• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja obično ne stignem prije pa špricam dok je u fazi 2-3 lista, ali onda ide jedan dobar mix i kukuruz čist dalje do borbe. A mix zato pošto več ima izniklih korova da ih uništi, a opet zemljišni bude odigral drugi dio za one koji još nisu iznikli.
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
svake godine imam problema s europskim maračnjakom biljka zna narast do 3 metra i nema druge nego da ju počupam ali se stalno zasije i nikak na čisto s njom
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Kukuruz se mora špricat dva puta, ako hočeš da je to to. Kad špricaš poslije sjetve što je super stvar, ne postoji otrov koji če uništiti višegodišnje korove ( uskolisne i širokolisne ). To su pirka, sirak, slak itd. Znači njih špricaš kad krenu dok je kukuruz od 2-6 listova. Iz mog iskustva najbolje čim prije 2-3 lista kad uočiš da je krenula malo travkica. Ta travkica je poslije čudo ako ju ne pošpricaš. Ili imaš opciju kad je kukuruz od 2-6 pera sa herbicidom pošpricat. On večinom nema za višegodišnje širokolisne korove. Tako da bi bolje bilo da malo proučite koji su uskolisni, a koji su širokolisni i koji su godišnji, a koji su višegodišnji korovi. Pa si onda po potrebi koregirate kako treba, a ne da idete u dučan di vam majstor veli e ovaj otrov je pravi. Ne postoji ni jedan otrov koji ubija sve vrste korova. Ja imam na svakoj njivi sirka i ako ne pošpricam drugi puta sa herbicidom za uskolisne višegodišnj korove to je katastrofa. Isto mi je čisto kad pošpricam sa Radazinom ko i od SSUCUR-a di koja travkica se vidi. Malo kasnije da vidiš veselja od tih travkica.
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Kod mene više nema radazina, a sve zavisi od parcele do parcele, kod mene nema problema iako samo jednom špricam.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
826
Ja moram priznati da su moje njive jako "inficirane" sirkom. Odgovorno tvrdim da se taj problem u kukuruzu pojavio od kad se prestalo plitko preoravati strništa poslije žetve i problem sirka rješavati nekim glifosfatom. Lani sam kukuruz špricao Motivelom u punoj dozi i rezultat je bio nikakav. Sirka kao u priči.

Od ove godine vračam u praksu plitko preoravanje strništa. Nadam se kroz dvije-tri sezone da ću uspijeti suzbiti zlo zvano sirak!

Koji herbicid preporučate za suzbijanje sirka iz rizoma i iz sjemena?
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
preporučujem herbicid Herbotrof + Merlin , koristio ga pred prošle godine ma izvrstan , nigdje nisam morao ić u korekciju, na 20 rali sve čisto ko na dlanu , sirak je potirao van i merlin ga spržio samo tako , ne samo sirak i ostale korove rešio , ove godine sam več pripremio tu kombinaciju za sve površine pod kukuruzom, on ide striktno prije nicanja kukuruza
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Postoji razlika zemljišni herbicid od kontaktnog,i zajedno,lumaxs je jedan od njih koj je zemljišni i kontaktni.Ja špricam sa kontaktnim herbicidom,LAUDIS koristim i uzmem dodatak za širokolisne korove,jel slak u većim količinama ne uništi,i nema dva špricanja,sa LAUDISOM jednostavno nema fulanja.Imam njiva gdje nema korova puno,tu idem sa pola doze i tu isto bude dobro a uštedim na špricivu,i njive su inače čišče jel uništi korov u korijenu.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
laudis i lumax su fantastični herbicidi,a lumax drži travu stvarno do žetve kukuruza.ja osobno koristim 2,5-3l lumaxa i pola doze travela,tarota,ili motivela da imam bolji učinak na sirak i super sam zadovoljan.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ovo sa dva spricanja sto ljud rade mi nije jasno....
Ljudi idu prije nicanja s nekim jeftinijim(radazi)i onda kad kukuruz nikne pa krenu i korovi ajmo opet,al ovaj put s nekim skupim,pa u konacnici ispade puno skuplje....a po novom,s obzirom da ce se morat vodit evidencija(kolko koga,cega,kad)mislim da i nece bit dozvoljeno....
Ako nemes problem sa sirkom onda prije nicanja lumax, s tim da on moze i nakon nicanja do 2-3lista a dijeluje i preko zemlje i kontaktno i tu nema masenja,ako imalo pazis kad, kako,koliko...
Ako imas problem sa sirkom onda idu kontaktni herbicidi(motiwell,sorgum,trawell...)u kombinaciji sa nekim za sirokolisne (cambio)i tu u vecini nemas problema,naravna pod uvijetom da pazis kad,koliko....
Naravno ima tu jos puno dobrih kombinacija,al ovo bi bila neka osnova i u mojim uvijetima se pokazala dobitna kombinacija....
 
Posljednje uređivanje:

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
preporučujem herbicid Herbotrof + Merlin , koristio ga pred prošle godine ma izvrstan , nigdje nisam morao ić u korekciju, na 20 rali sve čisto ko na dlanu , sirak je potirao van i merlin ga spržio samo tako , ne samo sirak i ostale korove rešio , ove godine sam več pripremio tu kombinaciju za sve površine pod kukuruzom, on ide striktno prije nicanja kukuruza

matija, znači ide prije nicanja i sprži sirka kad on izađe van? jer obično sirka možeš riješiti samo nekim skupljim preparatom koji je uglavnom kontaktni (zbog jakog korjena s kojeg se razmožava).. ja imam problema na par parcela sa sirkom, uglavnom su mi preporuke da zasijem žito i na ljeto poslije žetve pustiti ga da se digne na nekih 20 cm i onda ga riješiti totalom. pošto su mi neke parcele di kombajn ne može, kukuruz je jedina opcija, a ne isplati se ga sijati čisto da nekaj bude ako sirak sve uništi, tak da sad tražim neke opcije za dobro suzbijanje sirka..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,926
bas sam htio napisati sto nitko ne napise koliko koja kombinacija kosta,narocito kada se spominju gnojiva kojih bas nema u svakom poljo ducanu za nabaviti...pa da kalkuliramo!
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Lumax je ovaj tjedan bi u KTC-ovim poljoapotekama na akciji, nekih 250-260 kn za ral ispalo ako se ne varam, nisam ja išel kupovati pa neznam točnu cijenu.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Koliko ja znam kombinacija od Matijacase@ djeluje samo na sirak iz sjemena, a onaj iz rizoma sumnjam, nek me netko demantira ako nije tako
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,821
Do sad sam špricao radazin extra + 2dcl trophi ili legionar. Pošto mi se počeo na mjestima pojavljivati sirak i mračnjak ove god idem sve sa sorgum-samba (oko 450 kn/ha). Jedne god sam špricao sa njim i pokazao se odličan. Nije bilo ni travke
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
bio sam jucer na predavanju i mogu vam reci da je dosta dosadasnjih sredstava izgubilo licencu ulaskom hr u eu..tako da se jos budu mogle kupiti stare zalihe i ove godine s njima spricati a jedna od njih je i herbotrof + merlin..
meni se je pokazala najsigurnija varijanta post-em herbicidi...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
dado6340 ja zadnje dve godine spricam sa tom kombinacijom i super m ise pokazalo...moras samo pazit na vrijeme,ni pre rano a ni kasno,od 3-6listova....ako je nicanje korova neujednaceno mozes ic i u dva navrata,znaci predvidjenu kolicinu spriciva podijelit na dva puta...
Prosle godine nije bilo sambe pa sam za sirokolisne mijesao s cambiom i super bilo.....takodjer netreba zalit koju kunu vise za bijelo ulje zbog boljeg prijanjanja na korov.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Zemljišni herbicidi traže da kiša padne u roku oko 7 dana da bi vrijedili,a ako kiša ne padne špricivo ne uspijeva,a u prolječe je gužva sa poslom i nema baš vremena pogađati jel če padati kiša ili ne,pa uzmem zemljišni a sa njime ne pošpricam jel nema kiše a kuruza nikne,pa možda trideset hektara ako i pošpricam pa ne uspije ponovo špricati,zato idem sa kontaktnim sretstvom i nema fulanja.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh