ha pola posijao od jedne sj.kuce pola od druge,,ista fao grupa,primjenjena ista agrotehnika100% a rezultati da nebi povjerovo....
Takodjer ako to radis i hoces usporedit moras sijat iz iste fao grupe il bar priblizno,znaci nemozes posijat fao 300 od jednih i fao 500 od drugih i onda ocekivat mjerodavan rezultat...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma kužim što ti želiš reći, ja sijem ovo na drugi način, ne zbog prinosa, nego više da vidim neke razlike od hibrida do hibrida, kako niče, starta, oblik lišća, boja i takve stvari....

I koji je prevagnuo na toj parceli, dal skuplji ili jeftiniji?
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Osijecki hibridi :378,404,515,617 tretirani insekticidom Force 20CSsyngenta.
398,403,665 tretirani insekticidom SONDO,Bayer
cijena svih ovih hibrida pakiranja 25 tz. oko280/kn
Kws hibridi isto pakiranje 400/kn+ tretiranje tim istim insekticidom 50-100/kn...PREKRASNO!!!

E de reci jel to u prvči ili?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa napisao je gore da je kod Prvče! Oni znaju imati baš povoljne cijene, svake godine dobar dio sjemenske robe uzimam kod njih.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
I sto je najjace oba hibrida sam dobio na preporuku od njihovih savjetodavaca :za moje podrucje,vrstu zemlje,uvijete....dakle takorekuc njihove adute.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ma nebio htjeo nikog reklamirat a ni davat anti reklamu, prije sam vec pisao o tome i nebi se htjeo ponavljat i bilo kog prozivat....
Isto kao sto mislim da nije uredu da odredjene sjemenske kuce ovako direktno reklamiraju svoje proizvode...
Ti Sanana kao urednik bi trebo poradit na tome....
Reklama se placa,ovaj forum prati velik broj polj proizvodjaca,a i ti koji prate informacije prenose ostalima,tak da im je ovo promocija samo taka....
Posto su njihove cijene extra pretpostavljam da im nebi bio problem koju kunu dat za unapredjenje portala,a i da potpomognu vas dezurne na portalu!
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Dečki...
Činjenica je da su preparati koji su prijašnjih godina bili u paketima sa sjemenskim kukuruzom štetni za okoliš, na razne načine, te da ih EU kao takve zabranjuje!
Njihova djelotvornost je neupitna!
Sad se koriste preparati koji nisu toliko štetni, ali naravno i djelotvornost im nije na razini gore navedenih.
To je u redu, i takvima se principima moramo prilagođavati!

Zvonimir iz KWS-a je sve lijepo objasnio u postu na prethodnoj strani!
Nemojte stalno ispitivati sitnice, već malo čitajte što se piše!


Što se tiče mene, ove godine planiram posijati cca. 28 jutara kukuruza.
Idem na maksimalnu agrotehniku(naravno koliko mogu financijski pokriti) :
počevši od osnovne gnojidbe koja je napravljena na jesen sa stajskim gnojem, gnojnicom i 0-20-30 te sideratima, dio koji se bude orao u proljeće ide također sa stajskim gnojem i gnojnicom i po tome urea (naravno, tad ureu izostavljam u predsjetvenoj gnojidbi)
u predsjetvenoj pripremi ide 15-ica (cca. 150 kg/jutro), te urea (cca.120 kg), zatim prihrana KAN-om (100 kg/jutro) te dvije folijarne prihrane sa P,K te mikrolementima- prva folijarna OBAVEZNO a druga KOREKTIVNO!

Što se tiče izbora hibrida, tu ne kalkuliram previše!
Idem na provjereno!
Za silažu stabljike KWS Mikado, za silažu zrna KWS 3381, Bc 572, Bc 532,OSSK Drava, za klip Bc Pajdaš, Bc 572, te za sušenje zrna Pioneer y12 te N01.


Iako, moram priznati da me interesiraju neki hibridi koje nisam imao , pa molim komentare kolega koji su ih sijali!


Zanimaju me hibridi za silažu zrna ili za sušenje zrna. FAO grupe 300 i 400.

Dakle, zanima me koji mi DEKALB preporučujete?
Po karakteristikama mi se najviše sviđa DKC 5276.

Zatim od RWA Ulyxxe i DA SCIPIO.

Koji Syngnetin hibrid se najboljim pokazao s obzirom na moje zahtjeve?



I još nekaj, morate shvatiti da nije svaki hibrid za svako područje!
Hibridu se mora znati namjena, a ne da se hibridi FAO grupe 300 beru u klipu tam oko Svih svetih, pa se čudimo kak se runje-I ONDA NARAVNO, niš ne valja taj kukuruz!
Ili npr. da se hibrid FAO grupe 500 pokušava kombajnirati u prvim rokovima, i onda je opet problem visoka vlaga- naravno, OPET KOMENTARI KAK LOŠE OTPUŠTA VLAGU...

Takvih komentara i izjava sam sit...i žalosno da mi to izjavljuju ljudi svake jeseni..

I DA VEĆINA HR POLJOPRIVREDNIKA NEMA ZADOVOLJAVAJUĆU AGROTEHNIKU, stoga se ne mogu očekivati vrhunski prinosi!

Eto, toliko od mene...

I zahvaljujem unaprijed na savjetima za izbor hibrida!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pazi, ovo je javna ustanova da se tako izrazim, nikakve direktne reklam nisu dozvoljene, ali ovakvo iznošenje osobnih iskustava je po meni dobrodošlo i nek se vidi što i kako stvari zapravo stoje, kome pravo, kome krivo!

No, ne silim te ja da išta objavljuješ i imenuješ, ja sam dovoljno zaključio iz tvojih postova i stvari su jasne bez imenovanja bilo čega ili koga :)
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Sutra u kutini prezentacij dekalba i bayera,dekalb me osobno ne zanima ali idem radi bayera,jel sam imao prošle godine neke pokuse od dekalba i nisu mi se pokazali povijerljivi,držim se i dalje pionira i jedan dio KWS-a.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega Belec, nemaju oni kukuruza, al zato imaju zaštitna sredstva :)

Josip, jel skup Force? Velike granule, koliko po rali toga ide?
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Kolega Belec, nemaju oni kukuruza, al zato imaju zaštitna sredstva :)

Josip, jel skup Force? Velike granule, koliko po rali toga ide?

neznam cijenu i do sada ga nisam koristio,a čini mi se da je bilo govora o 10-15kg.ako je napad kukuruzne zlatice jak trebalobi ići ovih 15kg.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh