• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Ja bacim rasipačom 7-20-30 240kg i 180kg ureje pod tanjuraču neradim kultivaciju i bude
8 do 10t ovisi o godini.
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Dali Dursban G-7,5 (klorpirifos 7,5%) i Force 1.5 G imaju isti učinak protiv kukuruzne zlatice i žičnjaka???Koji od njih je bolji i koje su im cjene???
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
josip,vidim da se razumijes,pa pitanje za tebe,a i ostale koji znaju.
citam sve ovo,i kako izgleda,ja bacam najvise gnojiva,a nisam bas zadovoljan efektom,htio bi to promjenit...
Ne dajem pod brazdu nista niti ne kultiviram,samo predsjetveno 500 kg/ha 15-15-15 i 260 kg/ha uree. Moji tako rade godinama,i misle da je tako dobro,ali meni se to nista ne sviđa. Mislim da je to previse gnojiva odjednom,i da se ono ne moze iskoristit,bolje bi to bilo rasporedit,nesto zaorat,nesto predstveno a nesto kultivacija. Pitanje je sto koliko cega i kada?
Sa ovakvom gnojidbom kako sam napisao lani je bio prinos 9,5 t/ha SUHOG zrna (pioneer P9494). :icon_scratch:
 

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
238
ja sam misljenja da ti je to malo previse uree
mi u jesen pod brazdu bacamu 300 kg/ha 0-20-30 te 150 uree
 

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
238
ali EU je zabranila primjenu poncha i cruisera. tak da se to u HR ne moze prodavati
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,926
Ovako,ja sam karikirao gnojidbu,nisam rekao ja tako radim,ili da netko tako radi,iako se vise radi o tome da bacaju po 200kg uree i 200kg kana po hektaru,barem ljudi tako govore kod mene,sad kako rade nemam pojima.

da li je vece bacanje novaca 300kg uree predsjetveno ili 300kg npk 15:15:15 predsjetveno?

ja znam da smo predlani kada je bila susa bacili 7:20:30 450kg ako se dobro sjecam,300kg uree i 250kg kana i nismo dobili 5 tona kukuruza...

druga strana prica da godinama siju samo sa ureom predsjetveno i kan u kultivaciji(jednom samo) i kao nikad bolje kukuruze...

e sad,ja sma malo skeptican prema tome svemu,jer svasta se moze pricat a sasvim drugacije napraviti,pa eto...
vjerovatno ima razlike od zemlje do zemlje,ali jedina je cinjenica da su kod mene zemlje itekako kisele!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Upravo stigao sa predavanja OSSK hibrida. Ima dosta noviteta kasnih grupa, jedno 5-6 njih, izdali su mnogo hibrida za kasnu silažu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,223
Banijac82
Mislim da ih nema u Hrvatskoj u prodaji zato što nema velikog interesa. A inače da ih ima u prodaju ja bih sijao samo njih tj Ns 640 taj je bio jaako dobar za berbu u klipu. A ako baš oćeš kupiti imaš ih u bosni.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
dino u 500kg 3x15 imaš po 75kg N,P i K i to platiš negdje cca 1800kn+ urea 260kg znači još cca 115kg dušika(tog dušika možda iskoristiš 40kg) i to platiš recimo 800kn.
znači u startu si potrošio 2600kn a bacio si 190kg/ha dušika,75kg fosfora i 75kg kalija.ovdje si bacio previše dušika i bacio si novac.
recimo da zaoreš 200kg KCl-a,150kg MAP-a potrošit ćeš cca 1500kn,a u predsjetvenoj gnojidbi baciš 150kg urea-e i 150kg 3x15 potrošit ćeš 1100kn što znači sve skupa 2600 kao i u tvom primjeru.sa ovakvom kombinacijom dobiješ 142kg kalija,103kg fosfora i oko 110kg dušika.u kultivaciji baciš još 250kg kana i uspjeh ne može izostati jer sam ja i sa dosta manjom gnojidbom vršio 11-12t/ha.
komer ovdje sam naveo jednu jako dobru gnojidbu,a na pitanje 300kg ovoga ili onoga u jako kiselu zemlju preporučio bih ti jedno gnojivo od timac agro euro fertil plus 37 koje je formulacije npk5-10-22+7%CaO; 16%SO3; 0,2%Zn; 0,2%B.
7% CaO će ti pozitivno djelovati na ph tla pa usvajanje hranjiva zbog kiselosti tla neće izostati.istoga bih ti preporučio 300-350kg/ha,a urea-e nemoj bacati više od 120-150kg/ha jer urea povećava kiselost tla.zbog kiselosti tla možda ne bi bilo loše da zemlju odneseš na analizu jer su hranjiva biljkama bila nedostupna pa ih u tlu možda i imaš dovoljno.ako je takav slučaj morao bi odraditi kalcifikaciju pa bi te gnojidba mogla ispasti puno jeftinije.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kolika je cijena vašeg Zn-sulfata,imate li kakvog promotora u Slavoniji i preko kojih firmi vršite distribuciju svojih gnojiva?
Ne držim Zn-sulfat (tako da je informacija o primjeni Zn-sulfata, doista bila bez osobnog komercijalnog interesa); ali isto tako da je 1 kg Zn-sulfata 700,00 kn je van svake pameti, pa to je marža bar 500%, to je netko htio dignuti masnu lovu. :icon_pray:
Pa to je 1 tona = 700.000,00 kn!!!!!
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
zetorproxsima90

bilo ih je u vrt bjelovar prije par godina, taj broj ti je malo velik za naš kraj. Meni treba veća količina tako da bosna otpada možda kupim samo poncho pa tretiram sam . Sijem par godina samo kws i zadovoljan sam ali su mu cijene porasle :fiery: i sad malo kalkuliram da prođem jeftinije
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja bi volio nabaviti barem jedan paket srpskog AS 160 silaž, da vidim kakva bi to silažna kukuruza bila kod nas na poljima.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ja sam se raspitivao za cink-sulfat,cijena je bila oko 700kn/kg.a cijena cinkovog-oksida je bila 70kn/kg,pitanje je kako svi govore da je cinkov sulfat najjeftiji oblik cinka??dali bi biljka mogla usvojiti cinkov oksid??
dali se moze naci negdje povoljnije??
Zn-oksid može, ali ide samo folijarno. Treba to tehnički iskombinirati sa nekim herbicidom poslije nicanja ili sa insekticidom protiv zlatice.
Zato je Zn-sulfat bolja opcija jer ide predsjetveno/ili u prvoj prihrani sa granuliranim gnojivom, pa nema dodatnog troška aplikacije.
ja osobno ove godine mislim smanjiti kolicinu umjetnog gnojiva i uvesti startna gnojiva..jos moram odgonetnuti gdje pronaci jeftina startna gnojiva...
Što se tiče startnih gnojiva, mislim da će teško ići ispod cca. 400,00 kn + PDV za 25 kg (to je jedna vreća), i to je min. količina za 1 ha. Ali treba i poseban dozator za mikrogranulate na sijačici (ne ide direktno sa sjemenjem kao kod pšenice ili repice).
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja sam jednom kupio par vrečica novosadskog sijemena 444 i u gradiškoj sam to na kraju bacio u Savu,našla mi carinica u kabini,i nije htijela dati da to unesem u HR a niti sam mogao vratiti nazad,i od tada ne kupuje u bosni više ništa.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
dino u 500kg 3x15 imaš po 75kg N,P i K i to platiš negdje cca 1800kn+ urea 260kg znači još cca 115kg dušika(tog dušika možda iskoristiš 40kg) i to platiš recimo 800kn.
znači u startu si potrošio 2600kn a bacio si 190kg/ha dušika,75kg fosfora i 75kg kalija.ovdje si bacio previše dušika i bacio si novac.
recimo da zaoreš 200kg KCl-a,150kg MAP-a potrošit ćeš cca 1500kn,a u predsjetvenoj gnojidbi baciš 150kg urea-e i 150kg 3x15 potrošit ćeš 1100kn što znači sve skupa 2600 kao i u tvom primjeru.sa ovakvom kombinacijom dobiješ 142kg kalija,103kg fosfora i oko 110kg dušika.u kultivaciji baciš još 250kg kana i uspjeh ne može izostati jer sam ja i sa dosta manjom gnojidbom vršio 11-12t/ha.
Znao sam da se baca previse nepotrebno :mur:
Vidim da pises o tome KCI i MAP,a ja pojma nemam sto je to,kao i moj lokalni trgovac pretpostavljam,pa ako moze jos malo pojasnjenja oko toga :( .
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
grad Kostajnica ima Hrvatska i Bosanska izgleda da si markirao sa zemljopisa

Ako spremaš silažu za svoje potrebe zar nije bolje da je ranije skineš dok nema blata i kukuruz koji ima nižu stabljiku a veći klip dobiješ kvalitetu a ne količinu
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh