• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Danas malo obilazio polj. apoteke. ,pokupio kataloge sijemenskih kuca(pioneer,Os,Bc,Kws)
Malo listam i gledam prinose na raznim lokalitetima i u vecini im se prinosi krecu od 8-12t/ha,znaci neki prosijek oko 10t...pretpostavljam da ove sj. kuce zauzimaju bar nekih 90%povrsina u HR...
Citam na Agroportalu:u HR je u 2013god. na 290.000/ha proizvedeno 1.914.000t kukuruza.
Po podacima DZS-a ostvarena prosijecna proizvodnja po ha u.prosloj godini je 6.6t/ha.....
Malo si kontam i nikako nemogu povezat brojke DZS-a i ove od sj.kuca,neko ga je malo pretjero, a o kome se radi stvarno nebi znao,jer razlike su. hmm...???
Takodjer mi nidu jasni ni ovi sto bace po ha/200kg 15-ice i 100kg Kana,pospricaju Radazinom i imaju 8t...stvarno im se divim al ni ti mi se neuklapaju u ove brojke.....:(giggle):
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Danas malo obilazio polj. apoteke. ,pokupio kataloge sijemenskih kuca(pioneer,Os,Bc,Kws)
Malo listam i gledam prinose na raznim lokalitetima i u vecini im se prinosi krecu od 8-12t/ha,znaci neki prosijek oko 10t...pretpostavljam da ove sj. kuce zauzimaju bar nekih 90%povrsina u HR...
Citam na Agroportalu:u HR je u 2013god. na 290.000/ha proizvedeno 1.914.000t kukuruza.
Po podacima DZS-a ostvarena prosijecna proizvodnja po ha u.prosloj godini je 6.6t/ha.....
Malo si kontam i nikako nemogu povezat brojke DZS-a i ove od sj.kuca,neko ga je malo pretjero, a o kome se radi stvarno nebi znao,jer razlike su. hmm...???
Takodjer mi nidu jasni ni ovi sto bace po ha/200kg 15-ice i 100kg Kana,pospricaju Radazinom i imaju 8t...stvarno im se divim al ni ti mi se neuklapaju u ove brojke.....:(giggle):

Razlika je u gnojidbi i kvaliteti zemlje.
 

izzyvz

Član
Tu od
14 Ruj 2009
Poruka
185
Danas malo obilazio polj. apoteke. ,pokupio kataloge sijemenskih kuca(pioneer,Os,Bc,Kws)
Malo listam i gledam prinose na raznim lokalitetima i u vecini im se prinosi krecu od 8-12t/ha,znaci neki prosijek oko 10t...pretpostavljam da ove sj. kuce zauzimaju bar nekih 90%povrsina u HR...
Citam na Agroportalu:u HR je u 2013god. na 290.000/ha proizvedeno 1.914.000t kukuruza.
Po podacima DZS-a ostvarena prosijecna proizvodnja po ha u.prosloj godini je 6.6t/ha.....
Malo si kontam i nikako nemogu povezat brojke DZS-a i ove od sj.kuca,neko ga je malo pretjero, a o kome se radi stvarno nebi znao,jer razlike su. hmm...???
Takodjer mi nidu jasni ni ovi sto bace po ha/200kg 15-ice i 100kg Kana,pospricaju Radazinom i imaju 8t...stvarno im se divim al ni ti mi se neuklapaju u ove brojke.....:(giggle):

e prijatelju moj!
kad će netko pokombati u komadu 1 ha i dobiti 12 tona kukuruza,e tome skidam kapu,
to ide sve one koji su npr na pokusnim poljima imali prinose na 1000m2 1200kg. e tako.
najlakse je to samo puta puta i evo tona kolko očeš!
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Danas malo obilazio polj. apoteke. ,pokupio kataloge sijemenskih kuca(pioneer,Os,Bc,Kws)
Malo listam i gledam prinose na raznim lokalitetima i u vecini im se prinosi krecu od 8-12t/ha,znaci neki prosijek oko 10t...pretpostavljam da ove sj. kuce zauzimaju bar nekih 90%povrsina u HR...
Citam na Agroportalu:u HR je u 2013god. na 290.000/ha proizvedeno 1.914.000t kukuruza.
Po podacima DZS-a ostvarena prosijecna proizvodnja po ha u.prosloj godini je 6.6t/ha.....
Malo si kontam i nikako nemogu povezat brojke DZS-a i ove od sj.kuca,neko ga je malo pretjero, a o kome se radi stvarno nebi znao,jer razlike su. hmm...???
Takodjer mi nidu jasni ni ovi sto bace po ha/200kg 15-ice i 100kg Kana,pospricaju Radazinom i imaju 8t...stvarno im se divim al ni ti mi se neuklapaju u ove brojke.....:(giggle):


Dobro ima ih u tim pokusima dosta oko 12 -13 t , ali ima ih puno po 5-6. I sami oni daju prosijek u katalozima oko 6-9 t. Ovi što veliš malo uree i radazina i 8-10 t/ha to ne mogu shvatit nikako. Zaorem ureu , 7x20x30 i oko 10 prikolica stajskog/ ha. U proljeće zatvaram brazdu čim mogu. Predsjetveno zatanjuram 3x15 ili stavim u mašinu. Čini mi se da je bolje zatanjurati, jer imam mehaničku OLT-ovu koja baca gnojivo po vrhu, a ne sastrane ili ispod. Špricam sa Radazinom nakon sjetve i oko 2-3 lista sa tarotom. Kukuruz je ljepo čist. Jedna kultivacija sa KAN-om. Prinos je oko 7-7.5 t/ha u zrnu. Zemlju nisam vozio na analizu, ali mi ne stoji voda i kad je orem puna je glisti. Znači u neku ruku sigurno srednja žalost. Ove slavonce koji se bave ratarstvom i imaju 12-13 t/ha potpuno razumijem i znam u čemu je razlika naspram mene. Ali malo Uree i Radazina ne kužim nikako u čemu je razlika naspram mene.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Jedina razlika cini mi se je u matematici...a i logika je j*bena stvar:icon_fU:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ma je, al treba uzet u obzir da se u prosjek dzs-a uzima apsolutno sve. znači i zagorje i lika i dalmacija. a ako uzmeš prosjek negdje 5t/ha a negdje 10, dobiješ 7,5... matematika, baš tako.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Danas malo obilazio polj. apoteke. ,pokupio kataloge sijemenskih kuca(pioneer,Os,Bc,Kws)
Malo listam i gledam prinose na raznim lokalitetima i u vecini im se prinosi krecu od 8-12t/ha,znaci neki prosijek oko 10t...pretpostavljam da ove sj. kuce zauzimaju bar nekih 90%povrsina u HR...
Ovo je prosjek za pokusna polja. I doista ne lažu; ali radi se o optimalnim uvjetima u svim segmentima proizvodnje (sjeme, obrada i tip tla, herbicid, gnojidba i dr.; a uz to i manje parcele) i jasno je da ide preko 10 t/ha
Citam na Agroportalu:u HR je u 2013god. na 290.000/ha proizvedeno 1.914.000t kukuruza.
Po podacima DZS-a ostvarena prosijecna proizvodnja po ha u.prosloj godini je 6.6t/ha.....
Ovo je realnost; problemi u pripremi tla zbog loše zime, svi mogući tipovi tla (od glinastih, zbijenih, teških, kiselih do izvrsnih ilovastih ili još bolje baranjskih černozema), svih vrsta hibirda, tisuću različitih načina gnojidbe, primjene herbicida koliko novčanik dozvoli i sl.
A kako je prosjek 6,6 t/ha, znači da ima i onih koji su ispod 4-5 t/ha, a to je stvarno malo :s:
Malo si kontam.....stvarno im se divim al ni ti mi se neuklapaju u ove brojke.....:(giggle):
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
možeš kupiti kod nas,ali samo mislim da Tina doo ima u ponudi.
evo i cijenika aktualnih hibrida:
Cijene su izražene sa uključenim PDV-om.

Dali ima ta trgovina i ostale srpske hibride??
Zanimaju me ZP hibridi
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Prije tanjuranja 7-20-30 400 kg/ha
Prije tanjuranja urea ak je daješ(pomaže u suši) 80 kg/ha
Pri sadnji 15x15x15 200kg/ha
Kultivacija kan 2x 2x 200 kg/ha

Ajd nekom bu puno novaca moja računica 500€ gnojivo /ha
.

Jesensko oranje, prije frezanja ništa, pri sadnji 15X15X15=300kg/ha
prihrana 150kg urea + 150kg kan, parcela 1ha sjeme ZP666 prinos 12t/ha, brez navodnjavanja rijeka kruži sa dvije strane parcele.
19688782.jpg

21462556.jpg

21244626.jpg
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Zakaj kad dognojiš bacaš oko kukuruze?
baci po sredini, nije ti to salata.:s:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Jesu ovi iz dzs-a isli po kucama i popisivali po tavanima koliko su ljudi ostavljali za sebe ili za prodaju na crno da se ustedi koja kuna ili su uzeli u racunicu samo sto je prodano na papire.
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
kaj se sve dobiva ako nakon sjetve odmah pošpricam kukuruz,jer ja sam ga uvijek šprico kod 2-3 lista pa me zanima kaj bi se dogodilo
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
mene zanima dali se onda lakše rješim korova nego kada kukuruz ima 2-3 lista
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
vidi se ljepo iz priloženog a dal je to špricano i poslje koji put ili samo nakon sjetve isti dan
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Taj dan kad je bila sjetva i ništa više. Tako radim svake godine.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh